Tag Archives

10 Articles
Sony dhe Panasonic njoftojnë për formatin e ri të disqeve “Archival Disc”

Sony dhe Panasonic njoftojnë për formatin e ri të disqeve “Archival Disc”

Gjatë dekadës së kaluar apo edhe më herët, ne kemi parë të gjitha llojet e media formateve për ruajtjen e të dhënave. Për ruajtjen e të dhënave fillimisht janë përdorur Floppy disqe të mëdha, pastaj kemi pasur më të vogla, pastaj kemi pasur kaseta të cilat kanë ofruar ruajtjen e medieve më hapësirë më të madhe se sa disqet, pastaj kanë qenë CD-të, DVD-të dhe në fund Blu-ray.

Blu-ray më të madha (BDXL) kanë pasur mundësinë për të ruajtje në mes 100/128GB, të cilat për përdoruesit e thjesht kanë qenë të mjaftueshme, por që për profesionistët nuk mund të themi se janë të mjaftueshme. Për profesionistët që punojnë në muzikë apo industrinë e filmit gjithmonë nevojitet diçka me e madhe, dhe kjo është arsyeja pse Sony dhe Panasonic kohët e fundit janë bashkuar për të ofruar një opsion të ri për ruajtjen apo arkivimin e të dhënave në një disk të ri të emëruar Archival Disc.

Siç po nënkuptohet edhe nga emri, ky është një format i ri i cili do të përdoret për arkivimin e të dhënave. Ndryshe nga Blu-ray BDXL, Archival Disc do të ketë mundësinë të ruaj të dhëna deri në 300GB dhe në të ardhmen planet janë që të ofrohet deri 1TB hapësirë për ruajtje.

Archival Disc kapaciteti

Ky format i ri kryesisht për synim ka profesionistë të cilët mund të kërkojnë opsione të tilla të mëdha për ruajtje në një disk, por ndoshta dikur më vonë kur kjo teknologji bëhet më e lirë, ndoshta mund të përdoret edhe nga të gjithë. /ameble

Panasonic prezanton kamerën Lumix GH4 që incizon video Ultra HD 4K

Panasonic prezanton kamerën Lumix GH4 që incizon video Ultra HD 4K

Panasonic ka prezantuar kamerën e tyre të re Panasonic Lumix GH4 me lensa që mund të ndërrohen, dhe që i ofron përdoruesve mundësinë për të incizuar video me rezolucion Ultra HD 4K ose 4096 x 2.160 pikselë. Panasonic Lumix GH4 është i ngjashme në dizajn më modelin e kaluar GH3 dhe është ndërtuar duke përdorur një kornizë nga magnezi së bashku me dizajnin që mbron atë nga pluhuri dhe nga stërpikjet (ujë apo çka do tjetër).

Panasonic e ka pajisur ketë kamerë me 16 megapikselë me sensor për fotografi, posedon procesorin 4-bërthamor që mund të fotografoj në 25600 ISO dhe 12 fps.

Panasonic Lumix GH4 është kamera e parë që ofron incizim me pamje Kinema 4K (C4K, me rezolucion 4096 x 2160) dhe gjithashtu QHD me rezolucion 3840 x 2160.

Për momentin ende nuk informacione për çmimin ose disponueshmërinë në mbarë botën. /ameble

Panasonic prezanton tabletin unik me çmim prej 2100$

Panasonic prezanton tabletin unik me çmim prej 2100$

Panasonic Toughpad FZ-M1 is announced - a rugged 7-inch Windows tablet that costs 2 grandPanasonic ka prezantuar tabletin e jashtëzakonshëm Toughpad FZ-M1. Ajo çfarë e bënë të jetë i tillë këtë tabletë është shpejtësia procesorike e tij dhe fakti se është dizajnuar për të përballuar tortura të ndryshme duke përfshire forcën fizike, lagështinë, kushtet atmosferike etj..

Njëjtë sikur produktet e tjera të serisë Toughpad Panasonic edhe FZ-M1 është i mbështjellë me izolator mbrojtës ndaj ujit që mundëson që tableti të zhytet në ujë deri në thellësinë 1.5 metër dhe të mos pësoj kurrfarë dëmtimi. Për më shumë Panasonic FZ-M1 është tepër i qëndrueshëm ndaj çdo elementi duke përballuar kështu pesha dhe hedhje të ndryshme.

Kjo pajisje është e certifikuar me standardin IP 65 dhe MIL-STD-810G. Kompania Panasonic proklamon se produkti i saj është ndër më të hollët dhe më të lehtët tabletë në tregë që ka këto standarde të sigurisë dhe këto përformanca harduerike procesorike.

Ekrani i kësaj pajisje është 7 inç, dhe procesori i tij është Intel Core i5 vPro i gjeneratës së 4të i shoqëruar nga 8GB RAM memorie dhe hapësira e tij është 256GB në diskun SSD. Panasonic Toughpad FZ-M1 is announced - a rugged 7-inch Windows tablet that costs 2 grand Edhe pse ky tabletë ka përformancë të lartë procesimi, në të nuk ka të integruar ndonjë flutur për ftohje, ngase dizajni harduerik i tij është unik dhe i tillë që gjithçka të jetë e përballueshme.

Tableti Panasonic Toughpad FZ-M1 ka një portë USB 3.0, mundësinë për kyçje të microSD kartës, ka Bluetooth, GPS, Wi-Fi, NFC, UHF RFID dhe modelim 4G LTE. Sistemi operativ i këtij tableti është Windows 8.1 Pro.

Shitja e Panasonic Toughpad FZ-M1 do të nisë nga çereku i dytë i 2014 dhe çmimi për këtë pajisje do të jetë rreth 2100 dollarë Amerikan.  /ameble

Panasonic tablet 20 inç 4K lansohet në SHBA

Panasonic tablet 20 inç 4K lansohet në SHBA

Në Janar të këtij viti, në ngjarjen CES, Panasonic kishte prezantuar tabletin 20 inç me specifika harduerike tejet mbresëlënëse. Nga Janari i vitit të ardhshëm ky tablet do të lansohet në SHBA dhe pritet të ketë çmimin prej 5.999 $.

[youtube id=”7HtbhFEK1EE” width=”600″ height=”350″]

Disa nga specifikat kryesore të këtij tableti janë:

  • Ekrani IPS Alpha LCD 20 inç 4K me rezolucion 3840 x 2560 pikselë
  • Procesori Intel Core i5-3437U uPro
  • Sistemi operativ Windows 8.1 Pro
  • Hapësira e brendshme 256 GB SSD
  • Memoria  2GB VRAM
  • Kamera frontale me rezolucion 1280x 720 pikselë
  • Jetëgjatësia e baterisë deri në 2 orë. |ameble|
Sony dhe Panasonic bashkohen për prodhimin e disqeve optike 300GB

Sony dhe Panasonic bashkohen për prodhimin e disqeve optike 300GB

CD-teSony dhe Panasonic pritet të punojnë së bashku për të krijuar një standard të ri për një disk optik të aftë për të ruajtur të dhëna deri 300GB, ka njoftuar Panasonic. Qëllimi është të zbulojë teknologji aktuale para përfundimit të vitit 2015. Formati i ri i disk-ut do të jetë në shënjestër drejt përdoruesve profesionistë, bizneseve në mënyrë specifike që kanë nevojë për sasi të mëdha të të dhënave arkivore për afatë të gjatë.

Duke mos treguar ndonjë klient të mundshëm, Sony ka përmendur industrinë e prodhimit të videove, duke përfshirë shtëpitë e filmave vizatimorë dhe transmetuesit, gjithashtu edhe qendrat e shërbimeve Cloud për të dhëna mund të kenë nevojë për kapacitet të lartë të disqeve.

“Disqet optike kanë përmbajtje të shkëlqyer për t’u mbrojtur kundër mjedisit, siç është pluhuri dhe uji dhe gjithashtu mund ti përballojnë ndryshimet e temperaturës dhe lagështisë,” ka thënë Panasonic në një deklaratë për shtyp.

Në krahasim më këto, disqet Blu-ray të sotshëm mund të ruajnë vetëm 25GB në njërën shtresë dhe 50GB në shtresën tjetër. |ameble|

Panasonic në dalje nga tregu i televizioneve Plazma

Panasonic në dalje nga tregu i televizioneve Plazma

Prodhimit të kompanisë Panasonic në segmentin e televizioneve Plazma mund ti vij fundi. Reuters raporton se Panasonic është në rrugën e pezullimit të saj në prodhimin e televizioneve Plazma, si pjesë e planeve të saj për zvogëlimin e biznesit gjatë tre viteve të ardhshme. Raporti për planet e kësaj kompanie u shfaq fillimisht nga gazeta japoneze Nikkei.

Biznesi për televizionet Panasonic ka arritur kulmin e saj duke gjeneruar rreth 10.5 milionë $ në shitje gjatë vitit 2009 dhe 2010. Megjithatë, ky biznes pritet të vazhdoj dhe gjenerojë sa gjysma e shumës se deri tashme deri në vitin 2015 dhe 2016 për prodhimet që ka bërë.

Reuters sipas disa burime të afërta të kompanisë raporton se Panasonic tanimë veç ka nënshkruar përmbylljen e prodhimit për Tv-të Plazma, mirëpo kompania ende nuk ka dhënë asnjë deklaratë zyrtare lidhur më ketë. |ameble| [divider top=”0″]

Tableti masiv Panasonic me Windows 8

Tableti masiv Panasonic me Windows 8

Panasonic ka zbuluar një tabletë prototip masiv 20 inç në CES këtë javë, që është i pajisur me procesorë Intel Core i5-3427U Ivy Bridge, dhe mbështetur nga NVIDIA GeForce, 4GB memorie. Tableti Panasonic i ri është projektuar me sistem operativ Windows 8 Pro dhe vjen i pajisur me disk 128GB (SSD).

Brad Linder nga portali i internetit Liliputing ka qenë në gjendje ta ketë një përvojë të shpejtë në duart e tij në CES 2013 dhe ka krijuar një video për të treguar disa karakteristika të këtij tableti masiv nga Panasonic.

[youtube id=”V7qRdjiwJuc” width=”600″ height=”350″]

Tabletë Panasonic me masa 18.7×13.1 inç x 0.4, kurse në formën e tij aktuale bateria ofron rreth 2 orë përdorim. Është i pajisur me kamerë frontale 720p, USB 2.0 port, 802.11b/g/n WiFi, Bluetooth 4.0. Për fat të keq nuk ka informata për çmimet ose disponueshmërinë e tij, momentalisht është ende si prototip. |ameble| [divider top=”0″]

Panasonic do të shkurtojë 10,000 vende pune në Mars 2013

Panasonic do të shkurtojë 10,000 vende pune në Mars 2013

Pavarësisht se kohëve të fundit ka shënuar një rritje në fitimet, kompania Panasonic tashmë ka larguar 36.000 emra nga listat e pagave, ndërsa një shkurtim tjetër prej 10.000 vende pune pritet të ndodh në Mars të vitit të ardhshëm.

Me këtë ristrukturim të madh dhe përpjekjet e vazhdueshme për të shitur jashtë njësitë e padëshiruara, Panasonic pret që të humbas rreth 10 miliard $ gjatë këtij viti si dhe të dështoj në qëllimin për të arritur një fitim diferencë 5% brenda tri viteve të ardhshme. |ameble| [divider top=”0″]

Panasonic njofton për Toughbook SX2

Panasonic njofton për Toughbook SX2

Panasonic ka bërë njoftimin për Toughbook SX2 që karakterizohet me një procesorë  2,6 GHz i5-3320M, 12.1-inç ekran me 1600 x 900 pixel, 4 GB memorie DDR3L-1333, Hard disk 320 GB 5400 rpm, si dhe webcam 720p. Ky produkt po ashtu karakterizohet më një mburojë nga magnezi që mbron pajisen nga dëmtimi në rast të hedhjes, dhe për këtë arsye çmimi i tyre fillon nga 2649 $. |ameble|[divider top=”0″]

Panasonic prezanton projektorin më të hollë në botë

Panasonic prezanton projektorin më të hollë në botë

Kompania e njohur Panasonic është në përfundim e sipër të prodhimit masiv të video projektorit laserik profesional më të hollë në botë. Imazhet e para të këtij projektori u shfaqen në panairin më të madh të teknologjisë se avancuar “Combined Exhibition of Advanced Technologies” (CEATEC) i cili mbahet çdo vit në Japoni.

Emri që ky projektor mban është “Panasonic 100-lumen laser projector” qe transmeton “beam” (rreze) imazhin  në madhësinë 800×400.  Trashësia e tij është vetëm 75mm dhe kjo ëshë ajo që e bënë kaq të veçantë këtë projektor. Kompania Panasonic ka shprehur ambiciet e saja që të integrojnë këtë projektor edhe në teknologjinë e smartphone-ve  në të ardhmen e afërt. Çmimi dhe data se kur do të dalë në shitje ky projektorë akoma nuk dihen.

Më poshtë mund të shihni disa foto të marra të produkteve të Panasonic të cilat janë prezantuar dje në panairin CEATEC në Japoni. |engadget| |ameble|

[divider top=”0″]