Tag Archives

14 Articles
PlayStation 4 ka kaluar numrin 30 milionë të shitjeve (Video)

PlayStation 4 ka kaluar numrin 30 milionë të shitjeve (Video)

Asgjë e fshehtë. PlayStation 4 është konsola me e shitur në botë dhe për ketë Sony ka arsye të lavdërohet. Po me të njëjtën pajisje kompania tani ka prekur një numër tjetër të shitjeve që përbën 30.2 milionë njësi në mbarë botën. Shumë…vërtet shumë!

Video më poshtë është video praktike e bërë nga ne, dy vjet më parë.

Kryeshefi i Sony Computer Entertainment, Andrew House, ka dal para medieve dhe si gjithmonë ka falënderuar tifozët për ketë arritje.

“Jemi sinqerisht mirënjohës që fansat e lojërave nga e gjithë bota kanë vazhduar të zgjedhin PS4 si opsionin më të mirë për të luajtur që nga lansimi dy vjet më parë.

2015 ka qenë viti më i mirë për konsolën PS4, ka thënë ai. /ameble

Sony PlayStation 4 i bën një vit

Sony PlayStation 4 i bën një vit

Nëntor 2013 ishte muaji kur fansat e lojërave në mbarë botën ishin duke pritur me padurim lansimin e Sony PlayStation 4 dhe Microsoft Xbox One. Të dy konsolat dolën në shitje në tregje të caktuara e që gradualisht vazhduan në tregje tjera gjatë gjithë vitit.

Për të përkujtuar përvjetorin e saj të parë Sony ka publikuar një Infographic (grafikë informuese) e cila tregon se si PS4 ka përformuar në vitin e parë. Në Infographic thuhet se Sony ka prodhuar dhe nxjerr në treg 13.5 milionë pajisje të PlayStation 4 në mbarë botën. Tani pajisjet e nxjerra në treg nuk do të thotë që janë të shitura. Megjithatë kompania ka konfirmuar më parë se ka shitur rreth 10 milionë pajisje të PS4. Ajo këtë moment historik e ka arritur tre muaj më herët se Microsoft që e kishte bërë me Xbox One.

Kliko mbi të për kualitet më të lartë

PS4 Infographic (Kliko mbi të për kualitet më të lartë)

Infographic e Sony-t gjithashtu tregon se mbi 1 miliardë orë janë kaluar duke luajtur online me PS4. Sony tani posedon 7.8 milionë abonentë të regjistruar online. Kompania gjithashtu thotë se shitjet e PS4 kanë gjeneruar të ardhura më së shumti në SHBA, krahasuar me çdo platformë tjetër të re të lojërave. /ameble

Sony publikon listën e të gjitha lojërave PS4 për 2014

Sony publikon listën e të gjitha lojërave PS4 për 2014

Posedoni PlayStation 4 dhe jeni në dilemë së çfarë lojërave të bleni? Sony qëndron pas jush duke njoftuar kështu për të gjitha lojërat që janë lansuar dhe pritet të lansohen për vitin 2014.

Tani në shitje:

 • Awesomenauts Assemble! – Ronimo Inc
 • Basement Crawl – Bloober Team
 • Dead Nation: Apocalypse Edition – SCE
 • Don’t Starve: Console Edition – Klei Entertainment
 • Dynasty Warriors 8: Xtreme Legends Complete Edition – Tecmo Koei
 • FEZ – Polytron
 • inFAMOUS Second Son – SCE
 • Metal Gear Solid V: Ground Zeroes – Konami
 • Outlast – Red Barrels Inc.
 • Rayman Legends – Ubisoft
 • Stealth Inc: Ultimate Edition – Curve Studios
 • SteamWorld Dig – Image&Form
 • Strider – Capcom
 • The Lego Movie Videogame – Warner Bros.
 • Thief – Square Enix
 • Tomb Raider: Definitive Edition – Square Enix
 • TowerFall Ascension – Matt Makes Games

Vijnë në pranverë:

 • 1001 Spikes -Nicalis
 • Anomaly 2 – 11 Bit Studios
 • Bound by Flame – Focus Home
 • CastleStorm: Definitive Edition – Zen Studios
 • Cel Damage HD – Finish Line Games
 • Child of Light – Ubisoft
 • Daylight – Atlus
 • Divekick: Addition Edition – Iron Galaxy
 • Final Fantasy XIV: A Realm Reborn – Square Enix
 • Guacamelee! Super Turbo Championship Edition – Drinkbox Studios
 • KickBeat: Special Edition – Zen Studios
 • King Oddball – 10tons Ltd.
 • Lego The Hobbit – Warner Bros.
 • Mercenary Kings – Tribute Games
 • MLB 14: The Show – SCE
 • Octodad: Dadliest Catch – Young Horses
 • Oddworld: New ‘n’ Tasty – Oddworld Inhabitants
 • Pure Pool – Ripstone LTD
 • R.B.I. Baseball 14 – MLB AM
 • Ready to Run – Beatshapers
 • Secret Ponchos – Switchblade Monkeys
 • Sportsfriends – Die Gute Fabrik
 • Switch Galaxy Ultra – Atomicon
 • The Amazing Spider-Man 2 – Activision
 • Strike Suit Zero – Born Ready games
 • The Swapper – Curve Studios
 • Titan Attacks – Curve Studios
 • Trials Fusion – Ubisoft
 • War Thunder – Gaijin Network
 • Watch_Dogs – Ubisoft
 • Wolfenstein: The New Order – Bethesda

Nga vera:

 • CounterSpy – SCE
 • Destiny – Activision
 • Final Horizon – Eiconic Games
 • GALAK-Z: The Dimensional – 17 Bit Games
 • Helldivers – SCE
 • Murdered: Soul Suspect – Square Enix
 • OlliOlli – Roll7
 • Pavilion – Visiontrick
 • PixelJunk Shooter Ultimate – Double Eleven
 • Sniper Elite 3 – 505 Games
 • The Elder Scrolls Online – Bethesda
 • The Evil Within – Bethesda
 • Race the Sun – Flippfly
 • Transformers: Rise of the Dark Spark – Activision
 • Velocity 2X – Futurlab

Vjeshtë:

 • Alien: Isolation – Sega
 • Dragon Age: Inquisition – EA
 • Evolve – 2K
 • Hotline Miami 2: Wrong Number – Devolver Digital
 • Rocketbirds 2: Evolution – Ratloop
 • The Witness – Thekla, Inc.

Dimër:

 • Assassin’s Creed Unity – Ubisoft
 • Guns of Icarus Online – Muse Games
 • Hyper Light Drifter – Heart Machine
 • Ray’s the Dead – Ragtag Studios

TBA 2014

 • Assault Android Cactus – Witch Beam
 • Aztez Team – Colorblind
 • Backgammon Blitz – The Fyzz
 • Batman: Arkham Knight – Warner Bros.
 • Blast ‘Em Bunnies – Nnoo Pty
 • Cosmic Star Heroine – Zeboyd Games
 • Defense Grid 2 – 505 Games
 • Diablo III: Ultimate Evil Edition – Activision Blizzard
 • #Driveclub – SCE
 • Dying Light – Warner Bros.
 • EA Sports UFC – EA
 • Energy Hook – Happion Labs
 • forma.8 – MixedBag
 • Foul Play – Media Tonic
 • Hohokum – SCE
 • Home Benjamin – Rivers Inc.
 • Hotline Miami – Devolver Digital
 • Legend of Raven – Nicalis
 • Lords of the Fallen – Bandai Namco Games
 • Mad Max – Warner Bros.
 • Middle-earth: Shadow of Mordor – Warner Bros.
 • Minecraft – Mojang
 • N++ – Metanet Software
 • NBA 2K15 – 2K
 • Nuclear Throne – Vlambeer
 • The Order: 1886 – SCE
 • Pier Solar and the Great Architects – Watermelon Games
 • Planetside 2 – SOE
 • Putty Squad – Maximum Games
 • Road Not Taken – Spry Fox
 • Rogue Legacy – Cellar Door Games
 • Samurai Gunn – Teknopants/Maxistentialism
 • Savant Ascent – D-Pad Studio
 • Shantae: Half-Genie Hero – WayForward
 • Sherlock Holmes: Crimes & Punishments – Frogwares
 • Starbound – Chucklefish
 • Super Exploding Zoo – Honeyslug
 • The Binding of Isaac: Rebirth – Nicalis
 • The Crew – Ubisoft
 • Tom Clancy’s The Division – Ubisoft
 • Transistor – Supergiant Games
 • Tropico 5 – Kalypso Media
 • Valiant Hearts: The Great War – Ubisoft
 • Volume Mike – Bithell
 • Worms Battlegrounds – Team17
 • WWE 2K15 – 2K

Kjo pra ishte një listë e gjatë me shumë tituj të lojërave të njohura. Cila do të ishte loja e juaj e preferuar, për t’cilën e kishit luajtur me qejf? /ameble

Sony prezanton projektin Morpheus, kufjet virtuale për PS4

Sony prezanton projektin Morpheus, kufjet virtuale për PS4

Thashethemet po dalin të vërteta: Sony me të vërtetë ka dizajnuar dhe zhvilluar kufjet virtuale si në realitet që i ka prezantuar në Konferencën për zhvillimin e lojërave (GDC 2014) që po mbahet në San Francisco.

Project Morpheus

 

Nga computerandvideogames është raportuar se Sony zyrtarisht ka lansuar kufjet e reja Project Morpheus VR ku është thënë se përfaqësojnë “një inovacion tjetër nga PlayStation që të ardhmes në lojëra mund t’i japin një formë tjetër.” Kompania Sony pritet që sot të bëjë demonstrimin e një prototipi të këtyre kufjeve, në ngjarjen GDC dhe kjo do të shfaqet si një pjesë e parë virtuale në realitet. Richard Marks, udhëheqës për  hulumtim dhe zhvillim në kompaninë Sony, tha se Projekti Morpheus “është i veçantë, sepse ju jep një ndjenjë e të qënit diku tjetër.”

Sony për ketë projekt ka marrë edhe ndihmën e NASA-s, dhe siç raportohet demonstrimi i parë i kufjeve do të jetë një lundrim virtual në planetin Mars bazuar në të dhënat e NASA-s. /ameble

Sony ka kaluar numrin 6 milionë të shitjeve për PlayStation 4

Sony ka kaluar numrin 6 milionë të shitjeve për PlayStation 4

Sony ka njoftuar se deri me datën 2 Mars, ka kaluar numrin 6 milionë të shitjeve për PlayStation 4. Prej ditës së lansimit 15 Nëntor 2013 kjo pajisje tani është në dispozicion në 57 vende të botës. Kjo shifër përfshinë edhe 370.000 njësi që janë shitur vetëm në vendin e tyre ku edhe janë prodhuar, në Japoni.

Nga ana softuerike, Sony ka raportuar se ka shitur 13.7 milionë lojëra, një shifër që përfshinë shitjen e lojërave fizike dhe atë në mënyrë digjitale. Lojërat që pritet të vijnë në muajt e ardhshëm përfshinë  inFamous: Second SonMetal Gear Solid V: Ground ZeroesThe Order: 1886Watch_Dogs dhe Driveclub.

Për ata që nuk e kanë parë qysh ditët elansimit ne kemi bërë prezantimin e kësaj pajisje, gjithashtu kemi shpjeguar lojën FIFA 14. /ameble

[youtube id=”2tWkU0hS6zs” width=”600″ height=”350″]

Sony lanson aplikacionin PlayStation për platformat Android dhe iOS

Sony lanson aplikacionin PlayStation për platformat Android dhe iOS

Sony zyrtarisht ka publikuar aplikacionin PlayStation për platformat Android dhe iOS, disa ditë para nxjerrjes në treg të pajisjes PlayStation 4, e cila për SHBA dhe Kanada fillon shitjen në fund të kësaj javë.

PlayStation aplikacioni

Ky aplikacion ju mundëson përdoruesve qasje në rrjetin PlayStation nga smartphone dhe tablet e tyre. Edhe nëse gjendeni larg pajisjes PlayStation, ju mund të krahasoni trofetë dhe të shihni se çfarë janë duke luajtur miqtë tuaj, mund të komunikoni (bëni chat) me miqtë, të pranoni njoftime dhe thirrje për lojë. Gjithashtu mund të shfletoni nga dyqani online PlayStation Store, blini lojëra apo mundësi shtesë të lojërave dhe t’i shkarkoni ato drejtpërdrejt në sistemin tuaj të PS4 që keni në shtëpi.

Karakteristika të tjera përfshijnë përdorimin e pajisjes mobile si një tastierë për PS4 dhe qasje në sistemin e udhëzimeve, manualeve dhe blogun zyrtar të PlayStation.

Versioni iOS i aplikacionit duhet të jetë iOS 6.0 e më lartë dhe është i përshtatshëm me iPhone, iPad dhe iPod touch. Kurse versioni Android duhet të jetë versioni Android 4.0 e më lart. PlayStation 4 është planifikuar të dal për shitje nga data 15 Nëntor në SHBA e Kanada kurse në Evropë dhe Australi më 29 Nëntor, duke vazhduar kështu në Dhjetorit për tregjet e tjera. |ameble|

PlayStation 4 nuk do të ketë mundesinë për disqe të jashtme

PlayStation 4 nuk do të ketë mundesinë për disqe të jashtme

PlayStation 4Sony ka postuar një pyetësor masiv për pajisjen PlayStation 4. Në të janë të përfshira të gjitha informacionet në lidhje me sistemin. Nëse keni plan të blini një PS4, ju këshillojmë ti lexoni disa nga këto pyetje/përgjigje, duket u informuar me shumë rreth pajisjes.

Në këtë pyetësor, Sony ka shpjeguar se madhësia e diskut të brendshëm është 500 GB dhe ai mund të zëvendësohet apo ndërrohet.

Një nga pyetjet me rendësi në ketë pyetësor është kjo:

A do të kenë mundësi përdoruesit të lidhin disqe të jashtme për të zgjeruar hapësirën në PS4?

Përgjigja? Është e thjeshtë.

Jo, kjo mundësi nuk është e përfshirë në PS4 .

Pra, nëse keni ndërmend të ruani gjëra ekstra në PlayStation 4, atëherë para se ta blini mendoni edhe për një disk me madhësi me të madhe, sepse sipas Sony nuk keni mundësi të lidhni disqe të jashtme. |ameble|

PlayStation 4 – karakteristikat, versioni dhe të rejat për të

PlayStation 4 – karakteristikat, versioni dhe të rejat për të

PlayStation 4 pritet të dalë në shitje nga fundi i këtij viti. Teknologjia e AMD-së është duke mësuar për këtë sistem të ri, kurse Sony tha se ata besojnë se kjo do jetë pajisja me e fuqishme e lojës në të gjitha pajisjet tjera të konceptuara. Sony ka zbulur një sistem i cili punon me një procesor të vetëm.

Karakteristikat e PlayStation 4

 • CPU: Fuqia AMD “Jaguar” e ulët, dhe ka 8 bërthama.
 • GPU: 1.84 TFLOPS, AMD Readeon™ bërthama e grafikës.
 • Memorja: 8GB GDDR5.
 • Lidhja AV: Tani është HDMI, Analog-AV out, Digital output (optik).

PS4 device

Karakteristikat e DualShock 4

 • Përmasat e jashtme: afërsisht 162mm x 52mm x 98mm
 • Pesha: afërsisht 210g
 • Të tjera: light bar, vibration, built-in mono speaker.

Karakteristikat e kamerës së PS4

 • Dimensioni i jashtëm: afërsisht 186mm x 27mm x 27mm.
 • Pesha: afërsisht 183g
 • Kualiteti i videos: (Maksimale) 1280 x 800 pixel x 2 – HD
 • Gjatësia e kabllos: afërsisht 2m.

PlayStation Move

Sony ka konfirmuar se Playstation Move do të luajë rol të madh në ekosistemin e PS4. Megjithatë ajo ende nuk është zbuluar nëse PS4 do të fillojë së bashku me një aparat të ri të syrit të PlayStation.

 • Ndjeshmëri të lartë, dhe ngjyrë të dyfishuar të kamerës .
 • Kornizat me norma më të larta në rezulucionet e ulëta.
 • Bazë të gjerë, dhe 4 mikrofona në koleksion
 • Game-loop e sinkronizuar mund të ndryshohet, në varësi të frame-ave të lojës.

PS Move and cam

Porositja e PlayStation 4

Tani pajisja PS4 mund të para-porositet në: Amazon, Zavvi, Tesco, Game. |ameble|

Publikohet video e re që prezanton PlayStation 4

Publikohet video e re që prezanton PlayStation 4

Sony ka publikuar një video të re për konsolën e tyre të re PlayStation 4, që tregon disa nga tiparet e reja që do të jenë në dispozicion me pajisjen, duke përfshirë edhe ndërfaqen e re për përdoruesit e saj dhe opsionin për shpërndarje (sharing) në rrjete sociale. [youtube id=”7s32Q7MxvH0″ width=”600″ height=”350″]

Sony PlayStation 4 është paraqitur si një pajisje me përformanca mjaft të mira të mundësuara nga procesor  8 bërthamor X86 AMD Jaguar, 8 GB RAM GDDR 5, Wi-Fi 802.11n , Bluetooth 2.1, USB 3.0, dalje HDMI dhe një port optike. |ameble|

PlayStation 4, për Europë vjen ketë vit

PlayStation 4, për Europë vjen ketë vit

Llogaria zyrtare “PlayStation Europe” nga Sony ka bërë një cicërim (tweet) reklamën e me poshtme për PlayStation 4, e cila tregon se në kontinentin tonë (Europë) do të vijë gjatë këtij viti, ngjashëm si Xbox One.

Përderisa ne nuk e dimë saktësisht se kur këtë vit, më shumë gjasë të jetë gati për sezonin e festave të fundvitit.

Kompania Sony ka caktuar gjithashtu prezantimin në detaje të kësaj pajisje, në ngjarjen E3 që pritet të mbahet në muajin Qershor. |ameble|

A do të jetë Xbox 720 i ngjashëm me PS 4?

A do të jetë Xbox 720 i ngjashëm me PS 4?

XboxPërderisa gjenerata e ardhshme e lojërave konsol nga Sony, PlayStation 4, tanimë veç është prezantuar, shumë njerëz janë në pritje të shohin se çfarë do të bëjë kompania Microsoft me konsolën e saj të ardhshme, Xbox 720.

A do të jetë në gjendje Microsoft ta bëj atë më mirë se sa PlayStation 4 për sa i përket harduerit, dhe gjithashtu në aspektin e karakteristikave, ende nuk dihet?!

Përderisa ne presim me padurim që Microsoft të bëjë njoftimin zyrtar, një zhvillues me pozitë të lartë në Ubisoft, Yannis Wallat, citohet të ketë thënë për NowGamer se Xbox 720 pritet të jetë “i ngjashëm me PS 4” dhe do të jetë “në të njëjtën linjë me atë të Sony-t” duke treguar se Xbox 720 mund të posedoj karakteristika të ngjashme.

Si do që të jetë, mbesim me shpresë se njoftimi zyrtar për Xbox 720 do të ndodh shumë shpejt, dhe sigurishtë se do ta shohim krahasimin real në mes të PS 4 dhe Xbox 720. |ameble|

Drejtpërdrejt: Sonte informohemi zyrtarisht për Sony PlayStation 4

Drejtpërdrejt: Sonte informohemi zyrtarisht për Sony PlayStation 4

Kemi raportuar edhe me herët së me datën 20 Shkurt, Sony pritet të zbulojë me gjerësisht detajet e para për konsolen e ardhshme të lojërave PlayStation 4. Kjo ngjarje do të mbahet në Nju Jork në orën tonë lokale 24:00 pm.

Ndërsa detajet konkrete të PlayStation 4 madje edhe emri i tij janë ende të pa njohura, disa karakteristika janë raportuar më herët që përfshijnë, përmbajtja e lojërave streaming, opsioni i pamjeve të dyfishta, dhe kontrollori më prekje. Gjithashtu është thënë se çmimi i tij do të jetë 400 €. Për më shumë detaje mbetet të informohemi me vonë drejtpërdrejt nga video e paraqitur me poshtë e cila fillon 30 minuta para orës 24. |ameble|


[divider top=”0″]