Tag Archives

7 Articles
PS4 Neo ndoshta do të lansohet me 13 Tetor

PS4 Neo ndoshta do të lansohet me 13 Tetor

Muajin e kaluar Sony kishte konfirmuar thashethemet që spekulohej se është duke punuar në një version të modernizuar të konsoles PS4 e që do të quhet PS4 Neo. Për fat të keq, përveç konfirmimit, kompania nuk kishte dhënë asnjë detaj tjetër në lidhje me të.

Si duket tani kemi një datë të mundshme të lansimit. Sipas një listimi të fundit që është shfaqur në Amazon të Spanjës, PS4 Neo është parë e listuar nga ri-shitësit më përshkrimin së do të dalë në treg me 13 Tetor. Listimi është fshirë menjëherë për shkak se është publikuar para kohe ose informacioni ka qenë i gabuar. Megjithatë kjo është e tëra për deri me tani, si një datë e mundshme sa i përket lansimit.

PlayStation-Neo

Muaj Tetor pra mund të jetë interesant. Kompania Sony sipas disa raporteve nuk do të marr pjesë në konferencë shtypi në ngjarjen vjetore Gamescom 2016, pra mund të jetë së është duke planifikuar për ndonjë konferencë të vetën ose konsola do të lansohet pa ndonjë organizim të posaçëm. /ameble

PlayStation 4 ka kaluar numrin 30 milionë të shitjeve (Video)

PlayStation 4 ka kaluar numrin 30 milionë të shitjeve (Video)

Asgjë e fshehtë. PlayStation 4 është konsola me e shitur në botë dhe për ketë Sony ka arsye të lavdërohet. Po me të njëjtën pajisje kompania tani ka prekur një numër tjetër të shitjeve që përbën 30.2 milionë njësi në mbarë botën. Shumë…vërtet shumë!

Video më poshtë është video praktike e bërë nga ne, dy vjet më parë.

Kryeshefi i Sony Computer Entertainment, Andrew House, ka dal para medieve dhe si gjithmonë ka falënderuar tifozët për ketë arritje.

“Jemi sinqerisht mirënjohës që fansat e lojërave nga e gjithë bota kanë vazhduar të zgjedhin PS4 si opsionin më të mirë për të luajtur që nga lansimi dy vjet më parë.

2015 ka qenë viti më i mirë për konsolën PS4, ka thënë ai. /ameble

Sony PlayStation 4 i bën një vit

Sony PlayStation 4 i bën një vit

Nëntor 2013 ishte muaji kur fansat e lojërave në mbarë botën ishin duke pritur me padurim lansimin e Sony PlayStation 4 dhe Microsoft Xbox One. Të dy konsolat dolën në shitje në tregje të caktuara e që gradualisht vazhduan në tregje tjera gjatë gjithë vitit.

Për të përkujtuar përvjetorin e saj të parë Sony ka publikuar një Infographic (grafikë informuese) e cila tregon se si PS4 ka përformuar në vitin e parë. Në Infographic thuhet se Sony ka prodhuar dhe nxjerr në treg 13.5 milionë pajisje të PlayStation 4 në mbarë botën. Tani pajisjet e nxjerra në treg nuk do të thotë që janë të shitura. Megjithatë kompania ka konfirmuar më parë se ka shitur rreth 10 milionë pajisje të PS4. Ajo këtë moment historik e ka arritur tre muaj më herët se Microsoft që e kishte bërë me Xbox One.

Kliko mbi të për kualitet më të lartë

PS4 Infographic (Kliko mbi të për kualitet më të lartë)

Infographic e Sony-t gjithashtu tregon se mbi 1 miliardë orë janë kaluar duke luajtur online me PS4. Sony tani posedon 7.8 milionë abonentë të regjistruar online. Kompania gjithashtu thotë se shitjet e PS4 kanë gjeneruar të ardhura më së shumti në SHBA, krahasuar me çdo platformë tjetër të re të lojërave. /ameble

Shitjet e Sony PS4 kalojnë numrin 7 milionë

Shitjet e Sony PS4 kalojnë numrin 7 milionë

Sony PlayStation 4 po shitet shumë mirë, por sa është saktësisht numri i shitjeve? Sipas kompanisë Sony e cili ka publikuar shifrat, thotë se deri më sot kanë shitur mbi 7 milionë konsola.

PS 4 Foto

Në Nëntor të vitit 2013, kompania kishte njoftuar se kishte shitur 1 milionë njësi për 24 orë. Pastaj më vonë në muajin Shkurt kemi mësuar se kishte shitur 5.3 milionë njësi, kurse tani, disa muaj më vonë Sony njofton se kanë kaluar 7 milionë. Kjo shifër është vërtetë mbresëlënëse. Sony përmend se 7 milionë janë shitur për konsumatorët, nëpërmes shitësve. Pra këta janë numra real të konsolave të shitura të cilat gjenden në shtëpitë e njerëzve.

Microsoft nuk e ka përditësuar ende shifrat e saja që nga muaji Janar i këtij viti, por sipas raporteve, Microsoft ka pasur një rritje të shitjes së konsoles së tyre Xbox One, në sajë të lojës së njohur Titanfall e cila ishte ekskluzive për platformat Xbox dhe PC-të. Në çfarëdo krahasimi, ky është një lajm i madh për Sony-n dhe për lojtarët e PS4.

Konsolen Sony PS4 tani mund ta gjeni edhe tek ne, tek dyqanet MEGA me çmim 470€. Për më shumë detaje dhe karakteristikat e PlayStation 4 lexoni artikullin e më hershëm, gjithashtu shikoni videon praktike të kësaj konsole./ameble

Video praktike: Sony PlayStation 4

Video praktike: Sony PlayStation 4

Javë më parë, vetëm në SHBA dhe Kanada Sony kishte lansuar gjeneratën e re të konsoles për lojëra PlayStation 4, e cila nga data e lansmit brenda 24 orëve kishte arritur të shes mbi 1 milion konsola.

Duke i falënderuar kompanisë MEGA Electronics nga Prishtina e cila si gjithnjë i sjell e para pajisjet më të reja, kemi arritur të bëjmë videon praktike të Sony PlayStation 4, duke e prezantuar dizajnin e konsoles, kontrollorin si dhe njëkohësisht kemi bërë edhe konfigurimi fillestar të konsoles. Pra, për dallim nga modelet e mëhershme, modeli i ri PS4 së pari duhet të konfigurohet nëpërmjet internetit duke e bërë përditësimin e softuerit. Të gjitha të lartë përmendura, janë të demonstruara në videon e më poshtme.

Siç edhe është paralajmëruar më herët, PlayStation 4 ka specifika mbresëlënëse si në vijim:

 • Memoria e sistemit: 8 GB
 • Video memoria: 2.2 GB
 • Procesori: 4 x Dual-Core AMD64 “Bulldozer” (8 bërthama)
 • Portat: 4 x USB 3.0, 2 x Ethernet
 • Drive disku: Blu-Ray
 • HDD: 160 GB
 • Daljet e zërit: HDMI dhe Optical, 2.0, 5.1 dhe 7.1 kanale.


Për të gjithë të interesuarit për modelin e ri Sony PlayStation 4, kontaktoni MEGA Electronics nga Prishtina.|ameble|

PlayStation 4 – karakteristikat, versioni dhe të rejat për të

PlayStation 4 – karakteristikat, versioni dhe të rejat për të

PlayStation 4 pritet të dalë në shitje nga fundi i këtij viti. Teknologjia e AMD-së është duke mësuar për këtë sistem të ri, kurse Sony tha se ata besojnë se kjo do jetë pajisja me e fuqishme e lojës në të gjitha pajisjet tjera të konceptuara. Sony ka zbulur një sistem i cili punon me një procesor të vetëm.

Karakteristikat e PlayStation 4

 • CPU: Fuqia AMD “Jaguar” e ulët, dhe ka 8 bërthama.
 • GPU: 1.84 TFLOPS, AMD Readeon™ bërthama e grafikës.
 • Memorja: 8GB GDDR5.
 • Lidhja AV: Tani është HDMI, Analog-AV out, Digital output (optik).

PS4 device

Karakteristikat e DualShock 4

 • Përmasat e jashtme: afërsisht 162mm x 52mm x 98mm
 • Pesha: afërsisht 210g
 • Të tjera: light bar, vibration, built-in mono speaker.

Karakteristikat e kamerës së PS4

 • Dimensioni i jashtëm: afërsisht 186mm x 27mm x 27mm.
 • Pesha: afërsisht 183g
 • Kualiteti i videos: (Maksimale) 1280 x 800 pixel x 2 – HD
 • Gjatësia e kabllos: afërsisht 2m.

PlayStation Move

Sony ka konfirmuar se Playstation Move do të luajë rol të madh në ekosistemin e PS4. Megjithatë ajo ende nuk është zbuluar nëse PS4 do të fillojë së bashku me një aparat të ri të syrit të PlayStation.

 • Ndjeshmëri të lartë, dhe ngjyrë të dyfishuar të kamerës .
 • Kornizat me norma më të larta në rezulucionet e ulëta.
 • Bazë të gjerë, dhe 4 mikrofona në koleksion
 • Game-loop e sinkronizuar mund të ndryshohet, në varësi të frame-ave të lojës.

PS Move and cam

Porositja e PlayStation 4

Tani pajisja PS4 mund të para-porositet në: Amazon, Zavvi, Tesco, Game. |ameble|

A do të jetë Xbox 720 i ngjashëm me PS 4?

A do të jetë Xbox 720 i ngjashëm me PS 4?

XboxPërderisa gjenerata e ardhshme e lojërave konsol nga Sony, PlayStation 4, tanimë veç është prezantuar, shumë njerëz janë në pritje të shohin se çfarë do të bëjë kompania Microsoft me konsolën e saj të ardhshme, Xbox 720.

A do të jetë në gjendje Microsoft ta bëj atë më mirë se sa PlayStation 4 për sa i përket harduerit, dhe gjithashtu në aspektin e karakteristikave, ende nuk dihet?!

Përderisa ne presim me padurim që Microsoft të bëjë njoftimin zyrtar, një zhvillues me pozitë të lartë në Ubisoft, Yannis Wallat, citohet të ketë thënë për NowGamer se Xbox 720 pritet të jetë “i ngjashëm me PS 4” dhe do të jetë “në të njëjtën linjë me atë të Sony-t” duke treguar se Xbox 720 mund të posedoj karakteristika të ngjashme.

Si do që të jetë, mbesim me shpresë se njoftimi zyrtar për Xbox 720 do të ndodh shumë shpejt, dhe sigurishtë se do ta shohim krahasimin real në mes të PS 4 dhe Xbox 720. |ameble|