Tag Archives

2 Articles
Lansohet zyrtarisht Nokia Lumia 925

Lansohet zyrtarisht Nokia Lumia 925

Nokia ka lansuar sot zyrtarisht smartphone-in e ri me Windows Phone 8, Nokia Lumia 925 dhe tani kemi disa detaje dhe një video për ketë model.

Modeli Lumia 925 do të jetë i pari smartphone nga seria Nokia Lumia që shfaqet më mbështjellës alumini, pajisja vjen me ekran 4.5 inç Amoled me rezolucion 1280 X 768 pikselë. Karakteristikat tjera të Lumia 925 përfshijë procesorin 2-bërthamor Qualcomm Snapdragon S4 në 1.5GHz, hapsira e brendshme për të dhëna 16 GB, 1GB RAM dhe kamerën OIS 8.7 megapikselë.

Tani për tani kemi një video praktike të këtij modeli të paraqitur nga The Verge.

[youtube id=”pjQ4eWxOUDU” width=”600″ height=”350″]

Nokia Lumia 925 në Evropë do të filloj më shitje nga muaji Qershor, dhe çmimi i tij me pakicë do të jetë 469 € pa taksa.

Karakteristikat e plota të këtij modeli janë:

Modeli: Nokia Lumia 925

Sistemi Operativ

 • OS: Windows Phone 8

Procesori

 • Emri i procesorit: Qualcomm Snapdragon™ S4
 • Lloji i procesorit: Dual-core 1.5 GHz

Dimensionet

 • Gjatësia: 129 mm
 • Gjerësia: 70.6 mm
 • Trashësia: 8.5 mm
 • Pesha: 139 g

Ekrani

 • Ekrani: 4.5 inç Amoled, më prekje super sensitive
 • Rezolucioni: WXGA (1280 x 768), Corning Gorilla Glass 2, 334 ppi

Lidhjet

 • Kartela SIM: Micro SIM
 • Konektori mbushës: Micro-USB
 • USB: USB 2.0
 • Bluetooth: Bluetooth 3.0
 • Wi-Fi: WLAN IEEE 802.11 a/b/g/n
 • NFC: Secure NFC për pagesa

Bateria

 • Kapaciteti i baterisë: 2000 mAh
 • Bateri shkyçëse: Jo
 • Biseda 2G max: 18.3 orë
 • Biseda 3G max: 12.8 orë
 • Muzikë max: 55 orë
 • Wi-Fi max: 7.2 orë
 • Mbushësin Wireless: Po

Memorja

 • Hapësira e brendshme për ruajtje: 16GB
 • Hapësira për ruajtje: 7 GB SkyDrive
 • RAM: 1 GB |ameble|
Procesori Snapdragon 800 fillon prodhimin muajin e ardhshëm

Procesori Snapdragon 800 fillon prodhimin muajin e ardhshëm

Procesori Qualcomm Snapdragon 600 tashmë ka filluar të shfaqet tek një numër i smartphone-ve, si HTC One, Samsung Galaxy S4, Optimus G Pro etj, mirëpo nga ky prodhues është lajmëruar se gjatë muajit Maj do të filloj me prodhimin në masë të versionit të ardhshëm Qualcomm Snapdragon 800 që ishte prezantuar në Janar të këtij viti.

Në një konferencë për media të mbajtur dje në Pekin, Menaxher i lartë për produkte, Yufei Wang ka konfirmuar ketë, duke refuzuar të komentojë se cilat nga pajisjet e ardhshme do të përdorin ketë procesorë.

Procesori i më hershëm Snapdragon 600 është thënë të ofroj performancë 40 % me të mirë se Snapdragon S4, kurse Snapdragon 800 i ardhshëm mund të jetë 75 % me i fuqishëm në performancë se sa procesorët Snapdragon S4. Më poshtë mund ta ndiçni një video të shkurt të paraqitur nga Qualcomm, që shpjegon performancën e procesorit: |ameble|