Tag Archives

12 Articles
Shumë shpejt smartphone edhe me 8GB RAM

Shumë shpejt smartphone edhe me 8GB RAM

Sasia e memorieve RAM të përdorura në smartphone është rritur dhe po rritet çdo vit, sot disa prej top smartphone-ve posedojnë deri në 4GB RAM, mirëpo së shpejti mund të vijnë smartphone edhe me 8GB RAM memorie.

Qualcomm kohët e fundit ka lansuar procesorin e ri Snapdragon 820 i cili nga viti i ardhshëm pritet të përdoret nga shumë modele të smartphone-ve, procesor ky i cili përkrah 6GB RAM.

Mirëpo në anën tjetër kanë dal informata për procesorin tjetër të ardhshëm Snapdragon 830, i cili pritet të lansohet në vitin 2017, e që përkrah 8GB RAM memorie.

Qualcomm Snapdragon 830

Snapdragon i ri 830 është koduar me shifrën MSM8998 dhe thuhet se është prodhuar duke përdorur procesin 10nm, kurse Snapdragon 820 i fundit ishte me 14nm dhe pritet të nis vitin e ardhshëm me smartphone-in Samsung Galaxy S7.

8GB RAM do të jetë vërtetë një sasi e madhe e memories në smartphone, më të cilën nganjëherë mund të pyesim se çfarë i duhet një smartphone-i memorie kaq e madhe? /ameble

 

Qualcomm Snapdragon 820 debuton sot

Qualcomm Snapdragon 820 debuton sot

Qualcomm vetëm kishte njoftuar për chip-in Snapdragon 820 mirëpo për fat të keq nuk ishin dhënë me shumë detaje. Për ata të cilët janë kurioz, sipas Tim McDonough nga Qualcomm, sot do të jepen të gjitha detajet rreth këtij versioni të Snapdragon-it.

McDonough ka thënë se Snapdragon 820 do të debutoi zyrtarisht sot dhe se përveç njoftimit ai do të pranoj pyetje edhe nga publiku nëpërmjet llogarisë së Qualcomm-it në Twitter.

Snapdragon 820

Siç e cekem edhe me lartë, nuk janë dhënë shumë detaje rreth këtij chip-i, edhe pse ky chip është thënë se është testuar të paktën në 30 modele të smartphone-ve.

Sidoqoftë, duke pasur parasysh se versioni i me hershëm Snapdragon 810 ka pasur probleme me overheating, disa përdorues të smartphone-ve janë pak të shqetësuar se e njëjta mund të ndodhë edhe me Snapdragon 820, një frikë të cilën Qualcomm ka tentuar ta qetësoj. Nëse janë apo jo të njëjtat probleme mbetet për të shihet më vonë. /ameble

Snapdragon 820 thuhet të jetë 50% më i fuqishëm se Exynos 7420

Snapdragon 820 thuhet të jetë 50% më i fuqishëm se Exynos 7420

Exynos 7420 është procesor më i fuqishëm i Samsung-ut për momentin, i cili është përdorur në smartphone-ët e fundit, Samsung Galaxy S6 si dhe Note 5.

Kurse kompania Qualcomm posedon një procesor të ri në përgatitje, Snapdragon 820 ku sipas një raporti të fundit, Snapdragon i ri thuhet të jetë 50% më i fuqishëm se sa Exynos Samsung 7420.

Sipas analistit Pan Jiutang, Qualcomm Snapdragon 820 i ardhshëm është një përmirësim (upgrade) i versionit aktual 810 dhe gjithashtu i modelit të Samsung-ut, Exynos 7420.

Snapdragon 820

Samsung pritet të përdorë të dy këta procesor të ri Snapdragon dhe Exynos në smartphone-in e tyre të ardhshëm Samsung Galaxy S7, për të cilin thashethemet thonë së do të lansohet në Janar dhe shitet nga muaji Shkurt. /ameble

HTC lanson mbushësin e shpejt “Rapid Charger 2.0”

HTC lanson mbushësin e shpejt “Rapid Charger 2.0”

HTC ka lansuar mbushësin (karikuesin) Rapid Charger 2.0, një mbushës të ri dhe të shpejtë i cili shkurton kohen e mbushjes së pajisjeve në 40%. Pajisja përdor teknologjinë e re të Qualcomm-it, Quick Charge 2.0  që është e përshtatshëm me pothuajse çdo smartphone ose tabletë.

HTC Rapid Charger 2.0

Shumica prej nesh mbushim smartphone-t gjatë natës, kështu që nuk na intereson se sa kohë nevojitet për tu mbushur 100%. Por në qoftë se e përdorni smartphone-in shumë dhe ndodh të harxhohet gjatë ditës, shpesh ju nevojitet kohë për ta rimbushur ose ose nganjëherë edhe mbeteni duke e futur në rrymë vende e pa vend.

Me HTC Rapid Charger 2.0 mund të mbushen pajisje të caktuara me shpejtësi deri në 40% më shpejt se sa me mbushësit standard që përdorim. Rapid ngarkues 2.0 mund të përdoret edhe me çfarëdo pajisje që posedon kabllon mikro me USB, duke përfshirë edhe tabletet.

HTC nuk e ka informuar ende për çmimin dhe disponueshmërinë e e këtij mbushësi të shpejtë. /ameble

Procesori Samsung Exynos 5433 mund Qualcomm Snapdragon 805

Procesori Samsung Exynos 5433 mund Qualcomm Snapdragon 805

Në pamjen e më poshtme shfaqet procesori ende i pa lansuar, Exynos 5433, i cili pritet të vij bashkë me phabletin Samsung Galaxy Note 4. Ndërkohë që mund të tingëllojë diçka e pa pritur, por rezultatet Benchmark nga AnTuTu kanë zbuluar se ky çip procesori 8-bërthamor nga Samsung tejkalon përformancen e procesorit me të fundit nga Qualcomm, Snapdragon 805.

Galaxy Note 4 Exynos

Në teori, procesori i ardhshëm Exynos nga Samsung e lë shumë larg atë më të shpejtësi nga Qualcomm, Snapdragon 805. Ky i fundit, i cili nuk është edhe aq shumë i mirë, krahasuar me Snapdragon 801, që zakonisht e gjejmë në smartphone-at e sotshëm, është shumë i ngjashëm me çipin që është përdorur në smartphone-in e sapo lansuar në Korea, Samsung Galaxy S5 LTE-A.

Për phabletin Samsung Galaxy Note 4 thuhet se do të ketë gjithashtu edhe me procesor Qualcomm, gjë që është shumë normale për shumicën e smartphone-ve të Samsung-ut. Pra, kjo i bie që do të kemi dy pajisje me karakteristika të njëjta përveç procesorëve. /ameble

Galaxy Note 4 Exynos 2

Ora e mençur “Toq” nga Qualcomm në shitje me numër të limituar

Ora e mençur “Toq” nga Qualcomm në shitje me numër të limituar

Ora e mençur Toq nga Qulacomm tani vjen në treg me ngjyrë të bardhë. Prodhuesi i çipave Qualcomm ka njoftuar për modelin së është me numër të limituar, dhe është në dispozicion më të njëjtën çmim 349 $ sikur modeli origjinal i zi.Qualcomm Toq

Toq përmban teknologjinë e ekranit Mirasol nga Qualcomm, që ofron një pamje më ngjyra të plota dhe është i lexueshëm edhe në rrezet e diellit që gjithashtu ndihmon në jetën e baterisë që mund të qëndroj deri në pesë ditë me një mbushje të vetme. Ky smartwatch përkrahë mbushjen e baterisë pa tela dhe posedon mundësinë me prekje (touchpad) nën ekran. Në vete përmban softuerin e vet i cili sinkronizohet me pajisjet Android për të shfaqur lajmërimet.

Ndryshe nga Samsung Galaxy Gear, Toq është i thjeshtë dhe jo i ngarkuar më funksione të shumta. Nuk posedon kamerë, mikrofon apo edhe spikerë. /ameble

Njoftohet për procesorin “Qualcomm Snapdragon 802” për TV

Njoftohet për procesorin “Qualcomm Snapdragon 802” për TV

Qualcomm Snapdragon SmartTVPara dy muajsh kompania Qualcomm ka njoftuar për procesorin e tyre Snapdragon 805 për smartphone dhe tablet, kurse tani njofton për një tjetër procesor të ri për TV, Qualcomm Snapdragon 802.

Qualcomm Snapdragon 802 është projektuar për t’u përdorur në televizione Smart dhe në set TopBox. Ky procesor i ri ofron përkrahje Ultra High Definition për TV .

Nga ana harduerike, Qualcomm Snapdragon 802 posedon CPU 4-bërthamor 1.8GHz Krait dhe GPU Adreno 330, gjithashtu përmban motorin e procesimit HQV (Hollywood Quality Video) me rezolucion 1080p ultra HD.

Qualcomm kanë thënë se shumë shpejt do të fillojnë të punojnë me prodhues të TV-ve dhe set TopBox-ave me procesor Snapdragon 802 dhe presin që pajisjet e para të lansohen gjatë këtij viti. /ameble

Procesori i parë 64-bit nga Qualcomm është Snapdragon 410

Procesori i parë 64-bit nga Qualcomm është Snapdragon 410

Qualcomm SnapdragonQualcomm ka njoftuar për procesorët e tyre të parë me 64-bit, Snapdragon 410. Procesori më i ri i kompanisë premton që të shfaqet me disa karakteristika Premium duke përfshirë 4G LTE qe mbështet smartphone që gjenden nën çmimin 150 $, gjithashtu pritet të sjellë grafikë të përmirësuar dhe shpejtësinë e rrjetit të tregjeve në zhvillim.

Snapdragon 410 është i përshtatëshem me serinë e pajisjeve të fundit Android në tregjet në zhvillim të cilët përdorin versionin 4.4 Kitkat. Procesori Qualcomm i ri do të funksionoj edhe me Windows Phone dhe Firefox, kështu që kompania ka në plan të prodhoj çipa shtesë 64-bit për të ardhmen.

Apple ishte kompania e parë në lançimin e smartphone-ve 64-bit, pra iPhone 5S, dhe në fillim ishte e paqartë nëse Qualcomm do të ndjek ketë kompani. Në një intervistë të muajit Tetor, një zyrtar i lartë i marketingut Anand Chandrasekher e quajti çipin A7 të Apple-it si një mashtrim në marketing. “Qualcomm për ketë kishte kërkuar falje, duke e lëvizur zt. Chandrasekher në një pozitë jashtë më publikun dhe duke konfirmuar gjithashtu interesat e saja në procesorë 64-bit për pajisje mobile. |ameble|

Qualcomm njofton për procesorin Snapdragon 805 që përkrah Ultra HD

Qualcomm njofton për procesorin Snapdragon 805 që përkrah Ultra HD

Qualcomm logoProcesori 4-bërthamor Snapdragon 800 nga Qualcomm kohet e fundit është përdorur për të gjithë smartphone-et Android, mirëpo tani kompania ka nxjerr një version të përditësuar që është me i fuqishëm se i tanishmi. Snapdragon 805 ofron shpejtësi më të shpejtë se paraardhësi i tij dhe madje përkrahë kualitetin e videove Ultra HD 4K në pajisjet mobile.

Snapdragon 805 funksionon në 2.5GHz për bërthamë dhe përfshinë GPU të re Adreno 420, ku kompania thotë se ky model ofron 40 % me mirë të procesimit të grafikës se sa versioni i më hershëm Snapdragon 800. Ky çip gjithashtu përmirëson shpejtësinë e shfletimit në internet, video streaming si dhe shpejtësinë dhe cilësinë e kamerës.

Qualcomm mburret me atë se procesori i tyre i ri është i pari që përkrahë videot me kualitet 4K. Për momentin nuk ka smartphone që posedojnë kamera për incizim me kualitet 4K. Fatmirësisht, është kompania Samsung që është duke punuar pajisje smartphone me ekran 4K UHD, por prapë se prapë mbetet syri i njeriut që mund të tregojë ndryshimin nga kjo qe kemi tani për atë që pritet të vij. |ameble|

Procesori Snapdragon 800 fillon prodhimin muajin e ardhshëm

Procesori Snapdragon 800 fillon prodhimin muajin e ardhshëm

Procesori Qualcomm Snapdragon 600 tashmë ka filluar të shfaqet tek një numër i smartphone-ve, si HTC One, Samsung Galaxy S4, Optimus G Pro etj, mirëpo nga ky prodhues është lajmëruar se gjatë muajit Maj do të filloj me prodhimin në masë të versionit të ardhshëm Qualcomm Snapdragon 800 që ishte prezantuar në Janar të këtij viti.

Në një konferencë për media të mbajtur dje në Pekin, Menaxher i lartë për produkte, Yufei Wang ka konfirmuar ketë, duke refuzuar të komentojë se cilat nga pajisjet e ardhshme do të përdorin ketë procesorë.

Procesori i më hershëm Snapdragon 600 është thënë të ofroj performancë 40 % me të mirë se Snapdragon S4, kurse Snapdragon 800 i ardhshëm mund të jetë 75 % me i fuqishëm në performancë se sa procesorët Snapdragon S4. Më poshtë mund ta ndiçni një video të shkurt të paraqitur nga Qualcomm, që shpjegon performancën e procesorit: |ameble|

Qualcomm me “Chip” të ri

Qualcomm me “Chip” të ri

Bashkëpunëtori i Qualcomm-it, Qualcomm Atheros ka prezantuar një NFC (Near field communication) çip të ri, i cili është me i vogël në dimension dhe konsumon shumë më pak energji sesa gjenerata e çip-ave momental.

Çip-i i quajtur QCA1990, do të jetë në dispozicion për konsumatorët (prodhuesit e pajisjeve teknologjike që përdorin këto çip-a) duke filluar nga çereku i parë i 2013 dhe duke u bërë gati për komercializim gjatë verës së 2013. Çipi  QCA1990 është 50% më i vogël sesa çipat e zakonshëm që jemi mësuar ti shohim. Edhe pse tani për tani ndikimi i NFC çipave nuk duket të jetë aq i madh, besohet se e ardhmja e tij është shumë e sigurt. Duke u nisur nga kjo, kompania Qualcomm është krenare me punën e saj ne prodhimin e këtij çipi kaq të avancuar.

|ameble| [divider top=”0″]

Sharp shpëtohet nga Qualcomm me 120 milion $

Sharp shpëtohet nga Qualcomm me 120 milion $

Për ata që kanë përcjell lajmet me herët, mund të keni dëgjuar se Sharp është në vështirësi financiare, dhe sipas thashethemeve, kompanitë si Apple, Foxconn, Intel kanë qenë të interesuara për të investuar në kompaninë Sharp, jo vetëm për ta mbajtur atë gjallë por për disa nga teknologjitë e saja, të tilla si IGZO të cilën është përfolur në të kaluarën së është përdorur nga disa prej produkteve të Apple-it.

Sipas një raporti nga The Wall Street Journal, shpëtimtari i kësaj kompanie ka ardhur në një formë nga Qualcomm i cili thuhet se ka pranuar të investojë 120 milion $ në kompaninë japoneze që është në krizë. Sipas këtij raportit, ky investim do të lejojë të dyja Sharp dhe Qualcomm për të punuar së bashku dhe për të ndihmuar në zhvillimin e mëtejshëm të teknologjisë Sharp IGZO, i cili supozohet që Sharp po mundohet të bëjë gjithçka në mbijetesën e saj. |ameble| [divider top=”0″]