Tag Archives

7 Articles
Shfaqet zyrtarisht BlackBerry Z10

Shfaqet zyrtarisht BlackBerry Z10

RIM ka shfaqur zyrtarisht platformën e tyre të re BlackBerry 10 dhe gjithashtu smartphone-in e parë të emëruar BlackBerry Z10 që tani posedojm të dhëna të plota për të.

Ky smartphone vjen me ekran 4.2 inç dhe rezolucion 1280X768 pixela, përmban procesorin dual core 1.5GHz, 2GB RAM, 16GB hapësirë të brendshme, plus një slot për kartën microSD, që përkrahë deri 32GB. BlackBerry Z10 posedon dy kamera, atë frontale 2 megapixel me zmadhim digjital 3x dhe aftësinë për të incizuar video me definicion të plotë në 720p, kurse në pjesën e prapme të pajisjes është kamera 8 megapixel me auto-fokus, zmadhim digjital 5x dhe definicion të plotë HD në 1080p.

Karakteristikat e tjera të BlackBerry Z10 përfshijnë Bluetooth 4.0, 802.11 a/b/g/n WiFi, A-GPS, dhe masat e këtij smartphone-i janë 130mmX65.6mmX9mm. Për me shumë shiko video prezantimin e paraqitur më poshtë. |ameble|

[youtube id=”BDtxZr5TS7E” width=”600″ height=”350″] [divider top=”0″]

Lenovo po shqyrton blerjen e platformës RIM

Lenovo po shqyrton blerjen e platformës RIM

Lenovo po kërkon për rritjen e njësisë së tyre për celular, dhe janë duke shqyrtuar blerjen e ndonjë kompanie të celularëve, që rezulton se një nga këto kompani mund të jetë RIM (Research In Motion, kompani kanadeze që merret me zhvillimin e platformës mobile BlackBerry).

“Ne jemi duke kërkuar në të gjitha mundësitë, RIM dhe shumë të tjerë,” tha dje udhëheqësi kryesor financiar në Lenovo, Wong Wai Ming në një intervistë në takimin e Forumit Ekonomik Botëror në Davos, Zvicër. “Ne nuk do të hezitojmë , nëse mundësia është e drejtë.”

RIM në fund të këtij muaji do të filloj me platformën e tyre të re BlackBerry 10, së bashku me dy pajisjeve të reja Blackberry, dhe ndoshta mund të marrin në konsideratë shitjen e biznesit të tyre celular, nëse marrëveshja është e drejtë.

Do të jetë shumë pra shumë interesante nëse Lenovo do të vendosë për RIM, edhe pse kjo varet nga fakti nëse RIM ka ndërmend të shitet. Mbetet të shihet. |ameble| [divider top=”0″]

15.000 aplikacione për BlackBerry 10, në vetëm 37.5 orë

15.000 aplikacione për BlackBerry 10, në vetëm 37.5 orë

RIM po bëhet gati për lançimin e sistemin e tyre operativ BlackBerry OS 10, i cili është planifikuar të fillojë më 30 janar, dhe si duket po ju shkon mirë me pasurimin e aplikacioneve për ketë platformë, sepse me mbi 15.000 aplikacione janë ngarkuar brenda dy ditëve. Zhvilluesit kanë nxjerr një total prej 15.000 aplikacioneve për BlackBerry 10, në vetëm 37.5 orë.

Sipas Verge, çdo kërkesë e miratuar për aplikacione online për BlackBerry 10 zhvilluesit kanë fituar një shumë prej 100 $, ka pasur edhe ofertë me të cilat janë zhvilluar mes dy deri pesë aplikacione dhe kanë marrë një tabletë PlayBook. |ameble| [divider top=”0″]

Blackberry 10 do të nis më 70 mijë aplikacione

Blackberry 10 do të nis më 70 mijë aplikacione

Platformat iOS dhe Android, secili kanë më shumë se gjysmë milioni aplikacione, kështu që keni mjaft për të zgjedhur. Mirëpo tani ani edhe platforma RIM më Blackberry 10 nuk duket keq, ajo ka njoftuar se do të ketë aplikacione të mjaftueshme për të mbajtur përdoruesit të lumtur.

Shefi i marketingut në RIM Frank Boulben, thotë se përdoruesit e Blackberry 10 mund të presin rreth 70 mijë aplikacione bashkë më lançimin e platformës. Ky është një lajm i mirë. Shpresojmë se ato aplikacione janë të cilësisë se mirë, siç janë edhe në iOS dhe Android.

Një gjë është e sigurt se aplikacionet Facebook dhe Twitter do të jenë në Blackberry 10. Dhe në fund ndoshta 70 mijë aplikacione për fillim do të jenë të mjaftueshme për të tërhequr përdoruesit dhe për të mbajtur ata për një kohë të gjatë. |ameble| [divider top=”0″]

Shfaqen imazhe të sistemit operativ Blackberry 10

Shfaqen imazhe të sistemit operativ Blackberry 10

Dje është zbuluar se RIM (Research In Motion, kompani kanadeze që merret me zhvillimin e platformës mobile BlackBerry), pritet të shpall sistemin operativ BlackBerry 10 dhe data zyrtare e prezantimit do të jetë 30 janar 2013, në dispozicion është  menjëherë pas shpalljes.

Tani disa imazhe janë publikuar para shpalljes nga RIM, duka na ofruar kështu nje paraqitje te e asaj se çfarë mund të presim nga BlackBerry 10.

Dy pajisje të reja me BlackBerry 10 gjithashtu pritet të zbulohen nga RIM, duke përfshirë BlackBerry L i cili është me prekje të plotë. Së bashku me te një tjetër pajisje e pajisur me tastierë QWERTY, qe eshte i ngjashem me smartphone-in aktual BlackBerry Curve.

Për fat të keq nuk ka informata për çmimet ose disponueshmërinë e tyre në mbarë botën. |ameble| [divider top=”0″]

Shfaqen fotografi të qarta të BlackBerry 10 Seria L

Shfaqen fotografi të qarta të BlackBerry 10 Seria L

Janë shfaqur edhe me herët disa foto për smartphone-in BlackBerry 10 Seria L, mirëpo tani kemi më shumë foto të cilat janë të cilësisë më të mirë dhe dizajni i kësaj pajisje duket shumë me qartë.
Fotot kanë zbuluar se BlackBerry 10 Seria L do të shfaqët me NFC, dhe do të vijë me slot per kartën microSIM dhe një slot tjetër per kartën microSD, që mund të shihen në fotot e paraqitura më poshtë.

RIM zyrtarisht do të fillojë në BlackBerry 10 me 3 Janar 2013, dhe gjithashtu pritet të shfaqet smartphone-i BlackBerry 10 Seria L, si dhe një BlackBerry 10 QWERTY që do të prezantohet në të njëjtën ditë. |ameble|

 

 

 

 

[divider top=”0″]

BlackBerry 10, nis vitin e ardhshëm

BlackBerry 10, nis vitin e ardhshëm

RIM (Research In Motion, kompani kanadeze që merret me zhvillimin e platformës mobile BlackBerry) planifikon të nisë versionin e ri të platformës së saj BlackBerry 10, më 30 janar vitin e ardhshëm, ka njoftuar kompania.

Gjatë kësaj ngjarje, e cila në të njëjtën kohë do të mbahet në disa vende të ndryshme të botës, RIM gjithashtu do të shfaqë edhe dy smartphone të ri të bazuar në BlackBerry 10.

Në maj te këtij viti, RIM ka lëshuar një version të BlackBerry 10 për zhvilluesit, dhe në shtator kompania kishte zbuluar disa detaje shtesë në lidhje me ketë platformë. Kjo përfshinë ballinën e përditësuar, versioni i mailbox-it i përpunuar të quajtur BlackBerry Hub, BlackBerry messenger i ri, si dhe shumë tjera.

Një nga dy pajisjet që do të shfaqen më 30 janar mund të jetë një smartphone me touchscreen i koduar London që u shfaq në shtator të këtij viti. Thashethemet thonë se do të jetë i pajisur me procesor dual-core 1.5GHz, 1GB RAM, 16GB memorie të brendshme si dhe kamera 8 megapixel. |ameble| [divider top=”0″]