Tag Archives

4 Articles
Galaxy S8 me ekranin më të mirë ndonjëherë

Galaxy S8 me ekranin më të mirë ndonjëherë

Telefonat dhe TV-të nga Samsung njihen për ekranet e tyre me imazhe të qarta dhe ngjyra të ndritshme. Mirëpo, Galaxy S8 thuhet se ka arritur në një nivel të ri të përsosmërisë.

DisplayMate, të cilët janë të specializuar në testime të performancës së ekraneve dhe korrektësisë së ngjyrave i ka dhënë Galaxy S8 notën më të madhe deri tani: A+.

Nuk është e rastësishme që ky telefon merr titullin për ‘ekranin më të mirë të telefonit në treg’. Sipas DM, ekrani Infinity Display mund të arrij majat e shkëlqimit, deri në 1020 nits.

Galaxy S8 mund të performojë video HDR shumë lehtësisht dhe në të njejtën kohë është telefoni i parë që merr çertifikim për videot premium ‘Mobile HDR’.

Kjo do të thotë së S8 mund të riprodhojë video në të njejtën saktësi të ngjyrave si një televizor HDR i tipit të fundit./ameble

Smartphone-t e ri nga Samsung zhgënjyes rreth kamerës!

Smartphone-t e ri nga Samsung zhgënjyes rreth kamerës!

Para prezantimit të smartphone-ve Samsung Galaxy S8 dhe Galaxy S8+, disa raportime erdhën se Samsung ishte duke punuar në futjen e dy kamerave në smartphone-t e ri të vitit 2017.
Sidoqoftë, prezantimi i pajisjeve javën e kaluar me një kamerë, zhgënjeu fansat. Disa fotografi të prototipit të Samsung Galaxy S8 e vunë në pah vendosjen e dy kamerave.

Këto imazhe na bëjnë të besojmë se Samsung ka testuar pajisje me dy kamera, por si përfundim doli me vetëm një. Pjesë nga telefoni me dy kamera, një matës të rrahjeve të zemrës dhe një blic mund të shihen nga imazhet e më sipërme.

Nga Samsung, ka qenë e ditur se do të prodhoj disa prototipe të smartphone-ve para produktit final. Sidoqoftë neve na mbetet të shpresojmë se Galaxy Note 8 do të ketë këto karakteristika. /ameble

Kyçja me fytyrë në Galaxy S8 nuk është e sigurt

Kyçja me fytyrë në Galaxy S8 nuk është e sigurt

Samsung në prezantimin e Galaxy S8 dhe S8+, prezantoi mundësin e hapjes së telefonit me fytyrën e përdoruesit, por si duket kjo gjë i ka edhe dobësitë e veta,  pasi që është një teknologji e re dhe nuk është shume e zhvilluar. Akoma pa dal në treg, të dy versione të reja, S8 dhe S8+, kanë filluar me probleme me këtë veçori. Nëse përdoret ‘Face Unlock’ ju mund ta tejkaloni kyçjen e telefonit tuaj vetëm me një foto të personit i cili është regjistruar për të hapur telefonin. Kjo është paraqitur në video më poshtë.

Kjo teknologji ishte përdorur më parë edhe nga Google, por u hoq pasi kompania pranoi se kyçja mund të tejkalohej vetëm me një foto. Serish, kjo teknologji është shume e re dhe e papërdorur më parë dhe Samsung ka një rruge shume të gjatë të rregulloj problemet dhe të shtojë sigurinë. /ameble.com

Lansohet Samsung Galaxy S8 dhe S8+

Lansohet Samsung Galaxy S8 dhe S8+

Samsung ka prezantuar versionin e tyre me te ri Galaxy S8 dhe Galaxy S8 Plus, pajisje që vijnë me specifika mbresëlënëse.

Samsung Galaxy S8 posedon ekranin 5.8 inç Infinity me rezolucion Quad HD+ prej 2960×1440 pikselë me 570 ppi.

Kurse Galaxy S8 Plus vjen me ekran 6.2 inç Infinity me rezolucion Quad HD+ prej 2960×1440 pikselë me 529 ppi.
Të dy pajisjet janë te pajisura me procesorë Qualcomm Snapdragon 835 ose sipas vendit se ku shitet me Samsung Exynos 8895.
Modelet e reja të Samsung-ut vijnë me hapësirë të brendshme 64GB dhe me opsion sloten microSD që përkrahë kartela deri në 256GB.
Samsung Galaxy S8 dhe S8 Plus vijnë me kamera frontale për selfie 8 megapikselë dhe kamera e pasme për foto dhe video 12 megapikselë, të dy pajisjet janë te çertifikuara me IP68 rezistent nga ujë dhe pluhuri.
Karakteristikat tjera të këtyre dy pajisjeve përfshijnë USB Type-C, Bluetooth 5.0, Android Nougat, S8 përmban fuqinë e baterisë 3000 mAh kurse S8 Plus 3500 mAh.
Me shumë detaje rreth këtyre smaprtphone-ve të ri mund te gjeni ne uebfaqen e Samsung-ut. /ameble