Tag Archives

13 Articles
Zyrtare: Lansohet Samsung Galaxy Alpha

Zyrtare: Lansohet Samsung Galaxy Alpha

Samsung Galaxy Alpha tani më është zyrtarizuar si pajisje më e re e cila vjen me një ekran Super AMOLED 4,7 inç me definicion të lartë me rezolucion prej 1280 x 720 pikselëve i mbështetur nga një procesor 8-bërthamor i përberë nga një procesor 4-bërthamor me shpejtësi prej 1.8GHz dhe një procesor tjetër 4-bërthamor me shpejtësi prej 1.3GHz.

Karakteristikat e tjera të Samsung Galaxy Alpha përfshijnë 2GB RAM memorie, 32GB hapesirë të brendshme, bateria e fuqisë 1,860mAh, kamera forntale 2.1 megapiksel, kamera kryesore 12 megapiksel dhe perkrahë teknologjitë WiFi, Bluetooth 4.0, NFC dhe vjen me sistemin operativ Android 4.4.4 KitKat.

Smartphone-i po ashtu vjen me një kornizë metalike dhe do të jetë në dispozicion që nga Shatori në katër ngjyra, të bardhë, të zezë, ngjyrë ari dhe blu dhe do të ketë çmimin rreth 620 €. /ameble

Zyrtarizohet Samsung Galaxy S5 Active

Zyrtarizohet Samsung Galaxy S5 Active

Samsung Galaxy S5 ActiveSamsung sot ka bërë njoftimin për modelin e ri të smartphone-it Galaxy S5 Active i cili ishte paralajmëruar muaj më parë.

Samsung Galaxy S5 Active i koduar si SM-G650F posedon ekranin Super AMOLED 5.1 inç me rezolucion prej 1920 x 1080 pikselëve, procesorin 4-bërthamor 2.5 GHz Qualcomm Snapdragon 801, 2GB RAM memorie, 2 megapiksel kamera frontale, 16 megapiksel kamera kryesore, 16GB hapësire e brendshme e cila mund të zgjerohet deri në 128GB me anë të kartelës microSD.

Ky model është i projektuar në mënyrë që të jetë rezistent ndaj ujit dhe pluhurit që përputhet me standardin IP67.

Çmimi i Samsung Galaxy S5 Active pritet të jetë rreth 715$. /ameble

Shfaqet zyrtarisht smartphone-i i parë me ekran të lakuar

Shfaqet zyrtarisht smartphone-i i parë me ekran të lakuar

Përderisa kompanitë tjera bëjnë plane për smartphone me ekran fleksibil kompania Samsung ka publikuar një të tillë, pajisja tani është zyrtare dhe thashethemet e më hershme kanë dalur të jenë të sakta , smartphone-i quhet Samsung Galaxy Round.

Samsung Galaxy Round përmban ekran Super AMOLED 5.7 inç me rezolucion të plotë dhe të lartë (HD) 1920 x 1080 pikselë , ekrani është i lakueshëm dhe pajisja gjithashtu vjen me disa specifika mbresëlënëse.

Pajisja përmban procesorin 4-bërthamor 2.3GHz, 3GB RAM, platformën Android 4.3 Jelly Bean dhe kamera kryesore është 13 megapikselë. Një vështrim të tij mund ta shihni në videon e më poshtme.

[youtube id=”UIEExKSjWi4″ width=”600″ height=”350″]

Specifikat e tjera të Galaxy Round përfshijnë LTE , NFC , Bluetooth 4.0, USB 3.0 dhe vjen me 32GB hapësirë të brendshme për ruajtjen e të dhënave.

Galaxy Round fillimisht do të lansohet në Korenë e Jugut, duket vazhduar nepër vende tjera, për me shumë informacione në lidhje me pajisjen mund të gjeni në uebfaqen e Samsung-ut. |ameble|

Drejtpërdrejt: Publikimi i Samsung Galaxy Note 3

Drejtpërdrejt: Publikimi i Samsung Galaxy Note 3

Samsung-Galaxy-Note-3Të gjithë në pritje të Samsung Galaxy Note 3.

Samsung Galaxy Note 2 me siguri ka qenë njëri prej produkteve më të pëlqyera të Samsung për shumë njerëz nëpër botë. Shumë nga ne me pa durim kemi pritur se kur do të publikohet Samsung Galaxy S 3 ngase Note 2 ka lënë një shije të mrekullueshme me mënyrën se si funksionon. Samsung Galaxy Note 3 është produkti i radhës që pjesëmarrësit e IFA 2013 në Berlin do të mund ta shohin prej 6-11 Shtatorë.

Të dhëna për fabletin Samsung Galaxy Note 3 nuk kemi shumë, por një gjë është e sigurt, se procesori i tij do të jetë octa-core (tetë-bërthamorë).

Kjo ngjarje do të fillojë në ora 19:00 sipas orës tonë lokale. Ne ju ftojmë që këtë ngjarje ta ndiqni përmes Ameble duke klikuar në videon më poshtë. |ameble|

[youtube id=”4ihkiREluBM” width=”600″ height=”350″]

Lansohet Samsung Galaxy Ring

Lansohet Samsung Galaxy Ring

Samsung Galaxy RingDisa ora më parë Samsung lansoi edhe një pajisje e cila i takon familjes tani më të njohur, Galaxy. Samsung Galaxy Ring i madhësisë 4 inç  vjen me sistemin operativ Android 4.1, me procesor 4-bërthamor 1.4 GHz, 1 GB RAM, hapësirë të brendshme për ruajtje 4 GB, kamerë të pasme 5 megapikselë si dhe atë frontale 1.3 megapikselë.

Ajo që duhet të ceket është se çmimi i tij do të jetë vetëm 179 $. |Ameble| 

Nesër drejtpërdrejt Samsung Premiere 2013

Nesër drejtpërdrejt Samsung Premiere 2013

Samsung ka postuar një foto të re në faqen e tyre për një ngjarje që ka paralajmëruar të mbahet nesër në Londër. Zyrtarisht pritet të bëhet prezantimi i Samsung Galaxy Note 3, si dhe disa pajisjeve tjera.

Foto e publikuar për ketë ngjarje që mund ta shihni më poshtë, do të përcillet drejtpërdrejt nëpërmes lidhjes së mundësuar nga Youtube në kanalin SamsungMobile.

Samsung Premiere 2013

Ftesa pra mban titullin “Galaxy & Ativ”, duke konfirmuar se të dyja, pajisjet Android dhe Windows do të zbulohet gjatë kësaj ngjarje. Është e paqartë se çfarë modele po planifikon kompania të shfaq, por që marka “Galaxy” përfshinë smartphone-t Android, tabletat madje edhe kamerat, kurse marka “Ativ” përfshin laptopat, tabletat dhe pajisjet më Windows Phone kështu qe është e vështirë të kuptohet. Për të gjitha mbetet të shihet nesër. |ameble|

Samsung lanson Galaxy Tab 3 8 inç dhe Galaxy Tab 3 10.1 inç

Samsung lanson Galaxy Tab 3 8 inç dhe Galaxy Tab 3 10.1 inç

Në Prill, Samsung ka bërë njoftimin për lançimin e Galaxy Tab 3 7 inç, ndërsa sot Samsung njofton poashtu për të njëjtin tabletin por me madhësi të ndyshme, 8 inç dhe 10.1 inç. Pra, nga tani fansat e modelit të ri Samsung Galaxy Tab 3 do të keni më shumë opsione të përzgjedhjes së një pajisje por me madhësi të ndryshme, 7,8 dhe 10.1 inç.

Me çfarë karakterizohet Galaxy Tab 3 8 inç?

Samsung Galaxy Tab 3 8inc -amebleGalaxy Tab 3 8 inç karakterizohet me ekranin 8 inç me rezolucion 1280 x 800 pikselë, procesorin 2-bërthamor 1.5 GHz, 1.5 GB RAM memorie, me kamerë të pasme 5 Megapikselë dhe atë frontale 1.2 Megapikselë, baterinë 4,450 mAh, si dhe ka të instaluar platformën Android 4.2 Jelly Bean. Vjen me dy versione 16 GB ose 32 GB dhe poashtu përkrahë edhe kartelën microSD për zgjerimin e hapësirës së brendshme për ruajtje. Duhet të theksohet se Galaxy Tab 3 përkrah teknologjinë LTE, Wi-Fi dhe Bluetooth.

Me çfarë karakterizohet Galaxy Tab 3 10.1 inç?

Samsung Galaxy Tab 3 10.1 -amebleGalaxy Tab 3 10.1 inç është identik me karakteristikat e tabletit 8 inç, për veç se dallon në madhësi të ekranin e cili është 10.1 inç, e ka një procesor pak më të shpejt 1.6 Ghz poashtu 2-bërthamor dhe një bateri më të fuqishme 6,800 mAh. Kamera e pasme është të kualitetit më të ulet, 3 Megapikselë dhe ka më pak RAM memorie në krahasim me atë 8 inç, vetëm 1 GB.

Ende nuk janë dhen detajet për çmimet e tyre. |ameble|

Samsung Galaxy Star me 2-SIM vetëm 70 €

Samsung Galaxy Star me 2-SIM vetëm 70 €

Samsung Galaxy Star -amebleSeria Star Galaxy nga Samsung është prezantuar në fillim të muajit Prill. Është një smartphone që përkrah 2 SIM kartela dhe vjen me sistemin operativ Android 4.1 Jelly Bean dhe me procesorë 1GHz. Star Galaxy përmban ekranin 3 inç QVGA, kamerën 2 megapikselë, memorien 512MB RAM,  si dhe hapësiren e brendshme për ruajtje 4 GB.

Gjëja më e rëndësishme që duhet të ceket është çmimi i tij, që pritet të jetë për vetëm 70€.

Lansimi i Samsung Galaxy Star pritet të bëhet me 31 korrik duke goditur fillimisht raftet e Indisë. |ameble|

Samsung Galaxy Note 3, me dizajn të ri ndoshta nga alumini

Samsung Galaxy Note 3, me dizajn të ri ndoshta nga alumini

Samsung Galaxy Note 2Një nga kritikat më të shpeshta tek seria e pajisjeve Samsung Galaxy është përdorimi i mbështjellësit nga plastika që duket të jetë pak i qëndrueshem dhe i cilësisë më të ulët sesa alumini që është përdor tek HTC One dhe iPhone 5.

Burimet e SamMobile thonë se kompania e ka marrë këtë kritikë ngatë zemrës, dhe sipas tyre Samsung ka marr në konsideratë ngritjen e cilësisë në phablet-in e tyre të ardhshëm Galaxy Note 3.

Përderisa ky lajm do të mirëpritet nga shumë admirues të Samsung-ut, në anën tjetër ekzistojnë dyshime për një gjë të tillë. Në radhë të parë, kompania Samsung arsyeja pse e përdor materialin plastik është sepse e ka me lehtë për të prodhuar pajisjet në masë sesa pajisjet rivale, së dyti, me shumë së një mesatare e konsumatorëve qe posedojnë pajisje Galaxy nuk ka dhënë asnjë shenjë ankese pikërisht se a ka rendësi materiali i plastikes apo jo, dhe në ketë rast kompania ka shitur rreth 40 milion pajisje Galaxy S3 vetëm në vitin 2012.

Sammobile gjithashtu ka thënë se Galaxy Note 3 nuk do të përdorë direktivat e dizajnit të Galaxy S4. Samsung pret që nga kjo seri të shesë shumë pajisje që është përfolur të ketë ekranin FHD AMOLED 6.0 inç, procesorin me LTE Exynos 5 Octa, kamerën 13 megapiksel dhe versionin e fundit të Android-it, i cili mund të jetë Android 5.0. |ameble|

Shfaqet videoja e Samsung Galaxy S4

Shfaqet videoja e Samsung Galaxy S4

Pas postimeve të djeshme të fotografive të Samsung Galaxy S4 nëpër ueb faqe dhe forume të ndryshme, sot është zbuluar edhe një video në të cilët shfaqet pikërisht madhështia e tij Samsung Galaxy S4. Për momentin nuk është konfirmuar nëse ky është ndonjë version kinez i emituar i Galaxy S4, por videoja që është publikuar na len të besojmë se ky me të vërtet mund të jetë smartphone-i i shumë pritur Samsung Galaxy S4.

[youtube id=”gfzom-RdrwI#!” width=”600″ height=”350″] |ameble| [divider top=”0″]

Samsung Galaxy Note 10.1 në shitje nga 7 Marsi

Samsung Galaxy Note 10.1 në shitje nga 7 Marsi

Ata që dëshirojnë të kenë një tablet që përkrah teknologjinë LTE, edhe pse tek ne ende nuk është e mundur, mund të blejnë Samsung Galaxy Note 10.1 nga 7 Marsi  për 600 $.

Samsung Galaxy Note 10.1 përmban një procesor 1.4GHz quad-core, 2GB RAM, 10.1 inç WXGA ekran LCD, 5-megapixel kamerën e pasme, kamerën frontale 1.9 megapixel për video-biseda dhe ka të instaluar sistemin Android 4.1 Jelly Bean. Me tablet vjen poashtu edhe Samsung S Pen.

Pra nga 7 Marsi, në tregun e tableteve do të pozicionohet edhe Samsung Galaxy Note 10.1. |ameble| [divider top=”0″]

8 nga top 10 pajisje Android janë nga Samsung

8 nga top 10 pajisje Android janë nga Samsung

Samsung ka pasur një sukses të madh me vargun e pajisjeve të familjes Galaxy dhe kjo pritet të vazhdojë me lançimin e Samsung Galaxy S4.

Sipas një raporti të fundit nga Localytics, të cilët kanë lëshuar disa detaje mbi 10 pajisjet Android më të shfrytëzuara për muajin janar të këtij viti, pa asnjë surprize në vendin e parë është Galaxy Samsung S3 i cili ndiqet në vendin e dytë me Samsung Galaxy S2.

Të vetmet pajisje që nuk i takojnë brendit Samsung janë tableti nga Amazon Kindle Fire i renditur në vendin e 7 dhe smartphone nga Motorola Droid RARZ i renditur në vendin e 9. |ameble| [divider top=”0″]