Tag Archives

243 Articles
Cilat janë veçorit e Samsung Galaxy S8 që do ti ketë Galaxy S7?

Cilat janë veçorit e Samsung Galaxy S8 që do ti ketë Galaxy S7?

Pra Galaxy S8 ka ekranin e ti të pafundme dhe skanerin iris, pa e përmendur procesorin e shpejtë dhe specifikat e tjera, por është e dukshme se edhe Smartphone një vit më i vjetër Galaxy S7 do ti ketë disa nga veçoritë që e bëjnë Samsung Galaxy S8 special.

UI (Ndërfaqja e përdoruesit), Vizualiteti, dhe Cilësimet

Pas përditësimit të Android 7.0 Nougat, Galaxy S7 dhe S7 edge morën disa nga Galaxy S8 UI. Këtu vijnë disa veçori të reja si ndryshimi i rezolucionit, mënyra të reja të mirëmbajtjes, dhe opsione të ndryshimit të performancës.

Bixby

 

Samsung tashmë ka konfirmuar se veçoria Bixby do të jetë edhe në smartphonët e tjerë Galaxy në të ardhmen, dhe si flagship i vitit të kaluar, Galaxy S7 është shumë afër vendit të parë në atë listë.

Galaxy S7, natyrisht, i mungon pulla e Bixby, që do të thotë se  Samsung nuk do të jetë mund të integrojë Bixby ashtu siç e kishte paramenduar.

Bixby është projekt i madh, me ritme të ngadalta të zhvillimit, pra ky përditësim do të marr kohë deri sa të bëhet.

Tjerat Veçori

Ja si do të shkojnë gjërat për veçoritë e tjera të Galaxy S8:

Përkrahja e DeX

E pamundshme: Edhe nëse DeX do të bëhej për Smartphone tjerë, ajo përkrahë vetëm USB type-c

Fotografia Multi-Frame

E Papëlqyeshme: Ky është inovacioni më i rëndësishëm i kamerës së Samsung Galaxy S8, që e lejojnë të bëjë fotografi shumë më të mira. Samsung do ta qesë shumë poshtë Galaxy S8 nëse e fut këtë veçori në Smartphone të tjerë.

Wallpaper e Pafundme

E Papëlqyeshme: Samsung Galaxy S8 shpalosi Wallpaperin e Pafundme gjatë prezantimit, kjo veçori do të jetë në Lock Screen, në Menynë kryesore, dhe në Gjithmonë-Në Ekran. Dhe siç është vërejtur, Gjithmonë-Në Ekran e Samsung Galaxy S8 funksionon më ndryshe se ajo e Samsung Galaxy S7.

Samsung vendos të rikthen Note 7 Përsëri.

Samsung vendos të rikthen Note 7 Përsëri.

Samsung sjell përsëri në treg Note 7 por me kapacitet më të vogël të baterisë që me siguri tani është e sigurt.

 

Fillimisht gjiganti I teknologjisë Samsung tha se nuk do të shes Sammsung Galacy Note 7 me bateri të reduktuar. Pastaj pati një ndryshim dhe vendosi të fut në treg këtë lloj të smartphoneve. 

Tani ne do të shohim se çka është raportuar në një set të fotove të marrura nag selia e Samsung në Vietnam. Ky smartphone do të jetë I njejti vetëm me bateri të reduktuar në 3200 mAh.

Ne nuk kemi informata të mëtutjeshme për qmimet ose për cilat shtete  do të jetë ky telefon. Por është e ditu se Samsung nuk do të shesë Note 7 në Amerikën Veriore si pasojë e raprtimeve të ndryshme kundër këtij smartphoni.

Read More

Samsung konfirmon variantin me 6GB RAM

Samsung konfirmon variantin me 6GB RAM

Samsung sapo konfirmoi se varianti me 6 GB RAM i Samsung Galaxy S8+ është duke ardhur. Nëse e vizitoni linkun e më poshtëm, ju do të vizitoni ueb faqen Koreane zyrtare të Samsung-ut, dhe atje mund të shihni një variant të ri të Samsung Galaxy S8+ i cili ka 6GB RAM dhe 128GB memorie të brendshme. E vërteta u tha, kjo ueb faqe mund të jetë e vështirë për tu shfletuar pasi që është në gjuhën Koreane, por ne kemi sjellë një foto për ju më poshtë.

Duke u bazuar në këto të dhëna, duket se Samsung po planifikon të jap DeX me blerjet e Samsung Galaxy S8+ që ka 6GB RAM. Një raportim sugjeroi se DeX do të jepet tek konsumatorët që kanë porositur Samsung Galaxy S8+ para kohe. Ia vlen të ceket se lloji i Samsung Galaxy S8+ me 6GB RAM është i certifikuar nga TENNA. Ky lloj i Samsung Galaxy S8+ është identik me atë që u prezantua me 29 Mars por vetëm me RAM dhe Memorie të zgjeruar.

Gjiganti Samsung ka prezantuar dy Smartphone, Galaxy S8 me 29 Mars dhe Galaxy S8+ që është më i madh nga këto dy modele. Ky Smartphone ka ekran 2960 X 1440 pikselë me ekran Super AMOLED që është i lakuar anash. Nëse dëshironi të dini më shumë për këtë lloj të Samsung Galaxy S8 klikoni këtu. /ameble

A me ble Samsung S8 apo iPhone 7+?

A me ble Samsung S8 apo iPhone 7+?

Samsung i ka prezantuar smartphone-t e ri Galaxy S8 dhe Galaxy S8+ javën e kaluar, këtë radhë Samsung vjen me ekran më të madh prej 5.8 inç dhe me S8+ prej 6.2 inç të dy janë me rezolucion prej 2,960 x 1,440, krahasimi i parë është që Apple ka në iPhone 7 4.7 inç ekran, kurse në 7+ 5.5 inç ekran.

Risitë që solli Samsung S8

Samsung na ka premtuar që me smartphonët e ri do të bëjë thyerjen e akullit në teknologji duke krijuar smartphone më të mirë që ekzistojnë ndonjëherë, disa nga Karakteristikat që e bëjnë të veçantë Samsung S8 janë:

  • Ekran i madh – i pastër, dizajn shumë të mirë dhe me ekran të lakuar,
  • Bixby – risi tjetër e re në Samsung S8 është Bixby, i cili është asistent personal,
  • Hapja (kyçja në telefon) me fytyrë – ky njihet edhe si rreziku më i madh i sigurisë në Samsung pasi që hulumtimet e fundit thonë se ky skaner mund të hap telefonin edhe me fotografi,
  • Procesori prej 10nm – i pari në industri i cili është 1-nm,
  • Gigabit LTE dhe WiFi – e cila na mundëson përdorimin e internetit deri në 1Gbps
  • Bluetooth 5 – e cila na mundëson transferim më të shpejtë ndërmjet bluetooth-it.

Çmimi

Me Galaxy S8, i cili sapo është lansuar dhe me iPhone 7 që është lansuar para disa muajsh, kemi diferencë të çmimeve të blerjes së smartphone-ve më të mirë, çmimi më i mirë momental është që të bleni iPhone 7, për shkak se është lancuar para disa muajve dhe janë më lirë.

Kamera – briliante në të dy smartphonet

Është iPhone 7+ që në këtë rast e fiton betejën për kamerën në smartphone-in më të mirë në botë, e cila brenda vetes mbart 2 kamera prej 12 megapikselë të cilët janë të vendosura në pjesën e prapme të pajisjes. Apple nuk ishte e para që e testoi kamerën e dyfishtë, por tek kjo e fundit po funksionon për mrekulli, ju po ashtu do të keni mundësi perfekte që të fotografoni portrete me kualitet që tregon se sa fantastike është kamera.
Në fakt Samsung po përdor një softuer shumë të mirë, i cili mundëson që kur ju të shtypni butonin e fotografimit Samsung S8 do të ju bëjë 3 foto përnjëherësh.

Përformanca – Nuk ka dyshime

Po shikoni se cili smartphone ka procesorin perfekt? Mirë secilin që do ta zgjidhni do bëni zgjedhje perfekte.

iPhone 7+ përdorë çipin A10 me 3 GB RAM, i cili i ka shkatërruar të gjithë Samsung-ët deri në S7, në bench testet të cilat janë testuar telefonat, për shkak se iPhone përdorë softuer shumë efikas, i cili mundëson që telefoni të përmbush të gjitha nevojat tuaja në mënyrën më të shpejtë.

Në anën tjetër Samsung Galaxy S8 përdor çipin e ri Exynos 8895, ose Qualcomm Snapdragon 835 në territore tjera, Samsung ka 4GB RAM memorie të cilët e kalojnë iPhone 7+ duke përdorur edhe versionin Android 7 Nougat.

Bateria

iPhone 7+ përdorë bateri prej 2900mAh i cili është 50% më i fuqishëm se në iPhone 7, kjo bateri është shumë e mjaftueshme për ta kaluar ditën pa pasur nevojë për karikim, por nëse përdorni lojëra shembull Pokemon Go atëherë mund të keni rënie të shpejtë të baterisë.
Duke krahasuar me Samsung S8+ i cili ka bateri 3500mAh dhe i cili ka ekran shumë më të madh, por edhe një rezolucion shumë të lartë, ne nuk kemi mundur të dalim në ndonjë përfundim por ne shpresojmë që ju nuk do të keni probleme me baterinë dhe shpresojmë që nuk do të keni nevojë ta mbushni më shumë se njëherë në ditë.
Galaxy S8 gjithashtu ka edhe fast dhe wireless mbushje, pjesë e cila Apple nuk e ka në asnjë prej smartphone-ve të saj.

Hapësira

Apple ende nuk posedon SD kartela në pajisjet smartphone, dhe ju mund të bëni zgjedhje vetëm prej 32gb, 128gb, 256gb, në anën tjetër Samsung bën shitje vetëm me 64gb por ju mund të vendosni SD card deri në 256gb.

Zgjedhni smartphonin e ëndrrave tuaja

Të bëhemi të sinqertë nëse jeni fans i Apple-it atëherë zgjidhni iPhone nëse jeni fans i Samsung atëherë zgjidhni Samsung, dy prej smartphone-ve janë tepër të shpejtë dhe të mirë, cilën do zgjidhje që ta bëni nuk do të jeni gabim. /ameble

A është Sony Xperia XZ Premium më i mirë se  Samsung Galaxy S8

A është Sony Xperia XZ Premium më i mirë se Samsung Galaxy S8

Interneti këto ditë është i mbushur me lajme të shumta rreth smartphonit më të ri të samsung, pra për samsung galaxy S8. Nga shumë njerëz ai konsiderohet si smartphoni më i mirë në treg. Por disa sikur kanë harruar një telefon tjetër! Bëhet fjalë për sony xperia xz premium, telefon I prezantuar pak para galaxy S8.

Në fakt të dy këta smartphona janë shumë të mirë dhe kanë karakteristika shumë të ngjashme, të dy kanë procesor snapdragon 835, 4GB Ram dhe 64 GB Rom, si dhe mundësi zgjerimi të memories me SD deri në 256 GB. Të dy janë të çertifikuar me IP68 që janë rezistent ndaj pluhurit dhe ujit në thellësi prej 1.5 metër deri në 30 minuta.

Të dy smartphonët punojnë me android Nougat, S8 ka versionin 7.0 ndërsa xperia xz ultra 7.1.

Kamera

Por ka disa karakteristika që e bëjnë xperia xz ultra më të mirë se galaxy S8. Nëse i krahasojmë kamerat xperia xz ultra ka kamerë 19MP ndërsa S8 12MP ndërsa ajo frontale te xperia xz ultra është 13MP kurse te S8 8MP.

Ekrani

Ekrani i galaxy S8 është super amoled që cilësohet si ekrani më i mirë në qarkullim dhe ka rezolucion prej 1440 x 2960 piksels dhe 5.8 inq ndërsa xperia xz ultra ka ekran IPS LCD por rezolucioni është më I lartë se I galaxy S8, xperia xz premium ka rezolucion prej 3840 x 2160 dhe 5.46 inq.

Çmimi

Galaxy S8 do të dal në treg me 21 pril ndërsa xperia xz premium me 1 qershor ndërsa çmimi I galaxy S8 pritet të jetë 800 euro derisa I xperia xz ultra 750 euro.

Secili ka preferencat e veta dhe samsung ka më shumë adhurues por siq shihet nga këto karakteristika sony këtë rradhë ka mposhtur samsungun./ameble.com

Apple blen 70 milion ekrane për iPhone 8 nga Samsung

Apple blen 70 milion ekrane për iPhone 8 nga Samsung

Në shtator të këtij viti pritet të lansohet iPhone 8 nga Apple e cila pritet të vijë me 3 versione për përdoruesit e saj.
Apple planifikon të lansojë smartphonen e ri iPhone 8 me ekran prej 4.7 inch dhe me 5.5 inch iPhone 8 plus, ata planifikojnë që iPhone 8 të lansohet me ekrane OLED.
Sipas raporteve të fundit, Apple ka porositur më shumë se 70 milionë ekrane OLED të cilat janë të prodhuara nga Samsung i cili njihet si rival i madh i kompanisë Apple.

Samsung planifikon prodhimin e më shumë se 95 milionë ekraneve për Apple për shkak se pritshmëritë e porositjeve të iPhone 8 mund të tejkalojnë.
Ne gjithashtu mund të presim edhe performanca më të mira nga procesorët që do të përdoren në iPhone 8, po ashtu pritet që në iPhone 8 të lansohet edhe Wireless Charging.
Me lansimin e smartphoneve të rijnë pritet të lansohet edhe  iOs 11 në shtator.

Në moment që do të dalin fotot e para të telefonit të Apple ne do të ju njoftojmë./ameble.com

Bixby mund të instalohet në çdo Samsung Galaxy

Bixby mund të instalohet në çdo Samsung Galaxy

Bixby pritet të jetë pika kryesore në shitjen e serisë Galaxy S8, asistenti virtual i Samsung-ut tani nuk është diçka ekskluzive vetëm për seritë e reja Galaxy S8 dhe Galaxy S8+.

Përdoruesit kanë zbuluar se me vetëm pak përpjekje Bixby do të instalohet në smartphone-in tuaj.

Nuk është e nevojshme qe pajisjen ta keni root, ose asnjë ndërhyrje të dyshimtë, gjithçka që ju duhet është që pajisja juaj të ketë versionin Android 7.0 Nougat.

Samsung është vonë në lojë me Bixby, por kjo nuk ka rëndësi. Ky asistent virtual i Samsung-ut ofron të njëjtat funksionalitete që kanë Siri, Cortana dhe Google Assistant – por me disa veçori unike, siç është Bixby Vision që mundëson identifikimin e objekteve përmes fotografisë. /ameble

Android kalon Microsoft duke u bërë Sistemi më i përdorur Operativ

Android kalon Microsoft duke u bërë Sistemi më i përdorur Operativ

Ky është një moment historik për kompaninë Google. Për herë të parë pas shumë dekada, Android u emërua si sistemi operativ më i përdorur, kjo shkaktoi largimin e Microsoft Windows-it nga vendi i parë.

Duke u bazuar në raportimet e kompanisë StatCounert e cila merret me analizimin e qarkullimit të uebfaqeve, Android i Google-it është sistemi operativ më i populluar në botë në termet e përdorimit total të internetit në Kompjuter, Laptop, Tablet, dhe Smartphone.

Duke shikuar në përdorimin e internetit në përgjithësi, Android paraqet 37.93% të përdorimit të internetit në Mars, kurse Windows vetëm 37.91 %.

Megjithëse Windows nuk është shumë pas, dalja në avantazh e Android përshkruhet nga CEO i kompanisë StatCounter si një “moment historik në historinë e teknologjisë”

Kjo arritje është se kohët e fundit janë duke u përdorur më shumë Smartphone sesa Kompjuter ose Laptop, dhe njerëzit janë duke harxhuar më shumë kohë dukë kërkuar në internet nga Smarphone sesa nga Kompjuterë.

Përgjatë Marsit të 2017-ës, përdoruesit e Sistemit Operativ Apple ishin tri herë më aktiv në Smartphone sesa në Laptop. /ameble

Është zyrtare (ndoshta), iPhone 8 do të ketë ekran OLED!

Është zyrtare (ndoshta), iPhone 8 do të ketë ekran OLED!

Le t’i lemë thashethemet anash, iPhone 8 do të ketë ekranin OLED, mendohet. Akoma nuk është e konfirmuar nga Apple në ketë kohë, por siç duket kjo do të jetë e vërtetë pasi para ca muajsh Apple porositi mbi 70 milionë ekrane OLED nga rivali i tyre kompania Samsung.

Thashethemet janë përhapur që para shumë muajsh. Por tani janë vetëm disa fakte të vogla se Apple do te hedh ne treg një gjeneratë të re iPhone-ësh me ekrane OLED dhe me një ekran të lakuar si Galaxy S8 ose Galaxy S7 Edge.

Ekranet OLED mund të jenë vetëm në një nga tre modelet që do të lansohen këtë vit dhe me shumë mundësi, duke u bazuar në thashethemet e dalura do te jetë vetëm në modelin me të mirë që i cili gjithashtu sipas thashethemeve do të quhet “iPhone Edition”. Gjithashtu është dhe një thashethem tjetër i cili ky model mund te ketë IRIS Scanner (skanimi i retinës së syrit për tu kyçur në pajisje) si dhe Wireless Charging (mbushësi i pajisjes pa kabull) /ameble.com

Telefoni i ri i bukur i Samsung përsërit disa gabime të njëjta

Telefoni i ri i bukur i Samsung përsërit disa gabime të njëjta

Duke lënë problemet me eksplodimet e Note 7, Samsung po vazhdon të sjellë smartphone të rinj me dizajn unik dhe me karakteristika unike.

Samsung Galaxy S8 e vazhdon këtë traditë. Sikur disa nga paraardhësit e tij S8 e mposht iPhone-in, kur bëhet fjalë për dizajnin dhe për disa gjëra që gjithsesi duhet të i ketë si mbushja wireless. S8 është një pajisje shumë e bukur.

Bazuar në eksperiencën e një ekipi të BusinessInsider edhe S8 i ka të metat e veta sikurse edhe telefonat e tjerë Galaxy. Softueri është i mbushur me aplikacione të krijuara nga Samsung, që e bëjnë ndërfaqen e përdoruesit të mbushur, në krahasim me Versionin Stock të android-id që është fantastik, dhe tani Samsung ka shtuar asistentin e vet të quajtur BixBy, përveç Google Assistant që vjen në secilin smartphone.

Samsung premton që me Bixby ju do të mund të kontrolloni çdo gjë në telefon nëpërmes komandave të zërit, por bazuar në atë që BusinessInsider ka vërejtur gjatë përdorimit një javor të S8 Bixby nuk është se premton shumë. Bixby i është përgjigjur disa komandave por kur është komanduar që të përcjellë një video nga smartphone-i në TV ai nuk e ka bërë këtë.

Sidoqoftë Samsung thotë se është duke punuar në Bixby dhe do të jetë i gatshëm plotësisht me 21 Prill, kur edhe fillon shitja e Samsung Galaxy S8.

Samsung ka disa vite që qëndron para Apple, sa i përket dizajnit dhe harduerit të smartphone-ve, megjithatë bazuar në thashethemet që dëgjojmë çdo ditë kjo mund të ndryshoj, ngase Apple në iphone 8 do të përdorë ekrane OLED dhe ndoshta edhe nuk do të ketë butonin Home sikurse edhe Samsung Galaxy S8.

Apple duket që po i afrohet më shumë specifikave të Samsung Galaxy S8 që do të thotë që S8 do të ketë një rival të madh në garë. /ameble

Smartphone-t e ri nga Samsung zhgënjyes rreth kamerës!

Smartphone-t e ri nga Samsung zhgënjyes rreth kamerës!

Para prezantimit të smartphone-ve Samsung Galaxy S8 dhe Galaxy S8+, disa raportime erdhën se Samsung ishte duke punuar në futjen e dy kamerave në smartphone-t e ri të vitit 2017.
Sidoqoftë, prezantimi i pajisjeve javën e kaluar me një kamerë, zhgënjeu fansat. Disa fotografi të prototipit të Samsung Galaxy S8 e vunë në pah vendosjen e dy kamerave.

Këto imazhe na bëjnë të besojmë se Samsung ka testuar pajisje me dy kamera, por si përfundim doli me vetëm një. Pjesë nga telefoni me dy kamera, një matës të rrahjeve të zemrës dhe një blic mund të shihen nga imazhet e më sipërme.

Nga Samsung, ka qenë e ditur se do të prodhoj disa prototipe të smartphone-ve para produktit final. Sidoqoftë neve na mbetet të shpresojmë se Galaxy Note 8 do të ketë këto karakteristika. /ameble

Kyçja me fytyrë në Galaxy S8 nuk është e sigurt

Kyçja me fytyrë në Galaxy S8 nuk është e sigurt

Samsung në prezantimin e Galaxy S8 dhe S8+, prezantoi mundësin e hapjes së telefonit me fytyrën e përdoruesit, por si duket kjo gjë i ka edhe dobësitë e veta,  pasi që është një teknologji e re dhe nuk është shume e zhvilluar. Akoma pa dal në treg, të dy versione të reja, S8 dhe S8+, kanë filluar me probleme me këtë veçori. Nëse përdoret ‘Face Unlock’ ju mund ta tejkaloni kyçjen e telefonit tuaj vetëm me një foto të personit i cili është regjistruar për të hapur telefonin. Kjo është paraqitur në video më poshtë.

Kjo teknologji ishte përdorur më parë edhe nga Google, por u hoq pasi kompania pranoi se kyçja mund të tejkalohej vetëm me një foto. Serish, kjo teknologji është shume e re dhe e papërdorur më parë dhe Samsung ka një rruge shume të gjatë të rregulloj problemet dhe të shtojë sigurinë. /ameble.com