Tag Archives

6 Articles
Si ta bëni TV-në tuaj Smart?

Si ta bëni TV-në tuaj Smart?

Sot, gjithçka rreth nesh po bëhet Smart duke përfshirë pajisjet e ndryshme sikurse smartphone, smart-kamera, smart-TV dhe shumë pajisje të tjera. Viteve të fundit tek ne janë shitur shumë televizor standard që nuk i takojnë kategorisë smart. Dhe nëse ju keni një TV standard dhe dëshironi ta bëni smart, me ç’rast nuk dëshironi të shpenzoni një shumë të konsiderueshme të hollave për pajisjet e reja, ne u prezantojmë një zgjidhje ideale për ju.

Produktin mund të gjeni në www.gjirafa50.com (kliko)

Pra, TV-në tuaj standard mund të shndërroni në Smart TV duke vendosur në të, vetëm një pajisje shumë praktike e quajtur Mini TV Android stick.

Për çfarë pajisje bëhet fjalë, video e më poshtme ju shpjegon të gjitha.

Videot zyrtare: https://ameble.gjirafa.com

Pra, në thelb është një plug-in pajisje në formë të një memorie USB e cila mundëson shndërrimin e një TV-je të thjeshtë në një Smart TV me Android. Pajisja Mini TV me Android (modeli MK808B) që ne kemi prezantuar në videon më lartë, është një pajisje që vjen me tastierë që ka të integruar miun (mouse), si dhe kabllot shtesë që mundësojnë lidhjen e pajisjes me TV.

Mini TV Android stick është e fuqizuar me procesorë 2-bërthamor 1.6 GHz, platformën Android 4.1 Jelly Bean (me mundësi përditësimi), 1GB RAM dhe 8 GB ROM (hapësirë e brendshme për ruajtje) me mundësi zgjerimi nëpërmes portës USB apo slotes micro SD. Karakteristika të tjera të Mini TV android stick janë lidhjet WiFI, Bluetooth, porta HDMI, porta mini USB, mini USB porta për furnizim me rrymë, porta standarde USB, slota micro SD, drita LED për lajmërim për kyçje në rrymë dhe butonin fizik që shërben për përditësimin e softuerit. Për ketë pajisje gjithsesi ju duhet ta keni portën HDMI në TV-në tuaj.

Nëse jeni të interesuar për të shndërruar TV-në tuaj standard në atë Smart dhe njëkohësisht dëshironi të blini një Mini TV Android stick, mos hezitoni të na kontaktoni nëpërmjet email-it info@ameble.com me ç’ rast do të njoftoheni për detaje më të hollësishme për çmimin dhe mundësinë e porosive.|ameble|

Logitech prezanton “Harmony Ultimate Hub”

Logitech prezanton “Harmony Ultimate Hub”

Kompania Logitech ka prezantuar produktin e tyre më të ri “Logitech Harmony Ultimate Hub” i cili shndërron smartphone-in iPhone apo Android në një telekomandë mobile. Kjo pajisje konsiderohet të jetë shumë e përshtatshme për ti mundësuar njerëzve që ti centralizojnë shërbimet në telefonin e mençur.

Harmony_Ultimate_1 Ameble Main

Logitech Harmony Ultimate Hub mundëson që të kontrolloni deri ne tetë pajisje nga kudo në shtëpi duke përdorur aplikacionin të cilin duhet të instalohet në smartphone.

Përmes kësaj vegle mund të kontrollohet volumi, ndërrimi i kanaleve, opsionet si “fast-forward”, lëshimi, fikja, kthimi pas, etj. në televizorin tuaj. Gjithashtu mund të kontrollohen shërbime siç janë Netflix, Nintend Wii, Microsoft Xbox 360 dhe Sony PS3, të gjitha këto mund ti kontrolloni nga pajisja juaj e mençur.

E mira tjetër e Logitech Harmony Ultimate Hub është se kjo pajisje funksionin edhe nëse ju jeni në dhomën tjetër apo keni ndonjë pengese fizike përpara, që i bie se nuk keni nevojë që me doemos të drejtoheni kah objekti.

Logitech Harmony Ultimate Hub do të filloj të shitet në Europë dhe Amerikë nga muaji Gusht i këtij viti dhe do të kushtojë vetëm 99.99 dollarë amerikan. |ameble|

LG dhe Ubitus njoftojnë për GameNow Cloud

LG dhe Ubitus njoftojnë për GameNow Cloud

LG GameNow Smart TVGjigandi i elektronikës LG është bashkuar me Ubitus, ku kjo e fundit është një nga kompanitë udhëheqëse në botë në zgjidhje të teknologjisë së lojërave Cloud, duke bërë ketë njoftim LG këtë vit do të ofroj ketë shërbim në televizionet Smart.

Më pak fjalë, ata që do blejnë një Smart TV nga LG (pas verës) do të kenë të integruar lojërat Cloud GameNow që do të transformohen në TV-në tuaj LG Smart në një konsolë lojë, edhe pse natyrisht kjo nuk do të arrijnë nivelet e Xbox-it dhe PS4. GameNow do të ofroj një librari lojërash më shumë zgjedhje dhe të pakten nuk do të kemi nevojë të presim shkarkimin dhe instalimin e lojës dhe më një kontroller extra ju do të keni mundësi te luani lojrat si Street Fighter X Tekken dhe Batman: Arkham City që normalisht janë të rezervuara për harduer me performancë të lartë. |ameble|

LG njofton për telekomandën “Magic Remote” për Smart TV

LG njofton për telekomandën “Magic Remote” për Smart TV

LG ka njoftuar për version e ri të tyre të telekomandës Magic Remote për serinë smart TV, ajo vjen me zë, gjeste kontrolluese si dhe timonin kontrollues scroll. Kjo pajisje mund të përdoret gjithashtu si telekomandë universale.

“LG është e angazhuar që të ofroj zgjidhje të reja për shtëpi, dhe Magic Remote është një shtyllë kryesore e përdoruesve me përvojën 3D Kinema ne smart TV”, tha Havis Kwon.

Demonstrimi për Magic Remote do të behët në CES 2013 qe mbahet në janar, detajet për çmimin dhe disponueshmërin nuk janë dhënë deri më tani. |ameble| [divider top=”0″]

Energy™ Android Smart TV Box

Energy™ Android Smart TV Box

by MN 3 Comments

Energy™ Android Smart TV BoxZgjidhja e Energy e bazuar në Android Smart TV ofron Smart TV funksionimin e të gjithë TV-ve së bashku me mundësi të tjera multimediale. Madhësia kompakte dhe funksionimi i heshtur janë të përshtatshmëm për vendosjen e kësaj pajisjeje në dhomën e ndenjes. Sistemi Energy është një pajisje shumë interesante për ata që në multimedia preferojnë të kënaqen më shumë para TV-së se sa monitor-it. Vet emri Energy Android Smart TV Box zbulon se fjala është, për një pajisje shtojcë që shërben për të konvertuar çfarëdo TV, në TV të mençur (smart TV), apo një zëvendësim të thjeshtë për një HTPC.

Pajisja është e bazuar në procesorë ARM (Cortex-A9) me 512 MB RAM me 4 GB flash të integruar për ruajtjen a të dhënave, USB memorie të zmadhueshme ose kartela SD deri në 64 GB. Bazën softuerike e paraqet Android 4 Ice Cream Sandwich, i cili mundëson përdoruesit të manipulojnë në internet ose riprodhimin e një numri të madh të audio dhe video formateve dhe shfaqjen e HD videove me rezolucion të plotë 1080p. Poashtu përkrahë edhe sistemet e file-ave FAT, FAT32 dhe NTFS.

Lidhja e Android Box Smart TV me rrjetin lokal mund të bëhet me apo pa kabllo, me një numër të madh konektorësh (USB, HDMI, dalje të përbërë A/V, S/PDIF dhe të tjerë). Në paketë vjen edhe një telekomandë për lehtësimin e përdorimit. Përdoruesit mund edhe të regjistrojnë sinjale DVB-T në flash memorien e pajisjes, çmimi i të cilës është 89.90 euro. |ameble| [divider top=”0″]

Angry Birds në Samsung smart TV

Angry Birds në Samsung smart TV

by MN 0 Comments

Samsung ka bërë të ditur se në televizorët e tij “smart” është në dispozicion edhe loja jashtëzakonisht e popullarizuar Angry Birds nga kompania Finlandeze Rovio.

Duke përdorur teknologjinë e Samsung të kontrollit me lëvizje, përdoruesit për herë të parë mund të luajnë Angry Birds në një ekran të madh televiziv dhe të kënaqen në përvojën e zmadhuar, virtuale dhe interaktive të të luajturit.Vetëm me një tundje të dorës lojtarët mund të kontrollojnë veçoritë e lojës duke përfshirë të lëvizurit e hobes (praqkës) së vogël dhe aktivizimin e aftësive unike të çdo shpendi.

Për Smart TV lojën e parë të zhvilluar për tu kontrolluar me lëvizje, Samsung ka bashkëpunuar nga afër me Rovio-në gjatë viteve të fundit, dhe loja do të jetë në dispozicion në TV-të e Samsung-ut për vitin 2012 me funksionin Smart Interaction, duke i bërë update software-it më të ri të inkorporuar.

Pas lançimit të këtij aplikacioni, Samsung planifikon të ofrojë edhe Video on-Demand Angry Birds animacione të zhvilluara nga Rovio./ameble.com/ /tech2.in.com/

 

 

 

 

 

[divider top=”0″]