Tag Archives

2 Articles
Prezantohet Sony Xperia Tablet Z

Prezantohet Sony Xperia Tablet Z

[MWC 2013] Një nga pajisjet më intriguese në Kongresin Botërorë të celularëve të këtij viti ishte padyshim Sony Xperia Tablet Z. Kompania legjendare japoneze ka provuar fatin e saj në tableta të mëhershëm, Tablet S dhe Tablet P, por edhe pse ato modele nuk ishin aq të këqija, ata dështuan në treg. Por si duket ky Sony nuk është i gatshëm të heqë dorë duke u kthyer edhe një herë me një pajisje të re, dhe ne besojmë se ka një shans shumë më të madh për sukses.

Tableti Xperia Z është një tablet i shquar për shumë arsye. Së pari, veçohet me një dizajnin i cili është jashtëzakonisht i hollë dhe i lehtë për madhësinë që e ka. Përmban  një ekran 10.1 inç  me një rezolucion 1920 x 1200.  Me vetëm  495 g, me të vërtetë është ndër tableta të lehta në klasën e tij, të cilat ne vlerësojmë me të vërtetë, sepse pesha është jashtëzakonisht e rëndësishme në botën e tableteve.

Sony Xperia Tablet Z ka të instaluar Android 4.1.2 Jelly Bean. Prodhuesi ka përshtatur disa ikona, dhe ka shtuar edhe funksionalitetin me disa Apps vogla. Një tjetër tipar i këtij tableti është mundësia e telekomandës, e cila mund të përdoret për të kontrolluar një TV që është kompatibil me Sony..

Sony Xperia Tablet Z ka të integruar procesorin Quad core, 1500 MHz, Krait, Qualcomm Snapdragon S4 Pro i mbështetur me 2 GB RAM. |ameble| [divider top=”0″]

Shfaqen specifikat e plota të Sony Xperia Tablet Z

Shfaqen specifikat e plota të Sony Xperia Tablet Z

Gjatë javëve të fundit kemi dëgjuar thashetheme në lidhje me një tabletë të ri me android nga Sony, Sony Xperia Tablet Z, kurse tani është njoftuar zyrtarisht dhe ne kemi të gjitha detajet për të.
Sony Xperia Tablet Z vjen me ekran 10.1 inç dhe rezolucion 1920 x 1200 pixel do të vijë me Android 4.1 Jelly Bean, pajisja është pajisur më procesor katër bërthamorë Qualcomm APQ8064 clocked në 1.5GHz.

Specifikat tjera për ketë tablet përfshijnë 2GB RAM, 32GB hapësirë për të dhëna, dhe gjithashtu posedon kamerën 8.1 megapixel.

Sony Xperia Tablet Z është projektuar të jetë rezistent ndaj ujit dhe pluhurit, përmban NFC, LTE dhe një slot për kartën microSD, duket se Sony ka dizajn të hollë me trashësi 6.9 mm dhe peshon në 495 g, ai gjithashtu vjen me një bateri 6.000 mAh.

Pajisja është shpallur nga Sony në Japoni, të cilët kanë thënë se do të jetë në dispozicion në tregun japonez nga pranvera, mirëpo nuk ka detaje ende së kur do të jetë në dispozicion për Europë, apo diku afër nesh. Më shumë detaje mund të gjeni këtu. |ameble| [divider top=”0″]