Tag Archives

4 Articles
Xperia Z2 me teknologji unike për ftohjen

Xperia Z2 me teknologji unike për ftohjen

Z2- AmebleSipas një raporti të DitiTimes zbulohet se Sony është prodhuesi i dytë i smartphone-ve që ka adoptuar teknologjinë e ftohjes përmes gypit të lëngshëm për produktet e veta, duke filluar nga Xperia Z2.

Kompania që paraprakisht kishte aplikuar një teknologji të tille në produktet e saj ishte kompania NEC nga Japonia me pajisjen MediaS smartphone.

Përgjatë kësaj kohe Samsung dhe Lenovo gjithashtu përpiqeshin qe të implementojnë këtë teknologji të ftohjes në pajisjet e tyre. Përderisa kjo teknologji konsiderohet si mjaft e sofistikuar  Samsung dhe Lenovo kanë vendosur që të mos merren me të për momentin.

Sipas disa thashethemeve, përflitet se arsyeja se pse Sony është vonuar me shitjen e Xperia Z2 është pikërisht defekti që është paraqitur me temperaturën e këtij të fundit gjatë procesimit.

Sony Xperia Z2 ishte publikuar pak muaj më parë në panairin më të madh të teknologjisë mobile MWC që u mbajt në Barcelonë dhe është pritur që të jetë i gatshëm për shitje para se Samsung dhe HTC të fillonin shitjen me produktet e tyre. Por, Xperia Z2 është vonuar në këtë drejtim, ngase shitja e tij nuk do të fillojë deri në muajin Qershor. Neve na mbetet të presim se a do të përdor Sony teknologjinë e ftohjes përmes gypit të lëngshëm në Xperia Z2 apo jo.   /ameble

Krahasim: Samsung Galaxy S5 vs LG G2 vs Sony Xperia Z2

Krahasim: Samsung Galaxy S5 vs LG G2 vs Sony Xperia Z2

Dje gjatë ditës kemi parë gjersa kompani të mëdha si Samsung, Sony, LG, ZTE, etj kanë prezantuar produktet dhe të arriturat e tyre në teknologji në panairin më të madh të teknologjisë mobile në botë, MWC 2014 që po mbahet në Barcelonë.

Ndër produktet e prezantuara kemi parë dy konkurrent serioz të njëri tjetrit. S’ka dyshim se kemi pritur që Samsung të prezantojë linjen e re të telefonave Galaxy, dhe kjo ndodhi pak orë më pare, por një gjë të cilën nuk e kemi pritur me shumë interes ka qenë prezantimi i Sony-it me mrekullinë Xperia Z2.

Samsung Galaxy S5 dhe Sony Xperia Z2 pa dyshim janë aktorët kryesorë të “shfqjes” MWC 2014.

Gjërat që janë prezantuar në MWC mbrëmë dhe sot gjatë ditës pa dyshim janë një mundësi për ne si konsumator dhe entuziast të teknologjisë të shijojmë më shumë produkte, dhe kjo është një gjë e mirë.

Konsiderojmë që smartphone-t Samsung Galaxy S5, Sony Xperia Z2 dhe LG G2 janë ndër telefonat e mençur më të mire që deri më tani janë zbuluar. Andaj më poshtë kemi përgatitur një tabelë me krahasimet rreth specifikave të secilit prej tyre.

Galaxy S5 është fuqizuar nga virtualiteti i çipit të njëjtë sikur Galaxy S4, veçse këtë here fuqia e tij është rritur nga 2.3GHz në 2.5GHz. Snapdragon 801 në Xperia Z2 është pothuajse i njëjtë. Nuk ka dyshim që dizajni dhe mbështjellja fizike e këtyre dy pajisjeve dallon, andaj edhe përzgjedhja për më të preferuarin na takon ne si konsumatorë.

Për më shumë shikoni krahasimin që kemi bërë në mes smartphone-ve: Samsung Galaxy S5, LG G2 dhe Sony Xperia Z2.  \ameble

[komper pid=92,8,94 category=1 compareform=yes]

Publikohet Sony Xperia Z2

Publikohet Sony Xperia Z2

Sony Xperia Z2 is here! 5.2

Sony shfaqë njërin ndër produktet më të mira në MWC2014 deri më tani. Smartphone i shumë pritur Sony Xperia Z2 është i gatshëm të bëhet i juaji. Ka vetëm 6 muaj nga kur kjo kompani ka lansuar për treg Sony Xperia Z1 dhe tani del me produkt të ri. Me këtë hap duket se Sony ka marrë një hov të madh drejt suksesit. Sipas tyre kompania ka për qëllim që gjatë këtij viti të fokusohet më pak në prodhimin e laptopëve të linjës VAIO dhe  më shumë në prodhimin e telefonave, tabletëve dhe televizorëve.

Ja disa nga karakteristikat harduerike të Sony Xperia Z2:

Ekrani

Ekrani i Sony Xperia Z2 është mjaftë mirë i ri-dizajnuar, i madhësisë 5.2 inç me rezolucion 1080p dhe ekran Triluminos, me një teknologji dhe grafikë të shkëlqyer. Pika më e dobët e Sony Xperia Z1 ka qenë madhësia e ekranit, dhe siç duket Sony e ka përmirësuar këtë me Z2-shin.

Procesori

Sony Xperia Z2 is here! 5.2" display, 4K video, stereo speakers, and 3 GB of RAMEkrani nuk është përmirësimi i vetëm në krahasim me paraardhësin. Procesori i Z2 është i fuqisë 2.3 GHz katër-bërthamorë i llojit Snapdragon 801 me përkrahje të LTE dhe me RAM memorie prej 3 GB. Lista me e mirë e Sony Xperia Z2 vazhdon me kamerën e mrekullueshme prej 20.7 megapikselëve që është në gjendje të incizojë video 4K, duke bërë kështu që ky smartphone të jetë më i miri në treg si “telefoni rezistent ndaj ujit me kamën më të mirë” .

Bateria e Z2-shit është e fuqisë 3200 mAh, dhe trashësia e saj është vetëm 8.2 mm.

 

Zërimi

Ashtu siç edhe është përfolur Sony Xperia Z2 ka të integruar altoparlantë stereo të llojit “S-Force Front Surround System”. Kjo teknologji mundëson evitimin e zhurmave të zërit dhe pastrimin e zërit deri në masën 98% varësisht nga ambienti ku ndodheni.

Kamera

Sony Xperia Z2 is here! 5.2" display, 4K video, stereo speakers, and 3 GB of RAMPërkundër faktit që kamera e Z2 është tejet kualitative dhe ka shumë pikselë. Sony ka bërë që një pjesë e RAM memories ti dedikohet kësaj kamere duke bërë që të nxjerrim imazhe fotografike në milisekonda dhe incizimi të jetë I përkryer gjithashtu. Përmes softuerit të integruar në Z2 ju mund të shikoni imazhet e incizuara në “slow-motion” dhe të shtoni efektet e dëshiruara në kohë reale.

Me Sony Xperia Z2 ju mund të nxjerrni fotografi në çdo vend dhe kohë duke përfshirë edhe ujin, sepse kjo pajisje është rezistente ndaj ujit.

Sony Xperia Z2 do të jetë në dispozicion për shitje që nga fillimi i muajit Prill. Çmimi për këtë të fundit akoma nuk dihet. \ameble

[youtube id=”VZ9HkICDuOI” width=”600″ height=”350″]

Prezantohen specifikat të Sony Xperia Z2

Prezantohen specifikat të Sony Xperia Z2

Sony Xperia Z2 Si duket, Sony në heshtje është duke u përgatitur për të lansuar pasardhësin e modelit Z1, pra modelin Z2 i cili po ashtu është koduar edhe me emrin Sony Sirius.

Xperia Z2, pritet të ketë ekranin 5.2 inç me rezolucion 1920 x 1080 piksela i përkrahur nga procesori 4-bërthamor 2.3 GHz Snapdragon 800 dhe 3GB RAM memorie.

Përveç tjerash, Xperia Z2 do të ketë integruar 32GB hapësirën e brendshme, 20.7 megapiksel kamerën kryesore, 2.1 megapiksel kamerën frontale dhe me siguri se do të vjen me versionin e fundit të sistemit Android, 4.4 KitKat.

A do të konfirmohet modeli i ri nga Sony, mbetet të kuptohet në kongresin botëror të celulareve i cili pritet të mbahet muajin e ardhshëm në Barcelonë. /ameble