Tag Archives

5 Articles
Sony Xperia XA1 lansohet në Kanadë

Sony Xperia XA1 lansohet në Kanadë

Sony Xperia XA1 tani është lansuar në Kanadë, përmes operatorit mobil Videotron dhe vjen në disa oferta të ndryshme.

Videotron është duke e ofruar pajisjen së bashku me një palë dëgjuese Sony XB550ap, që zakonisht kushtojnë 79.99 dollarë.

Xperia XA1 ka ekran HD prej 5 inç, me rezolucione prej 1280×720 pikselë. Pajisja vjen me procesorin octa-core, RAM memorien prej 3GB dhe hapësirën ruajtëse prej 32GB.

Pajisja poashtu posedon kamerën frontale prej 8MP dhe kamerën kryesore, Sony Exmor RS, me 23MP./ameble

Sony arrin rekord të ri në shitjen e modelit Sony Xperia

Sony arrin rekord të ri në shitjen e modelit Sony Xperia

Sony Xperia Z Pjesa e PsmeSony ka prezantuar rezultatet e fundit financiare për vitin fiskal që përfundoi më 31 mars 2014 duke njoftuar për detajet dhe suksesin e arritur në shitjen e modelit të smartphone-it Xperia.

Sony ka arritur të shes deri më tani rreth 39.1 milion të pajisjeve për 12 muaj, që tregon një rritje për 20 % krahasuar më periudhën e njëjtë të vitit të kaluar.

Në vitin e kaluar Sony kishte arritur të shes rreth 33 milion modele të smartphone-it Xperia, kështu që rezultatet e arritura nga shitjet paraqesin një sinjal të mirë të suksesit për të cilat kompania është duke shpresuar se do të rriten me shitjen e modelit të fudnit Xperia Z2.

Sony ende ka shumë punë për të bërë për të “mposhtur” konkurrentet nga Samsung dhe Apple, pasi që tani më është e njohur për Samsung i cili arriti të shes rreth 10 milion të modelit të funidt Samsung Galaxy S5 për vetëm 25 ditë. /ameble

Lansohet Sony Xperia M

Lansohet Sony Xperia M

Sony ka shtuar edhe një smartphone të ri në serinë e tyre Xperia, modelin Sony Xperia M, i cili në dispozicion do të jetë në dy versione, opsionin me një SIM kartë dhe me dy.

Sony Xperia M

Të dy versionet posedojnë ekran FWVGA 4 inç me rezolucion 854X480 pikselë, procesorin 2-bërthamor Qualcomm Snapdragon S4 dhe me 1GB RAM.

Specifikat tjera të këtij modeli përfshijnë platformën Android 4.1 Jelly Bean, 4GB hapësirë e brendshme për ruajtjen e të dhënave dhe një slot microSD që përkrahë mikro kartelat deri 64GB. Smartphone-i gjithashtu vjen me kamerë frontale VGA për video chat dhe atë të pasmen nga Sony Exmor RS 5 megapikselë për fotografi dhe video. Ka edhe NFC, HSPA + dhe Bluetooth 4.0. Për shitje do të jetë nga muaji Korrik. |ameble|

Dy Smartphone të ri Xperia nga Sony

Dy Smartphone të ri Xperia nga Sony

Kompania Sony si duket do të nxjerr një çift të ri të smartphone-ve me Android, është njoftuar në një blog të tyre se do të organizojnë javën e ardhshme një konferencë për media në Rusi më datën 18 Mars. Nuk janë zbuluar detajet rreth këtyre pajisjeve të cilat kjo kompani po përgatitet ti bëjë publike, edhe pse në të kaluarën janë dëgjuar thashetheme në lidhje me to, që si duket përfshijnë modelet Sony Xperia SP dhe Sony Xperia L.

Sony Xperia SP pritet të paraqitet me procesorë Qualcomm Snapdragon S4 Pro MSM8960T, 1.7Ghz, dhe gjithashtu do të vijë me GPU Adreno 320. Kurse Sony Xperia L thuhet të ketë ekran 4.3 inç FWVGA dhe procesorin 2-bërthamorë 1GHz Snapdragon me grafikë Adreno 305, plus platforma do të jetë Android 4.1.2 Jelly Bean.

Si do që të jetë më shumë detaje pritet të jepen të hënën e ardhshme, ku kompania pritet të njoftoj për këta smartphone Xperia. |ameble| [divider top=”0″]

Sony Xperia P

Sony Xperia P

Nëse jeni adhurues i smartphone Sony atëherë me siguri keni dëgjuar për Sony Xperia P. Ky smartphone është publikuar në muajin shkurt dhe që atëherë shfrytëzuesit janë të ngazëllyer rreth kësaj ngjarje.

Arsyeja është zbulimi i një teknologjie të re të quajtur Magjia e Bardhë (White Magic) ku problemi kryesor i përdorimit të telefonit është  kur jemi jasht, për arsye të reflektimit të dritës, sidomos gjatë verës. Kjo teknologji e arrin këtë dukshmëri duke përdorur një pikë (pixel) shtesë në formimin e ngjyrave të ekranit (RGB). Pika shtesë e ka ngjyrën e bardhë, gjë që ndikon në ndriçimin dhe dukshmërinë më të mirë të ekranit edhe nën dritën e diellit.

Smartphone Sony Xperia P është i vetëmi brend në treg që ka të implemetuar këtë teknologji. |techgeeze.com| [divider top=”0″]