Tag Archives

81 Articles
Sony vjen me fotoaparatin e fuqishëm Alpha A9

Sony vjen me fotoaparatin e fuqishëm Alpha A9

Kompania Sony serish planifikon që të fillojë ofensivën në tregun e fotoaparateve, kësaj radhe me modelin Alpha A9, i cili paraqet njërin nga fotoaparatet më të shtrenjta të kompanisë.

Sony A9 ka full-frame sensor CMOS prej 24.2 MP. Alpha A9 mund të krijojë deri në 241 RAW, fotografinë full-frame @20 fps, duke iu falënderuar asaj se A9 sjell 20x shpejtësi më të madhe të procesimit në krahasim me modelet e mëhershme. Aty është edhe autofokus 693 point me fazë të detektimit.

Në brendësi të pajisjes është vendosur procesori i përditësuar BIONZ. Fotoaparati ka edhe QVGA OLED viewfinder me 3686K pika. Sony premton bateri, e cila zgjat 2,2 herë më shumë në krahasim me gjeneratën e mëhershme të modelit A7. Alpha A9 mbështet edhe xhirimet 4K.

Çmimi i fotoaparatit Sony A9 në Evropë është 5300 euro, ndërsa në shitje do të gjendet gjatë muajit qershor./ameble

A është Sony Xperia XZ Premium më i mirë se  Samsung Galaxy S8

A është Sony Xperia XZ Premium më i mirë se Samsung Galaxy S8

Interneti këto ditë është i mbushur me lajme të shumta rreth smartphonit më të ri të samsung, pra për samsung galaxy S8. Nga shumë njerëz ai konsiderohet si smartphoni më i mirë në treg. Por disa sikur kanë harruar një telefon tjetër! Bëhet fjalë për sony xperia xz premium, telefon I prezantuar pak para galaxy S8.

Në fakt të dy këta smartphona janë shumë të mirë dhe kanë karakteristika shumë të ngjashme, të dy kanë procesor snapdragon 835, 4GB Ram dhe 64 GB Rom, si dhe mundësi zgjerimi të memories me SD deri në 256 GB. Të dy janë të çertifikuar me IP68 që janë rezistent ndaj pluhurit dhe ujit në thellësi prej 1.5 metër deri në 30 minuta.

Të dy smartphonët punojnë me android Nougat, S8 ka versionin 7.0 ndërsa xperia xz ultra 7.1.

Kamera

Por ka disa karakteristika që e bëjnë xperia xz ultra më të mirë se galaxy S8. Nëse i krahasojmë kamerat xperia xz ultra ka kamerë 19MP ndërsa S8 12MP ndërsa ajo frontale te xperia xz ultra është 13MP kurse te S8 8MP.

Ekrani

Ekrani i galaxy S8 është super amoled që cilësohet si ekrani më i mirë në qarkullim dhe ka rezolucion prej 1440 x 2960 piksels dhe 5.8 inq ndërsa xperia xz ultra ka ekran IPS LCD por rezolucioni është më I lartë se I galaxy S8, xperia xz premium ka rezolucion prej 3840 x 2160 dhe 5.46 inq.

Çmimi

Galaxy S8 do të dal në treg me 21 pril ndërsa xperia xz premium me 1 qershor ndërsa çmimi I galaxy S8 pritet të jetë 800 euro derisa I xperia xz ultra 750 euro.

Secili ka preferencat e veta dhe samsung ka më shumë adhurues por siq shihet nga këto karakteristika sony këtë rradhë ka mposhtur samsungun./ameble.com

PS4 Neo ndoshta do të lansohet me 13 Tetor

PS4 Neo ndoshta do të lansohet me 13 Tetor

Muajin e kaluar Sony kishte konfirmuar thashethemet që spekulohej se është duke punuar në një version të modernizuar të konsoles PS4 e që do të quhet PS4 Neo. Për fat të keq, përveç konfirmimit, kompania nuk kishte dhënë asnjë detaj tjetër në lidhje me të.

Si duket tani kemi një datë të mundshme të lansimit. Sipas një listimi të fundit që është shfaqur në Amazon të Spanjës, PS4 Neo është parë e listuar nga ri-shitësit më përshkrimin së do të dalë në treg me 13 Tetor. Listimi është fshirë menjëherë për shkak se është publikuar para kohe ose informacioni ka qenë i gabuar. Megjithatë kjo është e tëra për deri me tani, si një datë e mundshme sa i përket lansimit.

PlayStation-Neo

Muaj Tetor pra mund të jetë interesant. Kompania Sony sipas disa raporteve nuk do të marr pjesë në konferencë shtypi në ngjarjen vjetore Gamescom 2016, pra mund të jetë së është duke planifikuar për ndonjë konferencë të vetën ose konsola do të lansohet pa ndonjë organizim të posaçëm. /ameble

PlayStation VR nga Sony do të kushtojnë 399 $, lansohen në Tetor

PlayStation VR nga Sony do të kushtojnë 399 $, lansohen në Tetor

Kompania Sony ka njoftuar se kufjet e tyre të reja PlayStation VR do të dalin në treg nga muaji Tetor dhe do të shiten për 399 $ në SHBA.

PlayStation VR

Sony ka shtuar se kjo pajisje po vjen pak më vonë se siç ishte planifikuar më herët. Ata gjithashtu kanë prezantuar versionin përfundimtar të PlayStation VR e cila mund të shihet në foton më poshtë.

PlayStation VR (1)

Kompania gjithashtu ka njoftuar se momentalisht posedojnë më shumë se 230 zhvillues aktiv që po zhvillojnë përmbajtje apo lojëra për kufjet e tyre të reja VR dhe kanë cekur se nuk do të jenë më shumë se 50 lojëra në dispozicion në momentin kur pajisja do të lansohet. Pë më shumë detaje në lidhje më këto kufje mund të gjeni në blogun e tyre këtu. /ameble

Sony lanson memorie të reja XQD dhe SD

Sony lanson memorie të reja XQD dhe SD

Fotograf mesatar të cilët marrin foto apo video familjare, nëpër pushime apo edhe foto të rastit, nuk është e nevojshme të kenë pajisje me karakteristika të larta. Megjithatë për ata që janë profesionist dhe janë gjithmonë në kërkim të pajisjeve të fundit, atëherë mund të ju interesojnë kartelat e memorieve të fundit të lansuara nga kompania Sony.

Sony XQD 128GB

Në ngjarjen CES 2016, Sony ka lansuar dy memorie të reja, në formën XQD dhe SDXC UHS-II. Për ata që nuk e dinë, UHS-II është klasa e fundit e këtyre memorieve që ofron lexim dhe shkrim me të shpejtë në krahasim me ato paraprake.

Memoriet Sony XQD sipas Sony-it lexojnë me shpejtësi deri në 440MB/s, dhe shkruajnë me shpejtësi deri në 150MB/s. Kurse ato SD janë pak me të ngadalshme më lexim 260 MB/s, dhe shkrim 100MB/s.

Sony ka informuar gjithashtu se këto memorie janë në përputhje edhe me kamerat e fundit Nikon, D5 dhe D500.

Detajet për sa i përket çmimeve dhe disponueshmërisë pritet të bëhen së shpejti. /ameble

Shitjet e Xbox One kanë arritur numrin 18 milionë

Shitjet e Xbox One kanë arritur numrin 18 milionë

Kompania Microsoft ka vendos t’i mbaj të fshehura detajet e shitjeve të saj për konsolën Xbox One, edhe pse sipas Mary Jo Foley nga ZDNet, Microsoft deri me sot ka shitur 18 milionë njësi të kësaj konsole.

Microsoft xbox one

Lajmi për ketë numër të shitjeve është publikuar gjatë kësaj javë në Windows Weekly, edhe pse ky është një numër jozyrtar dhe nuk është konfirmuar nga Microsoft.

Në anën tjetër, Microsoft ka njoftuar javën e kaluar se tani kanë më shumë se 200 milionë pajisje aktive me Windows 10, ku kjo shifër përfshin gjithashtu edhe pajisjet Xbox. Në llogaritje, nga 200 milionë pajisje është vlerësuar se 180 milionë janë kompjuterë, 18 milionë janë Xbox One dhe 1 milion pajisje me Windows Phone.

Në fund nëse kjo shifër është e saktë, atëherë Microsoft del së është ende prapa kompanisë Sony me konsolën PlayStation 4, e cila më 3 janar 2016 ka njoftuar se kanë shitur 35.9 milionë konsola të PS4 që nga lansimi. /ameble

PlayStation 4 ka kaluar numrin 30 milionë të shitjeve (Video)

PlayStation 4 ka kaluar numrin 30 milionë të shitjeve (Video)

Asgjë e fshehtë. PlayStation 4 është konsola me e shitur në botë dhe për ketë Sony ka arsye të lavdërohet. Po me të njëjtën pajisje kompania tani ka prekur një numër tjetër të shitjeve që përbën 30.2 milionë njësi në mbarë botën. Shumë…vërtet shumë!

Video më poshtë është video praktike e bërë nga ne, dy vjet më parë.

Kryeshefi i Sony Computer Entertainment, Andrew House, ka dal para medieve dhe si gjithmonë ka falënderuar tifozët për ketë arritje.

“Jemi sinqerisht mirënjohës që fansat e lojërave nga e gjithë bota kanë vazhduar të zgjedhin PS4 si opsionin më të mirë për të luajtur që nga lansimi dy vjet më parë.

2015 ka qenë viti më i mirë për konsolën PS4, ka thënë ai. /ameble

Sony blen biznesin e sensorëve të imazheve nga Toshiba

Sony blen biznesin e sensorëve të imazheve nga Toshiba

Sony signSony dominon në biznesin e sensorëve për imazhe ku edhe prodhon disa nga kamerat më të mira të smartphone-ve. Gjiganti japonez tani ka vendosur të marr edhe më shumë nga ky treg, pas konfirmimit të planeve të saj për blerjen e biznesit të sensorëve brenda kompanisë Toshiba.

Çmimi zyrtar nuk është dhënë, edhe pse një person anonim i brendshëm ka thënë për Reuters se Sony do të paguaj rreth 166 milionë dollarë. Më këtë shumë parash Sony merr fabrikën e sesorëve për imazhe, e cila është e vendosur në jug të Japonisë, së bashku me 1100 punëtorë, shumica të rinj.

Marrëveshja është pjesë e një ristrukturimi të gjerë të Toshiba-së, e cila gjithashtu po planifikon të mbyllë biznesin e saj të dritave LED.

Për kompaninë Sony kjo marrëveshje do ta ndihmojë të rris renditjen e saj edhe më lartë në prodhimin e këtyre sensorëve. Kompania tashmë dominon 40% të tregut në ketë fushë. /ameble

Zyrtare: Lansohet Sony Xperia C4

Zyrtare: Lansohet Sony Xperia C4

Sony Xperia C4Thashethemet e më hershme për modelin Sony Xperia C4 morën fund, se pse tanimë ky modeli është prezantuar nga Sony si një pajisje e dedikuar për selfie.

Sony Xperia C4 vjen me Full HD ekranin IPS 5.5 inç me një rezolucion prej 1920 x 1080 pikselë dhe është i përkrahur nga procesori me 8 bërthama 64-bit Mediatek MTK6752 dhe 2GB RAM memorie.

Specifikimet e tjera të Xperia C4 përfshijnë: 16GB hapësirë të brendshme e cila mund të zgjerohet deri në 128GB nëpërmjet microSD kartelës, 5 megapikselë kamera frontale me LED flash, 13 megapikselë kamera kryesore, bateria 2.600 mAh, përkrahja e teknologjive LTE, NFC, WiFi, Bluetooth 4, si dhe vjen me versionin e fundit të sistemit operativ Android 5.0 Lollipop.

Edhe pse e bëri njoftimin për pajisjen e re Xperia C4, Sony nuk ofroi detaje për çmimin e mundshëm të smartphone-it. /ameble

Sony Xperia Z4 mund të prezantohet me 20 prill

Sony Xperia Z4 mund të prezantohet me 20 prill

Sony XperiaZ4 konceptKemi dëgjuar thashetheme të shumta rreth smartphone-it të ardhshëm Sony Xperia Z4, për të cilin tani po flitet se dita e prezantimit do të jetë këtij muaji. Sipas një raporti të fundit kompania Sony në Japoni me datën 20 prill do të njoftoj për një smartphone të ri, që me shumë gjasë do të jetë Xperia Z4.

Ka pasur raporte të shumta lidhur me karakteristikat e këtij smartphone-i, për të cilin më herët është thënë se do të vijë me ekran quadHD dhe rezolucion 2560 x 1440 pikselë dhe madhësia e ekranit është thënë të jetë 5.2 inç. Sony Xperia Z4 thuhet se do të vijë me procesorë 8-bërthamor Qualcomm Snapdragon 810, 3GB RAM dhe disa opsione për hapësirë të brendshme.

Karakteristikat e tjera që thuhet ti ketë ky smartphone janë kamera kryesore Exmor RS 20 megapikselë, gjithashtu pritet të jetë rezistent ndaj ujit dhe pluhurit. Të gjitha këto thashetheme pritet të ndalen, ndoshta me 20 prill.  /ameble

Sony prezanton dy kamera të reja dhe të fuqishme Cyber-shot

Sony prezanton dy kamera të reja dhe të fuqishme Cyber-shot

Sony ka prezantuar dy kamera të reja në serinë e tyre Cyber-shot, të cilat posedojnë karakteristika të fuqishme dhe një dizajn kompakt që lehtë mund të bartet në xhepin tuaj.

Të dy modelet HX90V dhe WX500 janë të pajisura me sensor Exmor R CMOS 18.2-megapikselë, zmadhuesin optik 30x me lentet ZEISS dhe procesorin BIONZ X. Sony në këto modele ka përfshirë ekranin LCD që sillet 180 shkallë, duke e bërë të mundur që të kapen fotografi selfie me cilësi të lartë. Kamerat gjithashtu përmbajnë butonat fizik, unazën e kontrolleve dhe GPS-in.

Kamera kompakte Hi-Zoom HX90V posedon çmimin 430$ ndërsa ajo ultra-kompakte WX600 330$. Modeli më i shtrenjtë posedon OLED-in elektronik viewfinder, ku Sony thotë se nuk është parë ndonjëherë në këto kamera të vogla.

Të dy kamerat e reja Cyber-shot do të jetë në dispozicion nga muaji qershor nëpërmes shitësve të autorizuar të Sony-t. /ameble

Kamerat e pesë telefonave me teknologjinë më të mirë auto fokus

Kamerat e pesë telefonave me teknologjinë më të mirë auto fokus

Autofokusi gjatë detektimit të fytyrës, laserët, infraredi, fokusi i pikselëve në nxjerrjen e imazheve dhe ngjyrave më përsosmërinë më të lartë, etj. Të gjitha këto janë karakteristika të kamerës së telefonave të mençur të ditëve të sotme.

Samsung tregoi vetveten me teknologjinë PDAF në Galaxy S5, më pas LG prezantoi Autofokusin laserik “Laser Auto Focus”, Lenovo integroi një sistem të fokusit përmes infrared-it në Vibe Shot, dhe Sony është gati për të sjell një zbulim të ri sa i përket kualitetit dhe fokusit të fotografisë në telefonin e gjeneratës së ardhme që do të quhet Hybrid AF.

Por, cila në fakt është më e shpejta, me më kualitet dhe thjeshtë më e mira?. Përderisa nuk ka një përgjigje të saktë në këtë pyetje duke ditë që secila teknologji nga ato që u përmenden më lartë ka karakteristikat e veta dhe qëllimin specifik, ne menduar që në këtë artikull thjeshtë të bëjmë një përmbledhje për ju, ku me pak fjalë mësojmë për secilën nga këto teknologji.

Me shpresën që do të qartësojmë disa gjëra në fjalën e marketingut të prodhuesve të telefonave të mençur, dhe të shohim më në detaje se çfarë ia vlen. \ameble

Për më shumë, shikoni videot më poshtë:

1.Galaxy S5- Demonstrimi i auto fokusit gjatë detektimit të fytyrës

[youtube id=”hwiPJNeQOiE” width=”600″ height=”350″]

 

2. Iphone 6- Demonstrimi i “auto fokusit dhe pikselave”

[youtube id=”fldnX0xuJ0E” width=”600″ height=”350″]

 

3.LG G3- Demonstrimi i auto fokusit laserik

[youtube id=”T_km8oZ2g98″ width=”600″ height=”350″]

 

4.Lenovo VIBE Shot- Demonstrimi i sistem të auto fokusit përmes infrared

[youtube id=”lEOSSnjkkmw” width=”600″ height=”350″]

 

5.Sony-  Demonstrimi i auto fokusit përmes Hybrid AF

[youtube id=”UfhKtwbqbfc” width=”600″ height=”350″]