Tag Archives

15 Articles
Tableti më i avancuar nga Microsoft, Surface Book kushton 3199$

Tableti më i avancuar nga Microsoft, Surface Book kushton 3199$

Tableti Microsoft Surface Book u lansua në fillim të këtij muaji, çmimet për pajisjen fillojnë nga 1499$ (ose 1323€), por nëse dëshironi të merrni modelin më të avancuar atëherë kjo do t’ju kushtojë shumë më shumë se kaq.

Versioni me karakteristika më të larta i Surface Book vjen me procesor Intel Core i7, hapësirën e brendshme 1TB, dhe kushton 3199$ (ose 2824 €).

Microsoft surface book

Surface Book përmban ekranin 13.5 inç me rezolucion 3000 x 2000 pikselë, dhe vjen me 16GB RAM. Karakteristikat tjera përfshijnë sistemin operativ Windows 10 dhe kameren në të dy anët atë frontale dhe të pasme. Kamera frontale është 5 megapikselë kurse kamera e pasme vjen me 8 megapikselë.

Më shumë detaje në lidhje me tabletin Surface Book mund të gjeni këtu, pajisja nga tani është në dispozicion me para-porosi. /ameble

Drejtpërdrejt: Ngjarja e Microsoft-it për tabletin Surface Pro 3

Drejtpërdrejt: Ngjarja e Microsoft-it për tabletin Surface Pro 3

Microsoft është duke mbajtur një konferencë shtypi në Nju Jork, gjatë së cilës pritet të prezantohen disa tablet të ri Surface. Ngjarjen e drejtpërdrejt mund ta shikoni nëpërmes këtij linku.

Thashethemet deri më sot ishin të ndryshme, disa sugjeronin një tablet Surface Mini 8-inç, kurse disa pretendime tjera ishin se Microsoft mund të nxjerr modelin e ri Surface Pro 3 të përditësuar me ekran më të madh, ose edhe Surface 3 që posedon platformën Windows RT.

Tani, thashethemeve u erdhi fundi dhe pajisja e parë që është shfaqur në ngjarjen e tanishme është tableti Surface Pro 3 krejtësisht i ri. Modeli i ri Surface Pro përmban një ekran të madh 12-inç dhe një dizajn krejtësisht të hollë që është vetëm 9.1 milimetra i trashë. Gjithashtu ka një kickstand të ri që mban pajisjen në çdo kënd.

Surface Pro 3 (1)

Surface Pro 3

E plotësuar (21/05/2014 – 09: 45): Microsoft thotë se ky model i ri përmban karakteristika absolutisht të larta, ekranin që është rritur në 12-inç me rezolucion 2160 x 1440 pikselë, pajisja mund të llogaritet edhe si zëvendësim i një laptopi.

Nga ana harduerike Surface Pro 3, vjen me tri opsione të procesorëve Intel Core i3, Core i5 dhe Core i7, gjithashtu ekziston zgjedhja prej 4GB ose 8GB RAM. Ndërsa nga hapësira e brendshme për ruajtjen e të dhënave vjen duke filluar nga 64GB dhe shkon deri 512 GB. Posedon slotën micro SD, portën USB 3.0, WiFi, Bluetooth 4.0 LE dhe kamerën frontale dhe të pasme me 5-megapikselë Full HD 1080p.

Përveç tabletit si pajisje, Microsoft ka njoftuar edhe për pjesën shtesë Dock-in që ju mundëson të përdorni pajisjen si kompjuterë normal. Kjo ju mundëson të shtoni gjëra të tjera shtesë, si tastierë apo maus me kabull, përdorni portet shtesë USB etj. Krejt në fund, Microsoft ka njoftuar edhe për lapsin e ri “Pen” për ketë model të Surface-it i cili mund të jetë shumë i nevojshëm për përdoruesit, dhe nuk ka qenë në modelin e më hershëm.

Çmimet e këtij tableti fillojnë nga 799$ për modelin me procesor Core i3 dhe 1949$ për modelin me karakteristika më të larta i cili vjen me procesor Intel Core i7, 8GB RAM dhe 512GB HDD. Microsoft me shitjen e tabletit të ri do të fillojë nga data 20 Qershor, edhe pse mundësinë për para-porosi e ka hapur nga tani nëpërmes uebfaqes së tyre për tabletin. /ameble

Një video për të është publikuar menjëherë nga Microsoft:

Microsoft Surface Pro 3 dhe Surface Mini prezantohen javë e ardhshme

Microsoft Surface Pro 3 dhe Surface Mini prezantohen javë e ardhshme

Microsoft Surface Pro 2Sipas një raporti të fundit nga The Verge, Microsoft në një ngjarje të organizuar javën e ardhshme prtiet të njoftojë për dy tablet të ri, Surface Pro 3 dhe Surface Mini.

Kompania ketë ngjarje pritet të organizoj në New York javën e ardhshme më 20 Maj, ngjarja ka të bëjë me tabletët Microsoft Surface, edhe pse kompania me siguri se do të publikoj ndonjë hollësi për atë që ka në plan të njoftoj. Tabletët e ri pritet të vijnë të optimizuar me procesor të ri Intel Haswell.

Nëse shfaqet ndonjë detaj apo karakteristikat e tyre në ditët e ardhme, do t’ju informojmë më kohë. /ameble

Gjenerata e re e Microsoft Surface-it vjen me 23 Shtator

Gjenerata e re e Microsoft Surface-it vjen me 23 Shtator

Thashethemet rreth gjeneratës së ardhshme të tabletit Microsoft Surface janë shfaqur nëpër internet që një kohë të gjatë dhe sipas uljes së çmimeve kohën e fundit për të dy Surface dhe Surface Pro duket se versioni i ri është shumë afër.

Tani Microsoft ka konfirmuar lajmin duke dërguar kështu ftesë për media për një ngjarje të posaçme për ketë model, më 23 Shtator qytetin e New York-ut.

Surface event

Video Praktike: Microsoft Surface

Video Praktike: Microsoft Surface

Tableti Microsoft Surface ka bërë debutimin i tij në Tetor të vitit 2012. Video dhe fotot që kemi paraqitur më poshtë janë pikërishtë për ketë model si dhe në pika të shkurtëra kemi folur për sistemin operativ që posedon.

Tableti Microsoft Surface përmbanë ekranin me prekje ClearType HD 10.6 inç, procesorin 4-bërthamor NVIDIA Tegra 3 dhe hapësirën e brendshme për të dhëna 32GB.

[youtube id=”AJ3Wzzeyxe0″ width=”600″ height=”350″]

Karakteristikat tjera në tabletin Surface me Windows RT përfshijnë portën USB 2.0, një slot për kartelën microSDXC, portën HD video out, dy kamera (të pasmen dhe atë frontale) me 720p, Wi-Fi (802.11a/b/g/n), Bluetooth 4.0, sensorët (Ambient light sensor, Accelerometer, Gyroscope dhe Compass). Bashkë me pajisjen vijnë mbushësi dhe tastiera.

Microsoft raportohet se është duke punuar në një Surface 7 inç

Microsoft raportohet se është duke punuar në një Surface 7 inç

microsoft-surface-650x400blackMicrosoft po mendon të zvogëloj madhësinë e tabletit të tyre Surface në 7 inç, nëse i besohet një raporti nga Wall Street Journal.

Surface i ri 7 inç pritet të lansohet ka fundi i këtij viti, por nuk janë dhënë detaje rreth pajisjes.

Nëse Microsoft do të prodhoj një version më të vogël të Surface-it (ai paraprak ishte 10.6 inç) do të jetë vërtet surprizë, duke pasur parasysh se Apple, Google dhe Samsung kanë pasur tabletë të kësaj madhësie.

Për më tepër, Microsoft kohëve të fundit ka ndryshuar politikën e tyre në lidhje me rezolucionet e ekranit tek versionet e sistemeve operative me Windows 8, dhe tani SO mundëson edhe rezolucion të ulët (1024X768 në vend të 1366X768) për ekrane të tabletëve.

Raporti nga WSJ gjithashtu përmend se Microsoft po ndërton një smartphone, i cili aktualisht është duke ju nënshtruar testimeve. |ameble|

Steven Sinofsky lë kompaninë Microsoft pas 23 viteve

Steven Sinofsky lë kompaninë Microsoft pas 23 viteve

Microsoft ka njoftuar dje në mbrëmje se Steven Sinofsky, një nga udhëheqësit e Windows-it dhe sektorit në Windows Live, do të lë kompaninë. Sinofsky ka kontribuar për kompaninë Microsoft prej vitit 1989. Largimi i ekzekutivit vjen vetëm disa javë pasi Microsoft ka nisur me sistemin e ri operativ Windows 8 dhe tabletën Surface.

Vendimi për të lënë kompaninë është thënë të jetë reciprok, megjithatë AllThingsD ka raportuar se Sinofsky ka lënë për shkak të tensioneve në rritje me drejtuesit e tjerë të kompanisë Microsoft. Sinofsky kishte marr kontrollin e njësisë së Windows-it që nga lansimi i sistemit operativ Windows Vista dhe duke vazhduar kështu më Windows 7 dhe Windows 8, dy këto sisteme prej të cilave ka marrë lëvdata të shumta nga konsumatorët.

Tani Julie Larson-Green do të kryesojë në njësinë harduerike dhe softuerike të Windows-it, kurse Tami Reller, do të jetë zyrtar i lartë financiar, shef i marketingut, si dhe përgjegjës për biznes në Windows.

Të gjitha këto ndryshime do të hyn në fuqi menjëherë, deklarata për shtyp nga Microsoft vijon më poshtë. |ameble|

[divider top=”0″]

Microsoft po teston smartphone të vet

Microsoft po teston smartphone të vet

Gjigandi Microsoft si duket po përgatitet për të hyrë në tregun e smartphone-ve. Një artikull i botuar në Wall Street Journal thotë se Microsoft është duke punuar me furnizuesit komponent aziatik për të provuar vetë dizajnin e saj për smartphone, kjo sipas burimeve që janë të përfshirë në të.

Sipas shkrimit, disa zyrtarë anonim që janë pjesë e Microsoft-it për furnizim, thonë se kompania është duke testuar një dizajn për smartphone, mirëpo ende nuk është vendosur nëse pajisja do të shkoj për prodhim në masë apo jo.

Megjithatë, ende nuk është dhënë ndonjë informacion për specifikat apo diçka tjetër mirëpo thuhet së ky smartphone mund të jetë një konkurrent i fortë kundrejt iPhone 5. |ameble| [divider top=”0″]

Bill Gates flet për produktet e reja nga Microsoft

Bill Gates flet për produktet e reja nga Microsoft

Themeluesi dhe ishshefi ekzekutiv i Microsoft-it, Bill Gates është ulur dhe ka folur për herë të parë në lidhje me fillimin e ardhshëm të Microsoft-it me tabletën e tyre Surface, sistemin operativ Windows 8 dhe Windows Phone 8, të cilat tani për tani janë më të reja për kompaninë, dhe ka shtuar duke thënë së kalimi drejt tabletave është një hap i madh për Microsoft-in.

Përderisa ishshefi ekzekutiv Gates nuk ka qenë për disa vite në krye të Microsoft-it, ai duket se është ende shumë i vetëdijshëm për atë që po ndodh me kompaninë dhe ka shumë për të thënë në lidhje me produktet e ardhshme të Microsoft-it. Gates në një intervistë të shkurt pesë minuta për “Next at Microsoft” ka folur dhe ka lavdëruar tabletën Surface, Windows 8 dhe Windows Phone 8.

Gates tha se përdoruesit në ditët e sotme “dëshirojnë që gjërat që i bëjnë tani, duan që ato të jenë në një mënyrë jashtëzakonisht të thjeshtë.” Për shkak të kësaj ai thotë se Microsoft është përzierja e të gjitha formave të ndryshme për të sjell pajisje të lehta dhe për t’u përdorur nga të gjithë.

Gates gjithashtu ka shfaqur disa njohuri për të ardhmen e kompanisë duke thënë se përdoruesit do të jenë “të habitur” për planet dhe përpjekjet që Microsoft ka vënë përpara për produktet e saja të ardhshme dhe se kjo është një pikë kthesë për kompaninë sa i përket inovacionit për produktet e reja. Gates në fund ka shtuar duke thënë “this is the big time for Microsoft”. |ameble|

[youtube id=”gFDTN25qip8″ width=”600″ height=”350″] [divider top=”0″]

Microsoft Surface – Publikon çmimet

Microsoft Surface – Publikon çmimet

Tableti i ri SURFACE nga Microsoft do të sfidojë iPadin e Apple edhe me çmime, deklaroj Steve Balmer duke cekur  që do të jetë  konkurent kryesor i iPad dhe do të shitet për afërsisht me të njëjtin çmim si lider në treg.

Në web faqen e SURFACE, Microsoft publikoj çmimet dhe mundësinë për para-porosi, Surface do të shitet duke filluar nga 499 $ pa mbulese/keyboard me 32 GB memorie. Ndersa mbulesa/keyboard do të kushtojë ekstra 120$.Surface në faqen e tij ofron edhe nje bundle (“komplet”) Surface Tablet me 64 GB dhe mbulese me prekje me një çmim prej 699 $.

Duhet të cekim se çmimet jane të përafërt me iPad e cila fillon me 499 $ por me më pak memorie dhe pa keyboard/mbulese. Megjithatë Apple pritet të zbulojë “Mini iPad” me një çmim të ulët javën e ardhshme me 23 Tetor dhe kjo mund të prish planet e Surface.

Tableti Surface do të ketë sistemin operativ Windows 8 dhe do të prezentohet me 26 tetorë, ndërsa për marketing ka ndare 1 miliarde $ dhe pret të shes 3 -5 milion tableta në tre mujorin e parë./ameble/

 [youtube id=”8mSckyoAMHg” width=”600″ height=”350″]

[divider top=”0″]

Microsoft shpërblen punëtorët me pajisje të veta

Microsoft shpërblen punëtorët me pajisje të veta

Microsoft është me plot bujari. Ashtu siç ka vepruar edhe në vitin 2010, udhëheqësi i kompanisë së Microsoft-it Steve Ballmer në ngjarjen vjetore të kompanisë ka njoftuar se përreth 90 mijë punonjës me orar të plotë në Microsoft, do të marrin pajisjet më të reja nga kjo kompani. Një tabletë Surface për Windows RT, një smartphone për Windows Phone 8 (nga fundi i dhjetorit), dhe nga një kompjuter të ri për zyrë më prekje(touch) i përkrahur më sistemin operativ Windows 8. Kompjuteri mund të jetë një desktop, laptop, ultrabook apo tabletë.

Kjo pra është një mënyrë shumë e mirë për të përmirësuar moralin e punonjësve dhe ndihmon për të siguruar që të punësuarit të njoftohen më mirë më produktet e reja që ata përfaqësojnë dhe në të njëjtën kohë të shfaqin miqve këto te mira.

Secili nga ne do të dëshironim te ishim pjesë e kësaj kompanie apo jo? |engadget.com| [divider top=”0″]