Tag Archives

84 Articles
Zyrtare: Lansohet Sony Xperia C4

Zyrtare: Lansohet Sony Xperia C4

Sony Xperia C4Thashethemet e më hershme për modelin Sony Xperia C4 morën fund, se pse tanimë ky modeli është prezantuar nga Sony si një pajisje e dedikuar për selfie.

Sony Xperia C4 vjen me Full HD ekranin IPS 5.5 inç me një rezolucion prej 1920 x 1080 pikselë dhe është i përkrahur nga procesori me 8 bërthama 64-bit Mediatek MTK6752 dhe 2GB RAM memorie.

Specifikimet e tjera të Xperia C4 përfshijnë: 16GB hapësirë të brendshme e cila mund të zgjerohet deri në 128GB nëpërmjet microSD kartelës, 5 megapikselë kamera frontale me LED flash, 13 megapikselë kamera kryesore, bateria 2.600 mAh, përkrahja e teknologjive LTE, NFC, WiFi, Bluetooth 4, si dhe vjen me versionin e fundit të sistemit operativ Android 5.0 Lollipop.

Edhe pse e bëri njoftimin për pajisjen e re Xperia C4, Sony nuk ofroi detaje për çmimin e mundshëm të smartphone-it. /ameble

Microsoft Lumia 435 nga tani në dispozicion edhe në SHBA

Microsoft Lumia 435 nga tani në dispozicion edhe në SHBA

Microsoft Lumia 435Microsoft Lumia 435, e cila u prezantua në janar të këtij viti, nga është tani në dispozicion për blerje në Shtetet e Bashkuara. Versioni T-Mobile i pajisjes (me ngjyrë të bardhë) tani është e shënuar në faqen e internetit Microsoft Store, dhe mban një çmim prej 70$ me kontratë.

Lumia 435 smartphone ka të integruar procesorin me dy bërthama nga Snapdragon 200 me shpejtësi prej 1.2GHz dhe vjen me ekranin sportiv 4 inç WVGA. Po ashtu ka të integruar edhe 1GB RAM memorie, 8GB hapësirë të brendshme e cila mund të zgjerohet deri në 128GB nëpërmjet një kartelë microSD, një bateri të fuqisë 1.560mAh, kamerën kryesore vetëm 2 megapikselë si dhe atë frontalen 0.3 megapikselë.

Lumia 435 vjen me platformën Windows Phone 8.1 dhe nuk përkrahë rrjetin 4G LTE. /ameble

LG G4 është smartphone më i ri në treg

LG G4 është smartphone më i ri në treg

Modeli LG G4 është një model i cili sjell përmirësime harduerike dhe softuerike të shumta nga versioni paraprak LG G3.

LG G4 përmban ekranin prej Quad HD 5.5-inç me rezolucion prej 2,560 x 1,440 pikselëve dhe është i mbrojtur nga gërvishtjet me Corning Gorilla Glass 4.

LG G4

Modeli LG G4 ka të integruar procesorin Snapdragon 808 i përbërë nga procesori me 2 bërthama 1.8 GHz Cortex-A57 dhe procesorin tjetër me 4 bërthama 1.44 GHz Cortex-A53, 3GB RAM memorie si dhe 32GB hapësirë të brendshme e cila mund të rritet nëpërmjet microSD kartelës edhe për 128GB të tjera.

LG G4 ka të integruar kamerën kryesore 16 megapikselë dhe atë frontalen 8 megapikselë të cilat mundësojnë video incizime në formate të ndryshme sikurse 2160p@30fps dhe 1080p@60fps.

Siç është edhe pritur, modeli më i ri nga LG, LG G4 është një Android telefon e cili ka të instaluar versionin e fundit 5.1 Lollipop. /ameble

Acer Liquid X2 përkrahë 3 SIM kartela

Acer Liquid X2 përkrahë 3 SIM kartela

Një numër i madh i përdoruesve posedojnë më shumë se një telefon. Njëri prej tyre ose dy janë personal, ose njëri është zyrtar, ose ndoshta edhe ka edhe ndonjë kombinim tjetër. Por ka edhe raste kur përdoruesit kanë më shumë se dy telefona. Ata çdo herë ballafaqohen me këto pajisje duke u munduar që secila prej tyre të ketë baterinë 100 % të mbushur, nganjëherë ngarrohen edhe duke i harruar me i marr të gjitha me vete, e kështu me radhe.

Marruar parasysh problemet si dhe nevojat të lartë përmendura, kompania Acer ka gjetur një zgjidhje të mirë duke prezantuar një pajisje e cila përkrahë 3 SIM kartela.

Acer Liquid X2

Bëhet fjala për smartphone-in Acer Liquid X2 i cili veçohet me përkrahjen e 3 SIM kartelave si dhe me një bateri të fuqishme e cila është 4.000 mAh.

Disa karakteristika të Acer Liquid X2 janë; procesori 64-bit me 8 bërthama, ekrani 5.5 inç, të dy kamerat, ajo kryesore si dhe ajo frontale janë 13 megapikselë kamera.

Ende nuk ka informata rreth çmimit të pajisjes si dhe nuk janë të konfirmuara datat e sakta për lansimin e Acer Liquid X2. /ameble

Huawei P8 është shitur në një ditë

Huawei P8 është shitur në një ditë

Huawei P8Sasia e Smartphone-it Huawei P8 e cila doli në shitje në Kinë, është shitur e tëra në ditën e nisjes së shitjes.

Pajisja ishte shitur përmes dyqanit online të kompanisë Huawei me çmim prej 580$.

Huawei P8 është mundësuar nga një procesor 64-bit Hisilicon Kirin 930 me 8 bërthama me shpejtësi 2GHz, 3GB RAM memorie dhe ka të integruar 16GB hapësirë të brendshme.

Karakteristika të tjera të Huawei P8 përfshijnë; kamera frontale 8 megapikselë, kamera kryesore 13 megapikselë, bateria e fuqisë 2.680 mAh dhe pajisja vjen me versionin e fundit të sistemin Android 5.0, Lollipop.

Modeli Huawei P8 , përveç Kinës, pritet të lansohet edhe në një numër të madh të vendeve Evropiane duke përfshirë edhe Mbretërinë e Bashkuar. /ameble.com

Lansohet Asus ZenFone 2 në Indi

Lansohet Asus ZenFone 2 në Indi

Asus ZenFone 2Asus ka lansuar smartphone-in Asus ZenFone 2 në Indi i cili do të shitet përmes shitësit në internet Flipkart në Indi.

Asus ZenFone 2 vjen me ekranin Full HD 5.5 inç i cili ofron një rezolucion prej të 1920 x 1080 pikselëve dhe është i përkrahur nga procesori me 4 bërthama 64-bit nga Intel Atom me shpejtësi prej 2.3GHz.

Karakteristikat e tjera të pajisjes përfshijnë 4GB RAM memorie, 32GB hapësira e brendshme e cila mund të zgjerohet nëpërmjet microSD kartelës deri në 64GB, kamera kryesore 13 megapikselë dhe kamera frontale 5 megapikselë.

Çmimi i Asus ZenFone 2 është rreth 316$. /ameble

Prezantohet Xiaomi Mi 4i

Prezantohet Xiaomi Mi 4i

Xiaomi Mi 4iXiaomi ka prezantuar smartphone-in e tyre të ri Xiaomi Mi 4i cili do të vijë me një ekran Full HD 5 inç me një rezolucion prej 1920 x 1080 pikselëve.

Xiaomi Mi 4i po ashtu vjen edhe me procesorin me 8 bërthama 64-bit nga Qualcomm Snapdragon 615 dhe 2GB RAM memorie.

Karakteristikat e tjera të celularit përfshijnë 16GB të hapësirës së brendshme, bateria 3120 mAh, kamera kryesore 13 megapikselë, kamera frontale 5 megapikselë, përkrahja e dy SIM kartelave, mbështetja e teknologjive 4G, Bluetooth dhe WiFi.

Xiaomi Mi 4i vjen me sistemimi operativ të fundit nga Android 5.0 dhe me ndërfaqen MIUI 6.

Xiaomi Mi 4i fillimisht do të lansohet në Indi më 30 prill me çmim prej 205$. /ameble

Lansohet Lenovo A5000 në Rusi

Lansohet Lenovo A5000 në Rusi

Lenovo A5000 2Lenovo ka lansuar smartphone-in A5000 në Rusi, një pajisje të rangut të mesëm që ka çmimin vetëm 227$.

Lenovo A5000 sjell në vete një bateri masive e fuqisë 4.000 mAh e cila në fakt do të jetë edhe komponentë kryesore në shitje. Pajisja vjen me ekranin e plotë (720p) IPS 5 inç dhe vjen me një shtresë të veçantë nano për ta bërë atë rezistent ndaj ujit.

Lenovo A5000 është i përkrahur nga procesori me 4 bërthama Mediatek MT6582 SoC me shpejtësi 1.3GHz si dhe 1GB RAM memorie dhe vjen me 8GB hapësirë të brendshme e cila mund të zgjerohet nëpërmjet microSD kartelës.

Në pjesën e pasme të pajisjes, është integruar kamera kryesore 8 megapikslë, ndërsa në pjesën frontale është integruar kamera 2 megapikselë me fiks-fokus e dedikuar për selfie.

Duhet të ceket se kjo pajisje përkrahë 2 SIM kartela, mbështet rrjetin 3G, Wi-Fi, Bluetooth 4.0, FM Radio, dhe GPS dhe ka çmimin vetëm 227$. /ameble

Microsoft pritet të lanosn modelin Lumia 940

Microsoft pritet të lanosn modelin Lumia 940

Lumia 940Microsoft pritet të lanson modelin Lumia 940 më vonë gjatë këtij viti dhe bazuar në thashetheme, ky model pritet të ketë specifika harduerike mbresëlënëse, të cilat në fakt do ta bëjnë modelin Lumia 940 një super smartphone .

Sipas raportit të fundit nga Microsoft, Lumia 940 mund vije me një ekran 5.2 inç i mbështetur nga procesori me 8 bërthama si dhe do të vije me sistemin e ardhshëm nga Microsoft, Windows 10. Po ashtu është përfolur se do të ketë kamerën kryesore me rezolucion të lartë  24 ose 25 megapikselë ndërsa ajo frontale pritet të jetë 8 megapikselë.

Për modelin Lumia 940 po ashtu është thënë se do ta ketë të integruar edhe skanerin e syrit si dhe do të përkrahë stilolapsin digjital për të cilat edhe kompania Nokia ka qenë duke punuar për një kohë para blerjes nga Microsoft.

Se çfarë pajisjet e reja do të na sjell këtë vit gjiganti Microsoft do të kuptojmë me 29 prill në konferencën Build e organizuar nga Microsoft. /ameble

Lansohet Sony Xperia Z4 dhe ja se cilat janë specifikat e tij të plota

Lansohet Sony Xperia Z4 dhe ja se cilat janë specifikat e tij të plota

Modeli Z4 nga seria tanimë globalisht e njohur Xperia nga Sony është prezantuar sot në Japoni.

Sony Xperia Z4

Ashtu siç është edhe përfolur deri më tani, modeli i ri Xperia Z4 duket i ngjashëm me modelin paraprak Xperia Z3, një pajisje Android rezistent ndaj ujit dhe pluhurit me trupin e metaltë.

Spefifikat harduerike të Sony Xperia Z4

Ekrani dhe Procesori

Sony Xperia Z4 vjen me ekranin IPS LCD 5.2 inç me rezolucion prej 1080 x 1920 pikselëve i përkrahur nga procesori me 8 bërthama nga Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 i cili përbehet nga procesori me 4 bërthama Cortex-A53 2.0GHz dhe procesori me 4 bërthama Cortex-A57 me shpejtësi 1.5GHz.

RAM memoria, Kamera dhe Hapësira e brendshme

Modeli Sony Xperia Z4 ka të integruar 3GB RAM memorie si dhe vjen me dy versione të hapësirës së brendshme, 32GB dhe 64GB e cila mund të zgjerohet edhe për 128GB të tjera nëpërmjet microSD kartelës. Sa i përket kamerës, ajo kryesore është 20.7 megapikselë e cila ofron një rezolucion prej 5248 х 3936 pikselëve me mundësi të incizimi në formate të ndryshme 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR. Kamera frontale është 5.1 megapiskel e cila ofron po ashtu mundësin e inicimit në formatin 1080p@30fps.

Bateria, ngjyrat, të tjera

Sony Xperia Z4 përkrahë teknologjitë 2G, 3G, 4G LTE, NFC, GPS, WiFi, Bluetooth v4.1, është rezistent ndaj pluhurit dhe ujit mbi 1m deri në 30 minuta dhe vjen në disa versione ngjyrash, sikurse ajo e bardhë, e zezë, ngjyrë bakri dhe aqua gjelbër.

Sa i përket baterisë ajo është e fuqisë 2.930 mAh, është integruar brenda pajisjes dhe ajo çfarë e karakterizon atë është mbushja e shpejtë baterisë e cila për 30 minuta mund të bushet 60%.

Sony po ashtu ka njoftuar se modeli Sony Xperia Z4 fillimisht do të dalin në shitje në Japoni këtë verë, ndërsa nuk ka ofruar detaje të hollësishme për çmimet si dhe për lanismin e pajisjes në tregje të SHBA-ve dhe Evropë. /ameble.com

Samsung “inboxing” shfaqë brendësinë e S6 Edge

Samsung “inboxing” shfaqë brendësinë e S6 Edge

Tashmë jemi mësuar të shohim video të shpaketimit të produkteve të ndryshme e sidomos telefonave. Por, ajo çfarë Samsung ka bërë për ne është një video në të cilën është shfaqur brendësia e Samsung Galaxy S6 Edge.

Në këtë video, shfaqen pothuajse të gjithë elementet dhe mënyra se si është ndërtuar S6 Edge, duke filluar nga skaneri biometrik i vendosur në pjesen e përparme, më pas vjen ekrani fleksibil Super AMOLED, i cili është i mbrojtur me 3D Gorilla Glass 4. Bateria 2,600mAh me spiralen wireless për mbushjen e baterisë, më pas kamera e pasme 16MP dhe kamera e përparme 5MP.

Video e publikuar nga Samsung është quajtur S6 edge In-boxing. /ameble

[youtube id=”X95EQIftcWY” width=”600″ height=”350″]

 

LG AKA së shpejti do të fillojë të shitet edhe jashtë Koresë

LG AKA së shpejti do të fillojë të shitet edhe jashtë Koresë

LGs-unique-AKA-smartphone-will-be-launched-outside-of-Korea-AmebleNë muajin Nëntor të 2014, LG kishte publikuar një telefon të menqur Andoid unik i quajtur LG AKA. Një pajisje mobile që vjen me një mbeshtjelles të veqant dhe me një nderfaqe që mund të personalizohet sipas dëshires së individit. AKA fillimisht kishte filluar të shitet në Korenë Jugore, prej nga edhe e ka origjinen, dhe mendohej se aty do të ngel gjithcka me të. Befasisht pak ditë më parë LG njoftoi se ky telefon do të fillojë të shitet edhe në vendet të tjera jashtë Koresë.

Qellimi i LG me produktin AKA është që ky telefon të shitet sa më shumë tek gjeneratat e reja, për shkak të atraksioneve që ai ofron duke përfshire, personalizimin që mund ti bëhet, mbeshtjellesin, ekranin, jetëgjatësinë e baterisë, etj..

Sa i përket specifikave harduerike të LG AKA ato mund të konsiderohen të një telefoni të kategorisë mesatare krahasuar me ato cfarë ofron tregu në këtë kohë. Ekrani i tij është 5 inç IPS me rezolucion 720 x 1280 pikselë, me kamerë të pasme prej 8 MP dhe kamerë të përparme prej 2MP dhe me lidhje deri në LTE teknologji. Fuqia procesorike e LG AKA përbehet nga një procesore katër-bërthamorë 1.2 GHz, i mbështetur nga 1.5GB RAM, me hapësirë të brendshme prej 16GB dhe bateri të fuqisë 2610 mAh.

Çmimi aktual i LG AKA në Kore të Jugut sillet rreth 300$ /ameble

[youtube id=”WY9A_nSqfgM” width=”600″ height=”350″]