Tag Archives

18 Articles
LG G4 pritet të kushtojë më lire se Galaxy S6

LG G4 pritet të kushtojë më lire se Galaxy S6

Vetëm pak dite pasi u raportua se LG do të lansoj për shitje telefonin e ri të mençur G4 filluan të shpërndahen të dhëna se çmimi i këtij të fundit do të jetë tepër i larte. Ky lajm është demantuar nga ueb faqja gjermane WinFuture, e cila raporton se version 32GB i LG G4 do të kushtoj në mes 679 – 689 Euro, që i bie 10 – 20 Euro më lire se Samsung Galaxy S6.

Modelet tjera si version 64GB pritet të kushtoj 729 – 739 Euro, që i bie më shtrenjte se S6, por më lire se Galaxy S6 Edge.

LG G4

LG G4 pritet që zyrtarisht të lansohet për shitje nesër gjatë ditës, duke filluar shitjet në Korenë e Jugut. /ameble

Apple po përgatitet të publikojë 3 iPhone të rinj

Apple po përgatitet të publikojë 3 iPhone të rinj

Që kur u publikua iPhone 5, jemi mësuar që në Shtator të secilit vit të shohim Apple teksa publikon iPhone të ri dhe nuk ka asnjë arsye që të mos besojmë që edhe këtë Shtator Apple do të përgatit diçka të mire për ne.

Sipas thashethemeve të fundit, nga burime nga brenda Apple merret vesh që kompania pritet të publikoj tre telefona të mençur: iPhone 6S, iPhone 6S Plus dhe iPhone 6C.

Shkronja “S” është përdorur nga Apple që me publikimin e iPhone 4S në vitin 2011. Kjo shkronjë tregon një version të përditësuar të një iPhone, sidomos tek kamera, ndërsa hardueri është pothuajse i njëjtë.

Ndërsa iPhone 6C mund të jetë versioni më i vogël dhe më i lirë i Phone 6. Ky burim thekson gjithashtu se Apple mund të krijojë një telefon me ekran 4 inç. Pritet që këta telefona të kenë të integruar çipin A9 në 6S dhe 6C do të ketë cipin A8. \ameble

Moto X i gjeneratës së tretë vjen këtë vjeshtë

Moto X i gjeneratës së tretë vjen këtë vjeshtë

Presidenti i kompanisë Motorola Rick Osterloh ka bërë disa njoftime lidhje me të ardhëm e kompanisë, dhe njëra ndër to është edhe lajmi rreth lansimit të gjeneratës së ardhme të Moto X.

Ai iu përgjigj disa pyetjeve të iniciativës #AskRickO që ju bënë atij përmes Twitter. Ai u pyet për kohën kur Motorola do të publikoj produkte të reja dhe cilat do të jenë ato, dhe përgjigja e tij ishte se Motrola po përpiqet që për çdo vit të nxjerr së paku modele të reja të telefonave të mençur dhe produkti i paralajmëruar për 2015 do të jetë Moto X i gjeneratës se tretë që do të publikohet në muajin Shtator.

Më herët gjate këtij viti Qualcomm dhe Motorola zbuluan se së bashku janë marrë vesh qe telefoni i ardhshëm i Motorolës do të ketë të integruar çipin Snapdragon. Tashmë jemi në dijeni se çipi më i ri i Snapdragon S815 është rrugës dhe sipas disa thashethemave Moto X do të ketë të integruar pikërisht këtë çip. /ameble

LG G3 mund të jetë me dimensione të ngjashme të Galaxy S5

LG G3 mund të jetë me dimensione të ngjashme të Galaxy S5

LG G3 pa dyshim që pritet të jetë një smartphone i kualitetit të lartë me ekran që spekulohet të jetë 5.5” Quad HD, procesorë Snapdragon 801/805, 3GB RAM, mundësinë  për mikroSD dhe kamerë me stabilizim optik.

Çmimet që janë publikuar më parë nga kompania finlandeze Kasuplan janë: për versionin 16GB Gold çmimi do të jetë 613 Euro, për versionin 32 GB i bardhë çmimi do të jetë 659 Euro.

Një pajisje e tillë me të gjitha këto të mira zakonisht ka një çmim më të lartë, por përsëri nëse i krahasojmë çmimet e LG G3 me ato të iPhone 5s dhe 5c në momentin që janë publikuar, mund të themi se këto çmime janë të arsyeshme.

Kompania Spigen ka publikuar sot disa foto të LG G3 të cilat sipas matjeve që janë bërë rezultojnë të jenë të madhësisë 5.58 x2.87 x 0.37” (141.8 x 73 x 9.3 mm).

Duke krahasuar këto përmasa me ato të Samsung Galaxy S5 shohim se LG G3 do të jetë i të njëjtës madhësi sikur Galaxy S5. Spigen gjithashtu ka listuar edhe disa produkte të tjera siç janë mbrojtësi i ekranit dhe fatrolla për LG G3 që janë të përmasave të ngjashme.  /ameble

Oppo Find 7 me mundësi për të “gjetur më shumë”

Oppo Find 7 me mundësi për të “gjetur më shumë”

oppo_find_5_Ameble2Mund të duket e panjohur për ne, por Oppo Electronics është një korporatë e madhe Kineze që merret me prodhimin e pajisjeve elektronike duke përfshirë smartphone të sofistikuar. Ndër ta është edhe produkti i fundi i tyre me emrin Oppo Find 7.

Roy, një i ri me shumë talente i cili nuk e dinte se i kishte ato talente deri sa u “takua” me smartphone-in Oppo Find 7!

“Kam qenë person që gjithmonë kam dashur të gjejë diçka…të zbulojë sekretet, të vërtetën, tregimet,” këto janë disa nga fjalët e Roy të thëna në video prezantimin që Oppo ka prezantuar për smartphone-in më të ri Oppo Find 7.

Në videon në fjalë shohim një shkelqësi të Oppo Find 7 ku demonstrohet përformanca e mahnitshme e smartphone-it Oppo Find 7.

Për më shumë shikoni videon në të cilën është prezantuar kjo pajisje, kurse karakteristikat e këtij smartphone-i i kemi publikuar më herët: /ameble

[youtube id=”5g8Gy_fBA4g” width=”600″ height=”350″]

Nokia na udhëzon çfarë të bëjmë me telefonat e vjetër

Nokia na udhëzon çfarë të bëjmë me telefonat e vjetër

Nokia gives us a video break down the recycled content from several mobile phonesSa material nevojitet për të ndërtuar një telefon ? Në fakt shumë. Të ndërtosh diçka elektronike në këtë kohë nevojiten shumë elemente dhe pjesë sa që s’mund të imagjinojmë. Nëse marrim ti analizojmë individualisht kompjuterët apo telefonat shohim se janë të përbërë nga disa gjëra që mund të konsiderohen tejet të kërkuara.

Andaj riciklimi i telefonave mobil është një fitim. Arsyeja e kësaj është ngase brendësia e këtyre pajisjeve ka disa elemente që janë të rrallë si elemente që gjenden në burimet e tokës. Pjesë e këtyre elementeve janë ari dhe argjendi.

Kjo nuk është e tëra. Nga grumbullimi i 43 telefonave nga një ndërtesë e vetme, u nxorën këto gjëra: 800 gram plastik, 600 gram hekur, 400 gram bakër, 300 gram alumin, dhe një sasi e madhe e litiumit që mundëson ndërtimin e telefonave të ri.

Në mesin e këtyre elementeve, u gjet edhe një sasi e arit e cila kapi vlerën e 60 dollarëve. Nga e tërë kjo me materialin e 43 telefonave të ricikluar u mundësua ndërtimi i 17 smartphone-eve Nokia Lumia.

Kështu që, herën tjetër kur planifikoni të ndërroni telefonin tuaj, mos e hidhni telefonin e vjetër, por dërgojeni për riciklim ose thjeshtë filloni të mblidhni edhe telefonat e të tjerëve siç bën personazhi në këtë video.

Për më shumë, shikoni videon e sponsorizuar nga Nokia.  \ameble

[youtube id=”H184Dy5xNKU” width=”600″ height=”350″]

Motorola Moto G i reziston ujit

Motorola Moto G i reziston ujit

Motorola Moto G ka mjaftë gjëra me të cilat mund të mburret, duke filluar nga çmimi tepër i volitshëm, dizajni i tij, fuqia procesorike si dhe izolimi i përsosur që kjo pajisje ka.

Një gjë të cilën Motorola nuk e ka përmendur në publikimet e kësaj pajisje është fakti se ky telefon i reziston zhytjes në ujë.

Qysh në fillim kur ky smartphone u prezantua me çmim prej vetëm 169Euro për versionin 8 GB, u mendua se brenda kësaj pajisje ka pjesë të lira dhe jo kualitative sepse “çmimi e bën të veten”, por në fakt kjo gjë doli të jetë ndryshe, ngase jo vetëm që Motorola Moto G ka dal të jetë e shkëlqyeshme por tani përsosmëria e tij rritet kur zbulohet fakti se Moto G është rezistente edhe ndaj ujit.

Për më shumë shikoni videon më poshtë në të cilën është demonstruar zhytja e Moto G në ujë.

[youtube id=”IVaTKG5q4YI” width=”600″ height=”350″]

Përmes këtij artikulli duam të ju njoftojmë se Ameble së shpejti do të publikoj vlerësimin e plotë për smarphone-in Motorola Moto G. Andaj qëndroni me ne.   /ameble

Kur do të përditësohet smartphone juaj me Android 4.4 KitKat?

Kur do të përditësohet smartphone juaj me Android 4.4 KitKat?

When will my phone get the Android 4.4 KitKat update: here is what we knowDje zyrtarisht Google lansoi sistemin operativ më të ri Android 4.4 KikKat dhe pa dyshim ky është një përditësim i madh për platformën më të popullarizuar të sistemit operativ në botë.

Ajo çfarë me të vërtet na intereson të gjithë ne është koha kur ky përditësim do të jetë në dispozion për pajisjet Android që i disponojmë.

Disa pajisje siq janë Samsung Galaxy Note 3, Motorola Droid dhe smartphonet LG tani më kanë pranuar këtë përditësim.

Më poshtë mund të shihni se kur do të arrijë Android 4.4 KitKat tek pajisjet tuaja.

Datat e përditësimit Android 4.4 KitKat:

 HTC

 • HTC One (të gjithë modelet) – Deri në fund të Janarit
 • HTC One mini – Brenda 90 dite
 • HTC One max – Brenda 90 dite
 • HTC One Google Play Edition – Pritet të ndodhë çdo moment
 • HTC Droid DNA – Deri në fund të muajit Shkurt

LG

 • LG G2 –  deri në fund të muajit Shkurt
 • LG G Flex (*nuk ka të dhëna të sakta, pritet të ndodhë para fundit të Janarit)
 • LG Optimus G Pro (*nuk ka të dhëna të sakta, pritet të ndodhë para fundit të Janarit)
 • LG Optimus G (*nuk ka të dhëna të sakta, pritet të ndodhë para fundit të Janarit)
 • LG G Pro Lite (*nuk ka të dhëna të sakta, pritet të ndodhë para fundit të Janarit)
 • LG Optimus L9 II (*nuk ka të dhëna të sakta, pritet të ndodhë para fundit të Janarit)
 • LG Optimus Vu II, Vu III (*nuk ka të dhëna të sakta, pritet të ndodhë para fundit të Janarit)
 • LG Optimus F7, F6, F3 (*nuk ka të dhëna të sakta, pritet të ndodhë para fundit të Janarit)
 • LG G Pad 8.3 (*nuk ka të dhëna të sakta, pritet të ndodhë para fundit të Janarit)

Motorola

 • DROID Ultra – Tashmë e ka Android 4.4 KitKat
 • DROID Maxx – Tashmë e ka Android 4.4 KitKat
 • DROID Mini – Tashmë e ka Android 4.4 KitKat
 • DROID RAZR M – Akoma nuk dihet
 • DROID RAZR HD – Akoma nuk dihet
 • DROID RAZR MAXX HD – Akoma nuk dihet
 • Atrix HD – Akoma nuk dihet
 • Electrify M – Akoma nuk dihet
 • Moto X – Tashmë e ka Android 4.4 KitKat
 • Moto G – Tashmë e ka Android 4.4 KitKat

Pajisjet Nexus 

 • Nexus 4 – Tashmë e ka Android 4.4 KitKat
 • Nexus 7 – Tashmë e ka Android 4.4 KitKat
 • Nexus 10 – Tashmë e ka Android 4.4 KitKat

Samsung

 • Galaxy S4 Google Play Edition – Në dispozicion
 • Galaxy S4 – Deri në fund të Janarit
 • Galaxy Note 3 – Tashmë  në dispozicion
 • Galaxy S III – Akoma nuk dihet
 • Galaxy Note II – Në Mars

Sony

 • Sony Xperia Z1 / Z Ultra – Fund të Janarit
 • Sony Xperia Z, ZL, Tablet Z – Akoma nuk dihet
 • Sony Xperia SP – Akoma nuk dihet
 • Sony Xperia ZR, Xperia T, Xperia TX and Xperia V – Në pritje

Tani për tani nuk kemi të dhëna për pajiset tjera. Për çdo gjë do ju mbajmë të informuar.  /ameble

Shkatërrohen 250 Samsung Galaxy S4 të falsifikuar

Shkatërrohen 250 Samsung Galaxy S4 të falsifikuar

250 fake Samsung Galaxy S4s confiscated and destroyed in GermanyNuk është e pazakontë të shohësh smartphone dhe pajisje tjera false në Kinë. Por në shtetet anëtare të BE-së jo edhe aq shumë. Pikërisht për këtë arsye autoritetet gjermane u befasuan kur zbuluan se në zyrat doganore të aeroportit të Shtutgart-it kishte arritur një pako me 250 telefona të mençur Samsung Galaxy S4 të falsifikuar.

Dyshimi rreth këtyre pajisjeve të falsifikuara lindi në momentin kur në këtë paketim mbishkrimi i përmbajtjes së mallit ishte se kinse kishte kabllo kompjuterike në vlerë prej 2000$, por menjëherë pasi oficerët doganorë hapen pakon zbuluan se brenda kishte pajisje telefonike të falsifikuara dhe të etiketuara si Samsung Galaxy S4.

Këto pajisje kishin si destinacion shtetin e Gjeorgjisë, por të gjitha këto u konfiskuan dhe u shkatërruan tërësisht.

Pajisje të tilla shohim të sillen edhe në vende tjera duke përfshirë edhe Kosovën, andaj keni kujdes se çfarë blini.

Për më shumë shikoni artikujt e botuar në Ameble në të cilat shpjegohen në detaje tiparet e një smartphone origjinal kundrejt atij fals.

Si të dallojmë një Samsung Galaxy S4 origjinal, nga ai falsë

Si të dallojmë një Samsung Galaxy S3 origjinal, nga ai falsë

/ameble

Samsung Galaxy S5 do të vijë në versionin plastik dhe të metaltë ?

Samsung Galaxy S5 do të vijë në versionin plastik dhe të metaltë ?

Thashethemet se Samsung është në përgatitje e sipër të smartphone-it Galaxy S5 nuk kanë të ndalur. Te dhënat e reja rreth këtij produkti zbulojnë se Samsung Galaxy S5 do të vijë në dy versione sa i përket dizajnit. Sipas këtyre informatave proklamohet se Galaxy S5 do të vijë në versionin me kopertinë plastike dhe versionin me kopertinë metali. Çmimi për Samsung Galaxy S5 përflitet të jetë rreth 650 Euro dhe dallimi në çmim për versionin metalik pritet të jetë rreth 150Euro, konkretisht ky version do të kushtojë rreth 800 Euro. Kur jemi tek dallimet në këto versione, është e mundur që edhe procesorët e këtyre dy pajisjeve të jenë të ndryshëm për nga lloji, njëri të ketë procesorin Snapdragon 805 chipset dhe tjetri Exynos 6. Madhësia e S5 pritet të jetë 5.25 inç me ekran Amoled me rezolucion (2,560 x 1,400 pikselë). Kamera e këtij telefoni pritet të jetë 16 MP. Dhe natyrisht sistemi i tij operativ do të jetë version i fundit i Androidit 4.4 KitKat. \ameble

Zbulohen të dhëna rreth Samsung Galaxy Note 3 Neo

Zbulohen të dhëna rreth Samsung Galaxy Note 3 Neo

Nëpër faqe të ndryshme në internet kanë filluar të qarkullojnë foto me të dhënat e pajisjes së shumë pritur Samsung Note 3 Neo. Nëse specifikat harduerike të tij janë këto që janë shfaqur në imazhe atëherë Samsung Galaxy Note 3 Neo, duket më shumë si një ri-freskim i Samsung Galaxy Note 2, sesa një version Note 3.

Ekrani prej 5.55 inç 720p i llojit Super AMOLED, kamera 8MP dhe bateria prej 3,100 mAh janë disa nga veçoritë e Note 2 të cila i shohim të jenë pjesë e Note 3 Neo gjithashtu. Madje edhe RAM memoria prej 2 GB dhe hapësira e integruar prej 16GB janë të ngjashme.

Por ajo çfarë është interesante dhe dalluese është procesori i ri 1.7GHz dy-bërthamorë dhe 1.3 GHz katër-bërthamorë që së bashku e bëjnë këtë pajisje të ketë super fuqi procesorike.

Gjëra të tjera rreth Note 3 Neo akoma nuk dihen, por një gjë është e sigurt, që Note 3 Neo do të jetë më i hollë  sesa Note 2.

Publikimi zyrtar i Samsung Galaxy  Note 3 Neo pritet të bëhet në njërin prej panaireve më të mëdha të teknologjisë mobile MWC që do të mbahet në Barcelonë nga 24-27 Shkurt 2014.  \ameble

Motorola Moto X nga 14 Janari në Evropë?

Motorola Moto X nga 14 Janari në Evropë?

Pas suksesit me shitjen marramendëse të Moto G-së, Motorola është duke planifikuar që të shtoj edhe një smartphone tjetër në listën e produkteve  për shitje në tregun Evropian. Kompania tashmë ka dërguar ftesat për një ngjarje të veçantë që do të mbahet në Londër me 14 Janar, ku pritet lansimi në treg i pajisjes së re.

Rreth kësaj ngjarje nuk janë dhënë shumë informacione, prandaj akoma nuk dihet saktësisht se për çfarë pajisje bëhet fjalë, por një gjë është e mundshme, që smartphonet Motorola që në fakt janë pronë e Google kanë një anëtarë të “familjes” së tyre që akoma nuk ka filluar të shitet në kontinentin Evropian, është fjala për Motorola Moto X, prandaj ky mund të jetë produkti për të cilin bëhet fjalë.  Për momentin ky smartphone shitet veten me SHBA dhe Brazil.

Motorola Moto X pritet që të vije me çmim rreth 300 euro. \ameble