Tag Archives

2 Articles
Toshiba lanson për treg laptopin e parë Chromebook

Toshiba lanson për treg laptopin e parë Chromebook

Toshiba në fillim të këtij viti kishte filluar të hyj në treg edhe me sistemin operativ Chromebook, duke prezantuar kështu laptopin e tyre të parë në CES. Nga tani Toshiba Chromebook gjendet në dispozicion për shitje për vetëm 299 $ (214 €).

Pavarësisht kostos së ulët, Toshiba Chromebook vjen me ekranin më të madh që janë Chrome OS, duke ofruar kështu 13.3-inç me rezolucion 1366 x 768 pikselë. Në brendësi të tij është i pajisur me procesor Intel Celeron 2955U Haswell, 2GB RAM, 16GB diskun SSD dhe baterinë për të cilën kompania thotë së zgjatë deri në nëntë orë. Ky laptop gjithashtu vjen me dalje HDMI, WiFi, Bluetooth, lexues të kartelave SD dhe me Webcam të integruar.

Ketë pajisje mund ta porosisni nga dita e sotme nëpërmes Amazon-it për 279,99 $. /ameble

Prezantohet Toshiba Chromebook me ekran 13.3 inç për 279 $

Prezantohet Toshiba Chromebook me ekran 13.3 inç për 279 $

Toshiba gjatë ngjarjes Consumer Electronics Show (CES 2014) në Las Vegas ka njoftuar për laptopin e tyre të parë Chromebook me ekran 13.3  inc. Kjo pajisja pritet të dal në treg nga muaji Shkurt me një çmim të përballueshme prej 279 $.

Toshiba Chromebook

Toshiba Chromebook është i pajisur nga procesorët e ri Haswell nga Intel, të cilët premtojnë shpejtësi super të shpejtë dhe qëndrim deri në 9 orë të jetës së baterisë. Përveç kësaj, Chromebook nga Toshiba posedon ekranin TruBrite HD 13.3 inc me rezolucion 1366 x 768 pikselë, tastierën e plotë të mesme që është e optimizuar për sistemin Chrome. Posedon 2GB RAM dhe hapësirën e brendshme për ruajtje 16GB SSD, krahas 100GB nga Google Drive. Karakteristika të tjera përfshijnë dy porta USB 3.0, një port HDMI-out, Bluetooth 4.0 dhe rrjetin WiFi 802.11 a/b/g/n.

Toshiba Chromebook do të jetë në dispozicion për shitje drejtpërdrejt nga Toshiba. /ameble