Tag Archives

16 Articles
Sony blen biznesin e sensorëve të imazheve nga Toshiba

Sony blen biznesin e sensorëve të imazheve nga Toshiba

Sony signSony dominon në biznesin e sensorëve për imazhe ku edhe prodhon disa nga kamerat më të mira të smartphone-ve. Gjiganti japonez tani ka vendosur të marr edhe më shumë nga ky treg, pas konfirmimit të planeve të saj për blerjen e biznesit të sensorëve brenda kompanisë Toshiba.

Çmimi zyrtar nuk është dhënë, edhe pse një person anonim i brendshëm ka thënë për Reuters se Sony do të paguaj rreth 166 milionë dollarë. Më këtë shumë parash Sony merr fabrikën e sesorëve për imazhe, e cila është e vendosur në jug të Japonisë, së bashku me 1100 punëtorë, shumica të rinj.

Marrëveshja është pjesë e një ristrukturimi të gjerë të Toshiba-së, e cila gjithashtu po planifikon të mbyllë biznesin e saj të dritave LED.

Për kompaninë Sony kjo marrëveshje do ta ndihmojë të rris renditjen e saj edhe më lartë në prodhimin e këtyre sensorëve. Kompania tashmë dominon 40% të tregut në ketë fushë. /ameble

Prezantohet tableti Toshiba Encore 7 me Windows 8.1

Prezantohet tableti Toshiba Encore 7 me Windows 8.1

Toshiba-Encore-7Toshiba ka prezantuar tabletin e ri Toshiba Encore 7, një pajisje që vjen me ekranin 7 inç me rezolucion prej 1024 x 600 pikselëve dhe sistemin operativ të fundit nga Microsoft, Windows 8.1.

Modeli Toshiba Encore 7 është mbështetur nga procesori 4-bërthamor Intel Atom Z3735 1.3GHz, 1GB RAM memorie dhe ka të integruar 16GB hapësirë të brendshme e cila mund të rritet nëpërmjet microSD kartelës dhe posedon vetëm një kamerë frontale.

Çmimi i modelit Toshiba Encore 7 pritet të jetë rreth 150$. /ameble

Toshiba njofton për tabletin e ri Excite Go, 7-inç me Android

Toshiba njofton për tabletin e ri Excite Go, 7-inç me Android

Toshiba ka njoftuar për një tablet të ri dhe të lirë, të emëruar Excite Go që vjen me versionin Android 4.4 KitKat dhe do të shitet me pakicë për 109.99$ (80.60€).

Toshiba Excite Go vjen me ekran 7-inç me rezolucion 1024×600 pikselë, është e pajisur me procesor 4-bërthamor Intel Atom dhe 1GB RAM. Për ruajtjen e të dhënave ky tablet vjen me 16GB plus slotën microSD që mbështetë kartela deri në 128GB.

Toshiba Excite Go

Toshiba Excite Go në treg për shitje prite të dal nga muaji Korrik. /ameble

Javën që vjen del në treg Laptopi Toshiba 4K për 1500$

Javën që vjen del në treg Laptopi Toshiba 4K për 1500$

Muajin e kaluar Toshiba ka prezantuar modelin e laptopit P55t, ku nga java e ardhshme pritet të dal në tregun e SHBA-së. Laptopi i ri Toshiba 4K nga data 22 Prill me pakicë do të shitet për 1500$.

Toshiba 4K

Toshiba P55t vjen me ekran 15.6-inç 4K me rezolucion 3840 x 2160 pikselë, gjithashtu vjen me gjeneratën e katërt të procesorit Intel Core i7. Karakteristikat e tjera të këtij laptopi të ri përfshijnë 16GB RAM, portën HDMI 4K ready, dhe është i pajisur edhe me një disk 1TB 5400 RPM. Ky model gjithashtu vjen me kartelën grafike 2GB AMD Radeon R9 M265, Bluetooth 4.0 dhe 802.11 ac WiFi. /ameble

Toshiba lanson për treg laptopin e parë Chromebook

Toshiba lanson për treg laptopin e parë Chromebook

Toshiba në fillim të këtij viti kishte filluar të hyj në treg edhe me sistemin operativ Chromebook, duke prezantuar kështu laptopin e tyre të parë në CES. Nga tani Toshiba Chromebook gjendet në dispozicion për shitje për vetëm 299 $ (214 €).

Pavarësisht kostos së ulët, Toshiba Chromebook vjen me ekranin më të madh që janë Chrome OS, duke ofruar kështu 13.3-inç me rezolucion 1366 x 768 pikselë. Në brendësi të tij është i pajisur me procesor Intel Celeron 2955U Haswell, 2GB RAM, 16GB diskun SSD dhe baterinë për të cilën kompania thotë së zgjatë deri në nëntë orë. Ky laptop gjithashtu vjen me dalje HDMI, WiFi, Bluetooth, lexues të kartelave SD dhe me Webcam të integruar.

Ketë pajisje mund ta porosisni nga dita e sotme nëpërmes Amazon-it për 279,99 $. /ameble

Prezantohet Toshiba Chromebook me ekran 13.3 inç për 279 $

Prezantohet Toshiba Chromebook me ekran 13.3 inç për 279 $

Toshiba gjatë ngjarjes Consumer Electronics Show (CES 2014) në Las Vegas ka njoftuar për laptopin e tyre të parë Chromebook me ekran 13.3  inc. Kjo pajisja pritet të dal në treg nga muaji Shkurt me një çmim të përballueshme prej 279 $.

Toshiba Chromebook

Toshiba Chromebook është i pajisur nga procesorët e ri Haswell nga Intel, të cilët premtojnë shpejtësi super të shpejtë dhe qëndrim deri në 9 orë të jetës së baterisë. Përveç kësaj, Chromebook nga Toshiba posedon ekranin TruBrite HD 13.3 inc me rezolucion 1366 x 768 pikselë, tastierën e plotë të mesme që është e optimizuar për sistemin Chrome. Posedon 2GB RAM dhe hapësirën e brendshme për ruajtje 16GB SSD, krahas 100GB nga Google Drive. Karakteristika të tjera përfshijnë dy porta USB 3.0, një port HDMI-out, Bluetooth 4.0 dhe rrjetin WiFi 802.11 a/b/g/n.

Toshiba Chromebook do të jetë në dispozicion për shitje drejtpërdrejt nga Toshiba. /ameble

Toshiba nxjerr serinë e re të disqeve SSD, Q Series Pro PC

Toshiba nxjerr serinë e re të disqeve SSD, Q Series Pro PC

Kompania Toshiba ka njoftuar për serinë e saj të re të disqeve të brendshme solide të njohur ndryshe si SSD, pra serinë Q Series Pro PC. Kjo seri premton të rris performancën e kompjuterëve. SSD në përgjithësi konsumon më pak energji se disqet standarde, gjithashtu leximi/shkrimi është shumë më i shpejtë.

Toshiba Q Series Pro PC

Seria e re SSD nga Toshiba është gjithashtu një përshtatje e mirë për ultrabooks, pasi që janë vetëm 7mm të trashë dhe kanë dizajn të lehtë, sipas kompanisë.

Nëse keni laptop që posedon trashësi normale 9.5mm, atëherë montimi edhe në këto pajisje është i përshtatshëm. Seria Toshiba Q Pro PC SSD vjen gjithashtu me një softuer shkarkues dhe pa pagesë më të cilin shumë lehtë mund të bëni migrimin apo transferimin e të dhënave nga pajisja ekzistuese tek disku i ri Q Pro PC. Përveç kësaj më të vjen edhe gradacioni tre vjeçar.

Këto disqe nga tani janë në dispozicion në madhësi 128GB, 256GB dhe 512GB. Çmimet janë 159,99$, 309,99$  dhe 739,99$. SSD i ri Toshiba do të jetë në dispozicion nga fundi i këtij muaji. |ameble|

Video Praktike: Tableti Toshiba AT300

Video Praktike: Tableti Toshiba AT300

Me një procesor të fuqishëm 4-bërthamor, tableti Toshiba AT300 ka gjithçka që ju nevojitet nga një pajisje e tillë. Toshiba AT300 është një tablet që sjellë në duart tuaja argëtim, shfletim në ueb, lojëra dhe shumë gjëra tjera. Ky tablet është i fuqishëm, i bukur në pamje, funksional dhe me stil.

Për të parë nga afër të gjitha këto dhe karakteristikat e tij, ne kemi bërë një video praktike që është paraqitur më poshtë: [youtube id=”y77GSboiue4″ width=”600″ height=”350″]

Specifika të plota të tabletit Toshiba AT300 janë:

 • Sistemi Operativ – Android 4.0 Ice Cream Sandwich
 • Ekrani – 10.1 inç (diagonalja), më rezolucion 1280 x 800 (149 ppi) i mbuluar me Corning Gorilla Glass
 • Procesori – 1.3 GHz, 4-bërthamor NVIDIA Tegra 3
 • Hapësira e brendshme e diskut  – 16GB ose 32GB me mundësi të rritjes nëpërmjet kartelës SD deri në 64 GB
 • Memoria – 1 GB
 • Kamera – 5 Megapikselë e pasme, dhe ajo frontale 2 Megapikselë
 • Masat – 260.6 x 178.9 x 8.95 mm
 • Pesha – 590 g
 • Lidhjet: Micro USB, Mico HDMI porta
 • WiFi – 802.11 b, g, n
 • Bateria –  në stand by deri në 7 ditë ose 168 orë |ameble|
Toshiba njofton për linjën e re të kompjuterëve “KIRAbook”

Toshiba njofton për linjën e re të kompjuterëve “KIRAbook”

Toshiba KIRABookToshiba ka njoftuar për linjën e re të kompjuterëve Ultrabook të quajtur KIRAbook. Këta Ultrabook pritet të ofrohen në tri versione të ndryshme që ndajnë të njëjtat karakteristika. Pajisjet do të ketë ekran 13.3 inç që shfaqin rezolucion 2560 X 1440. Kualiteti i ekraneve të tyre me 221 pikselë për inç, i bënë këto modele shumë të përafërta me modelin Retina MacBook nga Apple.

Ultrabook do të paraqiten me 256 GB hapësirë të brendshme për ruajtje dhe memorie 8 GB . Pesha e tyre do të jetë 1.2 kilogram kurse trashësia 0.7 inç.

Para-porositë pritet të fillojnë më datën 3 Maj duke filluar me çmim sipas konfiguracionit nga 1200 deri në 1450 € me procesorë Core i5 dhe i7. |ameble|

Toshiba – teknologjia e re e kamerave ofron cilësi të mirë të imazhit

Toshiba – teknologjia e re e kamerave ofron cilësi të mirë të imazhit

Toshiba-camera-moduleKamerat e smartphone-ve gjatë viteve të fundit janë përmirësuar dukshëm, aq shumë saqë kanë filluar të zëvendësojnë kamerat tradicionale. Cilësia e imazheve është bërë një nga pikat kryesore të shitjes për disa shitës të smartphone-ve, dhe çdo pajisje e re që vjen, ajo paraqitet me më shumë megapixel dhe sensor të mirë.

Toshiba këtë javë ka njoftuar për industrinë e hollë të sensorëve CMOS të saj për kamera të smartphone-ve dhe tabletëve të gjeneratës së ardhshme.

Sensori i ri është i gjerë vetëm 4.7 mm dhe u mundëson prodhuesve mobil për të përfshirë kamerat me të fundit 13 megapixel duke përdorë një kornizë ultra të hollë.

“Toshiba edhe një herë dëshmon ekspertizën e saj teknike në zhvillimin e këtij moduli ultra të hollë me gjerësi e cila ju mundëson prodhuesve për të krijuar produkte tërheqëse të pajisjeve, që konsumatorët gjithësesi i mirëpresin,” thotë Andrew Burt, zëvendës president në Analog and Imaging Business Unit, System LSI Group në Taec.

Moduli i ri i kamerave nga Toshiba do të jetë në dispozicion për prodhuesit nga muaji Maj. |ameble|

Toshiba njofton për laptopin e ri Qosmio X875

Toshiba njofton për laptopin e ri Qosmio X875

Nëse keni kërkuar një laptop me grafikë të fuqishme që nuk është ultrabook, Toshiba ka njoftuar sot për modelin e ri Qosmio X875. Është një laptop 17.3 inç me ekran opsional 3D-ready dhe kartelë grafike diskrete që ju mundëson vërtet të lundroni me lojërat më të reja.

X875 ka një ekran TruBrite (ekran elektronik me sipërfaqe dhe shkëlqim të lartë), por mundsia me ekran 3D option do të kushtojë pak më shumë. Modeli 3D do të vijë NVIDIA’s 3D Vision 2 Kit më Lightboost, mirëpo pjesa tjetër e harduerit është e njëjtë. Posedon gjeneratën e tretë të procesorit Intel Core i7 deri në 32GB RAM DDR3. Opsionet e hapësirës se brendshme (storage) janë deri në 2TB. X875 do të shfaqet më NVIDIA GeForce GTX 670M GPU më 3GB VRAM GDDR5. Harman Kardon Quad Speakers me teknologjinë Slipstream port, 2 USB porte 3.0, 2 USB porte 2.0, një webcam 3D stereo, trupin nga diamanti alumin i shkruar, HDMI, Gigabit Ethernet dhe një slot për memorie kartë.

Vjen me çmim duke filluar në 1,479 $  dhe do të jenë në dispozicion nga 3 shkurt 2013. |ameble| [divider top=”0″]

Toshiba lanson një tablet të ri 10.1 inç

Toshiba lanson një tablet të ri 10.1 inç

Toshiba ka njoftuar sot për versionin e ri të tabletit AT300SE. Ky tablet si pjesë e series AT300, posedon procesor Nvidia Tegra 3, 16 GB memorie të brendshme, ekrani 10,1-inç LCD me prekje 1280 x 800, 1 GB RAM, është vetëm 10,5 mm i trashë dhe peshon 625 gram duke e bërë atë shumë të hollë dhe të lehtë sikurse versioni i me hershem origjinal.  Toshiba siguron se ky tablet funksionon me bateri për 10 orë.

Sistemi operativ i tij është Android 4.1 Jelly Bean, dhe ka qasje të plotë në dyqanin online Google Play që gjithashtu përkrahë shume lloje të formateve të muzikës, videove, dhe fotove.

Tableti ka të integruar mikro-USB port dhe microSD card slot që mbështet deri në 64 GB memorie shtesë.
Karakteristika të tjera përfshijnë harduer të integruar Bluetooth 3.0, Wi-Fi, GPS, 3 megapixel kamera e pasme, dhe 1.2 ajo frontale. Tableti do të fillojë te shitet nga fundi i vitit për 370 €. |ameble|

[divider top=”0″]