Tag Archives

28 Articles
Twitter sjellë funksionin për mesazhe të drejtpërdrejta në grupe

Twitter sjellë funksionin për mesazhe të drejtpërdrejta në grupe

Twitter më në fund ka sjellë një funksion të ri që shumica prej nesh ka kohë që e kemi pritur, pra mesazhet e drejtpërdrejta në grupe. Sistemi privat i mesazheve të këtij rrjeti social deri me tani ka qenë ngjashëm si me email-a.

Twitter group

Në momentin kur ta pranoni përditësimin e ri, ju do të keni mundësi më të shpejt dhe më të lehtë të filloni bisedën në grupe nëpërmes Twitter-it, duke futur deri në 20 njerëz në një bisedë private. Sigurisht që në ketë mënyrë ju e përdorni Facebook-un, apo WhatsApp-in, mirëpo mund të keni miq që përdorin Twitter-in dhe jo ato dy tjera. /ameble

Twitter lanson shërbimin Bing për përkthime të tweets-ave

Twitter lanson shërbimin Bing për përkthime të tweets-ave

Që një kohë të gjatë Twitter ka qenë duke testuar shërbimin për përkthime Bing të Microsoft-it, funksion ky që gjithashtu ka qenë në dispozicion për disa përdorues të caktuar gjatë testimit.

Tani rrjeti social Twitter ka njoftuar se Translation Bing është integruar në Twitter dhe cicërimat (tweets) që nuk i përkasin gjuhës tuaj amtare automatikisht do të përkthehet.

Twitter njofton për funksione të reja dhe planet e saj për të ardhmen

Twitter njofton për funksione të reja dhe planet e saj për të ardhmen

TwitterTwitter ka mbajtur një konferencë krejt të re ku ky rrjeti social ka ndarë planet e saj për të ardhmen dhe nga kjo kemi mësuar se ka do të shkoj në të ardhmen. Kompania ka zbuluar planet për një opsion të ri të quajtur “Instant Timeline” që ka si synim vizitorët që qasen për herë të parë, gjithashtu edhe një tjetër funksion “While You Were Away” si dhe përmirësime të reja në mesazhet e drejtpërdrejta të Twitter-it.

Twitter-i ka cekur se ka problem me vizitorët që posedojnë llogari mirëpo që nuk e përdorin atë shpesh ose fare, e që thotë se janë rreth 500 milionë njerëz të cilët kurrë nuk qasen ose bëjnë ndonjë tweet (cicërimë). Si përgjigje për ketë, kompania do të fus funksionin Instant Timeline, e dizajnuar që t’ju ndihmuar të konfiguroni përmbledhjen e gjërave më interesante. Ndërsa funksioni tjetër i ri “While You Were Away”do të përpiqet të shfaq postimet me më rendësi nga koha se kur keni hyrë nga hera e fundit.

Kompania gjithashtu ka thënë se do të bëj një përditësim tjeter për të përmirësuar shërbimin e tyre për mesazhe private si dhe ndryshimet tjera.  /ameble

Twitter shumë shpejt me shitblerje nëpërmes rrjetit të tyre

Twitter shumë shpejt me shitblerje nëpërmes rrjetit të tyre

E gjithë reklama e Twitter-it tani po merr një kahje tjetër: rrjeti social është duke e bërë të mundshme blerjen e produkteve drejtpërdrejt, nëpërmjet shërbimit të tyre. Kompania të hënën ka thënë se me partnerët e saj është duke testuar një opsion të ri “Buy” (blej) që në fakt u mundëson përdoruesve të blejnë direkt ndonjë produkt të caktuar përmes një cicërime (tweet). Nëse, për shembull, një kompani reklamon një veshje apo diçka të tillë, ju do të keni mundësi ta blini atë aty për aty.

Twitter buy now

 

Twitter për sa i përket këtij opsioni ka qenë shumë e hapur dhe në komunikim me përdoruesit deri në një masë, dhe për momentin opsioni “Buy” është në dispozicion vetëm në një përqindje të vogël të përdoruesve të SHBA-ve. Rrjeti social thotë se kjo nismë është për të përfituar përdoruesit e Twitter-it!

“Përdoruesit do të kenë qasje në ofertat dhe mallin që nuk gjendet kudo, kurse shitësit do të kenë një mënyrë të re për të rritur pasurinë e tyre në shitje,” kanë thënë Twitter.

Partnerët momental përfshijnë Fancy, Gumroad, Musictoday dhe Stripe. Twitter ka thënë së është në marrëveshje edhe me partnerë tjerë. Partnerë tjerë që pritet t’i bashkohen kësaj mënyrë të shitblerjes janë edhe The Home Depot, Burberry, Pharrell etj.

Metoda e re për blerje, siç mendohet është super e lehtë dhe kërkon vetëm disa klika. E tëra është, që të shkruani adresën dhe bëni pagesën./ameble

Twitter blen Madbits, shërbim ky që analizon imazhet

Twitter blen Madbits, shërbim ky që analizon imazhet

Twitter SearchVitin e kaluar Twitter ka bërë shumë ndryshime në platformën e saj sa i përket përmbajtjes vizuale. Sot ky shërbim posedon foto, video, formate Gif me shumicë. Tani kompania është duke u përpjekur të kuptoj se si t’i analizoj të gjitha këto përmbajtje me ndihmën e kompanisë Madbits, një startup i ri që Twitter e ka blerë në fillim të kësaj jave.

Madbits për ketë blerje ka njoftuar në ueb-faqen e saj, duke dhënë pak detaje se si kompania mund të përdorë teknologjinë e saj për të ndihmuar Twitter-in. Madbits është e përqendruar në analizimin e imazheve dhe përmbajtjes së tyre pa ndihmën e Tag-ave. Në Twitter, e njëjta teknologji mund të përdoret për të analizuar dhe kategorizuar imazhet e futura brenda saj. Nga kjo Twitter do ta ketë me lehtë kërkimin e imazheve të caktuara apo edhe ndonjë përmbajtje.

Asnjë shpjegim nuk është bërë ende nga Twitter, se si dhe për çfarë arsye do ta përdorë teknologjinë Madbits. /ameble

Twitter e interesuar të blejë shërbimin për audio SoundCloud

Twitter e interesuar të blejë shërbimin për audio SoundCloud

Twitter musicTwitter po përpiqet të blejë SoundCloud duke e bërë kështu një tjetër lëvizje në muzikë. SoundCloud me bazë në Berlin është një shërbim falas që u mundëson përdoruesve të fusin dhe shpërndajnë audio muzikë nëpër ueb, që veten e pëlqen ta quaj si “YouTube për audio muzikë.”Në Tetor 2013, kjo kompani kishte njoftuar se ka 250 milionë përdorues.

Nëse arrihet marrëveshja, ku për momentin ende nuk është e sigurt, kjo pritet të jetë blerja më e shtrenjtë e Twitter-it për të cilën thuhet se e ka vlerën rreth 700 milionë $.

Kjo është përpjekja e dytë e Twitter-it për të përfituar nga fakti që disa nga përdoruesit e saj flasin dhe shpërndajnë muzikën apo këngët që u pëlqejnë. Vitin e kaluar, Twitter kishte lansuar aplikacionin Twitter Music, miëpo ky shërbim nuk pati kurrë sukses dhe kështu ata e larguan në muajin Mars.

Të dy kompanitë nuk kanë pranuar të komentojnë sa i përket këtyre thashethemeve. /ameble

Twitter ndryshon pamjen

Twitter ndryshon pamjen

Pas para-lajmërimit për ndryshimin e profilit për përdoruesit –  inspiruar nga Facebook, Twitter tani ka filluar të lansoj pamjen e re të profileve të të gjithë përdoruesit e saj. Shumicës së llogarive u është ofruar mundësia për të kaluar  në version të ri ose qëndruar në versionin e vjetër edhe për një kohë. Gjithsesi se në të ardhmen të gjitha llogaritë automatikisht do të kalojnë në version të ri.

Twitter ameble llogaria

Pamja e ri-dizajnuar e profileve të Twiter-it e bënë më të lehtë shfaqjen e informacioneve të përdoruesit të cilat janë të shpërndara në të gjithë faqen. Fotografia juaj kryesore tani shfaqet në këndin e majtë. Cicërimat (tweets) ende shfaqen në një mënyrë kronologjike dhe postimet me të shikuara do të jenë më të mëdha se sa pjesa tjetër. Gjithashtu mund të zgjidhni një nga cicërimat tuaja dhe të caktoni që të mbetet në krye të profilit tuaj për tu parë nga të gjithë.

Dizajni i ri ofron gjithashtu disa mënyra të reja për të filtruar cicërimat. Nga cicërimat e rregullta tani ju mund të filtroni ato të cilat kanë vetëm video ose foto.

Nëse posedoni një llogari në Twitter vizitoni tani dhe zgjidhni nëse dëshironi të kaloni në versionin e ri? /ameble

Pasqyra që bën fotografi dhe i poston në Twitter

Pasqyra që bën fotografi dhe i poston në Twitter

Siç u vërtetua dhe nga fotoja më e famshme selfie, fotoja e Ellen DeGeneres, një faktor që të limiton gjatë pozimit për selfie është gjatësia e krahut.

Ky problem nuk ekziston në S.E.L.F.I.E. (Self Enhancing Live Feed Image Engine), një pasqyrë që ashtu siç edhe nga emri që ka do të thotë që është një pajisje që i fotografon dhe i rregullon fotot dhe më pas i poston në Twitter. Pajisja ka pasqyra nga të dyja anët dhe në të vërtetë mes këtyre pasqyrave ka një Mac Mini, një kamerë dhe drita LED.

Një program që njeh fytyrën e personit është instaluar në Mac dhe pasi programi njeh fytyrën, fillon procesi i fotografimit; dritat LED sinjalizojnë se kur është momenti i fotos.

Pasi bëhet fotoja, programi shton një logo dhe më pas e poston në Twitter. Edhe pse S.E.L.F.I.E. është një projekt eksperimental, nëpërmes iStrategyLabs mund të blini një pajisje të tillë. /ameble

[vimeo id=”90791484″ width=”600″ height=”350″]

Turqia lejon Twitter-in përsëri

Turqia lejon Twitter-in përsëri

Twitter në TurkiTwitter nuk është më “persona non grata” në Turqi, të paktën për momentin.

Një zyrtar nga zyra e Kryeministrit Taip Erdogan ka konfirmuar për Reuters të Enjten se bllokimi i Twitter-it është hequr. Kjo lëvizje ka ardhur për shkak se një gjyq kushtetues në Turqi e deklaroi bllokimin dy javor si një shkelje e lirisë së fjalës dhe të drejtave të njeriut.

Por kjo nuk do të thotë që Twitter është rikthyer si më parë. Disa qytetarë turq janë shprehur për Reuters se ata akoma nuk mund të vizitojnë Twitter-in. Kjo ndodh sepse zhbllokimi nuk ka mbaruar si process pasi autoritetet e telekomunikacionit në Turqi duhet të lajmërojnë të gjitha kompanitë e Internetit për të lejuar akses në këtë website.

Qeveria turke bllokoi Twitter-in për rreth 76 milionë shtetas në 20 Mars, si pasojë e kërcënimeve të Erdogan se ai do të bënte këtë veprim për shkak se përhapja e lajmit të skandalit të korrupsionit në qeveri do të vinte në siklet të gjithë qeverinë turke.

Një javë pas bllokimit të Twitter, u bllokua dhe YouTube. Qeveria u shpreh para medieve se ky veprim ndodhi pasi Google nuk mori parasysh kërkesat e qeverisë për të hequr videot që kishin në qendër kryeministrin Erdogan. /ameble

Pas Twitter-it, qeveria e Turqisë tani bllokon edhe Youtube-in

Pas Twitter-it, qeveria e Turqisë tani bllokon edhe Youtube-in

Vetëm një javë, pasi qeveria turke bllokoj qasjen për rrjetin social Twitter tani ka bllokuar edhe qasjen në YouTube, që i bie tri ditë para zgjedhjeve lokale.

Qytetaret turk filluan raportimet për ketë bllokadë qysh pas orëve të mëngjesit. Bllokimi i portalit YouTube u urdhërua sot (të enjten) menjëherë pas publikimit të disa incizimeve të cilat ishin të një takim për siguri të publikuara në YouTube, sipas Hurriyet Daily News.

Turqia mund të heqë bllokimin vetëm nëse YouTube heq incizimet audio të publikuara aty, kjo sipas një burimi brenda zyrës së kryeministrit nga Reuters. Kjo ngjarje e krijuar kështu është me rendësi, sepse nuk është e sigurt nëse Google do të pajtohet që të heq ketë video, sepse kompania kohët e fundit ka vendosur që të refuzoi heqjen e videove që pohojnë korrupsionin qeveritar të cilit do shtet.

Kjo nuk është hera e parë që Turqia bllokon YouTube-in. Gjykata turke kishte bllokuar ketë shërbim edhe në vitin 2007, pasi që një video e postuar aty fyente themeluesin e Turqisë moderne, Mustafa Kemal Ataturk. Turqia gjithashtu javën a kaluar bllokoi Twitter-it, pas publikimit të një skandali nga Kryeministri Rexhep Tajip Erdoan, i cili pastaj kërcënoj se do të mbyllë edhe Facebook-un edhe YouTube-in.

Sidoqoftë, ne do të përcjellim si dhe do të raportojmë për ngjarjen e krijuar nga qeveria e Turqisë kundrejt Internetit, nëse do të ketë ndryshime ose jo./ameble

Ofendimi në Twitter ose Facebook do të jetë krim

Ofendimi në Twitter ose Facebook do të jetë krim

facebooktwitterRrjetet shoqërore përveç që janë vend i mirë për të qenë në kontakt me të tjerët, janë po ashtu edhe vend i përshtatshëm për të shprehur mendimet dhe idetë e ndryshme, por jo edhe sharjet.

Kështu mendojnë zyrtarët në ishullin e Granadës, sipas të cilëve, personat që do të shajnë në rrjetet shoqërore në Facebook dhe Twitter do të gjobiten me 37 mijë dollarë, ose do të dërgohen në burg për tri vite.

Ministri i Çështjeve Ligjore i Grenadas, Elvis Nimrod, ka thënë për Associated Press: “Ne kemi probleme kur dikush e përdor teknologjinë për t’u marrë me ligësi.”

Në këtë vendim përfshihet çdokush që poston në Twitter ose Facebook ndonjë koment ofendues për ndonjë emër ose karakter. Në fakt, është e lehtë që të merret sot smartfoni në dorë dhe pa një pa dy të shahet dikush, por kjo gjë e pahijshme nuk do të tolerohet në këtë ishull.

Tani kjo gjë mund të komplikohet, pasi që për shembull punëtorët që kanë punuar për ndonjë ndërmarrje kur të dalin nga ajo mund të fillojnë të shprehin mendimin e tyre jo fort të mirë për vendin e kaluar të punës dhe si pasojë mund të jenë të detyruar që të ballafaqohen me ligjin.

E po ashtu, politikanë të ndryshëm mund të shkruajnë mbase gjëra të ndryshme rreth rivalëve të tyre politikë, e këto mund të interpretohen dhe të merren si shkak për paditje në gjyq. |PCWorld Albanian|

Kujdes çfarë postoni nëpër rrjeta sociale Facebook, Twitter…

Kujdes çfarë postoni nëpër rrjeta sociale Facebook, Twitter…

Postimet jo të hijshme dhe imazhet nëpër rrjeta sociale po i detyrojnë punëdhënësit që ti heqin nga lista disa punëkërkues të moshës 16-34, sipas një studimi të bërë nga Research OnDevice, është zbuluar rëndësia në rritje e internetit për burimet njerëzore.

Studimi i 6000 personave, ka treguar se deri 16% e aplikacioneve të njerëzve për punë janë hedhur poshtë, duke u bazuar në diçka që ata kanë postuar në Facebook, Twitter ose në ndonjë rrjet social tjetër. Shifra më e lartë ishte tek ata të moshës mes 16 dhe 24 vjet.

ondevice research

Kina ka treguar normën më të lartë të kundërshtimeve të bazuara në rrjeta sociale, në 16 % për grupin e moshës më të rinj dhe 14 % për më të vjetër. India ishte gjithashtu në 10% me 7%. Britania e madhe ishte e treta me 9% dhe 6%, ndërsa në SHBA 8% me 7% të moshës së lartë. Përqindje e përafërt mund të jetë edhe për vendet tjera.

Shumica dërrmuese, në fakt dy të tretat e të anketuarve, nuk janë të shqetësuar në lidhje me përdorimin e rrjetave sociale për vlerësim te tyre, pavarësisht se sa e dëmshme mund të jetë për karrierën e tyre. Shumica e përdoruesve përpiqen që profilet e tyre të duken mirë për miqtë, sa më gazmore etj, por jo ndoshta për punëdhënësit potencialë.

OnDevice kanë thënë se arsimim më i mirë në rrjeta sociale është i nevojshëm, duke u kujdesur për komentet e bëra. Udhëheqësi ekzekutiv në Google, Eric Schmidt, me herët kishte paralajmëruar se veprimet e adoleshentëve online mund ti ndjekin ata përgjithmonë gjatë karrierës dhe jetës së tyre. |ameble|