Tag Archives

4 Articles
Prezantohet Asus Zenbook NX500 4K Ultrabook

Prezantohet Asus Zenbook NX500 4K Ultrabook

ASUS-ZENBOOK-NX500Asus ka prezantuar modelin e ri Zenbook NX500 4K Ultrabook i cili vjen me ekranin 15.6 inç me rezolucion 4K, 3840 x 2160 piksela i përkrahur nga procesori Intel Core deri në i7 Core dhe ka të integruar kartelën grafike nga NVIDIA GeForce GTX 850m.

Asus Zenbook NX500 ka të integruar 2GB GDDR4 RAM memorie e cila mund të rritet deri në 16GB.

Ky model është në fakt pajisja e parë me teknologjinë e ekranit 4K/UHD që tregon se Asus është duke u përgatitur për teknologjinë e ardhshme 4K.

Kompania gjigante Asus, ende nuk ka bërë njoftimin mbi çmimin si dhe datën e lansimit të Asus Zenbook NX500 4K Ultrabook në treg. /ameble

Asus njofton për laptopin VivoBook V551 me procesorë Intel Haswell

Asus njofton për laptopin VivoBook V551 me procesorë Intel Haswell

Nënkryetari Rani Borkar nga grupi arkitektural në Intel, më herët kishte deklaruar se laptopat e sotshëm do të jenë në gjendje të mbajnë baterinë 50 % më shumë, nëse ata do të përdorin çipin e tyre Haswell, dhe tani, kemi është njoftuar për një nga kompjuterët laptop të parë që ka të inkorporuar një çip të tillë nga Intel.

Asus Vivobook V551 specs

Asus ka njoftuar për laptopin VivoBook V551 Ultrabook të ri me procesorë Intel Core i7-4500U Haswell, ekran 15.6 inç dhe grafiken NVIDIA GeForce GT740M. VivoBook V551 duket të ketë një bateri me madhësi perfektë që është 3 cell Li-Ion 65 WHR 4500mAh. Gjithashtu vjen me DVD incizues për të cilën shumica e modeleve Ultrabook nuk e kanë të përfshirë.

Rezolucioni i Asus VivoBook nuk është shumë i lartë 1366 x 768. Pesha e tij është disi më e rëndë se 2.4 Kg, edhe pse kjo duket e pranueshme duke marrë parasysh ekranin e tij, diskun si dhe komponentët tjera shtesë.

VivoBook V551 tashmë është në dispozicion për porositje, kushton rreth 750 € (1000 $). |ameble|

Toshiba njofton për linjën e re të kompjuterëve “KIRAbook”

Toshiba njofton për linjën e re të kompjuterëve “KIRAbook”

Toshiba KIRABookToshiba ka njoftuar për linjën e re të kompjuterëve Ultrabook të quajtur KIRAbook. Këta Ultrabook pritet të ofrohen në tri versione të ndryshme që ndajnë të njëjtat karakteristika. Pajisjet do të ketë ekran 13.3 inç që shfaqin rezolucion 2560 X 1440. Kualiteti i ekraneve të tyre me 221 pikselë për inç, i bënë këto modele shumë të përafërta me modelin Retina MacBook nga Apple.

Ultrabook do të paraqiten me 256 GB hapësirë të brendshme për ruajtje dhe memorie 8 GB . Pesha e tyre do të jetë 1.2 kilogram kurse trashësia 0.7 inç.

Para-porositë pritet të fillojnë më datën 3 Maj duke filluar me çmim sipas konfiguracionit nga 1200 deri në 1450 € me procesorë Core i5 dhe i7. |ameble|

LG njofton për Ultrabook U560, me 15.6 inç

LG njofton për Ultrabook U560, me 15.6 inç

Me ndihmën e kësaj bukuroshes në foto, LG ka shpalosur një Ultrabook (laptop i hollë dhe i lehtë) U560, 15.6 inç me Windows 8.

Ky Ultrabook përmban ekran 1080p IPS më kënde të gjera shikimi dhe ngjyra të pasura. Ai duket që është një alternativë e modelit Apple MacBook Pro me 15.4 inç dhe ekran retinë, mirëpo prapë është më i lehtë se ky. Se a do ti marr shitjen këtij modeli nga Apple, koha do ta tregojë.

Karakteristikat tjera të kësaj pajisje të re nga LG, përfshijnë gjeneratën e tretë Core I5 3337U “Ivy Bridge”, dhe grafikë diskrete Nvidia GeForce për punë më AutoCAD, apo lojëra 3D. U560 vjen në dy kombinime lidhjesh SSD dhe HDD, USB portet 3.0, si dhe daljen HDMI.

Çmimi dhe disponueshmëria mbeten të panjohura për momentin. |ameble| [divider top=”0″]