Tag Archives

9 Articles
Verizon pritet të blej Yahoo-në për 5 miliard dollarë

Verizon pritet të blej Yahoo-në për 5 miliard dollarë

Si duket Verizon Wireless do të jetë pronar i ri i kompanisë Yahoo, marrëveshja mes dy kompanive pritet të zyrtarizohet sot.

Yahoo Verizon

Sipas një raporti të fundit, Yahoo u ka thënë kompanive tjera të cilat ishin në interesim për blerje se Verizon e ka fituar marrëveshjen.

Verizon si duket do të paguajë 5 miliardë dollarë për blerjen e Yahoo-së, kjo normal që duhet të miratohet nga rregullatorët dhe të aksionarët e kompanisë.

Ende nuk është e qartë për kushtet e marrëveshjes në mes të dy kompanive, se a do të përfshihen të gjitha asetet e Yahoo-së apo jo!

Të gjitha detajet rreth marrveshjes së shit-blerjes pritet të bëhen publike sot në mes të dy kompanive. Krye-shefja e Yahoo-së Marissa Mayer nuk pritet të qëndrojë në kompani, pas kësaj marrëveshje. /ameble

Verizon do të prezantoj smartphone të ri Motorola Droid me 27 Tetor

Verizon do të prezantoj smartphone të ri Motorola Droid me 27 Tetor

Verizon sapo ka lajmëruar se do të prezantoj modele të reja të smartphone-ve Motorola Droid. Më datë 27 Tetor kompania do të organizoj një ngjarje në qytetin e Nju Jork-ut në ora 10:30.

Verizon MOtorola Droid Event

Sipas ftesës, si duket do të ketë me shumë së një smartphone, të cilët edhe jemi duke i pritur, por nuk janë dhënë më shumë detaje. Pra, se çfarë mund të presim? Sipas thashethemeve të deritashme ne mendojmë që së paku do të shohim Droid Turbo 2 dhe Droid Maxx 2.

Për më shumë mbetet të shihet në datën e prezantimit. /ameble

Verizon blen AOL-in për 4.4 miliard dollarë

Verizon blen AOL-in për 4.4 miliard dollarë

Verizon signVerizon ka njoftuar se ka arritur marrëveshje për blerjen e kompanisë AOL për 4.4 miliard $. Transaksioni, pritet të përfundojë këtë verë.

Krye-shefi i Verizon-it, McAdam e përshkruan AOL-in si një “pionier digjital”, që mund t’i kap videot LTE pa tela (LTE wireless) dhe OTT (over-the-top). Kjo mundësi gjithashtu përkrah platformën Verizon IoT (Internet of Things) për konsumatorët dhe biznese.

Përveç AOL-it, marrëveshja përfshinë edhe një numër të markave të njohura dhe të rëndësishme, duke përfshirë edhe Huffington Post të cilën më shumë se katër vjet më parë AOL e kishte blerë për 315 milionë dollar, pastaj ka edhe markat Engadget, TechCrunch, dhe Makers.

Tim Armstrong, kryeshefi i AOL-it, do të vazhdojë të udhëheqë operacionet e kësaj kompanie, edhe pasi të bëhen degë e Verizon-it. /ameble

Samsung Galaxy Note Edge del në treg në 17 Nëntor

Samsung Galaxy Note Edge del në treg në 17 Nëntor

Blerësit amerikanë do të “vuajnë” teksa do të shikojnë çmimin e phablet-it Samsung Galaxy Note Edge. Phablet-i doli në treg në Japoni 2 javë më parë dhe në Korenë e Jugut javën e kaluar, kurse do të dalë në tregun amerikan më datë 17 Nëntor në 5 kompanitë kryesore telefonike (Sprint, T-Mobile, AT&T, Verizon dhe U.S. Cellular).

Samsung Galaxy Edge

 

Çmimet e kompanisë AT&T janë bërë të ditura. Galaxy Note Edge do të kushtojë 399.99$ me kontratë 2 vjeçare ose 945.99$ pa kontratë.

Para se të gjykojmë për këtë çmim “absurd”, duhet të kemi parasysh se versioni korean dhe japonez kanë një çmim të përafërt me versionin amerikan. Galaxy Note 4 kushton 850$ pa kontratë dhe Samsung ka vendosur t’i shtojë 100$ çmimit të Note Edge për shkak të risisë me ekranin në Note Edge.

I çuditshëm është fakti sesi kompania Samsung, edhe pse është shprehur se Note Edge është një phablet koncept, ka vendosur ta nxjerrë në një treg të madh siç është tregu amerikan. /ameble

Verizon prezanton super-smartphone-in Motorola Droid Turbo

Verizon prezanton super-smartphone-in Motorola Droid Turbo

Operatori Verizon gjatë një konferencë për shtyp dje në qytetin e New York-ut ka njoftuar për smartphone-in e ri dhe shumë të fuqishëm Motorola Droid Turbo, i cili vërtetë posedon karakteristika të larta.

Droid Turbo në vend të versionit të ri Android 5.0 Lollipop vjen me Android 4.4.4 Kitkat (i cili më siguri në të ardhmen mund të përditësohet), në brendësi të tij gjendet procesori Snapdragon 805 në 2.7GHz, 3GB RAM, memorien internet 32GB ose 64GB, ekranin 5.3-inç me rezolucion 2560 x 1440 pikselë (565ppi) dhe fuqinë e baterisë 3.900mAh. Kameren e pasme 21-megapikselë me mundësi incizimi në kualitetin 4k, kamerën frontale 2-megapikselë, dhe lidhjen WiFi dual-band 802.11 a/b/g/n/ac.

Operatori Verizon shitjen e smartphone-it Droid Turbo nëpërmes internet-it dhe dyqaneve të tyre do të filloj nga dita e nesërme 30 Tetor. Çmimet e këtij modeli janë dhënë sipas kontratave 2 vjeçare dhe gjithashtu sipas madhësisë se memories së brendshme.

Ende nuk është dhënë asnjë informatë se kur do të fillojnë shitjet e këtij smartphone-i pa kontratë dhe sa do të jetë çmimi i plotë i tij. /ameble

Verizon blen biznesin Intel Media Cloud TV

Verizon blen biznesin Intel Media Cloud TV

Intel ka njoftuar se ka arritur marrëveshje me Verizon Communications për shitjen e biznesit të tyre Intel Media Cloud TV. Intel Media ishte kryesisht përgjegjëse për krijimin e produkteve dhe shërbimeve televizive cloud dhe fillimisht ka qenë përgjegjës për zhvillimin e Set Top Box-eve. Verizon do t’i marrë pasuritë e kësaj kompanie për të forcuar shërbimet e produktit të saj FiOS , gjithashtu thuhet se do të integrojë atë edhe në Verizon Wireless.

Intel sign Verizon sign

“Platforma OnCue dhe komplet ekipi do të ndihmojë kompaninë Verizon të sjellë shërbimet me video të gjeneratës së ardhshme tek shikuesit të cilët gjithnjë presin për të parë përmbajtjen të tilla” ka thënë kryeshefi i kompanisë Lowell McAdam. Ne do të kemi mundësi t’a rrisim, zgjerojmë, përshpejtojmë dhe integrojmë shpërndarjen e produkteve dhe videove tona për t’i shërbyer më mirë audiencës në një rrjet të gjerë të pajisjeve.”

Sipas marrëveshjes, Verizon ka marr të drejtat e pronësisë të Intel Media në platformën TV OnCue Cloud, ka thënë Intel në anën tjetër dhe me ketë do të ofrojë vende pune për të gjithë 350 punonjësit sa ka kjo kompani. Grupi i punëtoreve do të mbetet dhe të funksionoj siç është tani, në zyrën ekzistuese në Santa Clara të Kalifornisë.

Kushtet e marrëveshjes ende nuk janë bërë publike, edhe pse gjithçka pritet të transferohet brenda tre muajve. /ameble

AT&T me oferta joshëse për konsumatorët

AT&T me oferta joshëse për konsumatorët

Kjo mund të duket e çuditshme, por që nga sot të gjithë konsumatorët e AT&T në SHBA do të mund ta ndërrojnë smartphone-in e tyre Samsung Galaxy S4 Active edhe nëse ky i fundit është i prishur për shkak të lagështisë, me apo pa fajin e tyre dhe të marrin një pajisje të re.

Gjiganti jug-korean Samsung ka nënshkruar një kontratë me operatorin më të madh të telefonisë celulare dhe internetit në SHBA, AT&T, përmes së cilës konsumatori gëzon të drejta edhe më të mëdha nëse ai ka kontratë me AT&T dhe ka një smartphone Samsung Galaxy S4 Active.

Ndër të tjera kontrata parasheh që: nëse smartphone-i i një konsumatori ka çfarëdo lloj prishje/ defekti me apo pa ndërhyrjen e tij/saj, madje edhe nëse pajisja qëllimisht është zhytur në ujë, kompania do të bej ndërrimin e menjëhershëm me një smartphone të ri, të po të njëjtit lloj. Ky ndërrim mund të bëhet vetëm një herë për secilin konsumator, prandaj edhe është quajtur “one-time exchange ” .

Ndërkohë që sipas analisteve të teknologjisë informative, kjo kontrate mundëson oferta të reja të AT&T për të tërhequr sa më shumë konsumatorë dhe në të njëjtën kohë rritë konkurrencën e saj karshi operatorit Verizon Mobile.

Kompania Samsung, mbështet sigurinë e saj edhe në faktin që kjo pajisje mund të përballoj lagështinë sepse është rezistente  ndaj ujit deri në 1 metër thellësi për 30 minuta kohë.  Në videon më poshtë mund të shihni një reklamë që demonstron rezistencën ndaj ujit të Samsung Galaxy S4 Active. |ameble|

[youtube id=”9O2i28DU7fY” width=”600″ height=”350″]

Publikohet HTC Droid DNA

Publikohet HTC Droid DNA

HTC dhe Verizon para disa orëve kanë prezantuar smartphone-in e ri android me ekran 5 inç Full HD, që quhet Droid DNA.

Sic kemi raportuar me herët ky smartphone vjen me procesor quad-core 1.5 GHz Snapdragon S4 dhe 2GB RAM, android 4.1 Jelly Bean.
Ekranin Super LCD3 Gorilla Glass, smartphone-i i parë që paraqitet me rezolucion të plotë dhe video 1080p, 440ppi piksella rezolutë kjo që është përtej konkurrentëve që momentalishtë janë në treg si psh. iPhone 5 ka 326 ppi.

Ka trashësi 0.38 inç dhe peshon rreth 137 gram. Gjithashtu vjen me mbushësin wireless Qi-compatible, posedon 16GB hapësirë të brendshme, microSD, NFC, Bluetooth 4.0, zërimin Beats, kamerë frontale për biseda 2 Mpix si dhe 8 Mpix të pasme për foto dhe video incizim.

Në dispozicion për shitje do të jetë nga Verizon për 199 $ me kontratë dy-vjeçare. (me parapagesë fillon sot). |ameble| 

[youtube id=”R512phD0it4″ width=”600″ height=”350″] [divider top=”0″]

HTC Droid DNA me 13 Nëntor

HTC Droid DNA me 13 Nëntor

HTC dhe Verizon u kanë dërguar ftesë mediave për prezantimin e një pajisje të re që është  planifikuar për datën 13 Nëntor në qytetin e New York-ut.

Të dy kompanitë pritet të zbulojnë smartphone-in HTC Droid DNA. Kjo pajisje është përfolur të paraqitet me ekran 5 inç dhe rezolucion 1080p, procesorë 1.5GHz quad-core Snapdragon, 2GB RAM, 16GB hapësirë të brëndshme, posedon microSD, NFC, LTE dhe sistemin operativ Android 4.1 Jelly Bean. Për me shumë detaje mbetet të shihet ditën e publikimit. |ameble| [divider top=”0″]