Tag Archives

7 Articles
Njihuni me lojën SpeedRunners

Njihuni me lojën SpeedRunners

Thonë që një fotografi vlenë sa një mijë fjalë. Po, një video ka peshën e sa fjalëve?

Më poshtë keni videon që flet për lojën SpeedRunners në gjuhën angleze, e prezantuar nga Rona Hoxha, 8 vjeçare. Kjo është një lojë platformë, që më së miri luhet me shokë online apo edhe në dhomën e ndejës me familje apo edhe mysafirë. Për më shumë shiqoni videon. |ameble|

Merlin Child Locator Phone – vëzhgon fëmijën tuaj

Merlin Child Locator Phone – vëzhgon fëmijën tuaj

Child Locator Phone është një pajisje e cila ju mundëson të komunikoni si dhe vëzhgoni vend-ndodhjen e fëmijës tuaj. Me vetëm 5 butona në dispozicion, kjo pajisje në formë lodre i posedon të gjitha tiparet thelbësore të një telefoni celular.

Sot, ne jemi në një kohë kur teknologjia sa më shumë mundësi ofron aq ofron edhe dëme. Një përqindje e madhe e prindërve, sot, fëmijëve të moshës së ulët u blejnë pajisje të cilat mbajnë pasoja në vete. Një smartphone apo tablet përveç që e bën fëmijën dembel në mësime dhe detyra, këto pajisje nëse nuk përdoren më kohë dhe masë të caktuar shkaktojnë dëme të mëdha.

Child Locator Phone posedon një dizajn ndryshe dhe gjithashtu në vete përmban shumë opsione të ngjashme të një telefoni standard. Prandaj, shiko videon the kupto së sa ka vlerë ky produkt:

Pra siç e patë brenda kutisë gjenden: pajisja Child Locator Phone, karikuesi (mbushësi i rrymës), kabllo USB, bateria, mbajtësi (lanyard), mjeti ndihmës si dhe udhëzuesi.

Është i ndërtuar nga plastika dhe posedon 5 butona në dispozicion (njërin për thirrje emergjente, SOS). 4 butonat (numra) janë për konfigurimin e numrave familjarë, butoni në mes për thirrje emergjente, kurse me poshtë gjenden tri drita sinjalizuese LED, njëra tregon statusin e rrjetit GPS, tjetra baterinë si dhe e fundit rrjetin GSM. Poshtë pajisjes është porta miniUSB për mbushjen e baterisë.

Kjo pajisje funksionon me rrjetin GSM, për atë arsye i nevojitet një kartelë SIM me GPRS.


Karakteristikat tjera:

 • Vend-ndodhjen e saktë të telefonit mund ta përcillni nëpërmes internetit nga kompjuteri apo edhe smartphone,
 • Nëpërmes një SMS-i ju pranoni vend-ndodhjen e saktë të telefonit në kohë reale,
 • Vëzhgimi më zë gjithashtu ju mundëson të dëgjoni zërin apo vend-ndodhjen e fëmijës tuaj,
 • Posedon opsionin për thirrje nga fëmija në rast nevoje,
 • Përveç këtyre ju mund të shihni edhe historinë e lëvizjes për një ditë, javë apo muaj.

Pra, vërtetë një pajisje me nevojë për prindërit e zënë me punë dhe që kujdesin ndaj fëmijëve e kanë të mangët. Një pajisje që mban në kontroll çdo lëvizje të fëmijës tuaj.

Pajisja gjendet në tregun tonë dhe posedon çmimin 108 €, për porosi na shkruani nëpërmes formës së kontaktit. /ameble

Video Prezantim: Maxell Maxtab C8

Video Prezantim: Maxell Maxtab C8

Me 180 orë stand by bateri, 12 orë muzikë dhe 5 orë në video (videoplay), Maxtab C8 me çmim shumë të volitshëm është një tablet ideal për fillestarë, shfletim në internet, për muzikë, lexim, lojëra, filma si dhe për shfletimin e fotove.

Tableti ka një trup unik nga plastika e zbukuruar me logon Maxell nga ngjyra e argjendit dhe përshtatet mirë në duar. Ndërsa ekrani 8 inç me rezolucion 800 X 600 ka një performancë të mirë posaçërisht në shkëlqim dhe ngjyra.

Maxtab C8 është i pajisur me procesor Rockchip 2918 1.2 GHz, posedon 1GB RAM, 4GB hapësira e brendshme (storage) dhe WiFi b/g/n. Përveç portës mini HDMI, microSD dhe miniUSB, Maxtab ka edhe një port të plotë USB ku ju mund të përdorni, të kopjoni gati gjithçka direkt nga tableti në USB drive-in tuaj dhe anasjelltas. Posedon platformën Android, versionin 4.1.

Për ta parë më afër pajisjen ne kemi përgatitur për ju një video prezantim të kësaj pajisje:

[youtube id=”RC6OUo6X3N0″ width=”600″ height=”350″]

Maxtab C8 është në dispozicion për shitje me një çmim të volitshëm nga shitorja MEGA në Prishtinë.

Karakteristikat e plota të tij janë:

Procesori Rockchip 2918, ARM Cortex A8 1.2GHz
RAM 512
Rezolucioni 800 x 600
Madhësia e ekranit 8 inç
Display Touch Panel Capacitive
Portë të dëgjueseve Po
HDMI Po
Muzikë 14 orë
Video 5 orë
LAN Jo
Bateria 5200 mAh
Slota Micro SD Po deri 32GB
Microfon Po
Porta Mini USB Po
Pesha 0.7kg
Operating System OS Android
Operating System Version Android 4.1 Jellybean
Dimensionet (H x W x D) 11 x 220 x 163mm
Speaker Po
Kamerë Po (frontale 3 Mpix)
Standby Time Deri 180 orë
Hapësira e brendshme 4GB
32GB (MicroSD) Supported Audio File
Përkrahë Audio format MP3/WMA/WAV
Përkrahë Foto format JPG/BMP/GIF
Përkrahë Video format AVI/MOV/WMV/MPG/MKV/FLV/MP4
WiFi Po (802.11b/g/n)

Video Prezantim: Tableti Prestigio Multi Pad 9.7 Pro

Video Prezantim: Tableti Prestigio Multi Pad 9.7 Pro

Në bashkëpunim me NEPTUN-in, pajisja e radhës që kemi bërë prezantimin është tableti Prestigio MultiPad 9.7 Pro.

[youtube id=”JQGu7jbr_Wo” width=”600″ height=”350″]

Dizajni 

Pesha e lehtë, korniza e hollë dhe e lëmuar dhe pamja e jashtme tejet elegante, janë vetëm disa prej veçorive të jashtme të tabletit Prestigio. Veçoria dhe përparësia kryesore e këtij tabletit MultiPad ndaj modeleve të mëparshme është  ekrani me madhësi 9.7 inç LED, i ndërtuar të jetë rezistent ndaj gërvishtjeve. Me një mbulesë të zezë metalike të cilësisë së lartë dhe me një shtresë gome në anën e pasme, pajisja jep ndjesi të këndshme gjatë mbajtjes në duar. Ekrani poashtu përkrahë edhe rezolucionin HD të plotë me 1080p, kështu që ju lehtësisht mund të  lidhni pajisjen nëpërmjet portës HDMI në TV-në tuaj dhe të shikoni filma të kualitetit të lartë.

Hardueri

 • Tableti Prestigio MultiPad Pro ka 9.7 inç diagonalen e ekranit,  multi touch backlight led IPS me rezolucion 1024×768
 • Procesori është ARM Cortex A8 me shpejtësi prej 1.00 Ghz
 • RAM memoria është 1GB DDR3
 • Hapësira e brënshme për ruajtje është 8GB dhe posedon mundësinë e zgjerimit të kapacitetit me anë të kartelës SD deri në 32GB
 • WiFi përkrah standardet 802.11 b/g/n
 • Kamera frontale është 0.3 megapikselë
 • Bateria është e fuqisë 6000 mAh.

Sistemi Operativ dhe Aplikacionet

Tableti Prestigjio MultiPad vjen me sistem operativ Android 4.0 Ice Cream Sandwich, dhe i ka të instaluara mbi 40 aplikacione të ndryshme si: Mail, Skype, YouTube, Facebook, Twitter, etj, poashtu e ka mundësinë e shkarkimit të aplikacioneve të tjera nga Google Play.

Krahasuar me tablet të tjerë të serisë së tij, Prestigio MultiPad 9.7 Pro e ka të instaluar programin Office Suit Pro, me vlerë 10 dollarë në treg, që i lejon jo vetëm shikimin por edhe editimin e dokumenteve të tilla si Microsoft Word, Excel dhe Power Point.

Ajo që duhet të ceket është edhe aplikacioni Prestigio eReader, nëpërmjet të cilit ju lehtësisht mund t’i gjeni librat e juaj të preferuar në format elektronike. Poashtu ju do të keni qasje në më shumë se 250.000 libra elektronike, ndër të cilat 30.000 libra mund të shkarkohen falas.

Nëse vendoseni të blini këtë model nga Prestigio, ju duhet të dini se çka vjen në paketën e tij:

 • Tableti
 • Mbështjellësi elegant prej lëkure
 • Adapteri
 • USB kabllo për lidhje me PC dhe
 • Udhëzuesi

Këtë pajisje mund të gjeni në: Neptun

Video Prezantim: Samsung Smart TV (40ES8000)

Video Prezantim: Samsung Smart TV (40ES8000)

Në bashkëpunim me NEPTUN-in, pajisja e radhës që kemi bërë prezantimin është modeli i Televizorit Smart 40ES8000 nga prodhuesi Samsung.

[youtube id=”ekZtL6EDx9w” width=”600″ height=”350″]

Dizajni 

Me një dizajn të sofistikuar dhe elegant, të rrethuar me një kornizë të sheshtë dhe mbajtës inovativ të ndërtuar nga metali, kompletohet kryevepra nga kompania Samsung, e quajtur ES8000. Ky dizajn revolucionar transformon ambientin e dhomës tuaj.

Madhësia e këtij televizori është 40 inç, me teknologjinë LED, që do të thotë se ka një kontrast superior 2D dhe 3D, dhe në të njëjtën kohë është edhe shumë i hollë.

Në pjesën e sipërme të TV-së është e vendosur video kamera si dhe mikrofoni që i mundëson televizorit të sheh dhe dëgjon. Pra, Si funksionon kjo?

Kamera me mikrofonin të integruar në TV, do të ju përcjell juve gjatë tërë kohës dhe ju mundëson të kontrolloni TV-në pa e përdorur fare dirigjuesin ose ndonjë buton tjetër në TV, krejt kjo duke ju falënderuar procesorit dy-bërthamor, që mundëson procesimin e shumë detyrave në të njëjtën kohë (siç është paraqitur edhe në video prezantimin).

Funksionet

Ju lehtë mund të kontrolloni funksione të tilla si: ndizni apo shkyçni televizorin tuaj, të bëni ndryshimin e kanaleve, rritjen apo uljen e zërit, qasjen në aplikacione të ndryshme, dhe të shfletoni në ueb duke përdorur komanda të thjeshta zanore apo lëvizjet me duar. Me teknologjinë e njohjes se fytyrës, kamera ju sheh dhe ju identifikon në Smart Hub pa pasur nevoje të shkruani emrin e përdoruesit apo fjalëkalimin.

Nëse hapësira ku do të përdorni televizorin është e madhe, ju nuk duhet të brengoseni fare sepse Samsung ka menduar edhe për ketë. Smart Remote që vjen me ketë TV e ka të integruar një mikrofon dhe një mouse pad që e dërgon zërin tuaj dhe komandat me prekje në TV-in tuaj deri në largësi prej 10 metra, dhe atë pa tela.

Mos të harrojmë edhe Aplikacionin Samsung të dedikuar për smartphone, të cilin mund të shkarkoni  nga Google Play dhe AppStore,  i cili shndërron smartphone-in në mouse dhe tastierë për TV, si dhe mundëson  kontrollimin e televizorit tuaj.

Nëpërmjet porteve të më poshtme të integruara në televizorin Samsung, ju mund të lidhni pajisje të ndryshme dhe të ndjeni një kënaqësi argëtuese të veçantë.

 • 3xUSB (5V, 0.5A)
 • 1xOptical audio out
 • 1xAnalog audio out
 • 1xHDMI (MHL)
 • 1xHDMI (ARC)
 • 1xHDMI (DVI) + DVI audio inputs
 • 1xEthernet
 • 1xAntenna
 • 1x Components In

WiFi i integruar në TV, ju mundëson që nëpërmjet pajisjeve të ndryshme, sikurse tableti, smartphone-i apo nga kompjuteri të shikoni fotot dhe filmat tuaj në ekran të madh. Gjithashtu me ConnectShare™ Movie, ju mund të shikoni video, të dëgjoni muzikë apo të shikoni foto nga një lidhje USB, pa pasur nevojë të përdorni kompjuter ose pajisje të veçanta. Thjesht e futni pajisjen tuaj USB në portin USB të TV-së dhe mund të shikoni në ekran të madh përmbajtjet e ndryshme multimediale së bashku me miqtë dhe familjaret tuaj. E nëse nuk i keni miqtë dhe familjaret afër jush, mos u brengoseni, sepse nëpërmjet aplikacionit të Skype-it të dedikuar për TV, ata do të jenë më afër jush ku do që te gjenden në botë.

Këtë pajisje me madhësi 40 inç, 46 inç dhe 55 inç mund të gjeni në: Neptun

Video Prezantim: Lavatriçja EcoBubble nga Samsung (WF80F5E0W2W)

Video Prezantim: Lavatriçja EcoBubble nga Samsung (WF80F5E0W2W)

Në bashkëpunim me NEPTUN-in, në vijim kemi bërë prezantimin e Lavatriçes EcoBubble, Modeli: WF80F5E0W2W nga prodhuesi Samsung.

[youtube id=”Jntm_Ohy6GY” width=”600″ height=”350″]

Çka është EcoBubble dhe si funksionon? 

Teknologjia EcoBubble e merr detergjentin dhe e dërgon tek gjeneratori i fluskave ku aty detergjenti shkrihet në ujë dhe injektohet ajri ku krijohen fluska që shndërrohen në shkumë. Shkuma e krijuar transferohet në kazanin me rroba dhe depërton në to, 40 herë ma shpejt se sa përzierja ujë/detergjent, dhe kjo mundëson edhe largimin e njollave në temperaturë të ulet, gjë që ju ofron 70% kursime në faturën tuaj të rrymës. Nga këto fakte edhe teknologjia quhet EcoBubble.

Dizajni 

Me dizajn elegant Crystal Gloss ju e nxjerrni në pah lavatriçen në shtëpinë tuaj me dizajnin që nuk duket e zakonshme si një kuti por pjesë përbërëse e shtëpisë tuaj. Lavatriçja përfshinë teknologjinë Samsung eColor ™ e cila i jap derës një transparencë të thellë dhe elegante dhe me hapjen e gjerë 145 shkall, ju lehtëson ngarkimin e lavatriçes me lehtësi. Dizajnin organik e plotëson dhe ekrani i gjerë që karakterizohet me tastierë të rrafshet (sheshtë) e cila është e ndjeshme në prekje.

Mirëmbajtja 

Mirëmbajtja e lavatriçes është shumë e lehtë posaçërisht me teknologjinë inovative nga Samsung Smart Check ku ju nuk keni nevojë të thirrni mjeshtrin, sepse lavatriçja do të ju tregoj se ku është problemi dhe se si duhet të rregullohet me ndihmën e aplikacionit që mund të lexoj kodet që paraqitet në ekranin LED dhe ju mundëson parandalimin e prishjeve më të mëdha. Aplikacionin mund ta shkarkoni nga PlayStore për Android dhe Appstore për iOS.

Gjenerale

Lavatriqja ka 12 programe, dhe ju vetëm duhet të dini se çka jeni duke vendosur në kazan dhe jemi të sigurtë se njeri nga programet do t’i përshtatet nevojës tuaj. Kazani i lavatriçes është me teknologji Diamant dhe me dizajn aerodinamik, dhe përveç që jep performancë të fortë në të njëjtën kohë i ruan dhe i lanë rrobat me një kujdes dhe butësi. Një nga veçoritë kryesore është edhe ngrohësi nga qeramika që ka një qëndrueshmëri të trefishet në krahasim me ngrohtësit të thjesht si dhe duke ju falenderuar teknologjisë për kontroll të voltazhit, puna e lavatriçes është e qetë me maksimum deri në 76 db.

Lista e plotë e specifikave 

 • Energjia klasa A + + +
 • Kapaciteti 7, 8 dhe 12 kg
 • Rrotullimet max. 1200
 • 12 programe
 • Mbrojtja nga nxehja e tepërt (mbingrohja)
 • Mbrojtja nga fëmijët (child lock)
 • Mbrojtja nga voltazha e lartë
 • Temperaturat e larjes 20°C, 30°C, 40°C, 60°C, 95°C
 • Filtër vet pastrues
 • Sistemi automatik për diagnoistifikim
 • Pesha 63 kg (modeli 7kg)  |ameble|

Këtë pajisje mund ta gjeni në: Neptun 

Video Prezantim: Frigoriferi Samsung Side By Side (RSA1ZTSL1)

Video Prezantim: Frigoriferi Samsung Side By Side (RSA1ZTSL1)

Në bashkëpunim me NEPTUN-in, sot do të prezantojmë Frigoriferin Side by Side Modeli: RSA1ZTSL1 nga prodhuesi Samsung.
Videot zyrtare: https://ameble.gjirafa.com
Kapaciteti dhe Dimensionet

Frigoriferi Side by Side ka kapacitet neto 484 litra, ku 144 litra janë të rezervuar për ngrirje ndërsa pjesa e mbetur 340 litra për ftohje. Ky frigorifer është i lartë 178.9 cm, i gjerë 91.2 cm, i gjatë 73.4 cm dhe peshon 119 kg.

Karakteristikat dhe Funksionaliteti

Frigoriferi veçohet me një dizajn shumë tërheqës dhe përmban shumë  karakteristika dhe veti pozitive për të cilat prodhuesi me renome botërore Samsung, ka investuar shume deri te realizimi i këtij produkti, që ai të jetë sa më i përkryer.

 • Dera e majtë e frigoriferit përbëhet prej një paneli kontrollues nëpërmjet të cilit behet menaxhimi  i frigoriferit. Në panel janë të vendosur butonat të cilit janë të programuar për të kryer funksione të ndryshme.
 • Power Frreze Buton – Përshpejton kohën që duhet për të ngrirë produktet në ngrirës. Kjo mund të jetë e dobishme në qoftë se ju duhet të ngrini shpejt ushqime që prishen lehtë ose në raste kur temperatura e ngritësit është rritur së tepërmi (Per shembull, në qoftë se dera e frigoriferit është harruar e hapur)
 • Nëpërmjet Butonit Freezer apo butoni i ngritësit ju mund të vendoseni temperaturën e ngritësit, sipas dëshirës tuaj nga -14 deri në – 25 gradë celsius.
 • Butoni Ice Type – ju mundëson përzgjedhjen e  modelit të akullit i cili mund të jetë në formë të kubit ose në pjesë më të imëta, po ashtu nëpërmjet të tij bëhet ndezja ose fikja e opsionit të akullit.
 • Fridge butoni kontrollon temperaturën e frigoriferit ku ju mund të vendoseni temperaturën sipas dëshirës tuaj nga 1 deri në 7 gradë celsius.
 • Në qoftë se do të shkoni në pushim ose në ndonjë udhëtim zyrtarë dhe nuk keni nevojë për frigoriferin, atëherë shtypeni butonin Vacation.
 • Duke mbajtur për 3 sekonda butonin Child Lock ju do të parandaloni qasjen e fëmijëve tuaj në kontrollin e frigoriferit , ku njëfarë mënyre gjithë frigoriferi bllokohet,  butonat nuk do të jenë funksional, e as leva e ujit dhe akullit nuk do të punojnë.
 • Leva e parë ju mundëson përzgjedhjen e  modelit të akullit i cili mund të jetë në formë të kubit ose në pjesë më të imëta . Si funksionon kjo është shumë e thjeshtë, e vendoseni gotën poshtë depozitës së akullit dhe shtypni butësisht drejt levës, dhe akulli bjen në gotën tuaj.
 • Leva e dytë iu mundëson shërbimin me ujë të pijshëm. Pra, ky funksion tregon se frigoriferi mund të lidhet drejtpërsëdrejti në furnizues të ujit. Si funksionon kjo është njëjtë sikurse funksioni i levës së akullit. Vendoseni gotën poshtë depozitës së ujit dhe shtypni butësisht drejt levës, dhe gota do të mbushet me ujë.
 • Pa e hapur derën mund të nxjerrën pijet e ftohta nëpërmjet një ta quajmë dritare e cila është vendosur në derën e djathë dhe që realisht mund të shërben si një mini bar. Me këtë mundësi që ofrohet nga Frigoriferi Samsung  bëhet kursimi i energjisë se ftohjes.
 • Frigoriferi Samsung me dy ndarje është i projektuar në atë mënyrë për t’iu dhënë maksimum kursimit të hapësirës si dhe për ta mbajtur ushqimin e freskët sa ma gjatë.
 • Dera e majtë e brendshme përbehet prej mbajtësit të akullit si dhe ka 3 mbajtës të dyerve, ndërsa pjesa e majtë e brendshme e frigoriferit është e dedikuar për ngrirje dhe ka mbajtësin e prodhimit të akullit, 3 rafte nga xhami si dhe 3 sirtarë.
 • Pjesa e djathë e brendshme e frigoriferit është e dedikuar vetëm për ftohje, i ndarë në 3 pjesë nëpërmjet 3 rafteve. Po ashtu këtu janë të vendosur edhe 3 sirtar ku 2 të epërmit janë të dedikuar për perime dhe fruta, ndërsa ai i fundit e ka funksionin coolselect duo.
 • Përdorimi i coolselect duo ju mundëson të kontrolloni ushqimin tuaj dhe ndihmon për të ruajtur shijen dhe për të zgjatur freskinë e ushqimit  dhe ka 2 funksione, funksioni meat apo mishi dhe funksioni fruits/ fruta ose perime.

No Frost

Një gjë shumë e rëndësishme tek ky frigorifer që duhet të përmendet është NO FROST, pra ushqimi i ngrirë asnjëherë nuk bëhet me shtresa të akullit.

Shpenzimet e ulëta të energjisë elektrike

Ajo që më të vërtete duhet përmendur janë edhe shpenzimet e energjisë elektrike shumë të ulëta. Kjo pajisje harxhon diku  rreth 422kWh energji për një vit që do të thotë se për një muaj afërsisht harxhon 36 kWh.  |ameble|

Këtë pajisje mund ta gjeni në: Neptun