Tag Archives

4 Articles
Lansohet tableti Vodafone Smart Tab 4

Lansohet tableti Vodafone Smart Tab 4

Vodafone njoftoi për lançimin e tabletit Smart Tab Vodafone 4 i cili do të ketë çmimin vetëm  125 £.

Smart Tab Vodafone 4 ka ekranin 8 inç ekranin WXGA TFT me rezolucion prej 1280 x 800 pikselë, procesorin 4-bërthamor 1.2GHz, 1GB RAM memorie, 8GB hapësirë të brendshme,  kamera frontale 0.3 megapikselë, kamera e pasme 2 megapikselë dhe vjen me sistemin Android 4.2 Jelly Bean me mundësi të përditësimi në versionin e fundit. /ameble

Eksplodon një iPad në dyqanin e Vodafon

Eksplodon një iPad në dyqanin e Vodafon

Exploded iPad AirTë mërkurën e kaluar  (me 06 Nëntor 2013) në dyqanin e Vodafone në Canberra të Australis ndodhi një gjë e çuditshme. Njëri prej produkteve të Apple, tableti iPad ndodhi të eksplodoj gjersa ishte i vendosur në sirtarin e reklamave.

Ky lajm u konfirmua edhe nga punonjësit e Vodafone të cilët ishin të pranishëm në dyqan.

Menjëherë pas këtij incidenti, ekspertët e Apple shkuan të vizitojnë dyqanin për të shikuar se si erdhi deri tek ky i fundit dhe si konkludim doli të jetë adapteri jo i duhur (i cili nuk ishte produkt i Apple) me të cilin po mbushej pajisja iPad.

Akoma nuk është bërë e ditur se cili model i iPad ishte ky, por sipas burimeve të Apple ky nuk ishte model i ri Apple iPad Air. |ameble|

Vodafone Germany sulmohet nga hakerët, 2 milion llogari të prekura

Vodafone Germany sulmohet nga hakerët, 2 milion llogari të prekura

Vodafone LogoKompania e dytë mobile në Gjermani Vodafone Germany, ka lëshuar një deklaratë për media duke konfirmuar për një sulm masiv kibernetik në serverët e tyre që ka prekur së paku 2 milion konsumatorë. Hakerët, të cilët ende janë të panjohur, kanë arritur t’ju qasen emrave, adresave, detajeve të llogarive bankare dhe të dhënave shtesë nga llogaritë e tyre personale. Ai ose ajo nuk ka marrë ndonjë numër telefoni, kredit kartel ose numrat e bankomateve.

Kompania beson se sulmuesi nuk mund të ketë qenë nga jashtë, pa pasur informacione të brendshme vështirë që kish arritur një gjë të tillë. Ata kaë identifikuar një person të dyshuar dhe të mundshëm dhe janë duke punuar me autoritetet gjermane për kapjen e tij apo saj. Kompania ka paralajmëruar konsumatorët e tyre se sulmuesit mund të përdorin të dhënat personale që ata kanë dhënë.

Çështjet e privatësisë janë veçanërisht të ndjeshme në Gjermani, duke e bërë sulmin gjithnjë e më tronditës. “Në një intervistë për Reuters, eksperti i Internet për siguri Mikko Hypponen vuri në dukje se “kjo mund të jetë një nga rastet më të madha të vjedhjeve të dhënave personale për klientët gjermanë deri më tani.”

Vodafone paralajmëron përdoruesit iPhone 4S të mos pranojnë përditësimin iOS 6.1

Vodafone paralajmëron përdoruesit iPhone 4S të mos pranojnë përditësimin iOS 6.1

Vodafone nëpërmjet një emalit ka paralajmëruar klientët e iPhone 4S se ata nuk duhet pranuar përditësimin e sistemit operativ iOS 6.1 në smartphone-t e tyre deri në kohën e pacaktuar.

Pse nuk duhet bërë përditësimi i ri, vjen për arsye se janë shfaqur disa probleme me sistemin e ri  iOS 6.1 me të cilin disa iPhone 4S  nuk mund të lidhen ne internet, si dhe dërgimi dhe pranimi i teksteve është po ashtu parandaluar tek përdoruesit. Këto probleme janë shfaqur tek pajisjet e Vodafone që shfrytëzojnë rrjetin 3G.

Apple nuk ka komentuar për situatën e krijuar deri më tani, si dhe nuk ka pasur asnjë prononcim për përdoruesit e iPhone 4S se a duhet bërë apo jo, përditësimi i sistemit iOS 6.1 në këtë kohë. |ameble| [divider top=”0″]