Tag Archives

45 Articles
Laptopi Folio 1020 i HP ngjan me një MacBook Air

Laptopi Folio 1020 i HP ngjan me një MacBook Air

Edhe pse HP po mburret për përmasat e këtij laptopi, kjo nuk do të thotë që HP po konkuron drejtëpërdrejtë me Apple. Kompania tha se laptopi është i dizenjuar për t’u përdorur nga njerëzit e zyrave dhe biznesit. Laptopi ka një lexues për shenjat e gishtave dhe thuhet që ka kaluar me sukses testet e rënies në tokë nga lartësi mesatare.

Laptopi ka specifika të pritshme për një laptop pune. Ka 8GB RAM, memorje të brendshme SSD 128 ose 256GB dhe një bateri që zgjat 9 orë. Procesori është Intel Core M, që do të thotë që laptopi nuk ka ventilatorë për ta mbajtur në temperaturë optimale. Kjo do të thotë që pajisja do të jetë më pak e zhurmshme dhe me temperaturë normale, por gjithashtu duhet provuar dhe performanca që do të sjellë ky procesor.

Man_using_HP_EliteBook_1020_in_the_office_verge_super_wide

Është e rëndësishme të përmendim që Folio 1020 vjen në dy modele dhe vetëm njëri prej tyre është më i lehtë se MacBook Air. Folio 1020 Standard Edition është më i rëndë, ka ekran 12.5 inç 1080p. Folio 1020 Special Edition ka gjithashtu ekran 12.5 inç, por me rezolucion 1440p dhe është dizenjuar me fibër karboni për të qenë më i lehtë.

Standard Edition do të dalë në treg në Shkurt 2015, ndërsa Special Edition në Prill 2015. Nuk ka informacione për çmimin, por mendohet të jetë më i kushtueshëm se Air. Megjithatë, nëse performanca do të jetë e kënaqshme, Folio 1020 mund të shndërrrohet në laptopin me Windows 8 konkurues ndaj MacBook Air./ameble

Kina ndalon përdorimin e Windows 8 në kompjuter të qeverisë

Kina ndalon përdorimin e Windows 8 në kompjuter të qeverisë

Windows 8Kur vjen puna për të mbrojtur privatësinë dhe popujt e tyre në ndikim nga bota e jashtme, Kina është shumë e rreptë. Na ka rënë të dëgjojmë që ky vend ka imponuar ligje mjaft të rrepta, ata deri me tani nuk kanë lejuar prodhues e konsolave tjera për të shitur prodhimet e tyre në ketë vend apo edhe shumë tjera raste.

Tani lajmi i papritur vjen nga Reuters, ku sipas tyre Kina ka njoftuar se do të heq sistemin operativ Windows 8 të Microsoft-it nga kompjuterët e qeverisë. Kjo është transmetuar nga agjencia e lajmeve Xinhua, ku ka deklaruar se sipas qeverisë, arsyeja ishte për të kursyer energji, si dhe për të garantuar sigurinë. Për fat të keq agjencia e lajmeve as qeveria kineze nuk kanë ofruar informata tjera shtesë sa i përket kësaj arsye.

Kjo vlerësohet si një goditje e madhe për Microsoft-in, sepse siç është tani, ku është vlerësuar nga kompania e të dhënave Canalys, 50% e desktop-ve PC në tregut e Kinës janë ende duke përdorur Windows XP.

Duke e ndaluar ketë nga institucionet atëherë për Microsoft-in do të jetë edhe më vështirë për të hyrë në tregun e tyre. /ameble

Nga sot në dispozicion për shkarkim përditësimi Windows 8.1

Nga sot në dispozicion për shkarkim përditësimi Windows 8.1

Microsoft zyrtarisht sot ka lëshuar përditësimin e tyre të parë me plotë ndryshime për Windows 8, të koduar si Windows 8.1. Softueri është në dispozicion për shkarkim për të gjithë globalisht dhe është pa pagesë për përdoruesit ekzistues të Windows 8, ndërsa të tjerët që ende janë me Windows 7, Vista dhe XP mund të paguajnë për të instaluar 119 $ për përditësim në versionin e fundit të Windows-it.

Windows 8.1

Përdoruesit tani e kanë mundësinë për të kaluar direkt në pamjen e vjetër desktop, duke lënë mënjanë ndërfaqen Livetile e njohur më parë si ndërfaqja Metro. Ndërfaqja Livetile ka ekstra dizajn dhe ngjyra shtesë që ikonat apo Widgets mund të konfigurohet me madhësi të ndryshëm. Në Windows 8.1 mund të funksionojnë deri në katër aplikacione në të njëjtën kohë (krah për krah), gjithashtu posedon motorin e ri për kërkim Smart Bing. SkyDrive dhe Skype janë gjithashtu të përfshira dhe një aplikacion i ri ” Movie Moments” për editim të videove.

Përditësimi i Microsoft-it pritet të instalohet të shumë përdorues, sidomos nga të cilët me të vërtetë duan kompjuterët e tyre të kenë stilin e vjetër të desktop-it. Përditësimi nga Windows 8 në Windows 8.1 llogaritet në madhësi rreth 2.8GB, kështu që pritet që procesi i instalimit të zgjatë paksa. |ameble|

Shfaqet çmimi dhe të dhënat zyrtare për versionin Windows 8.1

Shfaqet çmimi dhe të dhënat zyrtare për versionin Windows 8.1

Vetëm disa muaj pas prezantimit, Microsoft tani nxjerr të dhëna zyrtare për çmimin dhe pakon për versionin Windows 8.1 Versioni i ri i sistemit operativ Windows do të jetë në dispozicion për shkarkim pa pagesë për përdoruesit e Windows 8 duke filluar nga data 17 Tetor nga Windows Store.

Windows 8 Pakot

Të gjitha karakteristikat që Microsoft ka dhënë në fillim të këtij viti do të përfshihen në përditësimin e ri. Përdoruesit e Windows-it të cilët nuk posedojnë aktualisht Windows 8 do të kenë mundësi për ta blerë përditësimin online. Windows 8.1 dhe 8.1 Pro do të kushtojë rreth 119.99 $ kurse pako shtesë Windows 8.1 Pro Pack e cila posedon karakteristika ekstra do të kushtojë 99.99 $.

Një dallim i rëndësishëm mes blerjes së versionit Windows 8 dhe Windows 8.1 është se 8.1 do të jetë ” version me softuer të plotë” të sistemit operativ. Microsoft në ketë version ka përfshirë edhe udhëzimet për përdoruesit për cilët nuk kanë përvojë në Windows 8. |ameble|

Windows 8.1, data zyrtare e lansimit 17 Tetor

Windows 8.1, data zyrtare e lansimit 17 Tetor

Pas shumë spekulimeve se kur do të filloj Microsoft me përditësimin e ri Windows, ata kanë konfirmuar sot se data e lansimit e Windows 8.1 është përcaktuar 17 Tetor 2013, që pritet të jetë në dispozicion në mbarë botën si një përditësim pa pagesë për përdoruesit e Windows 8 nëpërmes Windows Store-it.

“Windows 8.1 vazhdon vizionin e tyre me inovacione dhe përmirësime të vazhdueshme për klientët tanë. Edhe Windows 8.1 sjell shumë përmirësime në fusha të tilla si personalizim, Internet Explorer 11, kërkimi i cili është mundësuar nga Bing, Aplikacione shtesë të integruara duke përfshirë disa të reja, Windows Store të përmirësuar dhe lidhjen cloud me SkyDrive. |ameble|

[youtube id=”7BN0W7CONpw” width=”600″ height=”350″]

Shfaqen pamjet, butoni Start kthehet tek Windows 8.1

Shfaqen pamjet, butoni Start kthehet tek Windows 8.1

Kemi dëgjuar thashetheme muajt e kaluar se butoni Start mund të kthehet prapë në versionin e përfolur Windows 8.1 gjatë kësaj verë, the tani disa pamje që vërtetojnë thashethemet janë shfaqur . Butoni ka qenë gjithmonë mjaft i nevojshëm për navigim përderisa u heq ne versionin e fundit të sistemit operativ Windows 8. Përdoruesve ju ka munguar.

Blogeri nga Windows, Paul Thurrott ka shfaqur disa pamje të butonit Start që vërteton se kjo do të jetë e përfshirë në përditësimin e ardhshëm.

Windows Start buton

Megjithatë, Mary Jo Foley nga ZDNet thotë se funksionaliteti mund të jetë i ndryshëm. Disa burime thonë se kur shtypet butonin Start i ri do të shfaq të gjitha ikonat e aplikacioneve në ekran. Si do që të jetë ky duket të jetë një kompromis i mirë nga Microsoft-i, por që për detaje të plota mbetet të shihet ditët e ardhshme. |ameble|

Tableti Ekoore Python S3 operon me Android, Windows 8 dhe Linux

Tableti Ekoore Python S3 operon me Android, Windows 8 dhe Linux

Nëse ndonjëherë keni kërkuar një pajisje që operon më sisteme të shumta operative, atëherë tableti i ri hibrid Ekoore Python S3 i prodhuar nga kompania italiane Ekoore është i aftë të startoj (bëj boot) me Android, Windows 8 dhe Linux.

Kjo pajisje posedon ekranin me prekje 11.6 inç me 1366 X 768 pikselë, kurse përbrenda tij gjëndet procesori 2-bërthamor 1.1 GHz Intel Celeron 847 i mbështetur nga 2 GB RAM, dhe nëse paraqitet nevoja ka mundësi të zgjerohet deri në 8GB. Hapësira e brendshme për ruajtjen e të dhënave është 64GB, por mund të shtohet deri në 128GB. Ekoore Python S3 është i pajisur me tastierën ngjitëse apo të ndashëm me bateri 3600mAh që qëndron deri në 5 orë. Në anësoret e tabletit  ju do të gjeni edhe një dalje HDMI, portën USB, sloten për kartela microSD , dhe portën për kufje.

Ekoore Python S3 në dispozicion për shitje pritet të jetë vetëm brenda Italisë për 599 €. Klientët mund të porosisin atë të instaluar me  Android 4.2, Windows 8 ose Ubuntu 13.04, ose mund të marrin një model që vjen me të gjitha përnjëherë. |ameble|

Microsoft arrin shitjen e 100 milionë licensave për Windows 8

Microsoft arrin shitjen e 100 milionë licensave për Windows 8

Windows_8 wllpMicrosoft ka raportuar se ka shitur më shumë se 100 milionë licenca të saj për sistemin e ri operativ Windows 8. U janë dashur gjashtë muaj për të arritur numrin 100 milionë të shitjeve, pasi që Windows 8 u lansua zyrtarisht dhe doli në për shitje nga Tetori i vitit të kaluar.

Kjo arritje përfshin përmirësimet (upgrades), si dhe shitjet e reja të Windows 8 për tablet dhe PC. Tami Reller, Kryeshef për Marketing dhe Zyrtari Kryesor Financiar i Windows-it ka shpjeguar gjithashtu se ka pasur një rritje të konsiderueshme në pajisje të certifikuara për Windows 8 dhe Windows RT, nga 1700 pajisje siç është raportuar në Janar tani janë 2400.

Në pjesën e pyetje/përgjigjeve nëpërmes blogut të Windows-it, Reller ka thënë se Windows Blue është një emër për një përditësim të madh që do të ndodh në Windows 8, dhe e cila pritet të jetë në dispozicion gjatë këtij viti. Ky përditësim do të fus në konsideratë të gjitha reagimet e konsumatorëve që Microsoft ka pranuar që nga fillimi i lansimit të Windows 8.

Më shumë detaje në lidhje me Windows Blue pritet të jepen në këto javët e ardhshme. |ameble|

Se shpejti, Laptop me platformën Android

Se shpejti, Laptop me platformën Android

AndroidbookLaptop-at me platformën Android do të vijnë shumë shpejt, dhe me shumë gjasë do ti zbresin çmimet e laptop-ve të tanishëm. Ky është një lajm i mirë për këdo që posedon buxhet të vogël dhe dëshiron të ketë një laptop.

Shefi ekzekutiv i Intel-it Dadi Perlmutter, javën e kaluar tha se kompjuterët me prekje mund të fillojnë në muajt e ardhshëm me çmime rreth 200$. Nuk jemi të sigurtë se cilën nga platformat do të posedojnë këto pajisje, por për momentin ne e dimë se shumica e këtyre pajisjeve sidomos ato me Intel Atom silicon do të jenë me platformën Android. Sa i përket çmimeve të laptop-ve me Windows 8 ajo varet nga vendimet e Microsoft-it ka thënë ai. |ameble|

Sistemit operativ Windows 8, i kthehet butoni Start

Sistemit operativ Windows 8, i kthehet butoni Start

Windows 8 StartSipas disa thashethemeve flitet se Microsoft do ta kthej përsëri butonin Start tek sistemi operativ Windows 8, në përditësimin e ardhshëm Windows 8.1 që pritet të lansohet gjatë këtij viti.

Portali për teknologji “The Verge” ka njoftuar se këto plane u janë përcjellur atyre, që butoni Start me të vërtetë do të kthehet përsëri në Windows 8, së bashku me opsionin Boot Desktop që është përfolur.

Ketë ndryshim nga ana e Microsoft-it ka mundësi ta shohim gjatë një konference që pritet të organizohet nga kompania, “Microsoft Build” dhe mbahet me 26-28 Qershor të këtij viti. |ameble|

Windows 8 dhe Windows Phone 8 do të bashkohen në Windows Blue

Windows 8 dhe Windows Phone 8 do të bashkohen në Windows Blue

Windows 8 -amebleSipas një raporti të ri, Microsoft është duke punuar që të bashkojë sistemin operativ Windows dhe Windows Phone, nën një produkt të ri të quajtur Windows Blue. Kjo bie ndesh me atë që ne kemi dëgjuar më parë, se Windows Blue do të ishte vetëm një sistem ose funksion paketë për Windows 8. Por kjo e bën shumë të kuptueshme, me atë që ne besojmë, se ky produkt do të jetë shansi i vetëm i Microsoft-it për të mbijetuar në ndryshimet e shpejta të informatikës në tregun e konsumit.

Raporti, që buron nga Digitimes thotë se sistemi operativ i bashkuar i quajtur Windows Blue,  është duke u zhvilluar nga një ekip i ri i cili është i ndarë nga Windows dhe Windows Phone ekipet. Sipas Digitimes, Windows Blue është menduar për të konkurruar kundër platformës Android dhe OS Chrome nga Google. Krijimi i një ekipi krejtësisht të veçantë i cili do të kryen punën e integrimit të dy sistemeve në një do të jetë shumë e vështir, duke pasur parasysh standarde ekzistuese të departamenteve të Microsoft-it ku grupet janë kryesisht autonome të cilat nuk ndër veprojnë shumë si një tërësi.

Windows  Phone 8 -amebleÇfarë saktësisht do të  thotë “integrimi” ? Në qoftë se kjo është thjesht integrimi i kodeve bazike të Windows 8 dhe Windows Phone 8 të përbashkët, atëherë në fakt Microsoft do të krijon një sistem të vetëm operativ i cili do të kandidojë në çdo formë, me të njëjtën ndërfaqe, me pajtueshmërinë e aplikacioneve të plota, atëherë kjo do të jetë veprim i madh në historinë e Windows-it.

Se çfarë do të ndodh si dhe a do të mund Microsoft të arrin të finalizoj një projekt gjigant mbetet të shihet në të ardhmen e përafërt. |ameble| 

Tableti i ri LuvPad WN1100 11.6 inç me Windows 8

Tableti i ri LuvPad WN1100 11.6 inç me Windows 8

Një tabletë të ri me Windows 8 është lansuar ketë javë nga kompania japonze Mouse Computer në formën LuvPad WN1100, i cili është i pajisur me ekran LED 11.6 inç duke ofruar rezolucion prej 1920X1080. Përveç Vizio-s edhe ky model LuvPad WN1100 është i pajisur me procesorin 2-berthamorë 1 GHz AMD Z-60 gjithashtu grafiken Radeon HD 6250 e mbështetura me 2GB RAM.

LuvPad-WN1100

Rëndësia e këtij tableti është se hapësira e brendshme për ruajtje është disku SSD 128GB. Karakteristika të tjera të tij përfshijnë lidhjen Bluetooth 4.0, Wirless-in 802.11n, USB dhe HDMI si dhe baterinë 4700mAh Lithium ion që ofron jetë deri 5.5 orë. Pajisja është shfaqur në shitjen në Japoni me çmim rreth 600 $. Nuk ka informacion se kur do të shfaqet në vende të tjera të botës. |ameble|