Tag Archives

6 Articles
Nokia prezanton tabletin e tyre të parë Lumia 2520

Nokia prezanton tabletin e tyre të parë Lumia 2520

Nëse me herët nuk keni dëgjuar thashetheme në lidhje me tabletin e parë nga Nokia, ata tani ketë pajisje e kanë zyrtarizuar dhe është koduar si Nokia 2520.

Nokia Lumia 2520

Ky tablet vjen me ekran IPS 10.1 inç 1080p me reflektim të ulët dhe me mbrojtës Gorilla Glass 2. Ndryshe nga tablet të tjerë të Windows-it që janë lansuar kohët e fundit, Nokia 2520 do të shfaqet me lidhje 4G LTE së bashku me rrjetin WiFi.

Ështç interesante se ky tablet vjen gjithashtu me kamerë të mirë, prapa posedon 6.7 megapikselë e pajisur me lente Carl Zeiss që mund të incizoj video me 1080p në 60fps. Kamera frontale është 2 megapikselë. Ky model përbrenda është i pajisur me procesorë Qualcomm Snapdragon 800 2.2 GHz dhe posedon baterinë me fuqi 8000mAh që mund të qëndroj deri në 10 orë.

Dizajni duket i ngjashëm me Microsoft Surface, por si tablet nuk posedon pjesën shtesë për qëndrim në këmbë. Si zakonisht, edhe ketë model do të nxjerr me një numër të ngjyrave sipas zgjedhjes, në të kuq, bardhë, kaltër dhe zezë (mat).  |ameble|

Video Praktike: Microsoft Surface

Video Praktike: Microsoft Surface

Tableti Microsoft Surface ka bërë debutimin i tij në Tetor të vitit 2012. Video dhe fotot që kemi paraqitur më poshtë janë pikërishtë për ketë model si dhe në pika të shkurtëra kemi folur për sistemin operativ që posedon.

Tableti Microsoft Surface përmbanë ekranin me prekje ClearType HD 10.6 inç, procesorin 4-bërthamor NVIDIA Tegra 3 dhe hapësirën e brendshme për të dhëna 32GB.

[youtube id=”AJ3Wzzeyxe0″ width=”600″ height=”350″]

Karakteristikat tjera në tabletin Surface me Windows RT përfshijnë portën USB 2.0, një slot për kartelën microSDXC, portën HD video out, dy kamera (të pasmen dhe atë frontale) me 720p, Wi-Fi (802.11a/b/g/n), Bluetooth 4.0, sensorët (Ambient light sensor, Accelerometer, Gyroscope dhe Compass). Bashkë me pajisjen vijnë mbushësi dhe tastiera.

Microsoft shfaq një video ilustrim për Windows 8.1

Microsoft shfaq një video ilustrim për Windows 8.1

Microsoft ka shfaqur disa detaje të reja rreth përditësimit të Windows-it të tyre Windows 8.1, kompania ka lëshuar edhe një video që tregon disa nga karakteristikat e reja që do të jenë në dispozicion në ketë version.

Ata gjithashtu kanë njoftuar se Outlook 2013 RT do të jetë i përfshirë në tablet Windows RT nëpërmes këtij përditësimi, dhe kjo përfshin tabletin Microsoft Surface.

Microsoft fillimin e këtij versioni të Windows-it zyrtarisht do ta bëjë më 26 Qershor, që gjithashtu mund të shohim detajet e plota rreth tij. |ameble|

[youtube id=”VQb5caeSo00″ width=”600″ height=”350″]

Nokia me tabletë të ri për muajin Shkurt

Nokia me tabletë të ri për muajin Shkurt

Nokia është duke zhvilluar një tabletë të ri me Windows RT që pritet të zbulohet në Mobile World Congress që mbahet në Barcelonë në shkurt 2013, ka raportuar DigiTimes.

Tableti do të prodhohet në bashkëpunim me Microsoft-in, Qualcomm dhe COMPAL Electronics.

Ky model ishte kontraktuar fillimisht për lansim në vitin 2012 me kompaninë COMPAL që të prodhoj dhe transportoj 200 mijë njësi në tregje fillimisht si test, mirëpo projekti u pezullua për shkak të ardhjes së Microsoft Surface-it, kjo sipas burimeve të pazbuluara.

Ameble do të ju sjellë ngjarjet drejtpërdrejtë të këtij Kongresi Botëror, kështu që qëndroni më ne për më shumë detaje. |ameble|[divider top=”0″]

Microsoft u dërgon ftesë mediave për Windows 8

Microsoft u dërgon ftesë mediave për Windows 8

Microsoft disa muaj më herët ka deklaruar se nga data 26 Tetor do të nxjerr në treg zyrtarisht sistemin operativ Windows 8.

Tani më kjo është bërë më shkrim, kompania Microsoft u ka dërguar ftesë mediave për pjesëmarrje në ketë ngjarje të madhe që do të mbahet më 25 Tetor në Pier 57, Manhattan në qytetin e New York-ut. Ngjarja do të jetë mjaft e gjatë, me sa duket janë caktuar pesë orë të plota për ketë. Kryeshefi ekzekutiv Steve Ballmer më siguri do të jetë atje, së bashku me drejtuesit kryesorë, pa dyshim se do të shfaqen edhe disa partnerë nga ana harduerike për të treguar ndryshme që janë zbuluar në pajisje gjatë këtyre muajve të fundit të Windows 8.

Një nga pajisjet që me siguri do të jetë e pranishëm është Microsoft Surface – në ftesë thotë ” Including a Microsoft Surface Reception”. Microsoft pritet të zbulojë përfundimisht çmimet e kësaj tablete që ka habitur botën e teknologjisë këtë verë. Në të njëjtën kohë, Microsoft pritet të ofrojë më shumë detaje mbi listën e pajisjeve më Windows RT. Ameble do të raportoj ditët në vijim për ketë ngjarje. |mashable| [divider top=”0″]

Microsoft shpërblen punëtorët me pajisje të veta

Microsoft shpërblen punëtorët me pajisje të veta

Microsoft është me plot bujari. Ashtu siç ka vepruar edhe në vitin 2010, udhëheqësi i kompanisë së Microsoft-it Steve Ballmer në ngjarjen vjetore të kompanisë ka njoftuar se përreth 90 mijë punonjës me orar të plotë në Microsoft, do të marrin pajisjet më të reja nga kjo kompani. Një tabletë Surface për Windows RT, një smartphone për Windows Phone 8 (nga fundi i dhjetorit), dhe nga një kompjuter të ri për zyrë më prekje(touch) i përkrahur më sistemin operativ Windows 8. Kompjuteri mund të jetë një desktop, laptop, ultrabook apo tabletë.

Kjo pra është një mënyrë shumë e mirë për të përmirësuar moralin e punonjësve dhe ndihmon për të siguruar që të punësuarit të njoftohen më mirë më produktet e reja që ata përfaqësojnë dhe në të njëjtën kohë të shfaqin miqve këto te mira.

Secili nga ne do të dëshironim te ishim pjesë e kësaj kompanie apo jo? |engadget.com| [divider top=”0″]