Tag Archives

10 Articles
Shitjet e Xbox One kanë arritur numrin 18 milionë

Shitjet e Xbox One kanë arritur numrin 18 milionë

Kompania Microsoft ka vendos t’i mbaj të fshehura detajet e shitjeve të saj për konsolën Xbox One, edhe pse sipas Mary Jo Foley nga ZDNet, Microsoft deri me sot ka shitur 18 milionë njësi të kësaj konsole.

Microsoft xbox one

Lajmi për ketë numër të shitjeve është publikuar gjatë kësaj javë në Windows Weekly, edhe pse ky është një numër jozyrtar dhe nuk është konfirmuar nga Microsoft.

Në anën tjetër, Microsoft ka njoftuar javën e kaluar se tani kanë më shumë se 200 milionë pajisje aktive me Windows 10, ku kjo shifër përfshin gjithashtu edhe pajisjet Xbox. Në llogaritje, nga 200 milionë pajisje është vlerësuar se 180 milionë janë kompjuterë, 18 milionë janë Xbox One dhe 1 milion pajisje me Windows Phone.

Në fund nëse kjo shifër është e saktë, atëherë Microsoft del së është ende prapa kompanisë Sony me konsolën PlayStation 4, e cila më 3 janar 2016 ka njoftuar se kanë shitur 35.9 milionë konsola të PS4 që nga lansimi. /ameble

Sony PlayStation 4 i bën një vit

Sony PlayStation 4 i bën një vit

Nëntor 2013 ishte muaji kur fansat e lojërave në mbarë botën ishin duke pritur me padurim lansimin e Sony PlayStation 4 dhe Microsoft Xbox One. Të dy konsolat dolën në shitje në tregje të caktuara e që gradualisht vazhduan në tregje tjera gjatë gjithë vitit.

Për të përkujtuar përvjetorin e saj të parë Sony ka publikuar një Infographic (grafikë informuese) e cila tregon se si PS4 ka përformuar në vitin e parë. Në Infographic thuhet se Sony ka prodhuar dhe nxjerr në treg 13.5 milionë pajisje të PlayStation 4 në mbarë botën. Tani pajisjet e nxjerra në treg nuk do të thotë që janë të shitura. Megjithatë kompania ka konfirmuar më parë se ka shitur rreth 10 milionë pajisje të PS4. Ajo këtë moment historik e ka arritur tre muaj më herët se Microsoft që e kishte bërë me Xbox One.

Kliko mbi të për kualitet më të lartë

PS4 Infographic (Kliko mbi të për kualitet më të lartë)

Infographic e Sony-t gjithashtu tregon se mbi 1 miliardë orë janë kaluar duke luajtur online me PS4. Sony tani posedon 7.8 milionë abonentë të regjistruar online. Kompania gjithashtu thotë se shitjet e PS4 kanë gjeneruar të ardhura më së shumti në SHBA, krahasuar me çdo platformë tjetër të re të lojërave. /ameble

Përditësimi i ri për Xbox One ofron shumë benificione të reja

Përditësimi i ri për Xbox One ofron shumë benificione të reja

Microsoft Xbox One (1)Përditësimi  tjetër i madh për Microsoft Xbox One pritet të ndodh në muajin Gusht me ç’ rast përdoruesit do të përfitojnë shumë benificione. Një nga gjërat më të mëdha që sjell përditësimi në fjalë është padyshim mbështetja për 3D Blu-ray.

Nëse ju tanimë keni një TV 3D si dhe një Xbox One, atëherë nëpërmjet konsolës Xbox One ju mund të shikoni filmat 3D. Përveç përkrahjes për filma 3D, përditësimi i ri mundëson edhe shkarkimin e lojërave si dhe aplikacioneve të ndryshme nëpërmjet Xbox One. Po ashtu, përdoruesit do të marrin edhe njoftimin për kontrolloret në momentin kur iu bie fuqia dhe kur duhet të kyçen në kosolë.

Për më shumë, do t’ju njoftojmë pasi që të lansohet përditësimi i ri. /ameble

Halo 5: Guardians do të jetë loja e re e serisë Halo

Halo 5: Guardians do të jetë loja e re e serisë Halo

Halo 5 GuardiansHalo 5: Guardians është emri i lojës së re nga seria Halo dhe pritet të lansohet ekskluzivisht për Xbox One në vitin 2015 në të njëjtën kohë me serialet e saj në TV, aktualisht në zhvillim e sipër me producentin Steven Spielberg.

Lansohet diku në Shtator të vitit të ardhshëm, Halo 5 edhe një herë do të shfaqet me Master Chief dhe lojtarët e tij ku do të vazhdojnë udhëtimin pas ngjarjeve në fund të Halo 4.

Microsoft për ketë lojë pritet të jap me shumë informata në ngjarjen E3 2014, ku do të njoftojë gjithashtu për lojërat tjera që do të lansohen për konsolen e tyre Xbox One. Ngjarja E3 2014 pritet të mbahet nga data 10-12 Qershor, të cilën si çdo vit do t’i përcjellim të ngjarjet. /ameble

Në Mbretërinë e Bashkuar, shitjet e PS4 tejkalojnë shitjet e Xbox One

Në Mbretërinë e Bashkuar, shitjet e PS4 tejkalojnë shitjet e Xbox One

Sipas një raporti të fundit nga MCV, në Mbretërinë e Bashkuar, shitjet e Sony PlayStation 4 janë në avantazh ndaj shitjeve të Xbox One. Në pesë javët e para të shitjeve, Play Station 4 arriti një shitje prej 530,000 njësive, ndërsa Xbox One arriti vetëm 364,000 njësi. Pra, PS4 është duke prirë në shitje për 166,000 njësi.

PS 4 vs Xbox One 2

Sa i përket të ardhurave të gjeneruara nga shitjet, PS4 ka realizuar 181.800.000 £, ndërsa Xbox One rreth 144.500.000 £. Deri më tani të paktën, mund të konstatojmë se PS4 është duke fituar.

Të dy konsola të reja në realitet janë të mahnitshme dhe në të vërtetë nuk mund të themi se njëra e tejkalon tjetrën, por statistikat e lartë përmendura me siguri rrjedhin nga preferencat e lojtareve, duke përfshirë brendin ose lojërat.

Një prej arsyeve për mos shitjen e kënaqshme të Xbox One sikuse ajo e PS4, mund të jetë edhe çmimi më i lartë i Xbox-it. Në paketën e Xbox One vjen edhe pajisja Kinect dhe shumë lojtar nuk duan që të kenë një Kinect dhe kështu në fakt nuk duan të paguajë ekstra për diçka që ata nuk do të përdorin.

A do të jetë ky avantazh i PS4 ndaj Xbox One në Mbretërinë e Bashkuar do të shofim pas gjashtë muajsh apo më shumë. /ameble

Microsoft shet më shumë se një milionë Xbox One brenda 24 orëve

Microsoft shet më shumë se një milionë Xbox One brenda 24 orëve

Xbox one 1 milion shitjeMicrosoft ka lëshuar një deklaratë për shtyp me disa statistika interesante për shitjet e konsolës Xbox One për 24 orët e para. Në mes të kësaj deklaratë është cekur së janë shitur më shumë së një milionë njësi të konsolës.

Sony gjithashtu kishte njoftuar se 24 orë pas lansimit të PlayStation 4 kishte shitur një milionë njësi, duke e bërë konsolën më të suksesshme në histori me shitje brenda 24 orëve. Microsoft tani e ka ndjekur këtë me një deklaratë se ka shitur “më shumë se një milionë konsola në gjithë botën në më pak se 24 orë. “Nuk është përmendur ndonjë numër specifik dhe gjithashtu kompania nuk është thënë që po lufton ta mundë Sony-n, por kjo ka treguar qartë historinë e markës Xbox, kanë thënë ata.

“Ne ju përulem dhe jemi shumë mirënjohës për tifozët e konsolës Xbox nëpër botë”, ka thënë Yusuf Mehdi, nënkryetar për Marketing dhe Strategji në Xbox.” Duke parë mijëra tifozë qe presin rend për të blerë Xbox One dhe qejfin e tyre për të luajtur ishte me të vërtetë një moment i veçantë për të gjithë ekipin Xbox. Ne jemi duke punuar shumë për të prodhuar edhe më shumë konsola Xbox One për të përmbushur nevojat e secilit, para pushimeve të fund vitit, ka shtuar ai.” |ameble|

Aplikacionet e Windows 8 do të funksionojnë edhe në Xbox One

Aplikacionet e Windows 8 do të funksionojnë edhe në Xbox One

Windows 8 apps on Xbox OneNdoshta keni vënë re kohëve të fundit se si Microsoft po punon shumë që ti bashkoj të gjitha platformat e saja në një, dhe pjesa e fundit e kësaj enigme është Xbox One.

Kompania ka paralajmëruar se aplikacionet nga Windows 8 do të mund të funksionojnë në konsolen Xbox One dhe madje ka lënë të kuptoj se ajo do të jetë një platformë midis Xbox One dhe Windows 8. Përveç kësaj, asgjë më shumë nuk është konfirmuar deri më tani. Edhe kompania Dell mund të ketë dhënë një konfirmim aksidentalisht duke thënë se të gjitha aplikacionet tuaja të preferuara nga Windows 8 do të funksionojnë dhe sinkronizohen me Xbox One.

Ende nuk dihet se si këto dy platforma do të funksionojnë nëpërmes kontrolluesit të lojërave, për ketë  qëllim, Microsoft ka qenë e shtyrë të nxjerr aplikacionin SmartGlass për pajisje mobile, kështu që tableti apo smartphone-i juaj të mund të komunikoj si ekran i dytë. Detaje tjera mund të shfaqen ditët e ardhshme sepse konsola fillon te paraqitet ne treg nga muaji Nëntor. |ameble|

Riemërohet dyqani online Microsoft Xbox Live Marketplace

Riemërohet dyqani online Microsoft Xbox Live Marketplace

Xbox Games StoreSot Microsoft ka njoftuar se ka riemëruar dyqanin e tyre online për lojëra Xbox Live Marketplace në Xbox Games Store, kjo si parapërgatitje e lansimit të konsoles së tyre të re Xbox One për treg.

Riemrimi e ka kuptimin e asaj qe tani muzikat dhe videot janë të ndara në kategoritë e veta ssi Xbox Music Store dhe Xbox Video Store që i qartëson se ku mund të gjinden gjërat.

Microsoft Xbox One me çmim në SHBA është prej 499$, në Britani të Madhe 429£ kurse në në të gjithë Evropën me 499€, edhe pse data e saktë e shitjes së pajisjes ende nuk është dhënë nga Microsoft. Microsoft Xbox One posedon procesorë AMD Jaguar me 8-bërthama dhe do të shfaqet me procesorë të grafikës që është përshtatur për Direct X 11.

Do ti ketë 8GB RAM DDR3, përkrahë video të plotë HD në 1080p, plus 4k dhe gjithashtu sistemin surround 7.1 të plotë. |ameble|

Lista e lojërave Xbox One nga Microsoft

Lista e lojërave Xbox One nga Microsoft

Microsoft nuk ka njoftuar ende se kur do të jetë në dispozicion Xbox One, por ata sot kanë publikuar një listë të lojërave të cilat do të jenë në dispozicion për ketë platformë. Me siguri se edhe ju e keni pritur një listë të tillë. Disa nga lojërat apo 38% të tyre janë ekskluzive për Xbox One, kurse 44% të tjera do të kenë përmbajtje ekskluzive dhe kohë të veçantë që do të vijnë në dispozicion për platformën Xbox.

Xbox One lista e lojerave

Lista e tyre është kjo:

Titujt në bold janë platformë eksklusive e Xbox-it apo të para në Xbox,

 • Assassin’s Creed IV Black Flag (Ubisoft, Ubisoft)
 • Battlefield 4 (DICE, Electronic Arts)
 • Below (Capy Games, Microsoft Studios)
 • Call of Duty: Ghosts (Infinity Ward, Activision)
 • Crimson Dragon (Grounding/Land Ho!, Microsoft Studios)
 • D4 (Access Games, Microsoft Studios)
 • Dead Rising 3 (Capcom Vancouver, Microsoft Studios)
 • Destiny (Bungie, Activision)
 • Disney Fantasia: Music Evolved (Harmonix, Disney Interactive)
 • Dragon Age: Inquisition (BioWare, Electronic Arts)
 • Dying Light (Techland, Warner Bros. Interactive Entertainment)
 • EA SPORTS UFC (EA SPORTS, Electronic Arts)
 • FIFA 14 (EA SPORTS, Electronic Arts)
 • Final Fantasy XV (Square Enix, Square Enix)
 • Forza Motorsport 5 (Turn 10 Studios, Microsoft Studios)
 • Halo Xbox One (343 Industries, Microsoft Studios)
 • Just Dance 2014 (Ubisoft Paris, Ubisoft)
 • Killer Instinct (Double Helix, Microsoft Studios)
 • Kinect Sports Rivals (Rare, Microsoft Studios)
 • Kingdom Hearts III (Square Enix 1st Production Department, Square Enix)
 • LEGO Marvel Super Heroes (TT Games, Warner Bros. Interactive Entertainment)
 • LocoCycle (Twisted Pixel, Microsoft Studios)
 • Mad Max (Avalanche Studios, Warner Bros. Interactive Entertainment)
 • Madden NFL 25 (EA SPORTS, Electronic Arts)
 • Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (Kojima Productions, Konami)
 • Minecraft: Xbox One Edition (Mojang Studios, Microsoft Studios)
 • Mirror’s Edge 2 (DICE, Electronic Arts)
 • NBA 2K14 (Visual Concepts, 2K Sports)
 • NBA LIVE 14 (EA SPORTS, Electronic Arts)
 • Need for Speed: Rivals (Ghost Games, Electronic Arts)
 • Plants vs. Zombies: Garden Warfare (PopCap Games, Electronic Arts)
 • Powerstar Golf (Zoe Mode, Microsoft Studios)
 • Project Spark (Microsoft Studios)
 • Quantum Break (Remedy, Microsoft Studios)
 • Ryse: Son of Rome (Crytek, Microsoft Studios)
 • Skylanders: Swap Force (Vicarious Visions, Activision)
 • Star Wars Battlefront (DICE, Electronic Arts)
 • Sunset Overdrive (Insomniac Games, Microsoft Studios)
 • The Crew (Ivory Towers, Ubisoft)
 • The Elder Scrolls Online (ZeniMax Online Studios, Bethesda Softworks)
 • The Evil Within (Tango Gameworks, Bethesda Softworks)
 • The LEGO Movie Videogame (TT Games, Warner Bros. Interactive Entertainment)
 • The Witcher 3: Wild Hunt (CD Projekt RED, Warner Bros. Interactive Entertainment – North America)
 • Thief (Eidos Montreal, Square Enix)
 • Titanfall (Respawn Entertainment, Electronic Arts)*
 • Tom Clancy’s The Division (Massive Entertainment, Ubisoft)
 • Watch Dogs (Ubisoft Montreal, Ubisoft)
 • Wolfenstein: The New Order (MachineGames, Bethesda Softworks)
 • Zoo Tycoon (Frontier Developments Ltd., Microsoft Studios)
 • Zumba Fitness: World Party (Zoë Mode, Majesco) |ameble|
Shfaqet zyrtarisht Microsoft Xbox One

Shfaqet zyrtarisht Microsoft Xbox One

Pas shumë muajsh spekulime dhe thashetheme, Xbox One më në fund është prezantuar nga Microsoft, nga selia e tyre në Redmond të Washington-it, e cila sipas kompanisë është më tepër se një konsole për lojëra, është projektuar gjithashtu si sistem argëtimi “të jetë të gjithë në një” (all in one).

[youtube id=”TP_E6Bn6fWM” width=”600″ height=”350″]

Xbox One është e dizajnuar që të jetë si shpërndarës argëtimi në shtëpi tuaj (home entertainment hub, që posedon mundësin të shikoni TV-të drejtpërdrejt nëpërmes kësaj pajisje Xbox One nga rrjeti kabllor ose sateliti set-top box, ajo gjithashtu vjen me softuerin Skype të integruar. Microsoft ka prezantuar gjithashtu një Xbox Kinect të ri që vjen bashkë me Xbox One.

Në pajisjen e re Xbox One është procesori AMD 8-bërthamor që i bie 8 herë më i shpejt se sa Xbox 360, posedon 8GB RAM DDR3, hapësirën e brendshme të diskut 500GB, Blu-ray player që mbështet daljet 4k, lidhjen Gigabit Ethernet, plus portat USB 3.0, zërimi dhe video 1080p dhe 4K të dyja përkrahin 7.1 zërimin surround si dhe WiFi Direct për të komunikuar me kontrollues të ri dhe pajisje të tjera.  Konsola peshon rreth 3 Kg, njëjtë si ajo origjinale Xbox 360, por është pak më e mëdha në madhësi.

Microsoft ka thënë se shitjen e tij do të filloj gjatë këtij viti, për me shumë detaje pritet të shfaqen në muajin e ardhshëm në ngjarjen E3. |ameble|