Tag Archives

18 Articles
Xbox One me mundësinë e re për dhurimin e lojrave

Xbox One me mundësinë e re për dhurimin e lojrave

Microsoft është duke planifikuar që të shtoj opsionin e dhurimit të lojrave tek përdoruesit e Xbox One. Me këtë opsion ti mund të blesh lojëra si dhuratë për miqt tuaj.
Mike Ybarra, zëvendës President i Microsoft-it theksoi në twitter se kompania nuk është larg shtimit të atij opsioni.
Ky lloj i dhuratave ka qenë edhe më herët në gjigantin e lojrave Valve, kurse nuk është e mundur tani për tani në Xbox One ose Playstation 4. Dhurimi i lojrave ka qenë një opsion shumë i kërkuar nga fansat. Në një postim të bërë në faqen e Microsoft-it ka marrur 5 mijë vota.
Ende nuk ka detaje zyrtare kur do të vijë dhurimi i lojrave por nga konfirmimi i Ybala-s kuptohet se ky opsion nuk do të vonohet shumë.

Read More

Cortana në Xbox One: Këto janë komandat më të mira me zë

Cortana në Xbox One: Këto janë komandat më të mira me zë

Nëse ende nuk e keni përdorur Coratanan në Xbox One, Microsift do të dëshironte që ta provoni.

Si pjesë e Xbox One creators update, asistuesi virtual i  Microsoft ka pranuar një përditësim, dhe mbështet disa gjëra të reja siç janë reminders ( lajmërimet) dhe alarmi. Sidoqoftë disa komanda të zërit janë më të mira se të tjerat në Xbox One, dhe nëse e keni përdorur Cortanan në kompjuter duhet të dini se disa komanda ende nuk janë të gatshme për konzolën Xbox One.

Më poshtë është një listë e komandave më të mira të zërit për Cortana në Xbox One. Për të i aktivizuar ato duhet të keni një mikrofon ose një Kinect, dhe secilën komandë duhet ta filloni me “Hey Cortana”. Për listën e plotë të komandave, duke përfshirë edhe ato që ndoshta nuk ju duhen në Xbox One vizitojeni faqen e Microsoft.

Komandat më të mira për Cortana në Xbox One

”Play [loja]” – Fillon Lojën.

”Go home” – Kthehet në ekranin kryesor ”home screen”.

”Friends,” “Notifications,” “Messages,” “Achievements”– e hapë atë kategori.

”Invite [emri i shokut] to the party” – Nuk keni nevojë për emrin e saktë, Cortana do të e gjejë emrin që përshtatet më së miri.

”Leave the party”

”Send message to [emri]” – Cortana pastaj do të ju pyes se çfarë t’i thoni.

”Record that” – Do të ruaj 30 sekondat e fundit që luajtët në  lojë.

”Take a screenshot”

”Start a broadcast” – Fillon trasmetimin në Beam. (Nuk mund të hynni në trasmetim në Twitch me zë.)

”Remind me to [detyra]” – Cortana do të ju ofroj për të vendosur kohë dhe datën, dhe pastaj do të ju njoftoj për të në kohë edhe në paisjet tjera ku e përdorni Cortanan.

”What’s the weather this weekend?” ose “What’s the weather in [vendi] on [data]?” Cortana ju shfaq motin

”Pause” ose ”Play” – Përdoreni këtë për të kontrolluar muzikën në prapavijë.

”Videos of [termi i kërkimit]” – Shkurtesë e përdorshme për t’i shikuar videot nga Youtube në shfletuesin Edge.

”Use a code” – Për të paguar artikuj në Store.

Këto janë komandat më të mira ndërsa ka komanda që thuhet se punojnë në Cortana në Xbox One por në fakt nuk punojnë, në disa prej tyre Cortana ju thotë që t’i provoni pas përditësimeve të reja.

Windows 10 shfaqet me integrimin e Cortana-s dhe aplikacionin e ri Xbox

Windows 10 shfaqet me integrimin e Cortana-s dhe aplikacionin e ri Xbox

Një tjetër paraqitje e Windows 10 është shfaqur duke zbuluar kështu një numër karakteristikash të reja, ku gjithashtu thuhet se për këto karakteristika Microsoft po planifikon të njoftoj në janar.

Windows 10 Cortana dhe Xbox

 

Përveç integrimit të shumëpritur Cortana, gjithashtu do të jetë edhe një aplikacion i ri për Xbox. Ky version vjen me shifrën e zhvillimit 9901, dhe është vetëm si test nga përdoruesit e Windows 10, raporton The Verge. Rrjedhjet e fundit kanë konfirmuar tashmë se Cortana do të jenë e futur në Windows 10, por shfaqja e tanishme tregon se si pikërisht do të funksionoj ajo.

Asistenti digjital Cortana do të integrohet në funksionin ekzistues të kërkimit Windows Search dhe do të përgjigjet nga të dyja, më zë dhe me tekst. Cortana për Windows 10 është në thelb e njëjtë me versionin e Windows Phone-it.

Përveç Cortana-s, më emocionuese për lojtarët është aplikacioni i ri i Xbox-it, që duket se do të veproj si një portë lidhëse për Xbox-in. Përdoruesit do të jenë në gjendje të shohin të arriturat në lojëra, hyn në listën e miqve, të shohim aktivitete tjera, madje edhe të blejnë nga dyqani online Xbox. Më vonë është menduar që aplikacioni Xbox të ofroj edhe integrimin e SmartGlass.

Në ketë paraqitje të Windows 10 shihen ndryshime edhe në Control Panel, animacione të reja në TaskView switcher etj.

Këto ndryshime dhe tipare të reja si dhe lansimin e parë si para-pamje të Windows 10 Microsoft pritet t’i bëjë në një ngjarje në muajin janar. /ameble

Xbox tani me lider të ri, Phil Spencer

Xbox tani me lider të ri, Phil Spencer

Phil Spencer XboxPhil Spencer nga tani udhëheqës i Xbox-it. Ky është titulli i tij i ri.

Çfarë do të thotë “Udhëheqës i Xbox-it”, për punën e tij? Ai është përgjigjur kështu: 

“Nga tani unë do të jem në krye të Xbox-it, Xbox Live dhe ekipeve kreative përfshirë Xbox Music, Xbox Video dhe Microsoft Studios, ne jemi ata të cilët do të sjellim gjeneratën e ardhshme të lojërave.”

Spencer ka marrë përsipër ketë pozitë e cila ishte e thatë që nga largimi i Don Mattrick. Mattrick ka lenë pozitën e tij në Microsoft vitin e kaluar në mënyrë që të bëhet Udhëheqës ekzekutiv i Zynga-s. Kurse Spencer deri tani ka udhëhequr vetëm departamentin Microsoft Studios.

Spencer, në bazë të bagazhit të tij që ka është shumë më i përgatitur dhe në rrjedha së çfarë kërkohet nga dashamiret e lojtarëve të konsolës Xbox. Konsola Xbox ka rënë disi në gjumë që nga paraqitja apo prezantimi i parë që u bë vitit të kaluar në ngjarjen E3.

Xbox Wire është nënvizuar një status ku thotë “A New Day at Xbox” (një ditë e re në Xbox), dhe ky vendim pra mund të jetë ai i vetmi për të cilin ky shërbim mund të ec përpara.

Me një fjalë, Spencer ishte një zgjedhje e mirë për udhëheqës të Xbox-it? /ameble

Microsoft shet më shumë se një milionë Xbox One brenda 24 orëve

Microsoft shet më shumë se një milionë Xbox One brenda 24 orëve

Xbox one 1 milion shitjeMicrosoft ka lëshuar një deklaratë për shtyp me disa statistika interesante për shitjet e konsolës Xbox One për 24 orët e para. Në mes të kësaj deklaratë është cekur së janë shitur më shumë së një milionë njësi të konsolës.

Sony gjithashtu kishte njoftuar se 24 orë pas lansimit të PlayStation 4 kishte shitur një milionë njësi, duke e bërë konsolën më të suksesshme në histori me shitje brenda 24 orëve. Microsoft tani e ka ndjekur këtë me një deklaratë se ka shitur “më shumë se një milionë konsola në gjithë botën në më pak se 24 orë. “Nuk është përmendur ndonjë numër specifik dhe gjithashtu kompania nuk është thënë që po lufton ta mundë Sony-n, por kjo ka treguar qartë historinë e markës Xbox, kanë thënë ata.

“Ne ju përulem dhe jemi shumë mirënjohës për tifozët e konsolës Xbox nëpër botë”, ka thënë Yusuf Mehdi, nënkryetar për Marketing dhe Strategji në Xbox.” Duke parë mijëra tifozë qe presin rend për të blerë Xbox One dhe qejfin e tyre për të luajtur ishte me të vërtetë një moment i veçantë për të gjithë ekipin Xbox. Ne jemi duke punuar shumë për të prodhuar edhe më shumë konsola Xbox One për të përmbushur nevojat e secilit, para pushimeve të fund vitit, ka shtuar ai.” |ameble|

Riemërohet dyqani online Microsoft Xbox Live Marketplace

Riemërohet dyqani online Microsoft Xbox Live Marketplace

Xbox Games StoreSot Microsoft ka njoftuar se ka riemëruar dyqanin e tyre online për lojëra Xbox Live Marketplace në Xbox Games Store, kjo si parapërgatitje e lansimit të konsoles së tyre të re Xbox One për treg.

Riemrimi e ka kuptimin e asaj qe tani muzikat dhe videot janë të ndara në kategoritë e veta ssi Xbox Music Store dhe Xbox Video Store që i qartëson se ku mund të gjinden gjërat.

Microsoft Xbox One me çmim në SHBA është prej 499$, në Britani të Madhe 429£ kurse në në të gjithë Evropën me 499€, edhe pse data e saktë e shitjes së pajisjes ende nuk është dhënë nga Microsoft. Microsoft Xbox One posedon procesorë AMD Jaguar me 8-bërthama dhe do të shfaqet me procesorë të grafikës që është përshtatur për Direct X 11.

Do ti ketë 8GB RAM DDR3, përkrahë video të plotë HD në 1080p, plus 4k dhe gjithashtu sistemin surround 7.1 të plotë. |ameble|

Lista e lojërave Xbox One nga Microsoft

Lista e lojërave Xbox One nga Microsoft

Microsoft nuk ka njoftuar ende se kur do të jetë në dispozicion Xbox One, por ata sot kanë publikuar një listë të lojërave të cilat do të jenë në dispozicion për ketë platformë. Me siguri se edhe ju e keni pritur një listë të tillë. Disa nga lojërat apo 38% të tyre janë ekskluzive për Xbox One, kurse 44% të tjera do të kenë përmbajtje ekskluzive dhe kohë të veçantë që do të vijnë në dispozicion për platformën Xbox.

Xbox One lista e lojerave

Lista e tyre është kjo:

Titujt në bold janë platformë eksklusive e Xbox-it apo të para në Xbox,

 • Assassin’s Creed IV Black Flag (Ubisoft, Ubisoft)
 • Battlefield 4 (DICE, Electronic Arts)
 • Below (Capy Games, Microsoft Studios)
 • Call of Duty: Ghosts (Infinity Ward, Activision)
 • Crimson Dragon (Grounding/Land Ho!, Microsoft Studios)
 • D4 (Access Games, Microsoft Studios)
 • Dead Rising 3 (Capcom Vancouver, Microsoft Studios)
 • Destiny (Bungie, Activision)
 • Disney Fantasia: Music Evolved (Harmonix, Disney Interactive)
 • Dragon Age: Inquisition (BioWare, Electronic Arts)
 • Dying Light (Techland, Warner Bros. Interactive Entertainment)
 • EA SPORTS UFC (EA SPORTS, Electronic Arts)
 • FIFA 14 (EA SPORTS, Electronic Arts)
 • Final Fantasy XV (Square Enix, Square Enix)
 • Forza Motorsport 5 (Turn 10 Studios, Microsoft Studios)
 • Halo Xbox One (343 Industries, Microsoft Studios)
 • Just Dance 2014 (Ubisoft Paris, Ubisoft)
 • Killer Instinct (Double Helix, Microsoft Studios)
 • Kinect Sports Rivals (Rare, Microsoft Studios)
 • Kingdom Hearts III (Square Enix 1st Production Department, Square Enix)
 • LEGO Marvel Super Heroes (TT Games, Warner Bros. Interactive Entertainment)
 • LocoCycle (Twisted Pixel, Microsoft Studios)
 • Mad Max (Avalanche Studios, Warner Bros. Interactive Entertainment)
 • Madden NFL 25 (EA SPORTS, Electronic Arts)
 • Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (Kojima Productions, Konami)
 • Minecraft: Xbox One Edition (Mojang Studios, Microsoft Studios)
 • Mirror’s Edge 2 (DICE, Electronic Arts)
 • NBA 2K14 (Visual Concepts, 2K Sports)
 • NBA LIVE 14 (EA SPORTS, Electronic Arts)
 • Need for Speed: Rivals (Ghost Games, Electronic Arts)
 • Plants vs. Zombies: Garden Warfare (PopCap Games, Electronic Arts)
 • Powerstar Golf (Zoe Mode, Microsoft Studios)
 • Project Spark (Microsoft Studios)
 • Quantum Break (Remedy, Microsoft Studios)
 • Ryse: Son of Rome (Crytek, Microsoft Studios)
 • Skylanders: Swap Force (Vicarious Visions, Activision)
 • Star Wars Battlefront (DICE, Electronic Arts)
 • Sunset Overdrive (Insomniac Games, Microsoft Studios)
 • The Crew (Ivory Towers, Ubisoft)
 • The Elder Scrolls Online (ZeniMax Online Studios, Bethesda Softworks)
 • The Evil Within (Tango Gameworks, Bethesda Softworks)
 • The LEGO Movie Videogame (TT Games, Warner Bros. Interactive Entertainment)
 • The Witcher 3: Wild Hunt (CD Projekt RED, Warner Bros. Interactive Entertainment – North America)
 • Thief (Eidos Montreal, Square Enix)
 • Titanfall (Respawn Entertainment, Electronic Arts)*
 • Tom Clancy’s The Division (Massive Entertainment, Ubisoft)
 • Watch Dogs (Ubisoft Montreal, Ubisoft)
 • Wolfenstein: The New Order (MachineGames, Bethesda Softworks)
 • Zoo Tycoon (Frontier Developments Ltd., Microsoft Studios)
 • Zumba Fitness: World Party (Zoë Mode, Majesco) |ameble|
Microsoft shuan shërbimin Zune Marketplace

Microsoft shuan shërbimin Zune Marketplace

Zune MarketplaceNëse nuk keni dëgjuar, Zune është në rrugën e shuarjes. Microsoft ka vendosur për të kaluar të gjitha në Xbox dhe pritet të heq Zune Marketplace më datën 22 Gusht. Si rezultat i kësaj nga kjo datë ju nuk do të keni mundësi të merrni ose bleni TV emisione, filma ose muzikë nga Zune Marketplace.

Xbox Music Pass do të jetë ajo që do të zëvendësoj dhe ofroj streaming pa kufizime kurse abonentët do të mbesin siç janë me abonimet e tyre, të bëjnë streaming muzikë dhe të marrin dhjetë shkarkime falas në muaj.

Zune, sipas mendimit ton ishte një eksperiment i dështuar. Pra, Microsoft është duke bërë gjënë e duhur duke i futur të gjitha në Xbox. |ameble|

Shfaqet zyrtarisht Microsoft Xbox One

Shfaqet zyrtarisht Microsoft Xbox One

Pas shumë muajsh spekulime dhe thashetheme, Xbox One më në fund është prezantuar nga Microsoft, nga selia e tyre në Redmond të Washington-it, e cila sipas kompanisë është më tepër se një konsole për lojëra, është projektuar gjithashtu si sistem argëtimi “të jetë të gjithë në një” (all in one).

[youtube id=”TP_E6Bn6fWM” width=”600″ height=”350″]

Xbox One është e dizajnuar që të jetë si shpërndarës argëtimi në shtëpi tuaj (home entertainment hub, që posedon mundësin të shikoni TV-të drejtpërdrejt nëpërmes kësaj pajisje Xbox One nga rrjeti kabllor ose sateliti set-top box, ajo gjithashtu vjen me softuerin Skype të integruar. Microsoft ka prezantuar gjithashtu një Xbox Kinect të ri që vjen bashkë me Xbox One.

Në pajisjen e re Xbox One është procesori AMD 8-bërthamor që i bie 8 herë më i shpejt se sa Xbox 360, posedon 8GB RAM DDR3, hapësirën e brendshme të diskut 500GB, Blu-ray player që mbështet daljet 4k, lidhjen Gigabit Ethernet, plus portat USB 3.0, zërimi dhe video 1080p dhe 4K të dyja përkrahin 7.1 zërimin surround si dhe WiFi Direct për të komunikuar me kontrollues të ri dhe pajisje të tjera.  Konsola peshon rreth 3 Kg, njëjtë si ajo origjinale Xbox 360, por është pak më e mëdha në madhësi.

Microsoft ka thënë se shitjen e tij do të filloj gjatë këtij viti, për me shumë detaje pritet të shfaqen në muajin e ardhshëm në ngjarjen E3. |ameble|

E plotësuar: Xbox i ardhshëm do të prezantohet nesër

E plotësuar: Xbox i ardhshëm do të prezantohet nesër

E plotësuar (18:00): Microsoft për pak çaste do të filloj konferencën e paralajmruar për shtyp (më saktë në ora 19:00), ku pritet të prezantoj konzolën Xbox të re, qe ende nuk e dimë se si do të quhet, edhe pse ka pasur thashetheme se mund të quhet Xbox 720.

Nelson Major nga Microsoft ka zbuluar se ngjarja për Xbox do të prezantohet në dy organizime të ndara. Më shumë detaje pritet të shfaqen në Qershor në organizimin e E3-së, kështu që sot pritet të shohim vetëm një vështrim të parë nga ana harduerike dhe platforma e saj.

Drejtpërdrejt mund të shihet nga linku i ofruar më poshtë nga uebfaqja Xbox:

http://www.xbox.com/en-US/hub/reveal

[divider top=”0″]

Nesër, e Martë 21 Maj, Microsoft do të prezantoj Xbox-in e ri, pajisje kjo që pritet të konkurrojë me PlayStation 4 (ndoshta edhe më U Wii) për gjeneratën e ardhshme të konsolave.

Xbox ngjarja

Pra, çfarë do të jetë fokusi kryesor i prezantimit? Një grafikë më procesor të ri që shfaqjen e bën të duket e gjallë? Hapësira e brendshme e diskut një terabajt?  Video streaming, pastaj thirrjet me Skype, si dhe integrimi i pajisjeve të palës së tretë që priten të jenë pikat kryesore kyçe të kësaj pajisje. Këto janë vetëm disa që priten të prezantohen nesër, kurse lojërat më shumë gjasë nuk do të zbulohen por do të ruhen për prezantim në ngjarjen e ardhshme E3. Për të gjitha këto mbetet të kuptojmë zyrtarisht nesër, prandaj qëndroni me ne. |ameble|

Microsoft në plan të ridizajnoj logot për Bing, Skype, Yammer dhe Xbox

Microsoft në plan të ridizajnoj logot për Bing, Skype, Yammer dhe Xbox

Microsoft kanë zbuluar planet e saj për rinovimin e shërbimeve Bing, Skype, Yammer dhe Xbox gjatë një ngjarje ditore për dizajner “Design Day 2013” që është mbajtur në Norvegji.

Kompania ka zhvilluar një bisedë me temën “The re-imagining of Microsoft” e udhëhequr nga menagjeret e studiove të dizajnit për Windows Phone, Albert Shum dhe drejtori ekzekutiv i kreativiteteve nga Wolff Olins, Todd Simmons.

Dyshja ka prezantuar një video koncept të vjetër dy vjeçare duke treguar disa nga produktet e Windows-it të ridizajnuara, duke përfshirë edhe një logo të re për shërbimin Bing, që dukej e ngjashëm me një avioni shigjetë/letër.

[youtube id=”sMQIY43ccYA” width=”600″ height=”350″]

Pas kësaj, Microsoft ka zbuluar planet e saj për Skype, Tammer, dhe Xbox duke cekur këtu ridizajnimin e logove të tyre. Ata kanë thënë se kjo vjen pas ndryshimit vitin e kaluar të logove të Windows-it, Office-it, dhe logove tjera të Microsoft-it.

Prezantimi i tyre i plotë është publikuar në videon e me poshtme: |ameble|

[youtube id=”2eFvUwDNXOU” width=”600″ height=”350″]

Zyrtare: Xbox i ardhshëm vjen me 21 Maj

Zyrtare: Xbox i ardhshëm vjen me 21 Maj

A new generation xbox

Sipas thashethemeve të më hershme, që tani dalin të jenë të vërteta, Microsoft sot ka dërguar ftesë për një konferencë që pritet të mbahet në selinë e saj në Redmond të Washington-it. Me moton “A New Generation Revealed” kjo ngjarje e caktuar më 21 Maj pritet të shfaq fillimin e gjeneratës së ardhshme Xbox që mund të quhet Xbox 720.

Ngjarja do të transmetohet drejtpërdrejt, kështu që mund ta përcillni edhe nëpërmjet portalit tonë.

E gjithë kjo është vendosur të mbahet muajin e ardhshëm më datë 21 Maj, duke filluar nga ora 10 a.m. PDT (19:00 sipas orës tonë). |ameble|