Tag Archives

12 Articles
Xiaomi lanson MI VR Play 2

Xiaomi lanson MI VR Play 2

Sot Xiaomi ka zbuluar pajisjen e tyre të re VR. Thirret MI VR Play 2 dhe është pasardhësi i Mi VR Play, që është lansuar një vit më parë.

Gjenerata e dytë ka një çmim shumë të volitshëm, njejtë sikurse modeli paraprak. Në Kinë, mund ta bleni Mi VR Play 2 për vetem 14 dollarë.

Pajisja do të jetë e gatshme për treg më 19 prill. Në krahasim me modelin paraprak, modeli i ri është i ndërtuar nga një material tekstili, që e bën vendosjen në fytyrë më të rehatshme.

Produkti i ri VR nga Xiaomi është poashtu shumë më i lehtë dhe vjen me disa vrima ‘të padukshme’, për qarkullim më të mirë të ajrit rreth fytyrës suaj, gjatë përdorimit.

Xiaomi ka deklaruar se e ka përshtatur edhe më mirë këtë model për futjen e telefonit.

Xiaomi konfirmon një ngjarje me 27 Korrik – prezantohet Mi Note 2!

Xiaomi konfirmon një ngjarje me 27 Korrik – prezantohet Mi Note 2!

Xiaomi ka konfirmuar zyrtarisht planet e saj për një ngjarje të madhe që mbahet më 27 Korrik, pas thashethemeve se një produkt i ri do të vijë në fillim të këtij muaji. Kompania nuk ka zbuluar asnjë detaj, por tashmë ne kemi disa informacione për atë se çfarë pritet nga ky organizim.

Xiomi ngjarja 727

Në të vërtetë është spekuluar se janë dy smartphone shumë mbresëlënës që pritet të prezantohen nga Xiaomi. I pari është Mi Note 2, që mund të jetë smartphone-i më i fuqishëm i kompanisë deri me tani. Është thënë se do të vijë me ekran 5.5-inç 1080p, procesorin Snapdragon 821, baterinë 3700mAh, kamerën e pasme 12-megapikselë me aperturë f/2.0, skanerin për gjurmë gishtash, hapësirën e brendshme 64/128GB si dhe 4/6GB RAM.

Xiaomi ka menduar edhe diçka më të lirë dhe si duket do të nxjerr në treg për buxhet të mesëm smarphone-in nga seria Redmi. Redmi 4 mund të vijë me një dizajn të lëmuar metalik, kamerën e pasme të dyfishtë, skanerin për gjurmë gishtash si dhe karakteristikat e brendshme mesatare që do të dal me çmim ndër 200$.

Kompania gjithashtu mund të na befasojë me diçka krejtësisht tjetër. Sidoqoftë gjithçka do të dihet nga data 27. /ameble

Lansohet Xiaomi Mi Max, posedon ekranin 6.44-inç

Lansohet Xiaomi Mi Max, posedon ekranin 6.44-inç

iPhone 6S Plus me ekran 5.5-inç po kritikohet nga shumë përdorues se është tepër i madh për përdorim me një dorë. Duhet të pranojmë se kur ekranet e këtyre pajisjeve janë të mëdhenj, ata janë të përshtatshëm për të shikuar video, shfletuar në internet, apo edhe luajtur, por herë pas herë duken të vështirë të përdoren më një dorë.

Tani nëse themi që një smartphone 5.5-inç është i papërshtatshëm për përdorim më një dorë, kompania Xiaomi se fundmi ka lansuar në Kinë Xiaomi Mi Max, një smartphone Android që posedon një ekran masiv të madh 6.44-inç.

Xiaomi Mi Max 1

Përveç ekranit masiv Full HD, ky smartphone përbrenda pajisjes posedon procesorin Snapdragon 650, i cili kur kombinohet me rezolucionin duket të jetë i rangut të mesëm.

Megjithatë, do të vijë në tri versione: një me 3GB RAM dhe 32GB memorie të brendshme,  64GB dhe do të shkojë deri në 4GB RAM me 128GB. Në anën e pasme posedon edhe sensorin për gjurmë gishtash së bashku me kamerën 16MP, gjithashtu përkrah kartelën microSD. Bateria e këtij modeli është 4850 mAh.

Për fat të keq nuk dihet nëse ky smartphone do të shitet edhe jashtë Kinës. /ameble

Është lansuar zyrtarisht Xiaomi Mi 5, vjen më çmim të lirë

Është lansuar zyrtarisht Xiaomi Mi 5, vjen më çmim të lirë

Pas shumë para-reklamave që disa muaj që i ka bërë Xiaomi për smartphone-in e tyre të ardhshëm Mi 5, sot në ngjarjen MWC 2016 kompania zyrtarisht ka lansuar ketë model. Smartphone-i në vete posedon anën harduerike mjaft mbresëlënëse dhe të mos harrojmë se tipar i shitjes së këtij modeli do të jetë çmimi.

Xiaomi Mi 5

Xiaomi Mi 5 vjen me ekran 5.15-inç, kurse përbrenda posedon procesorin Qualcomm Snapdragon 820. Gjithashtu vjen me 4GB RAM, hapësirën për të dhëna deri në 128GB së bashku me baterinë 3000mAh.

Mi 5 posedon po ashtu sensorin fingerprint dhe kamerën kryesore 16MP me stabilizim optik të imazhit. Nga ana softuerike do të vij me platformën Android 6.0 Marshmallow dhe ndërfaqen e vetë MIUI 7.

Përveç modelit me 128GB siç përmendem më lartë do të jetë edhe versioni 32GB që vjen me çmim nga 262$, kurse ai 128GB do të jetë për 354$ dhe pritet të dalë në shitje nga 1 Marsi. Xiaomi Mi 5 tani për tani do të jetë në dispozicion për shitje vetëm në vendet si Kina, e ndjekur nga India, dhe vende të tjera që më pas Xiaomi zakonisht shet telefonat e tyre në. /ameble

Mi Store hapet për Amerikë dhe Evropë me pajisje të limituara

Mi Store hapet për Amerikë dhe Evropë me pajisje të limituara

Xiaomi storeNë fillim të këtij viti, kompania Xiaomi kishte njoftuar për planet e saj në lidhje me shitjen e disa produkteve të saja në Amerikë dhe Evropë. Pajisjet e saj tani përveç në Amerikë do të shiten edhe në Britani të Madhe, Francë dhe Gjermani. 

Duke filluar nga nesër më 19 maj, Xiaomi do të fillojë shitjen e pajisjeve në dyqanin e ri online. Kjo përfshinë kufjet Mi të kompanisë (79.99$), Mi Band fitness tracker (14.99$) dhe dy pako të baterive me 10400mAh ose 5000mAh në çmim për 13.99$ dhe 9.99$.

Ajo që eshte me kryesorja smartphone-at nuk do të shiten në këto vende, por në qoftë se Mi Store do të ketë sukses si në Amerikë ashtu edhe në Evropë, atëherë mund të bind kompaninë kineze që të fillojë shitjen e pajisjeve smartphone të saj edhe këtu. /ameble

Xiaomi lanson disa produkte të reja

Xiaomi lanson disa produkte të reja

Kompania Xiaomi ka festuar ditëlindjen e saj të pestë këtë javë, duke lansuar jo vetëm një por disa produkte të reja.

Smartphone i ri i quajtur Redmi 2a, posedon ekranin 4.7-inch 720p, baterinë 2.200mAh, procesorin 4-bërthamor Cortex A7, kamera e pasme 8-megapikselë, ajo frontale 2-megapikselë, 1GB RAM si dhe 8GB hapësirë të brendshme për ruajtjen e të dhënave. Ky smartphone kushton afërsisht 96$. Kompania gjithashtu ka njoftuar për një version tjetër me ngjyrë rozë të Mi Note, i cili kushton ​​400$ dhe i cili shitet me baterinë power brick.

Xiaomi ka lansuar edhe një TV 55-inç Mi TV, ku vjen me rezolucion 4K, me çmim rreth 806$ dhe posedon Bluetooth subwoofer dhe soundbar speaker. Ky model është i hollë ngjashëm si modeli i tyre i mëparshëm 49-inç më vetëm 15.2mm. /ameble

Lenovo dhe Xiaomi në procesë smartphone-t me Windows Phone

Lenovo dhe Xiaomi në procesë smartphone-t me Windows Phone

Windows 10 PhoneMicrosoft ka njoftuar për dy partnerë të ri të Windows Phone-it, Lenovo dhe Xiaomi janë dy kompanitë që gjatë këtij viti pritet të lansojnë smartphone me Windows Phone.

Lenovo e Windows Phone do të jenë në dispozicion në mes të vitit me operatorin China Mobile, këta mund të jenë me Windows Phone 8.1 si dhe Windows-10. Edhe Xiaomi gjithashtu do të lansoj smartphone të tillë me vonë gjatë këtij viti, mirëpo do të jenë vetëm me Windows 10.

Përmes një programi të ri me Xiaomi-t, një nga shpërndarësit më të mëdhenj të smartphone-ve në botë, një grup i zgjedhur i përdoruesve të Xiaomi Mi 4 do të ftohen për të ndihmuar testimin e smartphoneve me Windows 10 dhe do të kontribuojnë në lansimin e ardhshëm të këtij modeli. Këta përdorues të zgjedhur do të kenë mundësinë të shkarkojnë Windows 10 Technical Preview, ta instalojnë atë dhe duhet të japin përvojën e tyre tek Microsoft. Pra mbetet të shihet se çfarë modele të smartphone-ve me Windows Phone do të sjellin kompanitë Lenovo dhe Xiaomi? /ameble

Zyrtare: Prezantohet Xiaomi Mi Note

Zyrtare: Prezantohet Xiaomi Mi Note

Xiaomi ka prezantuar smartphone-in e ri Xiaomi Mi Note, një pajisje me specifika harduerike mbresëlënëse.

Xiaomi Mi Note vjen me ekranin e plotë HD 5 inç me rezolucion prej 1920 x 1080 pikselëve i mbuluar me Gorilla Glass 3 dhe ka të integruar procesorin 4-bërthamor nga Qualcomm Snapdragon 801 2.5GHz, 3GB RAM memorie, dhe 16GB ose 64GB hapësirë të brendshme.

Karakteristikat e tjera të pajisjes përfshijnë: kamera frontale 4 megapikselë, kamera kryesore 13 megapikselë, bateria 3,000 mAh, dhe përkrahja e teknologjive 4G LTE, WiFi dhe Bluetooth.

Modeli Xiaomi Mi Note 16GB do të ketë çmimin rreth 370$, ndërsa modeli 64GB rreth 450$. Pajisa do të dalin në shitje më 27 janar. /ameble

Xiaomi renditet prodhuesi i tretë më i madh në botë për smartphone

Xiaomi renditet prodhuesi i tretë më i madh në botë për smartphone

XiaomiSipas një raporti të ri nga Strategy Analytics, Xiaomi tani është prodhuesi i tretë më i madh në botë i smartphone-ve pas Samsung-ut dhe Apple-it.

Samsung ka shitur një total prej 79.2 milionë smartphone në tremujorin e tretë të 2014-ës, që i bie e pak nga 88.4 milionë që ishin në tremujorin e njëjtë të vitit të kaluar. Apple ka shitur një total prej 39.3 milionë smartphone, e që është më shumë nga 33.8 milionë pajisje për tremujorin e njëjtë të vitit të kaluar. Kurse Xiaomi ka bërë një rritje të konsiderueshme në shitjet e pajisjeve të tyre qysh nga çereku i 3-të i vitit 2013, vitin e kaluar në këtë tremujor kompania ka shitur 5.2 milion pajisje, kurse tani në 2014-ën ka shitur 18 milionë.

LG dhe Huawei kanë rritur gjithashtu shitjet krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, LG ka shitur 16.8 milionë pajisje kurse Huawei 16.5 milionë pajisje për tremujorin e tretë.

Shitjet e përgjithshme të smartphone-ve për tremujorin e 3-të janë rritur për 27%, në total prej 320.4 milionë smartphone për tremujorin e tretë të 2014-ës, për më shumë detaje sa i përket këtyre të dhënave mund të gjeni në ketë link. /ameble

Xiaomi shet 50,000 njësi MiPad për më pak se katër minuta

Xiaomi shet 50,000 njësi MiPad për më pak se katër minuta

Kjo kompani ka hyrë në treg që katër vjet, megjithatë është shfaqur si një nga prodhuesit më të fortë të smartphone-ve në Kinë. Në vëllimin e shitjeve të saj kjo i ka lënë pas disa rivalë të mëdhenj.

Xiaomi si duket suksesin e saj do ta vazhdoj me tabletë e saj të ri MiPad, për të cilin disa thonë se është pozicionuar si një rival i mundshëm për iPad mini me ekran retinë nga Apple. Kompania tani ka pohuar se brenda katër minutave pasi që tableti doli në shitje, janë shitur 50.000 njësi të tyre. Ketë numër shitjesh lirishtë mund të thuhet se e ka bërë vetëm në Kinë.

 

Ngjashëm siç e ka bërë edhe me smartphone-t e saj Xiaomi ketë pajisje e ka paketuara me harduer të fuqishëm duke e mbajtur gjithashtu çmim konkurrues. Kjo e bën tabletin MiPad si një zgjedhje të mirë për të gjithë tabletet tjerë të ri në treg.

MiPad posedon ekranin IPS 7.9-inç me rezolucion 2048 × 1536 pikselë. Në brendësi posedon procesorin NVIDIA Tegra K1 me 2GB RAM dhe hapësirën për të dhëna më së paku 16GB e cila posedon edhe portën për kartelat microSD. Me kamerën e pasme 8 megapikselë, atë frontalen 5 si dhe një baterinë 6700 mAh, MiPad vjen në dispozicion në pesë ngjyra të ndryshme dhe shitet për rreth 240$ në Kinë. /ameble

Xiaomi me smartphone të ri dhe çmime marramendëse

Xiaomi me smartphone të ri dhe çmime marramendëse

Xiaomi_Red_Rice_3-AmebleVitin e kaluar, prodhuesi kinez Xiaomi tërhoqi vëmendjen e shume njerëzve nëpër botë duke lansuar ne treg telefona të mençur me procesorë katër-bërthamorë me çmime marramendëse duke filluar nga 130$.

Shumë shpejt kërkesa për telefonat e Xiaomit u rrit për shkak të nevojës që njerëzit kishin duke marre parasysh çmimin e këtij të fundit.

Mbi 100,000 njësi të këtij smartphone-i u shiten vetëm gjatë vitit të kaluar, 8000 njësi të kësaj pajisje u shiten online për vetëm 5 minuta në Singapore të Enjten e kaluar.

Së fundmi Xiaomi ka lansuar produktet e reja të linjës Redmi apo Red Rice dhe ka pranuar certifikimin TENAA (TENAA është verzioni i FCC-së kineze) për pajisjen mobile me përformancë të shkëlqyer dhe çmimin më të volitshëm.

Butonat e kuq të Android-it në pjesën e përparme të pajisjes identifikojnë pajisjen që është prodhim i linjës Redmi të Xiaomi-t.

Specifikat harduerike të këtij smartphone-i janë: ekrani 5.5 inç me rezolucion 720 x 1280, do të ketë dy versione të modelit të ri të Xiaom-it, njëri që ka procesorin tetë-bërthamorë 1.4GHz I krijuar nga MediaTek, dhe tjetri tetë-bërthamorë i fuqisë 1.7GHz.

Kjo pajisje ka kamerë të pasme prej 13 megapikselë dhe kamerë të përparme prej 5 megapikselë.

Cmimi i këtyre dy smartphone-ve pritet të jetë i ngjashëm me atë të versionit katër-bërthamorë që shitej prej 130 $. /ameble

Zv.Presidenti i Android Hugo Barra kalon në Xiaomi

Zv.Presidenti i Android Hugo Barra kalon në Xiaomi

Duket sikur publikimi i tabletit Nexus 7 ka qenë hera e fundit kur zëvendës presidenti i divizionit te Android ne Google, Hugo Barra është shfaqur para publikut si përfaqësues i kësaj të fundit.

Sipas një raporti të AllThingsD, Hugo Barra nuk do të jetë më pjesë e Google ngase ai pritet që të kaloj në një pozitë të lartë në kompaninë kineze Xiaomi.

Është me rëndësi të cekim faktin se kjo nuk është hera e parë që Barra po bënë një ndryshim të tillë në karrierën e tij prej menaxheri. Para se të fillonte të punonte për Google, ai ka qenë në pozitë të ngjashme në kompaninë Nuance e cila është marrë me zhvillimin e aplikacionit “Apple Siri”.

Kompania Xiaomi në të cilën përflitet se është kyçur Hugo Barra, është njëra ndër korporatat me rritjen më të madhe në Kinë. Prej kohës kur Xiaomi ka filluar me prodhimin e produkteve te saj teknologjike (smartphone, tabletë, etj), kjo e fundit ka filluar të quhet “Apple of China”, ngase produktet e kësaj kompanie janë tejet stabile.

Sipas disa analisteve, largimi I Barra’s nga Google, do të krijojë një vrimë brenda Google, sepse është fjala për njeriun e dytë në kompani.  |ameble|