Tag Archives

2 Articles
Lansohet smartphone-i me dy ekrane “YotaPhone”

Lansohet smartphone-i me dy ekrane “YotaPhone”

Pothuajse një vit më parë ishte publikuar modeli i smartphone-it YotaPhone, një pajisje që ofron dy ekrane, ekranin përpara normal kurse në anën e pasme një ekran e-ink . Tani kjo pajisje është lansuar dhe ka filluar të paraqitet në tregjet e disa vendeve të botës. YotaPhone, është i pajisur me platformën Android 4.2.2 dhe ka bërë sot debutimin e tij në Gjermani, Francë, Rusi, Spanjë dhe Austri.

[youtube id=”rqn4eyqVNEY” width=”600″ height=”350″]

Pajisja është dukur mjaft revolucionare gjatë prezantimit në Janarin e kaluar, duke konsideruar gjithashtu edhe karakteristikat e paraqitura në atë kohë. Ky smartphone përmban procesorë 2-bërthmor 1.7 Ghz, ekranin 4.3 inç me rezolucion 720p, 2GB RAM dhe kamerën 13 megapikselë. Edhe pse industria ka përparuar në treg me 1080p dhe procesorë 4-bërthamor, YotaPhone nuk ka ndryshuar ketë, prapë se prapë ekrani e-ink në anën e pasme është mjaft joshës, që është gjithmonë aktiv, mund të jap njoftime dhe ju mundëson gjithashtu të lexoni gjëra ndërkohë.

YotaPhone posedon çmimin499 €, sipas BBC, dhe kjo kompani ka plane që të dërgoj ketë smartphone edhe në 20 vende tjera, deri në muajin Mars. |ameble|

YotaPhone me dy ekrane, së shpejti në treg

YotaPhone me dy ekrane, së shpejti në treg

Nga tani keni mundësi të keni një smartphone me dy ekrane dhe këtë opsion e ofron YotaPhone . YotaPhone është brend i kompanisë Ruse YOTA për të cilin thuhet se në fund të muajit Nëntor pritet të lansohet në treg, ndërsa në tregun global pritet të jetë në dispozicion para Krishtlindjeve.

Për të kuptuar se për çfarë pajisje bëhet fjalë, shikojeni videon.

[youtube id=”CH6QmBDuXmA” width=”600″ height=”350″]

Sa i përket specifikave, YotaPhone nuk dallon shumë nga smartphone-t standard aktual. Pra, vjen me  ekranin 4.3 inç LCD me rezolucion 720 x 1280 pikëselë me mbështetje të ndërfaqeje të ekranit të pasem, procesorin 2-bërthamor 1.7 GHz, 2 GB RAM, 32 GB hapësirë të brendshme, WiFi, Bluetooth 4.0, GPS, 13 megapikëselë kamerën kryesore dhe 1 megapikëselë kamerën frontale si dhe një bateri 1800 mAh .

YotaPhone ka të integruar platformën Android Jelly Bean versionin 4.2.2. Aktualisht  nuk ka informata rreth çmimit të tij, në rast se publikohet ne do të ju mbajmë të informuar.|ameble|