Tag Archives

5 Articles
Publikohen Smartphone Sony Xperia SP dhe Xperia L

Publikohen Smartphone Sony Xperia SP dhe Xperia L

Siç kemi raportuar edhe më parë, kompania Sony kishte paralajmëruar se së shpejti do të nxjerr në treg së paku dy modele të smartphone-ve, ky lajm u bë sot realitet. Sony Mobile ka publikuar dy smartphone të “kalibrit te mesëm” siç i konsideron kjo kompani. Është fjala për: Xperia SP dhe Xperia L.

Në këtë artikull ne kemi përfshirë specifikat harduerike të këtyre dy pajisjeve:

Sony Xperia SP specifikat:

 • Madhësia 4.6- inç (1280×720 pikselë) HD Reality Display me Mobile BRAVIA 2 me 319 ppi
 • Sistemi Operativ: Android 4.1 (Jelly Bean)
 • Procesori: 1.7 GHz dy-berthamorë Qualcomm Snapdragon S4 MSM8960Pro procesor
 • Kamera: 8 MP me LED Flash, Exmor RS senzor për HDR imazhe, 1080p video inçizim dhe kamera frontale e llojit VGA
 • Pesha dhe trashësia: 9.98 mm i trashë dhe me peshë 155g
 • RAM: 1GB RAM, 8GB memoria interne, mundësi për zgjerim përmes microSD deri në 32GB
 • Qasja në Internet: 4G LTE / 3G HSPA+, WiFi 820.11 a/b/g/n, DNLA, Bluetooth 4.0, GPS/ GLONASS, MHL, NFC
 • Bateria: 2370 mAh bateri
[youtube id=”pgA4YCAIGBI” width=”600″ height=”350″]

Dhe Sony Xperia L specifikat:

 • Madhësia: 4.3- inç (854 x 480 pikselë) Rezistues ndaj gërvishtjeve i llojit kapacitiv “touch”
 • Sistemi Operativ: Android 4.1 (Jelly Bean)
 • Procesori: 1 GHz dy-berthamorë Qualcomm Snapdragon S4 MSM8230 procesor
 • Kamera 8MP me LED Flash, Exmor RS senzor, 720p video inçizim dhe kamera frontale e llojit VGA
 • Pesha dhe trashësia: 9.7 mm i trashë dhe me peshë 137g
 • RAM: 1GB RAM, 8GB memoria interne, mundësi për zgjerim përmes microSD deri në 32GB
 • Qasja në Internet: 3G HSPA+, WiFi 820.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0, aGPS/ GLONASS, NFC
 • Bateria: 1750 mAh
[youtube id=”eDJOBQveZ8M” width=”600″ height=”350″]

Sony Xperia SP dhe L vijnë në ngjyrë të bardhë, kuqe dhe të zezë dhe do të jenë në dispozicion për shitje që nga çereku i dytë i këtij viti në tregun global. Për momentin nuk kemi të dhëna për çmimet e këtyre pajisjeve.  |ameble| [divider top=”0″]

Smartphone HTC J Butterfly

Smartphone HTC J Butterfly

Kompania e njohur Taivaneze HTC siç duket nuk ka të ndalur. Pas publikimit të serisë së smartphone-ve HTC Windows Phone 8X ,8S dhe One X +, tani kemi të shfaqur një mrekulli në vete. Është fjala pikërisht për smartphone-in HTC J Butterly i cili u shfaq dje në ueb faqen zyrtare të HTC versioni Japonez, dhe është vërtet mbresëlënëse ngase ky i fundit është i madhesise 5-inç me rezolucion 1080p.

HTC J Butterfly ka ekran LCD 3 i cili punon ne 440ppi qe është një rezolucion i mrekullueshëm, por nuk është vetëm rezolucioni që e bënë këtë smartphone kaq të mirë, por edhe fakti qe është i hollë vetëm 9.1mm.

Butterfly ka vërtet gjithçka që ju duhet duke marrë parasysh edhe procesorin e tij katër-bërthamor 1.5GHz, Ram Memorie prej 2GB dhe kamerë 8-megapiksel, ky i fundit tashmë ka të instaluar sistemin operativ Android 4.1 Jelly Bean.

HTC J Butterfly do të filloj të shitet nga fundi i muajit dhjetor duke filluar në Japoni dhe çmimi i tij akoma nuk dihet.

Specifikat Harduerike të HTC J Butterfly:

 • Procesor: Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064, Quad core, 1500 MHz,
 • RAM: 2024 MB
 • Kamerë: 8 Megapiksele, (1080p HD)
 • Ekrani: 5 inç, Super LCD 3, Scratch-resistant glass.
 • Sistemi Operativ: Android 4.1 Jelly Bean
 • Hapësira interne: 16GB

[youtube id=”OMSstF44my4″ width=”600″ height=”350″]

|htc||ameble|  [divider top=”0″]

Publikohet Samsung Galaxy S3 Mini

Publikohet Samsung Galaxy S3 Mini

Edhe zyrtarisht pak orë më parë Samsung publikoi smartphone-in e shumë pritur Galaxy S 3 Mini.

Specifikat Harduerike:

 • Procesor: 1GHz Dual-Core (Dy-bërthamorë)
 • RAM: 1024 MB
 • Kamerë: 5 Megapikselë, LED e pasme, 0.3 Megapikselë e perparme
 • Ekrani: 4 Inç 800 x 480 WVGA Super AMOLED
 • Sistemi Operativ: Android 4.1 Jelly Bean
 • Hapësira  interne: 16 GB

Çmimi akoma nuk është bere publik.

Ja edhe disa foto zyrtare të Samsung Galaxy S3 Mini:

 

|ameble| [divider top=”0″]

Konfirmohet publikimi i Samsung Galaxy SIII Mini

Konfirmohet publikimi i Samsung Galaxy SIII Mini

Para pak ditësh kemi publikuar lajmin për konferencën e thirrur nga divizioni i Samsung në Gjermani. Ndër të tjera në këtë artikull kemi përmendur faktin se në ftesën që është shpërndarë nga Samsung thuhet “diçka e vogël, do të jetë shumë e madhe” dhe “bëhuni gati për një sensacion”. Në mes të kësaj ftese është shkruar shkronja “S” e cila simbolizon familjen e pajisjeve Galaxy të prodhuesit korean Samsung dhe ajo çfarë ne kemi konkluduar se do të  publikohej ishte pikërisht Smartphone-i Samsung Galaxy S3 Mini.  Sot ky lajm u konfirmuar të jetë i vërtet nga vet drejtori ekzekutiv i Samsung JK Shin.  “Ne do të lansojmë një Galaxy S3 të madhësisë 4inç me 11 Tetor në Gjermani” tha Shin. Specifikat harduerike të tij priten të jenë përafërsisht të ngjashme me ato të S3. Detaje tjera nuk janë publikuar, por ne ju ftojmë që nesër me datën 11 të përcillni këtë ngjarje në Ameble.

|ameble| [divider top=”0″]

Windows 8 në shitje nga 26 Tetori

Windows 8 në shitje nga 26 Tetori

Kemi raportuar më parë se Windows 8 do të jete në dispozicion për blerje diku nga fundi i muajit Tetor, por para pak orëve Steven Sinofsky President i Sektorit të “Windows” pranë Microsoft na paralajmëroi zyrtarisht se Sistemi Operativ Windows 8 do të jetë i gatshëm për konsumatoret pikërisht nga data 26 Tetor 2012. Në këtë ngjarje u publikuan edhe disa të dhëna rreth çmimeve të këtij produkti të shumëpritur.

Këto janë çmimet e vetme zyrtare të publikuara deri më tani:

 •  Nëse bëjmë “upgrade” sistemin operativ nga ndonjë version me i vjetër si (XP, Vista, apo Win7) i licencuar në Windows 8 çmimi do të jetë 40$ apo rreth 33€.
 • Nëse bëjmë “upgrade” ndonjë pajisje kompjuterike të re e cila është blerë pas 2 Qershorit 2012 dhe e cila përmban sistemin operativ Windows 7 të licencuar atëherë çmimi do të kushtoj vetëm 15$ apo 12€.

Microsoft akoma nuk ka publikuar çmime për pajisjet kompjuterike të cilat i ndërtojmë vet apo ato të cilat kanë sistem operativ i cili nuk është i platformës Windows për te kaluar në këtë të fundit, por shpresojmë se edhe ky detaj i vogël por i  rëndësishëm do të publikohet shumë shpejt.

Për ju që tashmë jeni të interesuar për ta parë dhe testuar sistemin operativ Windows8 dhe nuk e keni bërë një gjë të tillë deri më tani, atëherë klikoni në këtë link Microsoft Download për ta shkarkuar versionin Preview(Beta) për konsumatoret. |windowsteamblog| [divider top=”0″]