SHPËRNDAJE

Ishte ngjarja CES 2013 kur kompania Sony kishte prezantuar modelin e ri të serisë së tyre Xperia Z. Smartphone-i Sony Xperia Z me specifika harduerike të larta, me një dizajn të thjeshtë dhe elegant ka arritur që të hyj në rangun pothuajse të  njëjtë me top smartphone-t e kompanive të tjera, si Samsung, Apple, HTC, etj. të cilat pretendojnë së janë pa-konkurrent në treg.

Për modelin Xperia Z, kemi bërë një videon praktike si dhe në modulin krahasime kemi paraqitur të gjitha karakteristikat harduerike dhe softuerike të tij. Ky smartphone përveç specifikave të larta është edhe rezistent ndaj ujit.

Pas këtij modeli, Sony ka lansuar edhe dy modele tjera si Sony Xperia Z Ultra dhe ai i fundit Sony Xperia Z1.

[youtube id=”k9AoP3Jtf9Q” width=”600″ height=”350″]

Data e prezantimitJanar 2013
DIZAJNI
Sistemi OperativAndroid (4.2.2) Jelly Bean
Dimensionet139 x 71 x 7.9 mm
Pesha146 g
NgjyraBardhë, zezë, vjollce
EKRANI
Madhësia (inç)5.0
Rezolucioni (pikselë)1080 x 1920
Densiteti (ppi)443
TeknologjiaTFT
Touchscreen (me prekje)Po, kapacitiv, multi-touch
HARDUER
Lloji i procesoritQualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064
Procesori4-bërthamor 1.5 GHz Krait 300
RAM (GB)2 GB
Hapësira e brendshme16 GB
Mundësia për SD-kartëPo (deri 64 GB)
KAMERA
Kamera frontale2.2 megapikëselë
Kamera e pasme13.1 megapikëselë
FlashLED
Video incizimi1920×1080 (1080p HD)
LIDHJET
SIMMicro-SIM
Teknologjia e komunikimitLTE Cat3 Downlink 100 Mbit/s, LTE Cat3/4 Uplink 50 Mbit/s, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS, EDGE, GPRS
Bluetooth4.0
Wi-Fi802.11 a, b, g, n, n 5GHz
USBUSB 2.0
HDMIPo, nëpërmes microUSB
RadioPo
Konektori i kufjeve3.5mm
Konektori i mbushësitmicroUSB
Pozicionimi/NavigacionGPS, A-GPS, Glonass / Po
BATERIA
Kapaciteti2330 mAh
Lloji i baterisëLi-Ion
ÇmontueseJo

SHPËRNDAJE