SHPËRNDAJE

Duke u nisur nga fakti se iPhone ka shumë fansa dhe shumë përdorues në Kosovë, ku një pjesë e madhe e tyre ndoshta nuk kanë informata të mjaftueshme për “inovacionet” në këtë pajisje. Po supozojmë se tani më ju keni një iPhone 4S (produkti i para fundit nga Apple), dhe dëshironi të bleni një iPhone 5 (produkti i fundit nga Apple).

Disa prej juve thjesht mund të pyesin veten a me ble iPhone 5, dhe nëse e blej, çfarë dallon iPhone 5 nga iPhone 4S që tani më e keni në dispozicion? Për këtë arsye kemi vendosur që ta bëjmë një krahasim në mes të iPhone 4S dhe iPhone 5, që të keni më qartë se çfarë mund të përfitoni nga kjo pajisje e fundit nga Apple? Krahaso këto dy modele sipas tabelës të paraqitur më poshtë. |ameble|

iPhone 4S

iPhone 5

Sistemi Operativ iOS 5, upgradable to iOS 6.0 iOS 6
Dimenzionet 115.2 x 58.6 x 9.3 mm 123.8 x 58.6 x 7.6mm
Pesha 140 g 112 g
Madhësia e ekranit 3.5” 4”
Rezolucioni 640 x 960 pixela 640 x 1136 pixela
Teknologjia e ekranit LED-backlit IPS TFT IPS LCD
Madhësia e baterisë Li-Po 1432 mAh Nuk dihet momentalisht
Koha në Stand-by 200 orë 225 orë
Koha gjatë përdorimit në 3G 8 orë 8 orë
Lloji i Procesorit Apple A5 Apple A6
Specifikat e Procesorit Dual-core 1 GHz Cortex-A9 Dual core, ARM Cortex-A15
Kartela Grafike PowerVR SGX543MP2 Ekziston por nuk ka informata
RAM 512 MB 1 GB
Memoria interne 16/32/64 GB storage, 16/32/64 GB
Mundësia për SD-Kartë Jo Jo
Kamera e pasme 8 Megapixel 8 Megapixel
Apertura e kamerës F2.4 F2.4
Flash LED LED
Video inçizimi Deri në 1080p (30fps) Deri në 1080p (30fps)
Kamera e përparme VGA, 0.3 Megapixel 1.2 Megapixel
Shfletuesi i internetit suporton HTML (Safari) HTML, HTML5
Teknologjia e komunikimit HSDPA 14.4 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS, EDGE,   EV-DO Rev.A LTE Cat3 Downlink 100 Mbit/s, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, UMTS, EDGE, GPRS,   EV-DO Rev.A, EV-DO Rev.B
Pozicionimi A-GPS, Glonass A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning
Navigacioni Google Maps Navigimi Turn-by-Turn Apple Maps
Bluetooth 4.0 4.0
Wi-Fi 802.11 b, g, n, Wi-Fi hotspot 802.11 a, b, g, n, n 5GHz
HDMI Jo Jo

[divider top=”0″]

SHPËRNDAJE