SHPËRNDAJE

Javen e kaluar në eventin e mbajtur në San Françisko, Apple kishte prezantuar modelet e reja iPad mini 2 dhe iPad Air.

Që nga sot modeli Apple iPad Air është lansuar në 42 shtete duke filluar me çmim prej 499 $.

iPad Air

Specifikat e plota të këtij modeli, janë të paraqitura në tabelën e më poshtme.

Data e prezantimit Tetor 2013
DIZAJNI
Sistemi Operativ iOS (7)
Dimensionet 240 x 169.5 x 7.5 mm
Pesha 478 g
EKRANI
Madhësia (inç) 9.7
Rezolucioni (pikselë) 2048 x 1536
Densiteti (ppi) 264
Teknologjia IPS LCD
Touchscreen (me prekje) Po, Multi-touch
Grafika PowerVR G6430
HARDUER
Lloji i procesorit Apple A7 me 64-bit arkitekturë
Procesori 2-bërthamor, 1.3 GHz, Cyclone (ARM v8)
RAM
Hapësira e brendshme 16GB
Mundësia për SD-kartë Jo
KAMERA
Kamera frontale 1.2 megapikselë
Kamera e pasme 5 megapikselë
Video 1920×1080 (1080p HD)
LIDHJET
SIM Nano-SIM
HDMI Jo
Bluetooth 4.0
Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, n 5GHz
USB Po
Pozicionimi / Navigacioni A-GPS, Cell ID, Wi-Fi / Po
BATERIA
Kapaciteti
Jeta e baterisë Deri në 10 orë (multimedia)

SHPËRNDAJE