SHPËRNDAJE

Disa ditë më parë, është zyrtarizuar smarthone i ri nga BlackBerry Z10, dhe e kemi krahasuar atë me Samsung Galaxy S3.

Duke e nisur nga fakti se në tregun tonë, produktet nga Apple janë në trend e sidomos ai i fundit iPhone 5, kemi vendosur ta krahasojmë atë me BlackBerry Z10.

Pra, më poshtë është paraqitur tabela me disa specifika kryesore nga e cila mund të vërehen dallimet në mes BlackBerry Z10 dhe iPhone 5. |ameble|

  BlackBerry Z10 iPhone 5
Sistemi Operativ BlackBerry 10 OS iOS 6
Dimenzionet 130 x 65.6 x 9 mm 123.8 x 58.6 x 7.6mm
Pesha 137.5 g 112 g
Madhësia e ekranit 4.2 inç 4 inç
Rezolucioni 768 x 1280 pixela 640 x 1136  pixela
Teknologjia e ekranit Kapacitiv me prekje IPS LCD
Madhësia e baterisë 1800 mAh 1440 mAh
Koha në Stand-by 312 orë 225 orë
Koha gjatë përdorimit në 3G 10 orë 8 orë
Lloji i Procesorit Qualcomm MSM8960 Snapdragon Apple A6
Specifikat e Procesorit Dual-core 1.5 GHz Krait Dual core, 1.2 GHz, ARMv7 ISA
Kartela Grafike Adreno 225 PowerVR SGX 543MP3
RAM 2GB 1GB
Memoria interne 16GB 16/32/64 GB
Mundësia për SD-Kartë Po – Deri në 64GB SD-Kartë JO
Kamera e pasme 8 Megapixel 8 Megapixel
Apertura e kamerës F2.2 F2.4
Flash LED LED
Video inçizimi Deri në 1080p (30fps) Deri në 1080p (30fps)
Kamera e përparme 2 Megapixel 1.2 Megapixel
Shfletuesi i internetit suporton HTML, HTML5 HTML, HTML5
Teknologjia e komunikimit LTE, HSPA (unspecified), UMTS, EDGE, GPRS LTE Cat3 Downlink 100 Mbit/s, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, UMTS, EDGE, GPRS, EV-DO Rev.A, EV-DO Rev.B
Pozicionimi GPS, A-GPS A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi
Navigacioni PO Navigimi Turn-by-Turn
Bluetooth 4.0 4.0
Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, n 5GHz 802.11 a, b, g, n, n 5GHz
HDMI Micro HDMI (Type D) Jo

[divider top=”0″]

SHPËRNDAJE