SHPËRNDAJE

Pasi që sot është zyrtarizuar BlackBerry Z10 kemi vendosur ta krahasojmë atë me liderin në tregun e smartphone-ve, Samsung Galaxy S3. Edhe pse është lansuar në Maj të vitit 2012, Samsung S3 me karakteristikat e tij harduerike është ende në pozicion të krahasohet me konkurrentet e rinj.

Pra, më poshtë është paraqitur tabela me disa specifika kryesore nga e cila mund të vërehen dallimet në mes BlackBerry Z10 i lansuar sot dhe Samsung Galaxy S3 i lansuar në Maj të vitit që e lamë pas. |ameble|

  BlackBerry Z10 Samsung Galaxy S3
Sistemi Operativ BlackBerry 10 OS Android 4.0.4
Dimenzionet 130 x 65.6 x 9 mm 136.6 x 70.6 x 8.6 mm
Pesha 137.5 g 133 g
Madhësia e ekranit 4.2 inç 4.8 inç
Rezolucioni 768 x 1280 pixela 720 x 1280  pixela
Teknologjia e ekranit Kapacitiv me prekje Super AMOLED
Madhësia e baterisë 1800 mAh 2100 mAh
Koha në Stand-by 312 orë 830 orë
Koha gjatë përdorimit në 3G 10 orë 11.6 orë
Lloji i Procesorit Qualcomm MSM8960 Snapdragon Exynos 4412
Specifikat e Procesorit Dual-core 1.5 GHz Krait Quad core, 1400 MHz, ARM Cortex-A9
Kartela Grafike Adreno 225 ARM Mali-400/MP4
RAM 2GB 1024 MB RAM / DDR2
Memoria interne 16GB 16/32 GB
Mundësia për SD-Kartë Po – Deri në 64GB SD-Kartë Po – Deri në 64GB SD-Kartë
Kamera e pasme 8 Megapixel 8 Megapixel
Apertura e kamerës F2.2 F2.6
Flash LED LED
Video inçizimi Deri në 1080p (30fps) Deri në 1080p (30fps)
Kamera e përparme 2 Megapixel 1.9 Megapixel
Shfletuesi i internetit suporton HTML, HTML5 HTML, HTML5, Flash
Teknologjia e komunikimit LTE, HSPA (unspecified), UMTS, EDGE, GPRS HSDPA+ (4G) 21.1 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS, EDGE, GPRS
Pozicionimi GPS, A-GPS GPS, Glonass
Navigacioni PO Navigimi Turn-by-Turn, Navigimi me zë, Pikat e interesit (POI)
Bluetooth 4.0 4.0
Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, n 5GHz 802.11 a, b, g, n, n 5GHz
HDMI Micro HDMI (Type D) Përmes microUSB MHL adapterit

[divider top=”0″]

SHPËRNDAJE