SHPËRNDAJE

Vizitorë të nderuar të Ameble, është kjo java e dytë që ne po i përmbledhim gjërat qe kane ndodhur gjate javës që lamë pas e që janë publikuar në Ameble.com.

Edhe një javë tjetër interesante me gjëra të gëzueshme dhe befasi.

Po fillojmë me ato gjëra që mund ti quajmë revolucionare: Zbulimi i Quantum Router-it të parë në bote. Zbulimi tjetër ka të bëjë me implementimin e projektit për zhvillimin e telefonisë celulare dhe teknologjisë Wifi edhe në Aeroplan.

  • Ndër gjërat e shumë pritura të cilat ndodhën vlenë të përmendim: lançimin e “update”-it të Android 4.1 Jelly Bean për pajisjet e Samsung. Çmimet e tabletit ThinkPad Tablet 2 nga Lenovo. Më pas lançimin e kontinentit më te ri Mists of Pandaria të lojës World of Warcraft.  Asus prezantoi pllakën ame F2A85. Toshiba lansoi Canvio Slim Hard Disk të jashtëm 500 GB. Lansohet FIFA13. Nokia Lumia 920/820 publikoi çmimet zyrtare për Europë. Shfaqet HTC One X +.
  • Paralajmërime: Sony PlayStation 3 me model të ri. HTC ONE X 5. Intel me Wi-Fi radio çip të vogël. Nintendo Wii U.
  • Befasitë: Sharp në plan të mbyll 11.000 vende pune. Shuhet kompania  OMAP Proccessors. Loja Bad Piggies befason për të mirë duke shënuar rekord të shkarkimeve. Shefi i Apple Tim Cook kërkon falje për defektet me Apple Maps.
  • Në rubrikën Edutek për këtë jave kemi prezantuar: 15 Mënyra për të zgjatur jetën e baterisë së laptop-it.
  • Ndër gjërat të tjera qe ia vlen të përmendim janë: kemi prezantuar një video ku demonstrohet krahasimi i shpejtësisë në mes 4G LTE dhe 3G në Iphone 5. Microsoft përsëri mposht Google mbi një patentë në Gjermani. Me pas kemi raportime rreth problemeve me të cilat janë ballafaquar disa nga konsumatorët e iPhone5. Kufizohet qasja dhe shërbimet e Google në Iran. Lady Gaga shënon edhe një rekord. Porosi për iPhone 5 nga Google. Samsung aksidentalisht promovon iPhone 5. YouTube debuton video përkthyesin për 300 gjuhë. A publikohen mesazhet private në Facebook?. Sony investon 644 milion në Olimpus.

Për më shumë informacione rreth këtyre dhe gjërave tjera interesante klikoni në linçet e ofruara më poshtë:

Me këtë përmbledhje javore ju përshëndesim dhe ju dëshirojmë një javë të mbarë. |ameble| [divider top=”0″]

SHPËRNDAJE