SHPËRNDAJE

Para 2 ditëve, Apple ka shpalosur smartphone të tyre të radhës, iPhone 5. Por, entuziastët kanë pritur më shumë. Edhe pse është më i shpejt se para-ardhësi i tij, a do të jetë kjo e mjaftueshme që ta luftojë konkurencën e ashpër, armatën e Android-it me në krye Samsung Galaxy SIII. Më poshtë një krahasim i specifikave harduerike.

  iPhone 5 Samsung Galaxy SIII
Sistemi Operativ iOS 6  Android 4.0.4
Dimenzionet 123.8 x 58.6 x 7.6mm 136.6 x 70.6 x 8.6 mm
Pesha  112 g  133 g
Madhësia e ekranit  4” 4.8”
Rezolucioni  640 x 1136  pixela  720 x 1280  pixela
Teknologjia e ekranit  IPS LCD Super AMOLED
Madhësia e baterisë Nuk dihet momentalisht 2100 mAh
Koha në Stand-by 225 orë 830 orë
Koha gjatë përdorimit në 3G 8 orë  11.6 orë
Lloji i Procesorit Apple A6  Exynos 4412
Specifikat e Procesorit Dual core, 1.2 GHz, ARMv7 ISA Quad core, 1400 MHz, ARM Cortex-A9
Kartela Grafike PowerVR SGX 543MP3 ARM Mali-400/MP4
RAM 1GB 1024 MB RAM / DDR2
Memoria interne 16/32/64 GB 16/32 GB
Mundësia për SD-Kartë Jo Po – Deri në 64GB SD-Kartë
Kamera e pasme 8 Megapixel  8 Megapixel
Apertura e kamerës F2.4 F2.6
Flash LED  LED
Video inçizimi Deri në 1080p (30fps)  Deri në 1080p (30fps)
Kamera e përparme 1.2 Megapixel 1.9 Megapixel
Shfletuesi i internetit suporton HTML, HTML5 HTML, HTML5, Flash
Teknologjia e komunikimit LTE Cat3 Downlink 100 Mbit/s, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, UMTS, EDGE, GPRS, EV-DO Rev.A, EV-DO Rev.B  HSDPA+ (4G) 21.1 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS, EDGE, GPRS
Pozicionimi A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning  GPS, Glonass
Navigacioni Navigimi Turn-by-Turn Navigimi Turn-by-Turn, Navigimi me zë, Pikat e interesit (POI)
Bluetooth 4.0 4.0
Wi-Fi  802.11 a, b, g, n, n 5GHz 802.11 a, b, g, n, n 5GHz
HDMI Jo Përmes microUSB MHL adapterit

 

Sipas specifikave harduerike (dhe përderisa nuk kemi testuar ende një iPhone 5 mund të bazohemi vetëm në specifika harduerike), shihet se një smartphone që ka dalur në treg para 5 muajve është në garë të drejtpërdrejt me iPhone 5 i cili pritet të del në treg me 21 Shtator 2012. Çmimi është poashtu njëri prej faktorëve kryesor gjatë blerjes së një telefoni. Për momentin iPhone 5 Unlocked mund të para-porositet nga data 14 Shtator 2012 (sot) për 649.00$ (modeli 16 GB), 749.00$ (modeli 32 GB) dhe 849.00$ (modeli 64 GB). Në anën tjetër, një Samsung Galaxy SIII (16 GB, me mundësi për SD-Kartë për 64 GB më shumë) mund të porositet për 599.90$ nga Amazon.com.

Pa marrë parasysh, zgjedhja e smartphone është çështje e shijes, disa pëlqejnë iPhone kurse të tjerët Android. A do të mund të perballojë konkurencën e ashpër? Vetëm koha do të mund të tregojë. E në ndërkohë, cilin smartphone do të kishit zgjedhur ju?  |ameble| [divider top=”0″]

SHPËRNDAJE