Category Archives

149 Articles
Monitor LG 29EA93 29” në Nëntor

Monitor LG 29EA93 29” në Nëntor

Monitor LG 29EA93 nga kompania prestigjioze LG do të paraqitet në treg këtë nëntor. Ky monitor karakterizohet me një madhësi prej 29 inç, me rezolucion 2560 x 1080, dy porte HDMI, DVI port, një Dual Link, një Display Port dhe një port USB 3.0. Një nga mundësit që do të ofroj  ky monitor do të jetë hapja e dritareve të shumta  horizontalisht në ekran (deri në katër dritare) duke përdorur tiparin 4-Screen Split. |ameble| [divider top=”0″]

Western Digital prezanton diskun e ri të jashtëm – My Passport Edge

Western Digital prezanton diskun e ri të jashtëm – My Passport Edge

Western Digital ka shtuar një linjë të re të hard disqeve të jashtme e quajtur Edge Pasaporta ime (Edge My Passport). Një dizajn ultra-kompakt, të një niveli të lartë që karakterizohet me USB lidhje 3.0 SuperSpeed, auto backup, mbrojtjen për fjalëkalim (password) , dhe inkriptim të harduerit. Aktualisht Western Digital është duke ofruar vetëm një model 500 GB për PC dhe Mac. Një furnizim me energji të jashtme nuk është e nevojshme, pasi që ajo mund të aktivizohet nëpërmjet desktop  ose llap top porti të USB 2,0 ose USB portit 3,0. Edge Pasaporta ime për versionin PC ka çmimi prej 109,99 $ ndërsa Edge Pasaporta ime për Mac 119,99 $. |ameble|[divider top=”0″]

Sistem i zërit pa tela nga Harman

Sistem i zërit pa tela nga Harman

Prodhuesi amerikan i sistemeve të zërimit Harman ka prezantuar një sistem të ri të saj KardonSoundSticks në panairin për teknologji IFA në Berlin.

Kardon Soundsticks pa tela(Wireless) u mundëson zërim shpërndarës (audio stream) nga pajisjet Bluetooth të tyre, nëpër dhomë apo për rreth shtëpisë. Kompleti përmban një subwoofer 6 inç, 40vat përforcim (amplification) dhe teknologjinë Bluetooth të integruar. |ameble|

Specifikat e kësaj pajisje janë si më poshtë:

  • Bluetooth audio stream
  • HARMAN TrueStream A
  • we-inspiring industrial design
  • 40 watts of amplification
  • 1/8″ (3.5mm) stereo audio connection
  • Touch controls for volume and mute
  • 6″ (160mm) down-firing subwoofer with volume control
  • Eight full-range transducers [divider top=”0″]

 

Samsung e para me ekran transparent

Samsung e para me ekran transparent

Diçka krejt e re qe do të hyj ne treg, e që kompania Apple nuk mund të akuzojë për kopjim kompaninë Samsung, janë ekranet transparente.

Samsung ka njoftuar javen që shkoj se do të sjellë ekranin e tyre te ri NL22B transparent, qe do të reklamohet ne ngjarjen e IFA electronics në Berlin, i cili fillon më 31 gusht dhe zgjat deri me 5 shtator.

Samsung thotë se ekrani, i cili do të dal menjëherë pas IFA-së, vjen i plotë me PC, zërim, LED dhe qelqin mbrojtës, krejt këto e bëjnë atë të përsosur për kompanitë e shitjes. Samsung gjithashtu vuri në dukje se ekranet me panel te hollë LCD përpara, ekran transparent, shfaqin imazhe dhe animacione me bashkëveprim me mallin brenda kutisë. Një video e till e paraqitur nga Samsung mund ta shihni më poshtë. |bgr.com| [youtube id=”rZslQZ6iMgA” width=”600″ height=”350″][divider top=”0″]

LG ka filluar prodhimin në masë të ekranëve për iPhone

LG ka filluar prodhimin në masë të ekranëve për iPhone

Një lajm i dhënë nga Reuters thotë se LG Display ka filluar prodhimin në masë të ekranit super të hollë 4 inç, qe spekulohet të jetë ekrani për iPhone-in e ardhshëm nga Apple. Ekran i ri thuhet te jetë 4 inç, duke e bërë atë më të gjerë se sa ato te versioneve tjera 3.5 inç.

iPhone është në lëvizje drejt ekraneve të mëdha duke e parë preferencat e Samsung Galaxy S3.

Megjithatë, disa burime pohojnë se do të ketë edhe një panel mbrojtës, që eliminon nevojën për shtresën ne ekran me prekje(folije mbrojtëse).
Duke folur me gazetarët të mërkurën, shefi ekzekutiv i LG Display Han Sang Beom-ka thënë: “Ne kemi filluar prodhimin në masë te ekraneve dhe ne nuk presim ndonjë ngecje më furnizimet”.
12 shtator është data kur Apple pritet që zyrtarisht të zbulojë iPhone i ri. |reuters| [divider top=”0″]