Internet - ameble

Internet

Fillimi Internet

Firefox mbushë 8 vjet

Sot më 9 nëntor 2004, bëhën 8 vjet kur Fondacioni Mozilla ka lansuar versionin e parë të shfletuesit (browser) Firefox. Shfletuesi i Mozilla-s në atë...

Pas Twitter-it, qeveria e Turqisë tani bllokon edhe Youtube-in

Vetëm një javë, pasi qeveria turke bllokoj qasjen për rrjetin social Twitter tani ka bllokuar edhe qasjen në YouTube, që i bie tri ditë para...

U hap “Google Flight Search” për disa shtete të Evropës

Google ka njoftuar së shërbimi Google Flight Search (kërkim për vija ajrore) nga dita e sotme ka filluar së funksionuari drejtpërdrejt (online) për Evropë,...

Fillo karrierën në Sigurinë Kibernetike më këto certifikime

Besoni apo jo, por çdo kompjuter i lidhur me internet është i prekshëm ndaj sulmeve kibernetike. Me më shumë para në rrezik dhe shkelje të...

Webfaqja e parë shqip që ofron Ankand Online

Ish-studenti i Fakultetit të Shkencave kompjuterike dhe Inxhinierisë në UBT, Visar Limani, në bashkëpunim me investitorë nga Zvicra, ka ndërtuar ankandin e parë online në...

Zbritja shkollore e Microsoft më e dobët se vitin e kaluar

Është Korrik, që do të thotë se shkolla në Shtetet e Bashkuara do të filloje. Gjiganti i Teknologjisë Microsoft është I pari që ofron zbritjet...

Shikoni kanalet tuaja të preferuara të viteve ’70, ‘80 dhe ’90

Shpesh herë gjatë jetës, kemi nostalgji për gjërat e ndryshme, sikurse muzika, sporti, filmat, serialet, etj., çofshin ato të fëmijërisë apo të periudhave të...

Video: Krijimi i Tokës

Një video interesante e cila shkurtimisht përshkruan zhvillimin e Tokës, natyrës dhe njerëzimit brenda 1 minuti, ka marr miliona klikime në youtube.com. E vlen të...

Kujdes: Janë publikuar online 5 milionë adresa dhe fjalëkalime të Gmail-it

Sulmuesit (hakerët) si duket këtë muaj kanë qenë shumë të zënë. Disa javë pas sulmit të shërbimit iCloud që rezultoi më foto lakuriq të shumë VIP-ve botëror...

Një 13 vjeçar u rrëmbye nga një shok i panjohur që e kishte në...

Duhet të jeni të kujdesshëm kur bëni miq në internet, sidomos kur është fjala për fëmijët tuaj. Një djalë 13 vjeçar nga Karaçi i...

Skype, 2 miliard minuta bisedë bëhen brenda një ditë

Që nga viti 2011 kur Microsoft kishte lajmëruar së do të blejë Skype-in për 8 miliard dollar, ata nuk e kanë ngadalësuar zgjerimin e...

Google Shopping edhe për pajisjet mobile

Shumë shpejt Google do të fus shërbimin e tyre për shitjen e produkteve nëpërmes Google Shopping mirëpo tani për pajisje mobile. Kjo është një...
10,693FansaPëlqeje
59NdjekësNdjek
3,480AbonentëAbonohu