Teknologji - ameble

Teknologji

Fillimi Teknologji

Kompjuterët e ardhshëm do të shohin, dëgjojnë dhe prekin

Nëse pohimet e gjigantit të kompjuterëve IBM dalin të sakta, atëherë kompjuterët (PC-të) e së ardhmes do të jenë gjithnjë e më shumë të...

Cili vend e ka internetin më të shpejtë në mobil? Gjeje tani!

Cili vend e ka shpejtësinë më të madhe për transmetimin e të dhënave ne Smartphone? Me smartphones duke arritur të katër qoshet e botës, pyetja më...

Qualcomm njofton për procesorin Snapdragon 805 që përkrah Ultra HD

Procesori 4-bërthamor Snapdragon 800 nga Qualcomm kohet e fundit është përdorur për të gjithë smartphone-et Android, mirëpo tani kompania ka nxjerr një version të...

USB Type-C, gjenerata e re e USB-ve me mundësi të reja

Konektori USB i të ardhmes pothuajse është dizajnuar. Të martën u finalizua dizajni për USB-në e përdorshme nga të dy anët, pra USB Type-C, duke hapur rrugën...

Aeroplani që synon të fluturoj rreth botës

Solar Impulse, aeroplani i famshëm me energji solare po bëhet gati për misionin e tij të ardhshëm ambicioz. Pas provave të bëra, ky aeroplan mund...

Evropa aprovon përdorimin 3G dhe 4G në aeroplanët

Evropianët së shpejti do të jenë në gjendje të qasen në Facebook edhe gjatë fluturimeve me aeroplan. Agjensioni për Siguri i Aviacionit të Evropës këtë...

Adidas prezanton Smartwatch, të dedikuar për vrapuesit

Adidas është kompania e fundit që hyn në tregun e pajisjes teknologjike që mund të vishen, fjala është për Smartwatch. Adidas Smartwatch posedon një takt...

Procesori Snapdragon 800 fillon prodhimin muajin e ardhshëm

Procesori Qualcomm Snapdragon 600 tashmë ka filluar të shfaqet tek një numër i smartphone-ve, si HTC One, Samsung Galaxy S4, Optimus G Pro etj, mirëpo...

Dronet do të zëvendësojnë kamerierët në një restorant në Singapor

Një restorant në Singapor thuhet se do të të përdor dronet për të zëvendësuar kamerierët, ku dronet në ketë rast do të përdoren për...

Sony dhe Panasonic bashkohen për prodhimin e disqeve optike 300GB

Sony dhe Panasonic pritet të punojnë së bashku për të krijuar një standard të ri për një disk optik të aftë për të ruajtur...

Samsung njofton për teknologjinë e ardhshme super të shpejt të rrjetit WiFi

Samsung Electronics deri më tani ka qenë në heshtje duke punuar në gjeneratën e ardhshme të rrjetit Wi-Fi standard, kurse tani ka bërë një...

Quantum router, i pari në botë

Kompjuterët ose logjika kuantum (quantum) është shpresa e së ardhmes. Me 12 Prill 2012 në Institutin Max Planck për optikën kuantum të Gjermanisë është...
11,049FansaPëlqeje
63NdjekësNdjek
3,254AbonentëAbonohu

REKLAMA