SHPËRNDAJE

Kompania Oppo në Kinë ka njoftuar për modelet e smartphone-ve të tyre të fundit Android, Oppo R9 dhe R9 Plus, të cilët posedojnë specifika gati të ngjashme.

Oppo R9 dhe R9 Plus

Oppo R9 vjen me ekran 5.5 inç Full HD me rezolucion 1920 x 1080 pikselë, është i pajisur me procesorin Mediatek Helio P10 dhe vjen me 4GB RAM. Karakteristikat tjera të R9-shit përfshijnë hapsirën për të dhëna 64GB, e cila më anë të kartelës microSD mund të zgjerohet deri në 128GB.

Gjithashtu është i pajisur me një kamerë frontale 16 megapikselë për selfie dhe video chat kurse në anën e pasme me 13 megapikselë për foto dhe video, po ashtu posedon teknologjinë e vetë kompanisë VOOC për ri-mbushje të shpejtë të baterisë dhe baterinë 2850 mAh.

Kurse Oppo R9 Plus është i pajisur me ekran 6 inç me rezolucion Full HD 1920 x 1080 pikselë, e mundësuar nga procesori Qualcomm Snapdragon 652, edhe ky gjithashtu vjen me 4GB RAM dhe 64GB hapësirën e brendshme, edhe kjo me anë të kartelës microSD mund të zgjerohet deri në 128GB. Edhe ky model i smartphone-it është i pajisur me kamera te ngjashme sikur modeli tjetër, mirëpo fuqinë e baterisë e ka 4120 mAh.

Të dyja smartphone-t vijnë me ndërfaqen Color OS 3.0 që është e bazuar në Android Lollipop. Çmimi për pajisjet fillon nga 431$ për R9 dhe 508$ për R9 Plus dhe pritet të fillojnë me shitje nga 24 Marsi dhe R9 Plus nga 12 Prilli. /ameble

SHPËRNDAJE