Leap Motion, kontrolleri i ri i cili bën që Kinect të duket minorë

Leap Motion, kontrolleri i ri i cili bën që Kinect të duket minorë

by MiNT 0 Comments
Leat (foto: Leap Motion)

Së pari Nintendo Wii, pastaj PlayStation Move, dhe kur arriti Kinect menduat që ishte i përsosur. Të paktën kështu ishte deri tani, mbasi që një kompani jo edhe aq e njohur ofron diqka që vetëm mund të imagjinohej. Leap Motion ka prezantuar produktin e tyre Leap për interaksion përmes gjesteve e cila kap lëvizjet në 3D në një diameter prej 0.23 m³ me një precizitet jashtzakonisht të lartë me 1/100 të milimetrit. Sipas Leap Motion produkti i tyre është 200 herë me i saktë se produktet tjera në treg dhe është në gjendje të bëj dallimin në mes të gishtërinjëve me gishtin e madh e deri te maja e lapsit në mënyrë simultane. Madhësia e kësaj paisje është përafërsisht sa një iPod. Leap gjenezën e ka nga frustrimi i njërit prej themeluesve duke modeluar në 3D duke shfrytëzuar softuer e paisje hyrëse aktuale duke cituar: “Diqka që merr kohë 10 sekonda në jetë të përditshme do të merr kohë më tepër se 30 minuta për ta bërë në kompjuter”. Leap mund të porositet tani për US$70 dhe porositë e para do të dorëzohen në fund të këtij viti. |Wired| |Leap Motion|

[youtube id=”_d6KuiuteIA” width=”600″ height=”350″] [divider top=”0″]

 

Shërbimi i ri “Xbox Music” nga Microsoft-i

Shërbimi i ri “Xbox Music” nga Microsoft-i

by bmbi 0 Comments

Sot në konferencën e E3-së, Microsoft ka njoftuar për shërbimin e tyre të ri për muzikë qe thirret ” Xbox Music”. Ky shërbim thuhet zyrtarisht që do të vijnë në Xbox, Windows 8, dhe Windows Mobile, edhe pse ky qartazi duket qe është pasardhësi i shërbimit Zune. 30 milionë këngë do të jenë në dispozicion për ata qe abonohen. Ndërsa ju mbetet ju te vendosni se e vlen te përdorët apo jo? |xbox.com| |telegraph.co.uk| |engadget.com|

[youtube id=”bs9R9-vbeN4″ width=”600″ height=”350″] [divider top=”0″]

Routeri i ri ASUS RT-AC66U

Routeri i ri ASUS RT-AC66U

by bmbi 0 Comments

Asus ka lëshuar detajet e një Router-i të ri, që e ka bërë të hyj në tregun e 802.11ac. Asus Routeri RT-AC66U ofron një kombinim shpejtësie me Bandwidth 2.4GHz-5GHz e 1.75Gbps. RT-AC66U përdor teknologjinë Asus AiRadar që forcon lidhjet më pajisjet, gjithashtu plotëson sinjalet wireless në të gjitha drejtimet për të ndihmuar dhe kaluar pëngesat mjedisore dhe përmirëson normat e të dhënave.

Routeri ASUS RT-AC66U ka të integruar dual-band Gigabit Wirless prej pesë gjeneratave 802.11ac te teknologjisë Wi-Fi, e njohur edhe si 5g WiFi mundëson shpejtësi deri në tre herë më të shpejt se 802.11n ekzistuese.

Si një nga Routerat e parë që ka arritur këtë, është në krye të gjitha kërkesave Gigabit wireless me një gjerësi të kombinuar 2.4GHz/5GHz e 1.75Gbps “. Për me shumë detaje mund të gjeni nga ASUS news. |asus.com| |ameble|[divider top=”0″]

Kushëriri i madh i Stuxnet, njihuni me Flame
Harta e te infektuarve nga Flame (foto: Wired)

Kushëriri i madh i Stuxnet, njihuni me Flame

by MiNT 0 Comments

Harta e te infektuarve nga Flame (foto: Wired)

Kaspersky Lab ka zbuluar nje program keqbërës jashtzakonisht të sofistikuar i cili përdoret aktivisht si armë kibernetike për të sulmuar entitete në disa shtete. Kompleksiteti dhe funksionaliteti i këtij programi keqbërës tejkalon të gjitha rreziqet kibernetike të njohura deri tani. Ky keqbërës u zbulua gjatë një investigimi të shtyrë nga Unioni Internacional i Telekomunikacionit.

Programi në fjalë i detektuar si “Worm.Win32.Flame” nga Kaspersky Lab, është dizajnuar që të kryejë spiunazh kibernetik si vjedhjen e informatave, kopjimin e gjërave të shfaqura në monitor, dosjet e ruajtura, kontaktet, audio bisedat, etj. Hulumtuesit pretendojnë që Flame daton qysh në vitin 2007, në të njëjtën kohë kur dyshohet që Stuxnet dhe DuQu të jenë krijuar, por Flame shihet duke operuar masovikisht nga Marsi i 2011. Madhësia arrin në 20 MB kur të instalohen të gjitha modulet e tij, siq janë SQLite3, nivele të ndryshme të enkriptimit, si dhe rreth 20 komponente që mund të futen apo tërhiqen për ti ofruar sulmuesit funksionalitete të ndryshme.

Përderisa ky keqbërës pret instruksione, module të tij mund të marrin imazhe nga monitori e të nuhasin nëpër rrjetë. Moduli i “screenshot” merr imazhe nga monitori qdo 15 sekonda kur të jetë i hapur ndonjë aplikacion i rëndësishëm komunikimi, si për shembull MSN apo edhe Outlook, dhe qdo 60 sekonda kur aplikacione tjera janë të hapura. Të gjitha këto informata të vjedhura dërgohen në serverët e sulmuesve. Lista e këtyre serverëve mund të jetë statike, por gjithashtu mund të ndryshohet edhe me kohë duke shkarkuar ndonjë listë tjetër të serverëve.

Flame konsiderohet të jetë një prej kërcënimeve kibernetike më komplekse të zbuluara ndonjëherë. Gostev nga Kaspersky Lab citon që ju është dashur gjysëm viti për të analizuar Stuxnet, duke shprehur se Flame konsiderohet 20 herë më kompleks, duke rezultuar në 10 vite për të kuptuar plotësisht atë. |Wired| |CDRInfo|[divider top=”0″]

E3 – Çfarë pritet këtë javë

E3 – Çfarë pritet këtë javë

E3 KonferencaE3 (Electronic Entertainment Expo) është ekspozita më e madhe në Amerikën e Veriut që nxjerr në pah video lojërat e të gjitha formave dhe madhësive. Këtë vit do të kandidohet nga dita e martë më 5 qershor deri të enjten më 7 qershor, por e gjithë kjo fillon të hënën me 4 qershor. Krijuesit e lojërave do të njoftojnë për punën e tyre momentale dhe atë që ata do të përgatisin për vitin e ardhshëm. Gjithashtu, do të ketë previews, video dhe foto galeri të ekspozuara gjatë gjithë javës për lojërat Assassin’s Creed III, Call of Duty, Black Ops 2, Hitman Absolution, si dhe shumë tjera.

Orari i gjithë kësaj është si ne vijim:

Hënë, 4 qershor

10:00 – Microsoft Press Konferenca
13:00 – Electronic Arts Press Konferenca
15:00 – Ubisoft Press Konferenca
18:00 – Sony Press Konferenca
 

Martë, 5 qershor

09:00 – Nintendo Press Konferenca
12:00 – Hapja

Ketë ngjarje mund ta përcillni drejtpërdrejt nga ueb faqja E3. |e3expo.com||ameble| [divider top=”0″]

Internet Explorer në Xbox 360 më Kinect Kontroll

Internet Explorer në Xbox 360 më Kinect Kontroll

by bmbi 0 Comments

Internet Explorer vjen në Xbox 360 më Kinect kontroll. Sipas burimeve The VERGE, Microsoft është duke testuar një version të modifikuar të Internet Explorer 9 në Xbox 360 console. Kjo në fund do të lejojë që përdoruesit te kenë mundësi të shfletojnë Internetin nëpërmes Xbox. Microsoft gjithashtu ka integruar zërin Kinect dhe lëvizjet në shfletuesin IE, kështu që përdoruesve do tu jepet mundësia qe sa me shpejt të kërkojnë gjëra dhe të hapin faqet në Internet. |technet.com| |ameble|[divider top=”0″]

Facebook interesohet ta blej Opera

Facebook interesohet ta blej Opera

by bmbi 0 Comments

Facebook është duke u interesuar për ta blerë kompaninë Opera dhe ta kthej atë në shfletuesin e vet Facebook, gjithashtu për te mbajtur përdoruesit e vet edhe me afër në jetën sociale. Opera ka dy shfletues për desktop dhe telefona mobil për te gjitha platformat, kështu që do të shpëtojë Facebook-un nga detyrimi për të ndërtuar një shfletues nga zeroja. |cnet.com| |ameble|

[divider top=”0″]

PC Vizio zyrtarisht do të dalë në qershor

PC Vizio zyrtarisht do të dalë në qershor

by bmbi 0 Comments

Sipas agjencisë  FCC  është thëne që PC Vizio do të dalë së shpejti. Edhe pse kemi shpresuar qe deklarata zyrtare do jetë në shumë detaje mirëpo ajo qe shumë e shkurt. Nga Vizio është premtuar se linja do të fillojë para qershorit. Disa foto:

Si përkujtim për ju kjo një kompani e fokusuar për Home Theatre është duke planifikuar të shkojnë me një treshe të madhësisë se mesme Laptopë si dhe dy madhësive të përfshira në një Desktop që mbështetet ne Magic Trackpad si pjese shtesë për të tërhequr vëmendjen. 10-inch Tabletë gjithashtu do të jetë pjesë e ardhjeve të qershorit. Është thënë  se Walmart do të kryejnë të paktën disa prej formacioneve. |ameble| [divider top=”0″]

Si do të duket Microsoft Windows 8 OS?

Si do të duket Microsoft Windows 8 OS?

by bmbi 1 Comment

Microsoft ka filluar te publikoj pamjen e sistemit të ardhshëm operativ Windows 8, Kompania ka thënë se dhjetëra mijëra përmirësime janë bërë. Konsumatorët tani mund të shkarkojnë nga uebfaqja e  Windows 8, është një sistem i cili Microsoft thotë se është sistemi më i testuar ndonjëherë.

Sistemi i ri është dizajnuar dhe projektuar që të sjellë Windows-n në mënyrën touch(me prekje) gjithashtu për Smartphones. Përmirësimet në ketë version përfshin opsione të shtuara te përsonalizimit në faqen e parë, mbështetje më të mirë në multimonitor, që sa më lehtë te shkarkohen Aplikacionet përmes Windows Store, si dhe karakteristika të reja për sigurinë. Është përfshirë versioni i fundit i Internet Explorer 10, si dhe shumë tjera. Ai pritet të dalë në shitje në vjeshtë, tri vjet pas Windows 7. |ameble| [divider top=”0″]

Office suite për IOS nga Microsoft-i

Office suite për IOS nga Microsoft-i

by bmbi 0 Comments

Flitet qe Microsoft do të sjellë një version të Office suite për IOS në treg, dhe pritet qe të mbërrij në nëntor. Sipas BGR news, Microsoft është duke punuar në një iPad për një version Office Suite. Deri tani përdoruesit e IOS kanë përdorur softuer të palëve të treta që ofrojnë zgjidhje më pak te përsosur në krahasim me tiparet e paketës desktop. Mund të jetë ky një fund për të gjithë ata?

Microsoft ende nuk e ka konfirmuar këtë lajm, por supozohet qe Microsoft Office është duke punuar në të “IOS”, dhe nënkupton se mund të vijë për të dy iPhone dhe iPad. |ameble| [divider top=”0″]

Google mbyll marrëveshjen për blerjen e Motorola

Google mbyll marrëveshjen për blerjen e Motorola

by bmbi 0 Comments

Google kishte befasuar shumë njerëz vitin e kaluar kishte blerë prodhuesin e famshëm amerikan, Motorola Mobility, ndërsa më pas të njëjtën marrëveshje e kishte miratuar edhe shteti kinez.

Sot, Google ka bërë të ditur se marrëveshja me kompaninë Motorola ka përfunduar në tërësi, ndërsa nuk ka bërë publike planet e saj për këtë njësi të re të biznesit. Për të gjithë ata që kanë harruar, Google ka paguar afro 40 milionë dollarë për një aksion në kesh, si dhe mbi 11.5 miliardë dollarë për gjithë kompaninë. Disa thonë se Google është e interesuar vetëm për patentat e Motorola’s dhe jo për biznesin e saj të telefonave, mirëpo kompania ka dhënë sqarimin e saj në kumtesën për media. “Blerja do t’i mundësojë Google që të avancojë platformën Android, si dhe të rrisë konkurrenën në industrinë mobile” thuhet në deklaratën zyrtare të Google-it. |ameble|

Nfl Replica Jerseys – Way Of Showing Support

NaVorro Bowman made his first appearance in practice at OTAs this week and he said it feels good to be able to back with the team. From then on, people remember the man, remember your name, your back, brady skjei jersey mens your clothes and your number the actual world NBA. The last article, Best NFL Picks Free-The Truth Behind the Con spoken about why it is worthless to insurance coverage picks for online football betting. And the Husker offense david backes elite jersey was considerably compared to Kansas’.

While a concern . Hurricanes, Payton was named MVP for this 2004 Orange Bowl. Unless searching to start trouble, it is to leave the jerseys of these polarizing players in your closet. The starting front 4 of Brandon Graham, new york rangers jersey Mike Patterson, Brodrick Bunkley, and Trent Cole will offer Eagles along with a solid base to their defense. Sports nic petan jersey authentic Basket – For your sports enthusiast, a sports basket is perfect.

Right now let’s keep it uncomplicated with basic research routes can perform go daily the best contextlinks picks free. Analysis: The Eagles’ defense took one step back last season and putting more pressure on the quarterback was you need. After Belcher killed his girlfriend, he turned the gun on himself at the Kansas City Chiefs’ practice facility. The Buffalo offense was on the roll, nailing its first seven opponents with 38 touchdowns. It end up being the middle of winter, but then it’s time to think spring!

Think of reaching your goals as if it were a boston bruins jerseys marathon or maybe mlb pennant race. Will not be heckled quite as bad as in order to were wearing Ben Roethlisberger’s number going at a Browns game, but nonetheless won’t be pretty. A friend of Kasandra’s claimed Jovan was mad at her for staying out with friends end

winnipeg jets jersey authentic

of the. If you have not been to Quicken Loans Arena (aka The Q) before, here are several do’s and don’ts for attending a. Mays is the more physical player who deliver some explosive hitting with defense.

To assist keep your ex safe and comfortable it is vital to decide on the right sizing. One of the fun in order to make set at a birthday celebration regardless within the age is a cake, especially a sports cake. Like the NCAA basketball tournament that crowns a national champ in college ball, the College World Series is must see Cable tv. During preseason, others have tried to play center and having very little success.

How Additional Medications The Team Style T-Shirt Design
Signs Of Sports Addiction
Leadership Math – One Sunburn Plus Four Soccer Games Equals Five Leadership Tips