SHPËRNDAJE

Sot është e diele dhe është koha për të bërë një përmbledhje të gjërave më interesante nga bota e teknologjisë të paraqitura gjatë kësaj jave nga portali jonë.

Java fillon me një lajmë shumë interesant nga kompania comScore, e cila ka bërë një njoftimin se Gmail është në epërsi krahas me Hotmail dhe Yahoo, ku me analizën e bërë Gmail ka 288 milion përdorues ndërsa Hotmail 286 milion.

Në javën që e lamë pas janë prezantuar pajisje dhe softuer të ndryshëm. Japan Display prezanton ekran të teknologjisë së re, Nikon lanson aparatin DSLR D5200 me 24-megapixel, HTC do të prezanton HTC Droid DNA me 13 Nëntor, Sharp prezanton smartphone të ri, Acer paralajmëron tabletin e ri Acer Iconia Tab A220. Në anën tjetër Opera ka lëshuar versionin e ri për shfletuesin (browser) e saj për desktop, Microsoft zëvendëson Windows Live Messenger me Skype, si dhe është duke e përgatitur aplikacionin OfficeMobile për pajisjet Android dhe iOS dhe njëkohësisht është bërë njoftimi për Windows app Store që ka 13.000 aplikacione. Loja Angry Birds Space nga tani është në dispozicion edhe për Windows Phone 8. Këtë javë Firefox feston datëlindjen e 8-të ndërsa në anën tjetër Google bllokohet nga Qeveria Kineze.

Një lajmë nga jeta politike ka ndikuar në krijimin e rekordeve të reja në fushën e rrjeteve sociale. Është fjala për Presidentin e rizgjedhur Amerikan Barack Obama i cili fillon mandatin e tij të dytë duke arritur një rekord të ri në Twitter me mesazhin që kishte postuar në Twitter  – “Four more years”. Tek rrjeti social Twitter, ka ndodhur diçka e pazakontë meqë rast Twitter kërkon ndjesë tek shfrytëzuesit duke shpjeguar se janë bërë pa dashje ndryshime të fjalëkalimeve të një numri të madh të llogarive për arsye sigurie. Për deri sa flasim për rrjetet sociale duhet të përmendet edhe Facebook i cili është duke testuar një opsion të ri “sound notifications”

Edhe këtë javë rubrika edutek është pasuruar me një manual nëpërmjet të cilit janë bërë udhëzimet se si mund të konvertohen dokumentet më të vjetra se Office 2010, në formatin PDF.

Sasmung Galaxy S3 është renditur ne venin e parë në tregun e smartphone-ve në bazë të një hulumtimi nga kompania hulumtuese Strategy Analitics.

Këtë javë është mbyllur sondazhi i paraqitur me pyetjen a me ble: iPhone 5, Samsung Galaxy SIII, Nokia Lumnia 920, LG Optimus G dhe HTC One X. Nga votat tuaja gjithsej 205, 78 vota janë dedikuar për Samsung Galaxy SIII i cili është njëkohësisht më i preferuari nga ju. Sondazhi i radhës nga portali jonë është “Cilin shërbim për E-mail përdorni; Gmail, Hotmail, Yahoo, Tjera?”.

Me këtë përmbledhje javore ju përshëndesim dhe ju dëshirojmë një javë të mbarë. |ameble| [divider top=”0″]

SHPËRNDAJE