SHPËRNDAJE

Permbledhja-javore-post

Për ju që nuk keni pasur mundësi të informoheni për risit nga bota e teknologjisë gjatë kësaj jave që lamë pas, kemi bërë përmbledhjen javore të gjërave më interesante.

Video Shpaketim

Video Shpaketim: VIVAX SMART Point X45 Pro- Vivax Smart Point X45 Pro është një Android pajisje e cila mund të konsiderohet si një pajisje e rangut të mesëm dhe për çmimin që e ka, mund të ofron shumë mundësi dhe funksione sikurse pajisjet tjera nga Android që kanë çmime më të larta.

[youtube id=”uBhVZPfrX6E” width=”600″ height=”350″]

Nëse keni vendos me ble modelin Vivax Smart Point X45 Pro dhe jeni kureshtar se çfarë vjen në paketimin e tij, më poshtë kemi përgatitur një video shpaketim të modelit në fjalë. Pra, në paketën e modelit Vivax Smart Point X45 Pro janë të paketuara: telefoni Vivax Smart Point X45 Pro së bashku me mbrojtësin e ekranit, udhëzuesi, mbushësi për mur, kabllo USB, kufjet / ndëgjojset, një kapak i rezervë i telefonit si dhe një mbrojtës i telefonit nga ana e pasme.

 

Lajme

Angry Birds StellaLoja Angry Birds Stella arrinë 30 milionë shkarkime– Versioni Stella nga Angry Birds ishte lansuar më 4 shtator 2014 dhe që nga ajo kohë e deri më sot, ka arritur të shënojë më shumë se 30 milionë shkarkime. Një sukses i ri historik  i kompanisë Rovio.

Lansohet Sony Xperia Z4 dhe ja se cilat janë specifikat e tij të plota– Modeli Z4 nga seria tanimë globalisht e njohur Xperia nga Sony është prezantuar sot në Japoni. Ashtu siç është edhe përfolur deri më tani, modeli i ri Xperia Z4 duket i ngjashëm me modelin paraprak Xperia Z3, një pajisje Android rezistent ndaj ujit dhe pluhurit me trupin e metaltë.

Nga tani mund të bëhen thirrje telefonike edhe me WhatsApp në iOS– Në janar të këtij viti, WhatsApp kishte lansuar një shërbim të ri i quajtur “WhatsApp Web”, nëpërmjet të cilit, përdoruesit e aplikacionit WhatsApp, mund të përdorin aplikacionin kompjuter dhe ne edhe në atë kohë, ne kemi përgatitur një edutek se si instalohet WhatssApp në kompjuter.

Acer Liquid X2 përkrahë 3 SIM kartela– Një numër i madh i përdoruesve posedojnë më shumë se një telefon. Njëri prej tyre ose dy janë personal, ose njëri është zyrtar, ose ndoshta edhe ka edhe ndonjë kombinim tjetër. Por ka edhe raste kur përdoruesit kanë më shumë se dy telefona. Ata çdo herë ballafaqohen me këto pajisje duke u munduar që secila prej tyre të ketë baterinë 100 % të mbushur, nganjëherë ngarrohen edhe duke i harruar me i marr të gjitha me vete, e kështu me radhe.Acer Liquid X2

Adobe lanson aplikacionin për fotografi Lightroom 6– Adobe sot ka lansuar një version të aplikacionit të tyre të fotografisë Adobe Lightroom 6 me të cilin po përpiqen që të mbushin boshllëkun e lënë nga Apple Aperture aplikacioni i cili ishte lansuar në fillim të këtij muaji.

Microsoft pritet të lanosn modelin Lumia 940– Microsoft pritet të lanson modelin Lumia 940 më vonë gjatë këtij viti dhe bazuar në thashetheme, ky model pritet të ketë specifika harduerike mbresëlënëse, të cilat në fakt do ta bëjnë modelin Lumia 940 një super smartphone.

Lansohet Lenovo A5000 në Rusi0– Lenovo ka lansuar smartphone-in A5000 në Rusi, një pajisje të rangut të mesëm që ka çmimin vetëm 227$.Lenovo A5000 sjell në vete një bateri masive e fuqisë 4.000 mAh e cila në fakt do të jetë edhe komponentë kryesore në shitje. Pajisja vjen me ekranin e plotë (720p) IPS 5 inç dhe vjen me një shtresë të veçantë nano për ta bërë atë rezistent ndaj ujit.

Lansohet Shërbimi WiFi nga Google– Gjatë disa muajve të fundit, ne kemi dëgjuar thashethemet në lidhje me shërbimin e ri, WiFi nga Google dhe tanimë ky shërbim është edhe zyrtar nga Google dhe quhet Projektit Fi. Projekti Fi do të jetë në dispozicion fillimisht në Motorola Nexus 6 dhe shërbimi do t’i përdor dy rrjete mobile, Sprint dhe T-Mobile.

Biznesi e hartave nga Nokia, Nokia HERE, në shitje– Si duket Nokia, e cila tanimë është në pronësi të gjigantit Microsoft, është e interesuar për shitjen e njësisë së saj të hartave. Kompania është duke kërkuar një shumë të majme të hollave, rreth 3.2 miliardë Euro, dhe ofertat e para pritet të mbërrijë në fund të javës së ardhshme.

Prezantohet Xiaomi Mi 4i– Xiaomi ka prezantuar smartphone-in e tyre të ri Xiaomi Mi 4i cili do të vijë me një ekran Full HD 5 inç me një rezolucion prej 1920 x 1080 pikselëve. Xiaomi Mi 4i po ashtu vjen edhe me procesorin me 8 bërthama 64-bit nga Qualcomm Snapdragon 615 dhe 2GB RAM memorie.

Lansohet Asus ZenFone 2 në Indi– Asus ka lansuar smartphone-in Asus ZenFone 2 në Indi i cili do të shitet përmes shitësit në internet Flipkart në Indi. Asus ZenFone 2 vjen me ekranin Full HD 5.5 inç i cili ofron një rezolucion prej të 1920 x 1080 pikselëve dhe është i përkrahur nga procesori me 4 bërthama 64-bit nga Intel Atom me shpejtësi prej 2.3GHz. Asus ZenFone 2

Që nga tani, mund të fillojnë para-porosit për modelin Asus C201 Chromebook për vetëm 169$. Asus C201 Chromebook përmban ekranin 11 inç i cili ofron një rezolucion prej 1366 x 768 pikselëve dhe ka integruar procesorin ARM Cortex-A17 me 4 bërthama nga Rockchip RK3288, 2GB RAM memorie dhe 16GB hapësirë të brendshme.

Huawei P8 është shitur në një ditë– asia e Smartphone-it Huawei P8 e cila doli në shitje në Kinë, është shitur e tëra në ditën e nisjes së shitjes. Pajisja ishte shitur përmes dyqanit online të kompanisë Huawei me çmim prej 580$. /ameble

SHPËRNDAJE