SHPËRNDAJE

Si gjithmonë edhe këtë fundjavë festive ameble iu paraqet permbledhjen javore.

Këtë javë e karakterizon sjellja e karakteristikave kryesore të përditsimit të Jelly Bean 4.1.2. për Samsung Galaxy SIII I cili tashmë po shpërndahet edhe në Kosovë.

Nëse mund t’I besohet raportit  nga The Wall Street Journal, e I cili zakonisht është burim mjaft i mirë i informatave të sakta, Motorola në bashkpunim me Google është duke planifikuar  një smartphone të sofistikuar “Motorola X Phone” I cili do të sigurojë konkurrencë ndaj  iPhone-it, Samsung Galaxy S4, HTC M7 dhe Nexus 4.

Poashtu The Wall Street Journal raporton se tableti i Acer “Iconia B1” pritet të godit raftet në tremujorin e parë të vitit 2013.Tableti, i cili ka potencialin të jetë konkurrues me Kindle-in e Amazon-it, mund të mos vie në SHBA fare. Një person me njohuri të drejtpërdrejtë të situatës tha se Acer synon vendet në zhvillim para se të marrë një vendim nëse do të sjellë tabletin B1 Iconia në tregun e SHBA-ve.

Javën që e lamë pas janë prezantuar pajisje dhe softuer të ndryshëm:  Sanwa nxjerr linjën e re të produktit 600-GUSD. Ky USB flash drive multifunksional nëpërmjet USB porteve mund të lidh PC-në në njërën anë, ndërsa  në anën tjetër nëpërmjet microUSB porteve mund të lidh një Android smartphone.

Ashtu siç kishte premtuar, Nubia ZTE Z5 u zbulua në Kinë të mërkurën, dhe smartphone-i I ri e i madh Android duket si një fitues duke pasur parasysh specifikat e tij harduerike.

Një tjetër tablet I cili u lançua javën që shkoj është “iBuddy Connect” nga Intex-i. E veçanta e këtij tableti është se përkrah SIM Kartelë.

Konfirmohen specifikat për BlackBerry Z10 

Siç ndodh me të gjitha gjërat nga Facebook, njoftimi i rrjetit social mbi testimin e një tarife për dërgimin e mesazheve ka tërhequr vëmendje të pa masë .Përgjigja e zakonshme nga komentuesit është diçka si: Si guxon Facebook të na e bëjë këtë!

Duke vazhduar tutje, javën që shkoj, IPKO paralajmëron: Kujdes nga uebfaqet e rrejshme!!! Ipko njofton se në internet janë duke u shfaqur faqe të cilat keqpërdorin emrin e kompanisë IPKO për t’i mashtruar përdoruesit e internetit, të cilëve synojnë tu marrin të dhëna personale, si: numrin e telefonit, emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin, në këmbim të shpërblimeve të rrejshme, si SMS apo telefona mobil falas.

Nëse dëshironi ti shkarkoni aplikacione të cilat janë veçuar nga Google si dhe informoheni më shumë rreth tyre klikoni tek Aplikacionet më të mira në 2012 nga Google.

Një nga të pakta lojra të App Store që ka arritur popullaritet në nivelin e Angry Birds është Temple Run. Zhvilluar nga një ekip i vogël në Imangi Studios, loja korri sukses të jashtëzakonshëm në Apple App Store dhe tani në Android poashtu. Në festimin e një vjetorit të Temple Run, Imangi ka njoftuar se loja është shkarkuar 100 milionë herë në iOS dhe Android pajisje. Kjo është një arritje e pabesueshme.

Dhe I fundit dhe jo më pak I vlevshëm është Thashethemi i javës: iPad 5 nga Apple në Mars 2013. Në Apple thuhet se do të lançoj versionin e ri të iPad. Besohet se do të ketë një reduktim 2 mm në trashësi, një reduktim 4 mm në gjerësi, dhe një reduktim 17 mm në lartësi. Nëse këto dimensione janë të sakta, hollësia e re e supozuar do të thoshte se iPad-i i ardhshëm do të gati aq i hollë sa mini iPad 7.2milimetërsh.

Me këtë përmbledhje javore Ameble ju Uron Vitin e ri duke shpresuar se lajmet dhe vlerësimet tona ju kanë ndihmuar sadopak në zgjedhjet tuaja dhe ju premtojmë edhe më shumë risi për vitin 2013. |ameble|

[divider top=”0″]

SHPËRNDAJE