SHPËRNDAJE

Sony Xperia Z2 is here! 5.2

Sony shfaqë njërin ndër produktet më të mira në MWC2014 deri më tani. Smartphone i shumë pritur Sony Xperia Z2 është i gatshëm të bëhet i juaji. Ka vetëm 6 muaj nga kur kjo kompani ka lansuar për treg Sony Xperia Z1 dhe tani del me produkt të ri. Me këtë hap duket se Sony ka marrë një hov të madh drejt suksesit. Sipas tyre kompania ka për qëllim që gjatë këtij viti të fokusohet më pak në prodhimin e laptopëve të linjës VAIO dhe  më shumë në prodhimin e telefonave, tabletëve dhe televizorëve.

Ja disa nga karakteristikat harduerike të Sony Xperia Z2:

Ekrani

Ekrani i Sony Xperia Z2 është mjaftë mirë i ri-dizajnuar, i madhësisë 5.2 inç me rezolucion 1080p dhe ekran Triluminos, me një teknologji dhe grafikë të shkëlqyer. Pika më e dobët e Sony Xperia Z1 ka qenë madhësia e ekranit, dhe siç duket Sony e ka përmirësuar këtë me Z2-shin.

Procesori

Sony Xperia Z2 is here! 5.2" display, 4K video, stereo speakers, and 3 GB of RAMEkrani nuk është përmirësimi i vetëm në krahasim me paraardhësin. Procesori i Z2 është i fuqisë 2.3 GHz katër-bërthamorë i llojit Snapdragon 801 me përkrahje të LTE dhe me RAM memorie prej 3 GB. Lista me e mirë e Sony Xperia Z2 vazhdon me kamerën e mrekullueshme prej 20.7 megapikselëve që është në gjendje të incizojë video 4K, duke bërë kështu që ky smartphone të jetë më i miri në treg si “telefoni rezistent ndaj ujit me kamën më të mirë” .

Bateria e Z2-shit është e fuqisë 3200 mAh, dhe trashësia e saj është vetëm 8.2 mm.

 

Zërimi

Ashtu siç edhe është përfolur Sony Xperia Z2 ka të integruar altoparlantë stereo të llojit “S-Force Front Surround System”. Kjo teknologji mundëson evitimin e zhurmave të zërit dhe pastrimin e zërit deri në masën 98% varësisht nga ambienti ku ndodheni.

Kamera

Sony Xperia Z2 is here! 5.2" display, 4K video, stereo speakers, and 3 GB of RAMPërkundër faktit që kamera e Z2 është tejet kualitative dhe ka shumë pikselë. Sony ka bërë që një pjesë e RAM memories ti dedikohet kësaj kamere duke bërë që të nxjerrim imazhe fotografike në milisekonda dhe incizimi të jetë I përkryer gjithashtu. Përmes softuerit të integruar në Z2 ju mund të shikoni imazhet e incizuara në “slow-motion” dhe të shtoni efektet e dëshiruara në kohë reale.

Me Sony Xperia Z2 ju mund të nxjerrni fotografi në çdo vend dhe kohë duke përfshirë edhe ujin, sepse kjo pajisje është rezistente ndaj ujit.

Sony Xperia Z2 do të jetë në dispozicion për shitje që nga fillimi i muajit Prill. Çmimi për këtë të fundit akoma nuk dihet. \ameble

[youtube id=”VZ9HkICDuOI” width=”600″ height=”350″]

SHPËRNDAJE