SHPËRNDAJE

Nokia ka lansuar sot zyrtarisht smartphone-in e ri me Windows Phone 8, Nokia Lumia 925 dhe tani kemi disa detaje dhe një video për ketë model.

Modeli Lumia 925 do të jetë i pari smartphone nga seria Nokia Lumia që shfaqet më mbështjellës alumini, pajisja vjen me ekran 4.5 inç Amoled me rezolucion 1280 X 768 pikselë. Karakteristikat tjera të Lumia 925 përfshijë procesorin 2-bërthamor Qualcomm Snapdragon S4 në 1.5GHz, hapsira e brendshme për të dhëna 16 GB, 1GB RAM dhe kamerën OIS 8.7 megapikselë.

Tani për tani kemi një video praktike të këtij modeli të paraqitur nga The Verge.

[youtube id=”pjQ4eWxOUDU” width=”600″ height=”350″]

Nokia Lumia 925 në Evropë do të filloj më shitje nga muaji Qershor, dhe çmimi i tij me pakicë do të jetë 469 € pa taksa.

Karakteristikat e plota të këtij modeli janë:

Modeli: Nokia Lumia 925

Sistemi Operativ

 • OS: Windows Phone 8

Procesori

 • Emri i procesorit: Qualcomm Snapdragon™ S4
 • Lloji i procesorit: Dual-core 1.5 GHz

Dimensionet

 • Gjatësia: 129 mm
 • Gjerësia: 70.6 mm
 • Trashësia: 8.5 mm
 • Pesha: 139 g

Ekrani

 • Ekrani: 4.5 inç Amoled, më prekje super sensitive
 • Rezolucioni: WXGA (1280 x 768), Corning Gorilla Glass 2, 334 ppi

Lidhjet

 • Kartela SIM: Micro SIM
 • Konektori mbushës: Micro-USB
 • USB: USB 2.0
 • Bluetooth: Bluetooth 3.0
 • Wi-Fi: WLAN IEEE 802.11 a/b/g/n
 • NFC: Secure NFC për pagesa

Bateria

 • Kapaciteti i baterisë: 2000 mAh
 • Bateri shkyçëse: Jo
 • Biseda 2G max: 18.3 orë
 • Biseda 3G max: 12.8 orë
 • Muzikë max: 55 orë
 • Wi-Fi max: 7.2 orë
 • Mbushësin Wireless: Po

Memorja

 • Hapësira e brendshme për ruajtje: 16GB
 • Hapësira për ruajtje: 7 GB SkyDrive
 • RAM: 1 GB |ameble|