SHPËRNDAJE

Janë shfaqur më shumë detaje në lidhje me tabletën Google Nexus 10.
Pajisja Nexus 10 pritet të shpallet të Hënën në një ngjarje që është organizuar nga Google në qytetin e New York-ut.

Sipas Brief Mobile, që ka publikuar disa fotografi për tabletën, thotë se Nexus 10 do të paraqitet me procesorë Samsung-built Exynos 5250, Clocked at 1.7 GHz, Dual-core Cortex-A15 (i njëjtë procesor është përdorur në Chromebook-un e ri të Google-it), 2GB RAM, dhe 16GB hapsirë te brendshme (internal storage).

Tableti me ekran 10 inç do të ketë një rezolutë 2560×1600(198.9ppi). Kamera 5 megapixel LED Flash, gjithashtu kamerë frontale, W-Fi, Bluetooth 4.0, dhe NFC.

Nexus 7 ishte pajisja e parë që patë startuar me versionin e fundit të sistemit operativ Google Android 4.1, Jelly Bean. Kurse tani si duket Nexus 10 do të jetë i pari që do të startoj më versionin e ardhshëm të OS, Android 4.2 dhe sipas t ‘gjitha gjasave 4.2 do të vazhdojë të mbajë të njëjtin emër Jelly Bean. Disa fotografi (screenshot) tregojnë se Android 4.2 do të jetë vetëm një përditësim i vogël nga 4.1 Jelly Bean.

Për më shumë informata nga kjo pajisje mbetet te shihet nga java e ardhshme në paraqitjen e saj zyrtare. |ameble|

[divider top=”0″]

SHPËRNDAJE