SHPËRNDAJE

Ishte ngjarja CES 2013 kur kompania Sony kishte prezantuar modelin e ri të serisë së tyre Xperia Z. Smartphone-i Sony Xperia Z me specifika harduerike të larta, me një dizajn të thjeshtë dhe elegant ka arritur që të hyj në rangun pothuajse të  njëjtë me top smartphone-t e kompanive të tjera, si Samsung, Apple, HTC, etj. të cilat pretendojnë së janë pa-konkurrent në treg.

Për modelin Xperia Z, kemi bërë një videon praktike si dhe në modulin krahasime kemi paraqitur të gjitha karakteristikat harduerike dhe softuerike të tij. Ky smartphone përveç specifikave të larta është edhe rezistent ndaj ujit.

Pas këtij modeli, Sony ka lansuar edhe dy modele tjera si Sony Xperia Z Ultra dhe ai i fundit Sony Xperia Z1.

[youtube id=”k9AoP3Jtf9Q” width=”600″ height=”350″]

Data e prezantimit Janar 2013
DIZAJNI
Sistemi Operativ Android (4.2.2) Jelly Bean
Dimensionet 139 x 71 x 7.9 mm
Pesha 146 g
Ngjyra Bardhë, zezë, vjollce
EKRANI
Madhësia (inç) 5.0
Rezolucioni (pikselë) 1080 x 1920
Densiteti (ppi) 443
Teknologjia TFT
Touchscreen (me prekje) Po, kapacitiv, multi-touch
HARDUER
Lloji i procesorit Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064
Procesori 4-bërthamor 1.5 GHz Krait 300
RAM (GB) 2 GB
Hapësira e brendshme 16 GB
Mundësia për SD-kartë Po (deri 64 GB)
KAMERA
Kamera frontale 2.2 megapikëselë
Kamera e pasme 13.1 megapikëselë
Flash LED
Video incizimi 1920×1080 (1080p HD)
LIDHJET
SIM Micro-SIM
Teknologjia e komunikimit LTE Cat3 Downlink 100 Mbit/s, LTE Cat3/4 Uplink 50 Mbit/s, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS, EDGE, GPRS
Bluetooth 4.0
Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, n 5GHz
USB USB 2.0
HDMI Po, nëpërmes microUSB
Radio Po
Konektori i kufjeve 3.5mm
Konektori i mbushësit microUSB
Pozicionimi/Navigacion GPS, A-GPS, Glonass / Po
BATERIA
Kapaciteti 2330 mAh
Lloji i baterisë Li-Ion
Çmontuese Jo

SHPËRNDAJE